rieka Biela Orava - Slovenská republika

Prameň:
Pramení v severozápadnej časti Oravskej Magury
Dĺžka toku:
25 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Fotogaléria

SR, Oravská lesná železnica – výlet v zime
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 37 obrázkov

Krásny výlet vláčikom na Oravskej lesnej železnici,  ktorá bola v minulosti súčasťou Kysucko-oravskej lesnej železnice, pričom v súčasnosti prebiehajú pokusy o jej obnovu, môžete absolvovať aj počas zimných mesiacov. Pri menšom počte návštevníkov premáva len motorová drezina, ktorá má  kapacitu 11 miest, ale pokiaľ sa nazbiera viac cestujúcich, tak je možnosť previesť sa aj v otvorených alebo krytých vozňoch ťahaných motorovou lokomotívou. My sme bohužiaľ také šťastie nemali, no aj výlet drezinou rozhodne stál za to.

Text a foto: O. Maňáková

SR, Oravská Lesná – malebná obec v lone prírody
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 35 obrázkov
V obklopení malebnej prírody Slovenských Beskýd a Oravskej Magury sa rozprestiera jedna z najrozsiahlejších obcí na OraveOravská Lesná, ktorej mnohí starousadlíci dodnes nepovedia inak ako Erdútka, čo je staršie pomenovanie obce odvodené od mena grófa Juraja Erdődy ml., ktorý sa považuje za jej zakladateľa. Špecifikom tejto obce sú nielen roztratené kopanice na okolitých kopcoch pri prameňoch Bielej Oravy, ale tiež fakt, že táto obec ide s dobou, vďaka čomu sa stala v roku 2011 dokonca dedinou roka! Malebná obec ležiaca uprostred prekrásnej prírodnej scenérie je ideálnym miestom na načerpanie nových síl. V zime poskytuje vhodné podmienky na zjazdové i bežecké lyžovanie, no a počas zvyšku roka je Oravská Lesná ideálnym východiskovým bodom na výlety do okolitej prírody. Na svoje si tu prídu nielen turisti, ale tiež vyznávači horskej cyklistiky, hubári či milovníci vláčikov, ktorí sa tu môžu previesť na unikátnej historickej úzkorozchodnej lesnej železnici.

Text a foto: O. Maňáková


SR, Oravská Lesná – cyklistika v okolí
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 42 obrázkov

Malebnú horskú obec Oravskú Lesnú obklopuje prekrásna, no i drsná príroda Slovenských Beskýd a Oravskej Magury. Napriek tomu, že leží uprostred hôr, jej okolie ponúka priam ideálne podmienky na cyklistiku. Z mnohých značených cyklotrás, ale tiež príjemných lesných ciest, si tú svoju vyberú nielen skúsení vyznávači horskej cyklistiky, ale aj rodiny s deťmi. Tie sa môžu vydať napríklad po príjemnej asfaltovej ceste vedúcej len naozaj veľmi miernym stúpaním k unikátnej historickej úzkorozchodnej lesnej železnici. Skúsenejší si môžu otestovať svoje schopnosti a vytrvalosť napríklad pri cyklovýstupe na vrcholovú stanicu železnice - Sedlo Beskyd, či pri výstupe k prekrásnej kaplnke pri vrcholovej stanici sedačkovej lanovky v lokalite Lehotská.

Text a foto: O. Maňáková


SR, Krušetnica – múzeum kávy
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 36 obrázkov

V malebnej oravskej obci Krušetnica nájdete popri tradičnej domovej zástavbe, nádhernom barokovom kostole a lyžiarskom areáli aj jedno netradičné múzeum nesúce názov Oravakafe. Múzeum kávy založené nadšencom Romanom Florekom rozpráva príbeh kávovníkového zrnka od počiatku až po jeho lahodný koniec. Expozíciu tvorí najväčšia mozaika z kávových zrniek na svete,  staré mlynčeky, kávovary, hrnčeky, šálky a mnoho ďalšieho, čo súvisí s kávou. Navyše sa tu nachádza  aj pražiareň, kde si môžete zakúpiť a prípadne dať zomlieť kvalitné kávy či potešiť sa kúpou suvenírov.  Múzeum ponúka pôžitok i zážitok, ktorý by ste mali určite absolvovať.

 

Text a foto: Oskár Mažgút       


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Slovenská republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
18.2.2020
Českobudějovické výstavisko hostí od 20. do 22. februára desiatky českých a moravských pivovarov aj minipivovarov. V poradí už 30. ročník pivného festivalu ale ponúkne aj fľaškové pivá, napríklad zo Švajčiarska.
17.2.2020
Počas 22. a 23. februára sa na zámku Schloss Hof môžete tešiť na veselý fašiangový program plný zábavy, hier i napätia. Najmenších návštevníkov nepochybne očarí maľovanie na tvár, kreatívne dielničky či workshop pečenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 19. 2. 2020
sviatok:Vlasta
dnes:
streda 19.2.
6 °C
zajtra:
štvrtok 20.2.
3 °C