www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Doklady

Občania SR potrebujú na vstup na územie Ruskej federácie víza. Táto povinnosť neplatí pre držiteľov diplomatických a služobných pasov.
S účinnosťou od 15.1.2007 nadobudli v Ruskej federácii platnosť nové pravidlá pre registráciu cudzincov, podľa ktorých sa vyžaduje pri krátkodobom pobyte v RF registrovanie v „Migračnej evidencii“ vedenej Federálnou migračnou službou RF. V praxi to znamená prihlasovaciu povinnosť pri pobyte presahujúcom 3 dni. Pri pobyte v zariadení poskytujúcom ubytovanie (napr. hotel, nemocnica a pod.) je potrebné túto povinnosť splniť do 24 hod. od ubytovania. Za prihlásenie cudzinca nesie zodpovednosť aj pozývajúca osoba (právnická, alebo fyzická), ktorá je takto označená vo víze RF.

Postup zaevidovania:

-Občan SR sa dostaví k prijímajúcej/pozývajúcej osobe a predloží cestovný pas a migračnú kartu.
-Prijímajúca osoba odovzdá občanovi SR potvrdenú oddeliteľnú časť "Oznámenia o príchode cudzinca na miesto pobytu". Túto je občan SR povinný mať počas pobytu v RF pri sebe.
-Pri odchode z RF je občan SR povinný vrátiť oddeliteľnú časť "Oznámenia o príchode cudzinca na miesto pobytu" prijímajúcej/pozývajucej osobe, ktorá ju v stanovenom termíne zašle na príslušný migračný úrad.

Táto povinnosť sa netýka tých občanov, ktorých dĺžka pobytu v RF nepresiahne 3 dni.

Migračnú kartu je možné získať:
- pri leteckej a lodnej preprave - u posádky,
- pri železničnej preprave - u sprievodcu,
- pri autobusovej preprave - u vodiča,
- pri ceste osobným automobilom, resp. peši
- u príslušníkov pohraničnej kontroly RF.

Doprava

Medzi Bratislavou a Moskvou v súčasnosti existuje aj priame letecké spojenie. Predbežne sa lieta dva dni v týždni z Moskvy do Bratislavy a naspäť. Letecká doprava je takisto možná aj z Viedne, Budapešti alebo z Prahy. Železničné spojenie je zabezpečené denne na trase z Bratislavy cez Poľsko a Bielorusko do Moskvy. Dĺžka cesty ja približne 36 hodín. Vlakom možno cestovať aj cez Ukrajinu. Kvalita siete cestných komunikácii a značenie na hlavných cestných ťahoch je na pomerne dobrej úrovni. Je stále rozširovaná a skvalitňovaná sieť čerpacích staníc, služby motoristom, najmä na hlavných diaľničných ťahoch ako sú Brest – Moskva, Moskva – Ufa, Moskva - Sankt Peterburg a pod. Na väčšine čerpacích staníc musíte pred čerpaním v pokladni zahlásiť, z ktorého stojana budete čerpať, koľko litrov a dopredu zaplatiť. Až potom Vám bude umožnené tankovať. Pri tankovaní plnej nádrže sa vyberá vopred záloha vo výške cca. 2.000,- Rubľov. Preplatok Vám vrátia po načerpaní paliva. Pohonných hmôt je dostatok, tak benzínu (aj bezolovnatého) ako i nafty. Osobitným miestnym špecifikom je skutočnosť, že na niektorých čerpacích staniciach je k dispozícii iba jeden druh benzínu, napr. 95 oktánový, ktorý je medzi ruskými motoristami najpoužívanejší. Ceny benzínu sa pohybujú okolo 20,- až 26,- rubľov a nafty okolo 15,- až 18,- rubľov za liter. Pri ceste motorovým vozidlom sa odporúča trasa cez Varšavu na hraničný prechod Terespol/Brest do Bieloruska (občania SR, držitelia cestovných pasov, potrebujú na cestu Bieloruskom tranzitné vízum), ďalej platenou autostrádou na hranicu s RF pri Smolensku a ďalej až do Moskvy. Na bieloruských hraniciach je potrebné uzavrieť povinné poistenie motorového vozidla, ktoré platí len na území Bieloruska, za poplatok asi 5,- USD (tzv. zelená karta nemá na území Bieloruska platnosť). V Rusku nie sú nateraz úseky, kde by bolo potrebné uhrádzať cestné resp. diaľničné poplatky.
Verejná doprava je organizovaná prostredníctvom autobusovej, trolejbusovej a električkovej dopravy. V Moskve a Petrohrade je využívané hlavne rozsiahle a dobre fungujúce metro. Na uliciach zabezpečujú verejnú dopravu malé mikrobusy (asi 10-miestne), tzv. „maršrutnoe taxi“. Mikrobus je označený trasou, po ktorej premáva, platí sa priamo vodičovi. Nastúpiť možno na vyznačených zastávkach, vystúpiť sa dá (po dohode s vodičom) prakticky kdekoľvek. S ohľadom na opotrebovaný vozový park a nie vždy najskúsenejších vodičov je cesta „maršrutkou“ vhodná len pre dobrodružné povahy. Tým útlocitnejším, ktorí neznášajú, ak sa vodič za jazdy po chodníku obráti k cestujúcim a začne vyberať cestovné, odporúčame iný spôsob dopravy. V Moskve premáva veľa neregistrovaných taxikárov, ktorí zastavia na zdvihnutie ruky. Tento spôsob cestovania taktiež neodporúčame používať. Ak už nemáte inú možnosť a použijete ich služby, uveďte vodičovi cieľ cesty a cenu za odvoz si dohodnite pred nastúpením do vozidla. Osobitnou kapitolou sú tzv. „taxikári“, ktorí ponúkajú svoje služby na letiskách, priamo pri výstupe z odbavovacieho priestoru.
Dôrazne odporúčame používať iba oficiálne taxislužby, ktoré majú na letiskách svoje
zastúpenie.
Pri ceste súkromným motorovým vozidlom je potrebné mať malý technický preukaz, vodičský preukaz a doklad o poistení motorového vozidla. Vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu je povolené (ak nedôjde k nehode) maximálne do 0,25 promile.

Zdroj: MZV

Lokácia:

Rusko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 11. 2019
sviatok:
dnes:
štvrtok 14.11.
-10 °C
zajtra:
piatok 15.11.
-5 °C