rieka Krka - Slovinsko

Prameň:
Vodopád Krkič u Kninu
Dĺžka toku:
83 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Krka

Popis rieky
Táto riečka nás očaruje predovšetkým svojimi atraktívnymi, ľahko splavnými stavidlami. Vodácky je najviac zaujímavý 16. kilometrový úsek medzi dedinou Krka a Žužemberk, s priemerným spádom 8 ‰.

 

Popis splávania
Začíname pod mostom v dedine Krka, ale dá sa dostať ešte kilometer vyššie. Odtiaľ je mierna voda až k hati, ktorá je 30 m nad mostom. Hať je 1 meter vysoká a schádza sa vľavo. 100 m za krkským mostom je hrádza z betónových zvyškov starého mosta, ktorá sa dá prejsť vpravo. Po miernej vode splávame 500 m ďalej do hati, vysokej 1 meter, ktorý sa dá prejsť stredom alebo radšej vpravo. Po 1.5 km plavby po miernej vode priplávame k mostu vo vsi Lese. O 500 m ďalej je 1.5 m vysoká hať (na pravom brehu pod ňou je dom), ktorý sa dá zísť stredom alebo vpravo a medzi dvoma balvanmi stojacimi pod haťou. Po 150 metroch doplávame k mostu v Marinči. Za ním je za pravou zákrutou 2 m vysoká hať (na ľavej strane je starý mlyn). Splávame ho v mieste, ktoré je 5-6 m od ľavého kraja. Ďalej splávame po miernej vode 1.5 km k hati elektrárne v Zagradcu. Hať sa dá zísť kdekoľvek. Za haťou je starý most (50 m vyššie na ľavom brehu je železničná zastávka).

150 m ďalej je ďalšia hať, vysoká 2 m, ktorá sa dá splávať priepusťou u pravého brehu (ľahší) alebo u ľavého brehu. Po 100 m za zvyškami starého mosta nasleduje zasa hať (na ľavej strane je starý dom), ktorá je splavná priepusťou u ľavého brehu. Po necelom kilometri s niekoľkými menšími kaskádami je 2 m vysoká hať. Splávajú sa v mieste 3 m od ľavého brehu alebo o meter viac vpravo. K ďalšej kaskádovej hati je to asi kilometer miernej vody, počas ktorej zdolávame menšie, najviac 0.5 m vysoké kaskády. Na ľavom brehu u hate je dom, hať sa spláva stredom. Po ďalších 500 m plavby, ktorú spestrujú kaskády maximálne 0.5 m výšky, priplávame k mostu v Drašči. Za mostom sú dve kaskády, druhá je v mieste prevalenej hate.

Splávame 1.5 km cez niekoľko menších spádov k nasledujúcej 1.5 m vysokej hati, 100 m za haťou je starý most. Odtiaľ kaskády prechádzajú v ľahšie kaskády (do WW II). Počas ďalšieho kilometra priplávame k mostu pod dedinou Šmihel. Od mosta je to slabý kilometer nepokojnej vody, kde kaskády prejdú v menšie kaskády. Potom nasleduje 2.5 km ľahkej vody s menšími kaskádami, za ktorými nasleduje 1 m vysoká hať, splavná vľavo od stredu. Po 100 m priplávame k hati pod dedinou Prapreče. Nad jazerom vpravo je veľký starý mlyn. Vchádzame do priameho kanála vpravo od stredu. Po dvoch stupňoch sa voda trochu zmierni, tu splávame niekoľko metrov vľavo od miesta u hate, ktorým zdoláme posledný, 2 m vysoký skok.

100 m ďalej je starý železničný most, za ním po 150 m kaskáda, ktorej ľavá polovica umožňuje najľahší prejazd. K hati v Žužemberku je to 150 m miernej vody. Tu je najlepší prechod priamo cez kaskády v pravej alebo ľavej polovici hate. Najľahšie prekonáme 4 m vysoký skok tak, že vchádzame do kanála u železnice na pravej strane, kde je rieka usmernená, a po 10 m rýchlo zatočíme vľavo. Za haťou je most, pod ktorým sa zvyčajne končí. Keď sa voda potom upokojí, nie je plavba pre vodákov zaujímavá. Vo dvore (4 km) je niekoľko menších kaskád, do Soteske je to potom ďalších 6 km. Ľahko tiež doplávame do Novego Mesta (15 km), bohužiaľ ale po veľmi špinavej vode.

 

Sprievod
Sprievod autom je možný po úsekoch a to vďaka mnohým mostom, pri ktorých sa možno dostať k rieke. Rieka je splavná do neskorej jari a po väčších dažďoch, keď sa hladina dvíha na niekoľko dní. Optimálny stav vody je, keď betónový blok pod haťou vo vsi Krka, trčí 10-15 cm z vody.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Slovinsko


Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

10.5.2021
Dobré správy pre lyžiarov prichádzajú z rakúskeho Korutánska. Lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher obľúbené medzi rekreačnými lyžiarmi opäť otvára svoje brány. Na zjazdovkách čakajú na lyžiarov viac ako 3 metre snehu.
7.5.2021
Dnes vám predstavíme prírodné aj kultúrne pamiatky, ktoré sa dostali na predbežný zoznam UNESCO, respektíve o ktorých nominácií Slovensko i Česká republika uvažuje.
5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 5. 2021
sviatok:
dnes:
utorok 11.5.
26 °C
zajtra:
streda 12.5.
18 °C