www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Singapurská republika
Hlavné mesto: Singapur
Rozloha: 682,7 km2
Počet obyvateľov: 4 353 893 (r. 2004)

Hustota zaľudnenia: 6 222 / km2 (r. 2005)
Oficiálny jazyk: Angličtina, Čínština, Malajčina, Tamilčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: budhizmus 42,5 %, taoizmus 8,5 %, kresťanstvo 14,6 %, islam 14,9 %, hinduizmus 4,0 %, ostatné 0,6 %, bez vyznania 14,8 %
Čas: SEČ +7
Najvyšší bod: Cínový vrch (162m n. m.)

 

Geografia

 Singapur sa nachádza v juhovýchodnej časti Ázie a ako ostrov je na svojej severnej časti oddelený od svojho najbližšieho suseda (Malajzia) úzkym prielivom Johor. Na južnej strane omieľa ostrovné pobrežie Singapurský prieliv. Okrem „hlavného“ ostrova krajinu tvorí ďalších 59 malých ostrovov. Celý štát je vnútorne členený na 5 správnych oblastí (North-East Dictrict, North-West, South-East, South-West a Central) s vlastnou radnicou. Každá oblasť je riadená tzv. „Community Development Council“, v ktorého čele je menovaný starosta

 

Príroda

 Oblasť Singapuru bývala v minulosti pokrytá dažďovými pralesmi, z ktorých dnes zostalo len nepatrné množstvo, predstavujúce prírodnú rezerváciu Bukit Timah a niekoľko pobrežných častí ostrova. Mnoho miestnych druhov zvierat už vyhynulo, dnes sa tu vyskytujú plazy, žaby, jašterice, makaky, veveričky, hady a viac ako 300 druhov vtákov. Národné parky v juhovýchodnej Ázii naberajú na počte a dôležitosti, aj keď väčšina z nich nie je na „organizačnej“ úrovni ako napríklad v Európe alebo Amerike. Singapur všeobecne čelí (rovnako ako okolité krajiny) problémom udržiavania a ochrany životného prostredia, ktoré vzniká dôsledkom rýchlo sa rozvíjajúcej ekonomiky a vzrastajúcej populácie.

 

Podnebie

 Podnebie v Singapure je tropického charakteru a vďaka jeho tesnej blízkosti rovníku celoročne horúco a vlhko. Panuje tu celoročne stabilné počasie s minimálnymi teplotnými výkyvmi. Teplota vzduchu ani v noci neklesá pod 20°C, väčšinou sa pohybuje okolo 30°C. Singapur je bohatý na zrážky, ich ročný úhrn činí až 2 400°C. Dažde sú síce krátke, ale za to poriadne silné a prudké.

 

Kultúra

 Vyznávaná náboženstvá v Singapure sú odrazom multikultúrneho zloženia tunajšej populácie. Najpočetnejšie zastúpenie majú Číňania, ktorí vyznávajú budhizmus. Pre Malajcov je stredom záujmu islam a pre Indov hinduizmus. V krajine sa objavuje tiež kresťanstvo, ale to má malé zastúpenie medzi obyvateľmi. Vzhľadom k mnohojazyčnému obyvateľstvu sa tu slávi veľké množstvo festivalov a rôznych udalostí.

 

späť

Lokácia:

Singapur
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
5.4.2020
Pred pár dňami sme vám priniesli informácie o virtuálnych prechádzkach po múzeách či galériách. Dnes budeme v tomto trende pokračovať a tentoraz vám predstavíme vizuálne aj posluchovo úžasnú virtuálnu turistiku po amerických národných parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 7. 4. 2020
sviatok: