www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

V SAK je možné nakúpiť väčšinu bežných potravín a spotrebného tovaru. Stravovenie väčšinou nepredstavuje na rozdiel od niektorých iných krajín Blízkeho a Stredného Východu zvýšené zdravotné riziko. Neodporúča sa piť vodu z vodovodu.

Diaľničné poplatky nie sú zavedené. Odlišnosťou oproti SR sú veľké vzdialenosti ako v mestách, tak aj medzi mestami. Pri krátkodobých pobytoch je možné si zapožičať vozidlo. V mestách neexistuje verejná doprava. Je nutné používať služieb taxi. V súvislosti s veľkými vzdialenosťami v mestách sa jazdné predraží. Cesta z letiska do centra Rijádu vyjde na cca 60-70 SAR. Hlavné mesto Rijád sa rozkladá približne na ploche 40 x 70km.

Kriminalita v kráľovstve je nízka. V minulosti došlo k niekoľkým teroristickým útokom na americké vojenské objekty. Bezpečnostné riziká pobytu občanov SR v SAK sú v súčasnosti minimálne.


Náboženské špecifiká
Islam je v Saudskej Arábii hlavným zákonom, podľa neho sa riadi celý život.
Päťkrát denne prebieha modlitba dlhá 20-30 minút, počas ktorej sú všetky úrady, obchody a reštaurácie zatvorené. Časy modlitieb nie sú stále. Ich časy sú publikované v miestnej dennej tlači. Nie je dovolené nosiť viditeľne krížik na krku, oslavovať na verejnosti vianoce, či inak ”propagovať” akékoľvek iné náboženstvo ako islam. Je náročné kúpiť či doviesť symboly, ozdoby atď. s neislamskou náboženskou tematikou. Nemoslimovia nemajú prístup do miest Mekka a Medina. Ani pre mužov nie je vhodné chodiť v krátkych nohaviciach či s nápadnou košeľou.
Nad dodržiavaním týchto a iných pravidiel islamu dohliada okrem ostatných zložiek výkonnej moci náboženská polícia - mutawa, ktorá má veľké právomoci.


Kultúra
V SAK neexistujú oficiálne kiná, divadlá či zábavné podniky. Verejné koncerty vážnej hudby sú oficiálne zakázané.
Na území SAK sa nachádzajú niektoré významné historické pamiatky (Madínat Sálih - poblíž jordánskych hraníc), ale všeobecne je vzťah k vlastnej histórii a tradíciám vlažný. Pamiatky až na niekoľko výnimiek nie sú väčšinou udržiavané.

Pohyb po území SAK
Cudzinci s výnimkou diplomatických pracovníkov nemôžu bez zvláštneho písomného povolenia svojho sponzora opustiť mesto svojho pobytu.
Fotografovanie
Oficiálne je fotografovanie možné len na zvláštne povolenie ministerstva vnútra. Neodporúča sa najmä fotografovať ministerstvá, iné úradné a vojenské objekty, cudzie ženy.

Klimatické podmienky
V SAK panujú v priebehu letných mesiacov /máj - august/ veľmi vysoké teploty / 40-50 stupňov C/. V Rijáde je podnebie veľmi suché, sú tu veľké rozdiely medzi nočnými a dennými teplotami. Prímorské mestá ako je Džidda alebo Dammám majú síce miernejšie podnebie, ale vlhké. Je potrebné mať sa na pozore pred úpalom, dehydratáciou či spálením pokožky. Zdravotné problémy môžu mať kardiaci či osoby s oslabeným organizmom.
Zdravotné riziko nákazlivých chorôb je malé, len na juhu krajiny pri hraniciach s Jemenom sa vyskytli prípady malárie.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Saudská Arábia
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 18.8.
39 °C
zajtra:
pondelok 19.8.
36 °C