www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Singapurská republika
Hlavné mesto: Singapur
Rozloha: 682,7 km2
Počet obyvateľov: 4 353 893 (r. 2004)

Hustota zaľudnenia: 6 222 / km2 (r. 2005)
Oficiálny jazyk: Angličtina, Čínština, Malajčina, Tamilčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: budhizmus 42,5 %, taoizmus 8,5 %, kresťanstvo 14,6 %, islam 14,9 %, hinduizmus 4,0 %, ostatné 0,6 %, bez vyznania 14,8 %
Čas: SEČ +7
Najvyšší bod: Cínový vrch (162m n. m.)

 

Geografia

 Singapur sa nachádza v juhovýchodnej časti Ázie a ako ostrov je na svojej severnej časti oddelený od svojho najbližšieho suseda (Malajzia) úzkym prielivom Johor. Na južnej strane omieľa ostrovné pobrežie Singapurský prieliv. Okrem „hlavného“ ostrova krajinu tvorí ďalších 59 malých ostrovov. Celý štát je vnútorne členený na 5 správnych oblastí (North-East Dictrict, North-West, South-East, South-West a Central) s vlastnou radnicou. Každá oblasť je riadená tzv. „Community Development Council“, v ktorého čele je menovaný starosta

 

Príroda

 Oblasť Singapuru bývala v minulosti pokrytá dažďovými pralesmi, z ktorých dnes zostalo len nepatrné množstvo, predstavujúce prírodnú rezerváciu Bukit Timah a niekoľko pobrežných častí ostrova. Mnoho miestnych druhov zvierat už vyhynulo, dnes sa tu vyskytujú plazy, žaby, jašterice, makaky, veveričky, hady a viac ako 300 druhov vtákov. Národné parky v juhovýchodnej Ázii naberajú na počte a dôležitosti, aj keď väčšina z nich nie je na „organizačnej“ úrovni ako napríklad v Európe alebo Amerike. Singapur všeobecne čelí (rovnako ako okolité krajiny) problémom udržiavania a ochrany životného prostredia, ktoré vzniká dôsledkom rýchlo sa rozvíjajúcej ekonomiky a vzrastajúcej populácie.

 

Podnebie

 Podnebie v Singapure je tropického charakteru a vďaka jeho tesnej blízkosti rovníku celoročne horúco a vlhko. Panuje tu celoročne stabilné počasie s minimálnymi teplotnými výkyvmi. Teplota vzduchu ani v noci neklesá pod 20°C, väčšinou sa pohybuje okolo 30°C. Singapur je bohatý na zrážky, ich ročný úhrn činí až 2 400°C. Dažde sú síce krátke, ale za to poriadne silné a prudké.

 

Kultúra

 Vyznávaná náboženstvá v Singapure sú odrazom multikultúrneho zloženia tunajšej populácie. Najpočetnejšie zastúpenie majú Číňania, ktorí vyznávajú budhizmus. Pre Malajcov je stredom záujmu islam a pre Indov hinduizmus. V krajine sa objavuje tiež kresťanstvo, ale to má malé zastúpenie medzi obyvateľmi. Vzhľadom k mnohojazyčnému obyvateľstvu sa tu slávi veľké množstvo festivalov a rôznych udalostí.

 

späť

Lokácia:

Singapur
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok: