rieka Idrijca - Slovinsko

Prameň:
pohorie Trnovsky Gozd
Dĺžka toku:
38 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


 

Idrijca

Popis rieky
Pekná rieka s teplou a čistou vodou Julských Álp v Slovinsku. Občasné obťažné miesta sú prehľadné a krátke, kde obťažnosť nedosahuje ani WW III. Spád celého toku je okolo 5% o. V súčasnej dobe je zakázané jej splavovanie vďaka národnému parku.

Popis splávania:
So splávaním najlepšie začíname za Spodnjo Ideino na sútoku s Kanomljicou, kde je najľahší vstup. Prvý kilometer splávame po rýchlo tečúcej vode do prvých ľahších kaskád. (WWII - +). Po 200 m sa dostaneme do neprehľadného úseku, do ktorého nabehnete vľavo (WWII-). Za ním sa tok zmierni. Po 250 m prídeme do lesíka, za ktorým je niekoľko ľahkých kaskád (WWII +). Na úseku 1.3 km nasledujú ďalšie lesy. Po ďalších 1.2 km splavujeme kľudnejšou vodou až k ďalšej kaskáde (na ľavom brehu je pár domčekov). Nájazd vľavo, pred skalami stočíme doprava a potom naspäť doľava (WWII). K mostu vo vsi Otálet je to 1 km. V tejto časti je niekoľko ostrých zákrut s kaskádami o obťažnosti WWII-. K mostu v Želinu je to 5 km (sú tam dva mosty), 100 m za mostom sa vlieva rieka Cerknica. Tok je podstatne miernejší. Po 2 km prídeme k mostu u vsi Reka. K mostu pred dedinou Stopnik je to 4.5 km mierne vody (2.5 km lesom). 150 m pred mostom je prvá kaskáda, ktorú schádzame po ľavom kraji '(WWII-) a 50m za ňou ďalšie.

Začíname vľavo od prvej veľkej skaly a smerujeme po prúde (WWII +). Za vyššej vody sa dá ľahko prejsť priamo. Nasledujúcich 300m je miernych, potom však preplávame k neprehľadnému miestu. Začneme vpravo od dvoch veľkých balvanov (WWII +) a smerujeme k stredu. Nasledujúcich 150m je to plavba po rýchlej, ale prehľadnej vode s množstvom kameňov (do WWII). Pri vysokej vode sú balvany skryté pod vodou. 100 m ďalej je vyšší val. Potom je tok 20 m kľudný a v nasledujúcej ľavej zákrute nasleduje obťažna kaskáda, ktorú prejdeme stredom alebo radšej vpravo (WWIV-). K lesíku (500m) obťažnosť klesne na WWII +. Za ním je 1,5 km miernej vody, upokojí. Po 2km mierneho toku priplávame k mostu v Dolení Trebuši, odkiaľ je to asi 4.5 km k hati vo vsi Slab od Idrijci. Najnižšia (2 m) je u ľavého kraja, na pravej je vysoký 5 m.Splavenie hate nie je náročné. Za vysokého stavu vody je lepšie si hlavne pravú stranu dobre prezrieť z brehu. Preniesť sa dá lepšie po ľavom brehu. 3km ďalej je most vo vsi Idrijca od Bača a 1km ďalej most vo vsi Bača pri modrej. O 100 m ďalej je sútok Idrijce s Bačou. Do sútoku so Socom do mestečka Soča pri Moste je to 2.5 km po miernej vode.

.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Slovinsko


Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

10.5.2021
Dobré správy pre lyžiarov prichádzajú z rakúskeho Korutánska. Lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher obľúbené medzi rekreačnými lyžiarmi opäť otvára svoje brány. Na zjazdovkách čakajú na lyžiarov viac ako 3 metre snehu.
7.5.2021
Dnes vám predstavíme prírodné aj kultúrne pamiatky, ktoré sa dostali na predbežný zoznam UNESCO, respektíve o ktorých nominácií Slovensko i Česká republika uvažuje.
5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 5. 2021
sviatok:
dnes:
utorok 11.5.
26 °C
zajtra:
streda 12.5.
14 °C