www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

V SAK je možné nakúpiť väčšinu bežných potravín a spotrebného tovaru. Stravovenie väčšinou nepredstavuje na rozdiel od niektorých iných krajín Blízkeho a Stredného Východu zvýšené zdravotné riziko. Neodporúča sa piť vodu z vodovodu.

Diaľničné poplatky nie sú zavedené. Odlišnosťou oproti SR sú veľké vzdialenosti ako v mestách, tak aj medzi mestami. Pri krátkodobých pobytoch je možné si zapožičať vozidlo. V mestách neexistuje verejná doprava. Je nutné používať služieb taxi. V súvislosti s veľkými vzdialenosťami v mestách sa jazdné predraží. Cesta z letiska do centra Rijádu vyjde na cca 60-70 SAR. Hlavné mesto Rijád sa rozkladá približne na ploche 40 x 70km.

Kriminalita v kráľovstve je nízka. V minulosti došlo k niekoľkým teroristickým útokom na americké vojenské objekty. Bezpečnostné riziká pobytu občanov SR v SAK sú v súčasnosti minimálne.


Náboženské špecifiká
Islam je v Saudskej Arábii hlavným zákonom, podľa neho sa riadi celý život.
Päťkrát denne prebieha modlitba dlhá 20-30 minút, počas ktorej sú všetky úrady, obchody a reštaurácie zatvorené. Časy modlitieb nie sú stále. Ich časy sú publikované v miestnej dennej tlači. Nie je dovolené nosiť viditeľne krížik na krku, oslavovať na verejnosti vianoce, či inak ”propagovať” akékoľvek iné náboženstvo ako islam. Je náročné kúpiť či doviesť symboly, ozdoby atď. s neislamskou náboženskou tematikou. Nemoslimovia nemajú prístup do miest Mekka a Medina. Ani pre mužov nie je vhodné chodiť v krátkych nohaviciach či s nápadnou košeľou.
Nad dodržiavaním týchto a iných pravidiel islamu dohliada okrem ostatných zložiek výkonnej moci náboženská polícia - mutawa, ktorá má veľké právomoci.


Kultúra
V SAK neexistujú oficiálne kiná, divadlá či zábavné podniky. Verejné koncerty vážnej hudby sú oficiálne zakázané.
Na území SAK sa nachádzajú niektoré významné historické pamiatky (Madínat Sálih - poblíž jordánskych hraníc), ale všeobecne je vzťah k vlastnej histórii a tradíciám vlažný. Pamiatky až na niekoľko výnimiek nie sú väčšinou udržiavané.

Pohyb po území SAK
Cudzinci s výnimkou diplomatických pracovníkov nemôžu bez zvláštneho písomného povolenia svojho sponzora opustiť mesto svojho pobytu.
Fotografovanie
Oficiálne je fotografovanie možné len na zvláštne povolenie ministerstva vnútra. Neodporúča sa najmä fotografovať ministerstvá, iné úradné a vojenské objekty, cudzie ženy.

Klimatické podmienky
V SAK panujú v priebehu letných mesiacov /máj - august/ veľmi vysoké teploty / 40-50 stupňov C/. V Rijáde je podnebie veľmi suché, sú tu veľké rozdiely medzi nočnými a dennými teplotami. Prímorské mestá ako je Džidda alebo Dammám majú síce miernejšie podnebie, ale vlhké. Je potrebné mať sa na pozore pred úpalom, dehydratáciou či spálením pokožky. Zdravotné problémy môžu mať kardiaci či osoby s oslabeným organizmom.
Zdravotné riziko nákazlivých chorôb je malé, len na juhu krajiny pri hraniciach s Jemenom sa vyskytli prípady malárie.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Saudská Arábia
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok: