rieka Dunaj - Slovenská republika

Prameň:
Pri meste Donaueschingen (Německo)
Dĺžka toku:
1880 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Fotogaléria

Slovensko: Komárno - mesto pamätníkov
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 42 obrázkov

Juhoslovenské mesto Komárno má bohatú históriu, o čom svedčia mnohé pamiatky a pamätníky doslova na každom kroku. Ich súčasnosť však nie vždy zodpovedá ich významu a turistickému potenciálu. Výrečným príkladom je romantický hrot pevniny na sútoku dvoch najväčších slovenských riek Váhu a Dunaje – nedostupný za oplotenou ohradou. Aj rozľahlá historická pevnosť, donedávna obsadená Sovietskou armádou, dnes z veľkej časti spustošená čaká na nové zmysluplné využitie. Ani slávni rodáci sa nie vždy tešia dostatočnej úcte, ako dosvedčuje snímka pomníka uhorského a českého kráľa Ladislava Pohrobka, v čase našej návštevy zakrytého reklamným stojanom z akejsi kaviarne. Pri niektorých pamätníkoch je na mieste aspoň krátky povzdych nad tým, že by sa nemali stavať v dôsledku politických vášní, ale na skrášlenie mesta a trvalú pripomienku budúcim generáciám.

Foto a text: Jiří Výborný


SR: Bratislava - Stará radnica a výhľad z jej veže
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 23 obrázkov

Bratislavská Stará radnica sa nachádza v historickom jadre mesta. Z jej veže sa naskytá krásny kruhový výhľad na centrum Bratislavy. Ukrýva sa v nej aj veľmi zaujímavé Múzeum dejín mesta.

Text a foto: O. Kubáčková


Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 18 obrázkov

Na severnom cípe Malého Žitného ostrova sa nachádza maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Dunaja a Mošonského Dunaja. Obec je vstupnou bránou do prírody bohatej na divú zver, srny, jelene a diviaky. Na výlete po tejto človekom nedotknutej krajine budete mať pocit, že sa nachádzate v tropickom pralese. Všade prítomné stromy, z nich visiace liany, kry a trávy dávajú tomuto miestu závan tajuplnosti a dobrodružstva, ktoré vo vás vyvolajú chuť objavovať nevšedné krásy ostrova. 

V neďalekej blízkosti sa nachádza impozantná hať Dunakiliti, ktorá plní úlohu vzdúvania hladiny Dunaja pre potreby vodného diela Čunovo. Najlepší čas pre návštevu hate je podvečer, keď slnko pomaly zapadá za horizont. Tento pohľad poteší nielen oko, ale aj pohladí dušu ;-).  

 

Text a foto: Oskár Mažgút


ZOO Bratislava – expozície plné života
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 36 obrázkov

V bratislavskej zoologickej záhrade, ktorá svoje brány pre návštevníkov otvorila už v roku 1960, dnes žije 147 druhov zvierat, čo prestavuje vyše 600 jedincov. K najobľúbenejším expozíciám pre návštevníkov rozhodne patria pavilón šeliem a pavilón primátov. Nemenej zaujímavé je aj terárium či exotárium, no mňa osobne jednoznačne najviac nadchol výbeh nosorožcov. Veľkú pozornosť púta aj unikátna expozícia druhohorných plazov  s názvom DinoPark, ktorej súčasťou je aj detské paleontologické ihrisko či zaujímavé 3D kino.

Text a foto: O. Maňáková

Rakúsko: Hainburg – mestečko na Dunaji
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 28 obrázkov

Neďaleko hlavného mesta Slovenska v spolkovej krajine Dolné Rakúsko, sa nachádza malebné mestečko Hainburg an der Donau ležiace pri veľtoku Dunaja. Nejedného návštevníka  očarí historickými uličkami, stredovekými bránami  či mestskými hradbami.  Pre miestnych obyvateľov ale aj mnohých Slovákov sa stalo toto mesto obľúbeným  miestom oddychu a rekreácie. Bratislavčania tu navštevujú hlavne kúpalisko s toboganom a miestne obchody. No a tí turistiky chtivý si tu prídu na svoje v blízkom Národnom parku Donauauen, ktorý obklopuje samotný Hainburg. Nad mestom sa týči zrekonštruovaná zrúcanina hradu z 11. storočia. Oproti nemu, na samotnom vrchole vápencového brala, stojí znovupostavené keltské oppídium  (opevnenie).

