www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Singapurská republika
Hlavné mesto: Singapur
Rozloha: 682,7 km2
Počet obyvateľov: 4 353 893 (r. 2004)

Hustota zaľudnenia: 6 222 / km2 (r. 2005)
Oficiálny jazyk: Angličtina, Čínština, Malajčina, Tamilčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: budhizmus 42,5 %, taoizmus 8,5 %, kresťanstvo 14,6 %, islam 14,9 %, hinduizmus 4,0 %, ostatné 0,6 %, bez vyznania 14,8 %
Čas: SEČ +7
Najvyšší bod: Cínový vrch (162m n. m.)

 

Geografia

 Singapur sa nachádza v juhovýchodnej časti Ázie a ako ostrov je na svojej severnej časti oddelený od svojho najbližšieho suseda (Malajzia) úzkym prielivom Johor. Na južnej strane omieľa ostrovné pobrežie Singapurský prieliv. Okrem „hlavného“ ostrova krajinu tvorí ďalších 59 malých ostrovov. Celý štát je vnútorne členený na 5 správnych oblastí (North-East Dictrict, North-West, South-East, South-West a Central) s vlastnou radnicou. Každá oblasť je riadená tzv. „Community Development Council“, v ktorého čele je menovaný starosta

 

Príroda

 Oblasť Singapuru bývala v minulosti pokrytá dažďovými pralesmi, z ktorých dnes zostalo len nepatrné množstvo, predstavujúce prírodnú rezerváciu Bukit Timah a niekoľko pobrežných častí ostrova. Mnoho miestnych druhov zvierat už vyhynulo, dnes sa tu vyskytujú plazy, žaby, jašterice, makaky, veveričky, hady a viac ako 300 druhov vtákov. Národné parky v juhovýchodnej Ázii naberajú na počte a dôležitosti, aj keď väčšina z nich nie je na „organizačnej“ úrovni ako napríklad v Európe alebo Amerike. Singapur všeobecne čelí (rovnako ako okolité krajiny) problémom udržiavania a ochrany životného prostredia, ktoré vzniká dôsledkom rýchlo sa rozvíjajúcej ekonomiky a vzrastajúcej populácie.

 

Podnebie

 Podnebie v Singapure je tropického charakteru a vďaka jeho tesnej blízkosti rovníku celoročne horúco a vlhko. Panuje tu celoročne stabilné počasie s minimálnymi teplotnými výkyvmi. Teplota vzduchu ani v noci neklesá pod 20°C, väčšinou sa pohybuje okolo 30°C. Singapur je bohatý na zrážky, ich ročný úhrn činí až 2 400°C. Dažde sú síce krátke, ale za to poriadne silné a prudké.

 

Kultúra

 Vyznávaná náboženstvá v Singapure sú odrazom multikultúrneho zloženia tunajšej populácie. Najpočetnejšie zastúpenie majú Číňania, ktorí vyznávajú budhizmus. Pre Malajcov je stredom záujmu islam a pre Indov hinduizmus. V krajine sa objavuje tiež kresťanstvo, ale to má malé zastúpenie medzi obyvateľmi. Vzhľadom k mnohojazyčnému obyvateľstvu sa tu slávi veľké množstvo festivalov a rôznych udalostí.

 

späť

Lokácia:

Singapur
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: