www.infoglobe.sk » Európa » Slovenská republika » Bystrica (Kysuca) » Lokality » Lesná úvraťová železnica vo Vychylovke

rieka Bystrica (Kysuca) - Slovenská republika

Prameň:
Pod vrchom Okrúhlica (1 165,1 m)
Dĺžka toku:
19 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Lokality

Lesná úvraťová železnica vo Vychylovke
Druh lokality:
Pamiatky
Lokácia:
žilinský kraj, obec Nová Bystrica

Múzeum Kysuckej dediny spolu s historickou lesnou úvraťovou železnicou patrí k najkrajším a najrozsiahlejším expozíciám vo voľnej prírode v rámci Slovenska.

historická lesná železnicaÚzkokoľajová železnička, ktorej sa dnes budeme venovať, je unikátnou technickou pamiatkou svetového významu. Patrí k najvyhľadávanejším turistickým atrakciám na Kysuciach. Poďte aj vy spolu s nami nazrieť do malebnej doliny Chmúra, ktorá je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Kysuce.     

Kedy a prečo vlastne vznikla lesná železnica?

Rázovitý región Kysuce, tak ako aj región Orava, leží na severe Slovenska, v Žilinskom kraji a patrí k  najhornatejším kútom Slovenska. Už od pradávna patril les  k ich najväčším prírodným bohatstvám , a nie je tomu inak ani dnes. Drevo sa v týchto končinách ťažilo už od nepamäti. Keďže sa následne zvážalo z veľmi neprístupného horského terénu, bolo treba vyriešiť aj naozaj zložitú technickú úlohu, akou bol presun vyťaženého dreva do miest odbytiska tohto tovaru. A tak bola v rokoch 1915 – 1918 vybudovaná Lesná železnica na Kysuciach, ktorá kedysi premávala z obce Oščadnica až do doliny Chmúra (Nová Bystrica, časť Vychylovka).historická lesná úvraťová železnica  Veľmi podobná lesná úzkokoľajová železnica vznikla v tomto období aj na Orave. Neskôr, v roku 1926 boli obe železnice navzájom prepojené novovybudovanou traťou z Erdútky (dnes Oravská Lesná) do Chmúry. Kysucko-oravská lesná železnica dosahovala úctyhodných 110 kilometrov, pričom hlavná trať merala 61 kilometrov a zvyšnú časť tvorili odbočky, ktoré sa vždy podľa aktuálnej potreby predlžovali či skracovali, alebo úplne prebudovávali. Pri budovaní železnice bol na prekonanie veľkého výškového rozdielu na  pomerne krátkom úseku použitý technicky mimoriadne zaujímavý úvraťový systém. V roku 1971 bola jej prevádzka ukončená. Okrem 8 kilometrov dlhého úseku Chmúra – Tanečník, kde sa nachádzal aj mimoriadne cenný úvraťový systém, bol zvyšok trate demontovaný.

Odvezte sa vláčikom do minulosti

aj takýto stroj jazdí po koľajniciach lesnej železničkyKysucké múzeum v Čadci prevzalo v roku 1974 zachovalú časť trate spolu s koľajovými vozidlami pod svoje ochranné krídla. Jeho hlavným cieľom bola funkčná obnova tejto unikátnej technickej pamiatky a opätovné oživenie lesnej železničky v rámci národopisnej expozície vo Vychylovke. Od roku 1991 je Historická lesná úvraťová železnica vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. pohľad na Múzeum kysuckej dediny z vláčikaDnes sa môžete na lesnej železničke previesť aj vy. Súpravu vagónov, ktoré už slúžia iba na prepravu návštevníkov skanzenu, ťahá malá parná lokomotíva. Oravská lesná železnica patriaca pod Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorá od roku 2008 taktiež vozí svojich návštevníkov, by sa už čoskoro mala spojiť s tou kysuckou. Pokiaľ všetko dobre dopadne, tak už na budúci rok sa môžeme tešiť na opätovné prepojenie Kysúc s Oravou, nakoľko podľa dostupných informácií ide obnovu pôvodnej železnice a nie o výstavbu novej trate. Počas hlavnej turistickej sezóny, ktorá vo Vychylovke trvá od mája do októbra, môžete po zakúpení cestovného lístka počas jazdy vláčikom nahliadnuť do životov našich predkov aj vy. technický exponát umiestnený pri tratiZ vláčika uvidíte nielen viaceré drevenice kysuckého skanzenu, ale tiež niekoľko technických železničných exponátov rozmiestnených popri trati.  Od novembra až do apríla vláčik nepremáva, takže tento rok to už nestihnete.  Uvidíme, ako to bude o rok. Možno sa po obnovení trate zmení aj cestovný poriadok. Pokiaľ sa však na Kysuce vyberiete počas chladnejších mesiacov, Vychylovku rozhodne neobchádzajte. Zastavte sa tu aspoň na chvíľku. Obdivovať tu môžete Múzeum kysuckej dediny v prírode či ochutnať naozaj skvelé pochúťky starých materí v krčme priamo v skanzene.

Text a foto:  O. Maňáková 


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Slovenská republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X