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava – zrúcanina hradu Devín
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 24 obrázkov

Hrad Devín je veľmi dobre zachovaná zrúcanina. Rozprestiera sa na brale pri sútoku Moravy s Dunajom. Prvé zmienky pochádzajú z roku 864. Pre svoju strategickú polohu sa stal miestom najstaršej doloženej sídliskovej aglomerácie. Počas dlhých stáročí sa tu vystriedali mnohí panovníci, medzi inými aj knieža Rastislav, či známe rody Báthoryovcov a Pálffyovcov. Devín bol miestom večných rakúsko-uhorských bojov, ale čelil aj vpádom tureckých a napoleonských vojsk. Od čias slovenského národného hnutia, kedy sa Štúrovci prechádzali po jeho hradbách, sa stal symbolom Slovenska a priateľstva medzi národmi. V súčasnosti je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorá ponúka okrem krásneho výhľadu na nivnú krajinu aj poznanie histórie na zrekonštruovanom hradnom nádvorí.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Daniel Babický


SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 14 obrázkov

Dnešnej kolosálnej stavbe predchádzalo mnoho podôb – od pôvodného keltského oppida cez hradisko, veže a paláce až po reprezentačné sídlo kráľovského dvora. Jedno však zostává nemenné, a to je strategická poloha tejto národnej kultúrnej pamiatky (1961) týčiacej sa nad Dunajom, ktorá neodmysliteľne patrí k Bratislave. Nie nadarmo zdobí motív hradu zadné strany slovenských euromincí s nominálnou hodnotou 10, 20 a 50 centov.

Už niekoľko desaťročí prebieha postupná rekonštrukcia, ktorej hlavným zámerom je zachovať a sprístupniť túto hrdú pamiatku pre ďalšie generácie.

Text: Monika Babická

Foto: Daniel Babický


SR: Bratislava – Povodne 2013
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 34 obrázkov

Českú republiku, Rakúsko, Nemecko, Maďarsko a taktiež Slovensko minulý týždeň zasiahli povodne, ktoré prekonali 10, 100 a miestami až 1000 ročné rekordy. Na Slovensku bola situácia kritická hlavne v oblasti bratislavského Devína, Starého mesta a ďalej po povodí Dunaja v oblastiach Gabčíkova, Komárna a Štúrova. Vďaka dostatočnému informačnému predstihu záchranné zložky a vodohospodári  stihli nainštalovať protipovodňové zábrany a urobiť nutné protipovodňové opatrenia.  Dôsledkom bolo značné zmiernenie následkov povodní oproti ničivým záplavám z roku 2002. Napriek tomu, čistenie a vysúšanie zaplavených oblastí potrvá minimálne pár týždňov. Portál Infoglobe vám prináša fotogalériu povodia Dunaja v Bratislave počas kritického stúpania i pozvoľného klesania vodnej hladiny. 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman Tvarožka, Oskár Mažgút


SR: Dunaj – splav najväčšieho európskeho veľtoku
Rubrika: Rieky
Počet obrázkov: 25 obrázkov

Partia kamarátov nás s manželom zlákala vyskúšať si víkendový splav Dunaja. Aj napriek tomu, že pred vodou mám obrovský rešpekt a na začiatku som mala naozaj veľké obavy, musím priznať, že splav Dunaja patrí k mojim najkrajším zážitkom. Naloďovali sme sa pod Devínskym hradným bralom, v mieste, kde do Dunaja vteká Morava. Ďalej sme sa plavili cez Bratislavu, podplávali sme všetky bratislavské mosty a od Čunova sme pokračovali  jeho ramennými sústavami. Tu sme sa odvážili aj vykúpať, prúd už nebol taký silný. Dve noci sme strávili pod stanom, jedlo si pripravovali na ohni a do skorých ranných hodín sme sa rozprávali a vyspevovali pri táboráku. Jednoducho víkend na nezabudnutie.

