www.infoglobe.sk » Európa » Slovenská republika » Belá - liptovská » Lokality » Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

rieka Belá - liptovská - Slovenská republika

Prameň:
Sútok Tichého a Kôprového potoka vo Vysokých Tatrách
Dĺžka toku:
23 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Lokality

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Druh lokality:
Pamiatky
Lokácia:
región Liptov, okres Liptovský Mikuláš, Žilinský kraj

Obec Pribylina sa nachádza na Liptove, ktorý je jedným z najkrajších a turisticky najvyhľadávanejších regiónov Slovenska.  Leží v nadmorskej výške 745 m n. m. pod sútokom Račkovho potoka s riekou Belá. Súčasťou Pribyliny je aj známa tatranská osada Podbanské, ktorá je častým východiskovým či cieľovým bodom pri podnikaní turistických výletov do východnej časti Západných Tatier ako aj do západnej časti Vysokých Tatier.

Skanzen v Pribyline

Skanzen v PribylineMúzeum liptovskej dediny v Pribyline, ktoré bolo pre verejnosť sprístupnené v auguste 1991 po takmer dvadsaťročnej výstavbe, je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. Myšlienka zriadiť skanzen sa zrodila na konci šesťdesiatych rokov v záujme záchrany nehnuteľných ale aj hnuteľných pamiatok z územia výstavby vodného diela Liptovská Mara ale aj z niektorých obcí horného a dolného Liptova. Región, aj keď bol v minulosti pomerne chudobný, tak mal bohaté kultúrne a historické tradície. V múzeu sa podarilo vytvoriť akýsi model obce s charakteristickými črtami stredovekého mestečka, ktoré boli v minulosti typické pre tento región. Kedysi bežný spôsob života obyvateľov  Liptova návštevníkom priblíži napríklad domček bezzemka - želiara z Liptovskej Sielnice a Černovej, ktorý reprezentuje život najchudobnejšej vrstvy dedinského obyvateľstva z prvej tretiny dvadsiateho storočia. Expozície múzea návštevníkom priblížia nielen sociálne a majetkové pomery obyvateľov v minulosti, ale väčšinou zobrazujú aj určitú situáciu z rodinného života, remeselnú či výrobnú činnosť pôvodných obyvateľov týchto krásnych dreveníc.  Ako žili remeselníci alebo roľníci  si môže návštevník ozrejmiť pri nahliadnutí do obydlí napríklad krajčíra z Likavky, kováča z Liptovskej Kokavy alebo kolára z Liptovskej Sielnice. Nachádza sa tu tiež dom bohatšieho gazdu, ktorý zastával funkciu richtára obce. Veľmi zaujímavá je aj budova dedinskej školy. V jednom objekte je školská trieda ( jedna trieda pre všetky ročníky) aj byt učiteľa. Okrem drevených obytných, výrobných a hospodárskych objektov , ktoré reprezentujú typické znaky ľudového staviteľstva sa tu nachádzajú aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty -  ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.  Súčasťou areálu múzea je aj statická expozícia lesnej železničky či náučný chodník, ktorý tvorí spleť cestičiek s informačnými tabuľami. Toto zaujímavé múzeum v prírode je otvorené celoročne. V priebehu roka sa tu konajú viaceré kultúrne podujatia ako napr. Sviatky jari, Remeslo má zlaté dno či Deň pre deti.

Skanzen v Pribyline

 

Text a foto: O. Kubáčková

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Slovenská republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 8. 2019
sviatok:Filip
dnes:
piatok 23.8.
26 °C
zajtra:
sobota 24.8.
25 °C