www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

V SAK je možné nakúpiť väčšinu bežných potravín a spotrebného tovaru. Stravovenie väčšinou nepredstavuje na rozdiel od niektorých iných krajín Blízkeho a Stredného Východu zvýšené zdravotné riziko. Neodporúča sa piť vodu z vodovodu.

Diaľničné poplatky nie sú zavedené. Odlišnosťou oproti SR sú veľké vzdialenosti ako v mestách, tak aj medzi mestami. Pri krátkodobých pobytoch je možné si zapožičať vozidlo. V mestách neexistuje verejná doprava. Je nutné používať služieb taxi. V súvislosti s veľkými vzdialenosťami v mestách sa jazdné predraží. Cesta z letiska do centra Rijádu vyjde na cca 60-70 SAR. Hlavné mesto Rijád sa rozkladá približne na ploche 40 x 70km.

Kriminalita v kráľovstve je nízka. V minulosti došlo k niekoľkým teroristickým útokom na americké vojenské objekty. Bezpečnostné riziká pobytu občanov SR v SAK sú v súčasnosti minimálne.


Náboženské špecifiká
Islam je v Saudskej Arábii hlavným zákonom, podľa neho sa riadi celý život.
Päťkrát denne prebieha modlitba dlhá 20-30 minút, počas ktorej sú všetky úrady, obchody a reštaurácie zatvorené. Časy modlitieb nie sú stále. Ich časy sú publikované v miestnej dennej tlači. Nie je dovolené nosiť viditeľne krížik na krku, oslavovať na verejnosti vianoce, či inak ”propagovať” akékoľvek iné náboženstvo ako islam. Je náročné kúpiť či doviesť symboly, ozdoby atď. s neislamskou náboženskou tematikou. Nemoslimovia nemajú prístup do miest Mekka a Medina. Ani pre mužov nie je vhodné chodiť v krátkych nohaviciach či s nápadnou košeľou.
Nad dodržiavaním týchto a iných pravidiel islamu dohliada okrem ostatných zložiek výkonnej moci náboženská polícia - mutawa, ktorá má veľké právomoci.


Kultúra
V SAK neexistujú oficiálne kiná, divadlá či zábavné podniky. Verejné koncerty vážnej hudby sú oficiálne zakázané.
Na území SAK sa nachádzajú niektoré významné historické pamiatky (Madínat Sálih - poblíž jordánskych hraníc), ale všeobecne je vzťah k vlastnej histórii a tradíciám vlažný. Pamiatky až na niekoľko výnimiek nie sú väčšinou udržiavané.

Pohyb po území SAK
Cudzinci s výnimkou diplomatických pracovníkov nemôžu bez zvláštneho písomného povolenia svojho sponzora opustiť mesto svojho pobytu.
Fotografovanie
Oficiálne je fotografovanie možné len na zvláštne povolenie ministerstva vnútra. Neodporúča sa najmä fotografovať ministerstvá, iné úradné a vojenské objekty, cudzie ženy.

Klimatické podmienky
V SAK panujú v priebehu letných mesiacov /máj - august/ veľmi vysoké teploty / 40-50 stupňov C/. V Rijáde je podnebie veľmi suché, sú tu veľké rozdiely medzi nočnými a dennými teplotami. Prímorské mestá ako je Džidda alebo Dammám majú síce miernejšie podnebie, ale vlhké. Je potrebné mať sa na pozore pred úpalom, dehydratáciou či spálením pokožky. Zdravotné problémy môžu mať kardiaci či osoby s oslabeným organizmom.
Zdravotné riziko nákazlivých chorôb je malé, len na juhu krajiny pri hraniciach s Jemenom sa vyskytli prípady malárie.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Saudská Arábia
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 19.10.
31 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
31 °C