Rozmýšľate aj vy o splavení nejakej rieky? Čo by ste povedali na nevšedný zážitok v podobe splavu rieky Dunajec, ktorá vyhĺbila nádherný kaňon - prielom Dunajca na úseku 18 km. Stačí sa zapojiť do našej fotosúťaže, ktorú nájdete TU.

Text a foto: O. Maňáková

Západné Slovensko - Vyhliadkový let
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 33 obrázkov

Od našich skvelých kamarátov sme ako svadobný dar dostali nádherný darček -hodinový vyhliadkový let. Vzlietli sme aj pristáli na letisku Boleráz pri Trnave. Leteli sme ponad Malé Karpaty smerom do Bratislavy, cestou sme obdivovali hrad Červený kameň, televíznu vežu na Kamzíku, Bratislavský hrad a mnoho ďalších známych aj menej známych miest z vtáčej perspektívy. Ďalej sme sa ponad Dunaj presunuli do Gabčíkova, odkiaľ sme leteli smerom na Orechovú Potôň, kde sme mali pod sebou známy cestný okruh Slovakia Ring. Cestou späť do Trnavy sme si ešte spravili malé neplánované medzipristátie na letisku v Sládkovičove, nakoľko volanie prírody je občas nevypočítateľné, najmä ak ste prechladnutí . Po necelej hodinke a pol sme sa vrátili späť na letisko v Bolerázi. Tu nás už čakali kamaráti s obrovskou porciou práve dovareného kotlíkového guláša a dobre zachladenými pivami. Pre nás oboch bol tento vyhliadkový let naozaj nezabudnuteľným zážitkom.   

Text a foto: O. Maňáková

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 38 obrázkov

Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (redakcia Infoglobe) absolvovať jednu z mnohých tzv. Dunajských cyklotrás. Namierili sme si to z najväčšieho sídliska na Slovensku – bratislavskej Petržalky do malebnej krajiny Dolného Rakúska. V prvej fotogalérií vám zdokumentujeme cestu od prihraničnej oblasti cez obec Wolfsthal, až po stredoveké mestečko Hainburg. Pohľad na zlatisté polia, modrú oblohu a pestrofarebné lúky striedané peknou architektúrou bol očarujúci.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvátskeho ramena
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 40 obrázkov

Chorvátske rameno je kanál, ktorý vedie bratislavskou mestskou časťou Petržalka. Je vybudovaný v jednom z bývalých ramien Dunaja, vinie sa zo severu smerom na juh, kde sa napokon stáča k juhovýchodnému okraju Petržalky. Vody, ako i brehy Chorvátskeho ramena sú domovom početných druhov rastlín a živočíchov. Túto nevšednú prírodnú lokalitu, ktorá sa nachádza uprostred Petržalky, obýva najmä vtáctvo, rôzne druhy rýb, plazov a obojživelníkov. Najčastejšie a najbohatšie výskyty patria zástupcom hmyzu. Pozornosť pútajú najmä rôzne druhy vážok, šidiel, koníkov a motýľov. Počas letných mesiacov skrášľujú povrch hladiny Chorvátskeho ramena biele kvety lekien. Aj vďaka pestrosti fauny a flóry a výskytu niektorých zákonom chránených a ohrozených druhov živočíchov, bola juhovýchodná časť Chorvátskeho ramena vyčlenená ako chránené územie so 4. stupňom ochrany.

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR, Bratislava – zelený Starý háj
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 22 obrázkov

Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na konároch štebocú vtáky, v korunách stromov sa hrajú veveričky, v tráve pracujú chrobáky, a to všetko v obklopení krásnej kveteny počnúc medvedím cesnakom a končiac púpavou. Les plný života, ale tiež cestičiek a zákutí, ktoré vás aspoň na chvíľu vytrhnú z bežného hektického života , aj tak by sa dal charakterizovať Starý háj.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 30 obrázkov

Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klubu, rozhodli pomôcť prírode a zároveň sa aj čo-to dozvedieť o unikátnych geologických lokalitách, ktoré sa rozprestierajú na území Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Zraz dobrovoľných nadšencov bol pri paleontologickej lokalite Sandberg, kde prebehli krátke prednášky o novom, ešte oficiálne neotvorenom Sandbersko-Pajštúnskom geoparku, ako aj o samotnej lokalite Sandberg. Po pútavej prezentácií nasledovalo rozdanie vriec na odpad a rukavíc. Všetci spoločne sme vyzbierali odpadky v okolí, a potom sa presunuli na ďalšiu nemenej zaujímavú lokalitu zvanú Waitov lom, kde prebehla druhá krátka prednáška upozorňujúca na význam tohto miesta. Z Waitovho lomu nasledoval presun do mestskej časti Bratislavy – do Devína, kde boli vyzbierané odpadky uskladnené na dvore obecného úradu, ktorý svojou ústretovosťou dopomohol k úspešnému priebehu akcie. Účastníci tohto podujatia pomohli prírode, dozvedeli sa mnohé zaujímavé fakty a zároveň si vychutnali krásy pestrofarebnej jesene. Zážitky z priebehu podujatia prinášame prostredníctvom fotogalérie.

Poďakovanie za podporu podujatia patrí aj spoločnosti ČIMAE za bezplatné poskytnutie upratovacích prostriedkov.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava – Hlboká cesta a Horský park
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 31 obrázkov

Hlboká cesta spolu so svojimi zákutiami ukrýva nejedno zaujímavé miesto, ktoré rozhodne stojí za návštevu, a to aj napriek tomu, že ho bežne nenájdete v turistických sprievodcoch. Nájdete tu nielen Lurdskú jaskyňu, ktorá sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od bratislavskej Kalvárie a už na prvý pohľad ďakovnými tabuľkami venovanými Panne Márii pripomína najstaršie pútnické miesto na Slovensku – neďalekú Marianku, ale aj veľmi zaujímavý kostol Panny Márie Snežnej, ktorého 50 metrov vysoká veža bohužiaľ musela v minulosti ustúpiť ideologickým dôvodom. Hlboká cesta, ktorá je dnes vyhlásená za chránený areál, bola vybudovaná v r. 1870 v skalnom úvoze ako prístupová cesta do Horského parku. Jeho zaujímavosťou je, že vznikol úpravou už jestvujúceho lesného prírodného spoločenstva, a ešte aj dnes na prvý pohľad pripomína skôr lesík, ako upravený mestský park.

Text: O. Maňáková

Foto: O. Mažgút a O. Maňáková


SR, Bratislava – mesto pod snehom
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 30 obrázkov

V posledných rokoch nebýva zvykom, aby naše hlavné mesto pokryla snehová nádielka. No tento raz sa tak stalo a my sme neváhali a vydali sa na peknú zimnú vychádzku. Začali sme v Petržalke, kde boli farebné paneláky v nevšednom kontraste s bielou perinou. Postupne sme sa presunuli do centra mesta a zamierili na Bratislavský hrad. Tu sa nám naskytol panoramatický výhľad na mesto, ktorý sme si o čosi neskôr vychutnali aj na blízkom Slavíne. Nadšení nečakanou prechádzkou sme sa vrátili do tepla domova a vychutnali si šálku čaju.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Malé Karpaty – krásy zimnej Devínskej Kobyly
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 17 obrázkov

Vrch Devínska Kobyla, ktorý svojou výškou 514 m n. m. patrí k najvyšším vrchom Devínskych Karpát, sa rozprestiera na južnom cípe pohoria Malých Karpát na okraji Bratislavy. Je súčasťou CHKO Malé Karpaty, v oblasti medzi bratislavskými mestskými časťami Devínska Nová Ves a Devín sa na ploche 1 011 157 m2 rozprestiera NPR Devínska Kobyla so 4. stupňom ochrany.

Devínska Kobyla patrí medzi obľúbené a frekventované lokality navštevované predovšetkým obyvateľmi Bratislavy a okolia. Je to hlavne nenáročná turistika, ktorá bez ohľadu na ročné obdobie láka návštevníkov do týchto končín. Neopakovateľné sú predovšetkým rozprávkové výhľady zo západných svahov Devínskej Kobyly. Obec a hrad Devín nám spolu so sútokom Dunaja a Moravy ležia ako na dlani, v diaľke na rakúskom území dominujú Hainburské vrchy, na ktorých úpätiach pri brehoch Dunaja leží mestečko Hainburg an der Donau. Pri veľmi dobrej viditeľnosti je možné občas v diaľke zahliadnuť aj siluety vrchov Východných Álp – hlavne výrazný a nezameniteľný vrch Schneeberg (2 076 m n. m.).

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR, Bratislava – jarné prebúdzanie v Rusovciach
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 30 obrázkov

Pokiaľ máte radi prebúdzajúcu sa prírodu, tak sa vydajte prostredníctvom našej fotogalérie do bratislavskej mestskej časti Rusovce, kde sa nachádza 766 metrov dlhý náučný turistický chodník zachytávajúci krásu Dunajských ostrovov, Rusovského kanála i jeho obyvateľov. Túlaním sa po kľukatých cestičkách narazíte nielen na prvú jarnú kvetenu, ale aj na opustené jazierko, či anglický park, ktorého dominantami sú obrovské platany a samozrejme nádherný, no pomaly chátrajúci Rusovský kaštieľ.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava: Zraz historických železničných vozidiel
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 26 obrázkov

V jeden krásny slnečný víkend sme navštívili každoročne sa konajúci celoslovenský zraz historických železničných vozidiel, ktorý nesie názov Rendez. Podujatie konajúce sa na železničnej stanici a v pridruženom areáli Bratislava východ  je prehliadkou nádherných železných obrov v podobe parných aj elektrických lokomotív a vozňov, ktoré kedysi prepravovali množstvo ľudí a vďaka nadšencom každoročne ožívajú. K videniu boli aj ukážky historickej vojenskej a hasičskej techniky spolu s modelmi železníc a bohatým kultúrnym programom. Medzi najväčšie lákadlá dozaista patrili mimoriadne historické jazdy parnými mašinami, ako aj veľkolepé defilé lokomotív na železničnej točni za účasti vozidiel aj z okolitých štátov. Malú ukážku z tejto nevšednej akcie si môžete pozrieť v nasledujúcej fotogalérii.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava – ostrov zelene
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 32 obrázkov

Možno sa niekto bude čudovať, no aj Bratislava ponúka množstvo prírodných zákutí. Navštívte spolu s nami mestské hradby, Prezidentskú záhradu, Sad Janka Kráľa, Františkánsku záhradu, letnú čitáreň, či o kúsok vzdialenejšiu Vodárenskú záhradu. Všetky tieto miesta vás dozaista očaria. Pokiaľ neveríte, pozrite si našu fotogalériu.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


Bratislava: Rytieri na Devíne
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 17 obrázkov

Ak sa vám často stáva, že neviete čo s načatým víkendom a nechcete len tak ostať sedieť doma, alebo hľadáte zaujímavý program pre svoje deti, potom by ste určite mali navštíviť vychýrené podujatie Rytieri na Devíne.

Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel usporadúva každoročne na hrade Devín hneď niekoľko podujatí, kde môžete vidieť, ako vyzerali starodávne rytierske boje a vyskúšať si rôzne remeslá. Okrem hlavného programu vás čaká aj bohatý sprievodný program. Tento rok sa môžete tešiť na obdobie gotiky či antického Ríma.

 

Text a foto: Simona Svanová


SR: Leto v Botanickej záhrade
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 52 obrázkov

Horúce letné dni si tento raz ozvláštnime návštevou Botanickej záhrady v Bratislave, ktorá je nielen nádhernou rastlinnou ríšou pre návštevníkov, ale aj vedecko-pedagogickým pracoviskom Univerzity Komenského. Tieň stromov, tropické osvieženie v skleníkoch či malý piknik pri jazierkach bude dozaista tým pravým spríjemnením leta. Navyše pohľad na viac ako 3 000 druhov rastlín, úchvatné skalky, rokliny či rozária poteší nejedno oko a pripomenie tak rozmanitosť prírody okolo nás.

 

Text a foto: Oskár Mažgút  


SR, Petržalka: Cyklopotulka Starohájskym ostrovom
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 33 obrázkov

Dnes vás zavedieme na najväčšie sídlisko Slovenska – do bratislavskej Petržalky. Avšak pokiaľ si myslíte, že vás čakajú paneláky, mýlite sa. Navštívime totiž prírodnú rezerváciu Starý háj, ktorá sa nachádza vo východnej časti sídliska, neďaleko Dolnozemskej cesty resp. Dunajskej cyklocesty (Eurovelo 6). Čaká vás dunajský prales plný mohutných stromov, početnej kveteny, nádherné kríky či trávnaté planiny. Vydajte sa za krásami dokonalej a nespútanej prírody.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak a ich okolie
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 44 obrázkov

Pozývame vás na výlet k petržalským jazerám, ktoré sú situované na okraji pomerne hustej sídliskovej zástavby. Okrem relaxu v podobe kúpania, rybolovu či nenáročných turistických prechádzok, ponúkajú aj krásne prírodné scenérie. Vydajte sa teda spolu s nami k Veľkému a Malému Draždiaku, so zastávkou na bezmenných jazierkach, Mŕtvom ramene Kutlíkova či na Lúke vďaky a objavte tak posledné zvyšky lužných lesov v strednej Európe.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Štúrovo – najjužnejšie mesto Slovenska
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 40 obrázkov

Juhozápadne od sútoku veľtoku Dunaja a rieky Hron sa rozprestiera mesto Štúrovo, ktoré oplýva viacerými jedinečnými pozoruhodnosťami. Sú nimi napríklad nábrežná promenáda ponúkajúca pohľad na dychberúcu klasicistickú ostrihomskú baziliku, barokový Farský kostol sv. Imricha, cezhraničný Most Márie Valérie, pamätný park s pomníkmi či v neposlednom rade vyhľadávané termálne kúpalisko Vadaš. 

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava – Ondrejský cintorín v jesennom šate
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 34 obrázkov

Prijmite pozvanie na jesennú prechádzku historickým Ondrejským cintorínom, ktorý bol založený v roku 1784 a nachádza sa v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, presnejšie na Ulici 29. augusta. Táto národná kultúrna pamiatka je oázou pokoja, nádhernej architektúry v podobe umelecky stvárnených náhrobkov, či pôvabnej spleti chodníčkov v tôni mohutných stromov. Svoj posledný odpočinok tu našlo mnoho výnimočných osobností a doslova skvostom tohto pietneho miesta je gréckokatolícky Chrám Povýšenia vznešeného a životodarného kríža z roku 1861.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava: Medická záhrada – oáza pokoja uprostred mesta
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 37 obrázkov

Vydajte sa na poslednú jesennú potulku. Tentoraz vás zavedieme do verejného parku, ktorý sa nachádza v bratislavskom Starom Meste. Medická záhrada sa radí medzi najobľúbenejšie miesta v hlavnom meste, ponúkajúc udržiavané trávnaté plochy, kvetinové záhony, mohutné stromy, ale i detské ihrisko, drobnú architektúru či majestátnu fontánu, a to všetko v obklopení pomerne hustej zástavby. Nie nadarmo je považovaná za oázu pokoja v rušnom srdci mesta.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 36 obrázkov

Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále nový cieľ pre návštevníkov. Väčšina snímok vznikla koncom marca 2010.

Foto: Jiří Výborný


Slovensko: Bratislava stará a nová
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 75 obrázkov

Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slovenská metropola má však v ostatných rokoch osobité čaro. V dôsledku prudkej výstavby, ale aj rekonštrukcie starších objektov, mení svoj výzor prakticky neustále. Hoci nové prvky na panoráme mesta nemusia byť každému sympatické, je na čo sa pozerať.

Foto: Jiří VýbornýLokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Slovenská republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
8.5.2022
Dovedna 52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka. Prostredníctvom mapovej aplikácie (stránky) sa môžete vydať tatranskými chodníčkami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 19. 5. 2022
sviatok:Gertrúda

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X