www.infoglobe.sk » Európa » Slovenská republika » Belá - liptovská » Lokality » Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

rieka Belá - liptovská - Slovenská republika

Prameň:
Sútok Tichého a Kôprového potoka vo Vysokých Tatrách
Dĺžka toku:
23 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Lokality

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Druh lokality:
Pamiatky
Lokácia:
región Liptov, okres Liptovský Mikuláš, Žilinský kraj

Obec Pribylina sa nachádza na Liptove, ktorý je jedným z najkrajších a turisticky najvyhľadávanejších regiónov Slovenska.  Leží v nadmorskej výške 745 m n. m. pod sútokom Račkovho potoka s riekou Belá. Súčasťou Pribyliny je aj známa tatranská osada Podbanské, ktorá je častým východiskovým či cieľovým bodom pri podnikaní turistických výletov do východnej časti Západných Tatier ako aj do západnej časti Vysokých Tatier.

Skanzen v Pribyline

Skanzen v PribylineMúzeum liptovskej dediny v Pribyline, ktoré bolo pre verejnosť sprístupnené v auguste 1991 po takmer dvadsaťročnej výstavbe, je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. Myšlienka zriadiť skanzen sa zrodila na konci šesťdesiatych rokov v záujme záchrany nehnuteľných ale aj hnuteľných pamiatok z územia výstavby vodného diela Liptovská Mara ale aj z niektorých obcí horného a dolného Liptova. Región, aj keď bol v minulosti pomerne chudobný, tak mal bohaté kultúrne a historické tradície. V múzeu sa podarilo vytvoriť akýsi model obce s charakteristickými črtami stredovekého mestečka, ktoré boli v minulosti typické pre tento región. Kedysi bežný spôsob života obyvateľov  Liptova návštevníkom priblíži napríklad domček bezzemka - želiara z Liptovskej Sielnice a Černovej, ktorý reprezentuje život najchudobnejšej vrstvy dedinského obyvateľstva z prvej tretiny dvadsiateho storočia. Expozície múzea návštevníkom priblížia nielen sociálne a majetkové pomery obyvateľov v minulosti, ale väčšinou zobrazujú aj určitú situáciu z rodinného života, remeselnú či výrobnú činnosť pôvodných obyvateľov týchto krásnych dreveníc.  Ako žili remeselníci alebo roľníci  si môže návštevník ozrejmiť pri nahliadnutí do obydlí napríklad krajčíra z Likavky, kováča z Liptovskej Kokavy alebo kolára z Liptovskej Sielnice. Nachádza sa tu tiež dom bohatšieho gazdu, ktorý zastával funkciu richtára obce. Veľmi zaujímavá je aj budova dedinskej školy. V jednom objekte je školská trieda ( jedna trieda pre všetky ročníky) aj byt učiteľa. Okrem drevených obytných, výrobných a hospodárskych objektov , ktoré reprezentujú typické znaky ľudového staviteľstva sa tu nachádzajú aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty -  ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.  Súčasťou areálu múzea je aj statická expozícia lesnej železničky či náučný chodník, ktorý tvorí spleť cestičiek s informačnými tabuľami. Toto zaujímavé múzeum v prírode je otvorené celoročne. V priebehu roka sa tu konajú viaceré kultúrne podujatia ako napr. Sviatky jari, Remeslo má zlaté dno či Deň pre deti.

Skanzen v Pribyline

 

Text a foto: O. Kubáčková

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Slovenská republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 5. 2020
sviatok:Dušan
dnes:
utorok 26.5.
16 °C
zajtra:
streda 27.5.
19 °C