www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Singapurská republika
Hlavné mesto: Singapur
Rozloha: 682,7 km2
Počet obyvateľov: 4 353 893 (r. 2004)

Hustota zaľudnenia: 6 222 / km2 (r. 2005)
Oficiálny jazyk: Angličtina, Čínština, Malajčina, Tamilčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: budhizmus 42,5 %, taoizmus 8,5 %, kresťanstvo 14,6 %, islam 14,9 %, hinduizmus 4,0 %, ostatné 0,6 %, bez vyznania 14,8 %
Čas: SEČ +7
Najvyšší bod: Cínový vrch (162m n. m.)

 

Geografia

 Singapur sa nachádza v juhovýchodnej časti Ázie a ako ostrov je na svojej severnej časti oddelený od svojho najbližšieho suseda (Malajzia) úzkym prielivom Johor. Na južnej strane omieľa ostrovné pobrežie Singapurský prieliv. Okrem „hlavného“ ostrova krajinu tvorí ďalších 59 malých ostrovov. Celý štát je vnútorne členený na 5 správnych oblastí (North-East Dictrict, North-West, South-East, South-West a Central) s vlastnou radnicou. Každá oblasť je riadená tzv. „Community Development Council“, v ktorého čele je menovaný starosta

 

Príroda

 Oblasť Singapuru bývala v minulosti pokrytá dažďovými pralesmi, z ktorých dnes zostalo len nepatrné množstvo, predstavujúce prírodnú rezerváciu Bukit Timah a niekoľko pobrežných častí ostrova. Mnoho miestnych druhov zvierat už vyhynulo, dnes sa tu vyskytujú plazy, žaby, jašterice, makaky, veveričky, hady a viac ako 300 druhov vtákov. Národné parky v juhovýchodnej Ázii naberajú na počte a dôležitosti, aj keď väčšina z nich nie je na „organizačnej“ úrovni ako napríklad v Európe alebo Amerike. Singapur všeobecne čelí (rovnako ako okolité krajiny) problémom udržiavania a ochrany životného prostredia, ktoré vzniká dôsledkom rýchlo sa rozvíjajúcej ekonomiky a vzrastajúcej populácie.

 

Podnebie

 Podnebie v Singapure je tropického charakteru a vďaka jeho tesnej blízkosti rovníku celoročne horúco a vlhko. Panuje tu celoročne stabilné počasie s minimálnymi teplotnými výkyvmi. Teplota vzduchu ani v noci neklesá pod 20°C, väčšinou sa pohybuje okolo 30°C. Singapur je bohatý na zrážky, ich ročný úhrn činí až 2 400°C. Dažde sú síce krátke, ale za to poriadne silné a prudké.

 

Kultúra

 Vyznávaná náboženstvá v Singapure sú odrazom multikultúrneho zloženia tunajšej populácie. Najpočetnejšie zastúpenie majú Číňania, ktorí vyznávajú budhizmus. Pre Malajcov je stredom záujmu islam a pre Indov hinduizmus. V krajine sa objavuje tiež kresťanstvo, ale to má malé zastúpenie medzi obyvateľmi. Vzhľadom k mnohojazyčnému obyvateľstvu sa tu slávi veľké množstvo festivalov a rôznych udalostí.

 

späť

Lokácia:

Singapur
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 8. 2019
sviatok: