rieka Váh - Slovenská republika

Vzniká sútokom Bieleho a Čierneho Váhu pri obci Kráľova Lehota
351 km
Základné informácie o rieke Riečne úseky Kilometráž Lokality | Služby Články Fotogaléria Videogaléria | Diskusia Stav vody |
Popis rieky
Vzniká sútokom Bieleho a Čierneho Váhu pri obci Kráľova Lehota v nadmorskej výške 664 m. Až do Žiliny tečie západným smerom, kde sa stáča na juhozápad a od Nového Mesta nad Váhom tečie až k ústiu do Dunaja pri Komárne južným smerom. Plocha povodia je 10 640 km2, dĺžka toku je 351,3 km.
Na hornom toku rieka tečie veľmi rýchlo štrkovým a pomerne plytkým korytom s častými drobnými vodnými prahmi až do Liptovského Mikuláša. Pod ním sa začína vzdutie prvej priehrady z vážskej kaskády. Na ďalšom úseku je možné využiť všetky úseky na splavovanie. Niektoré, ako do Kraľovian, z Vrútok do Žiliny, z Piešťan do Serede, majú možnosť plavby v pôvodnom koryte 2-krát denne za zvýšeného stavu vody pri vypúšťaní vody z hydrocentrál. V čase, keď hydrocentrály vodu nevypúšťajú je v pôvodnom koryte a aj na ostatných úsekoch po celej dĺžke Váhu sanitárne množstvo vody, ktoré umožňuje rieku splaviť (v pôvodnom koryte, nie v umelých kanáloch) kedykoľvek celoročne. Vodáci túto trasu zatiaľ využívajú málo.
Obťažnosť rieky na je po celej dĺžke WWI a viac. Splavovanie horného Váhu sa každoročne organizuje v rámci Medzinárodného tatranského okruhu vodákov. Na dolnom Váhu sú tradične organizované napríklad Pltnícka päťdesiatka na trase Hlohovec - Šaľa alebo jarný Splav priateľstva z Hlohovca do Komárna. V Liptovskom Mikuláši sú v prevádzke umelé slalomové trate, ich využitie pre vyspelých vodákov je možné dohodnúť v tamojšej lodenici.
Zásobovanie
Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Kraľovany, Žilina, Bytča, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Hlohovec, Sereď, Šaľa, Komárno
Prvá pomoc
Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Žilina, Považská Bystrica, Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Galanta, Komárno
Zaujímavosti na rieke
- Liptovský Hrádok - zrúcaniny gotického hradu, renesančný zámok, národopisné múzeum, klasicistické mestečko Pod lipami s hodnotným kostolom; východisko do Nízkych a Západných Tatier.
- Liptovský Mikuláš - centrum regiónu Liptov s rozvíjajúcim sa cestovným ruchom (Liptovská Mara, aquapark Tatralandia), východisko do Demänovskej doliny a Nízkych Tatier.
- Ružomberok - priemyselné mesto s tradíciou textilného a papierenského priemyslu; tri pôvodne gotické kostoly; vo Vlkolínci pamiatková rezervácia ľudovej architektúry; v blízkosti mesta zrúcaniny gotického hradu Likava.
- Strečno - zrúcaniny hradu z 13. stor., pamätník francúzskym partizánom z obdobia SNP (národná kultúrna pamiatka), Strečnianska tiesňava
- Žilina - krajské mesto stredovekého pôvodu s významnou históriou a radom stavebných pamiatok; sídlo univerzity; Budatínsky hrad z 13. storočia s barokovo klasicistickým kaštieľom (múzeum); gotický (prestavaný) kostol a renesančná zvonica, barokové kostoly a kláštory; bábkové divadlo.
- Bytča - renesančný vodný kaštieľ (národná kultúrna pamiatka), tzv. stavebný palác, goticko-renesančný kostol.
- Trenčín - krajské mesto, dôležité priemyselné centrum Považia so strojárenskou a textilnou výrobou, Trenčiansky hrad z 11. stor. (múzeum), kedysi rímsky vojenský tábor (rímsky nápis pod hradom, prístupný z hotela Tatra); zvyšky slovanského sídliska, gotický kostol s karnerom, barokový kláštor a kostol (galéria).
- Piešťany – kúpeľné mesto, rekreačné stredisko pri vodnej nádrži Sĺňava
- Šaľa - opevnený renesančný barokový kaštieľ, veľká chemická výroba
Lokácia:
