www.infoglobe.sk » Rakúsko, Štajersko – cyklistika, pikniky a skvelé podujatia

Rakúsko, Štajersko – cyklistika, pikniky a skvelé podujatia

Publikované: 24.4.2019
Po dlhšom čase sa vrátime do pôvabnej rakúskej spolkovej krajiny Štajersko, ktorá je čoraz väčšmi vyhľadávanou turistickou destináciou. Tento raz sa zameriame na cykloturistiku, avšak nevynecháme ani ďalšie zaujímavé aktivity či podujatia, ktoré robia Štajersko výnimočným.

Štajersko si pre všetkých milovníkov dvojkolesových tátošov pripravilo množstvo nových rodinných chodníkov aj ďalších trás pre športových cyklistov, popri ktorých sa budú konať zaujímavé výstavy. Avšak, kým začneme s ich predstavovaním, povieme si čo-to o histórií štajerskej cyklistiky.

(c) Steiermark Tourismus  - ikarus.cc

Nebudeme sa vracať až k začiatkom cyklistiky v dobe bronzovej, ale zameriame sa na čas po roku 1870, aj keď vtedajší arcivojvoda Johann rozhýbal nohami svoju drezinu už v roku 1820. Po roku 1870 sa v uliciach Grazu vynoril prvý pedálmi poháňaný dopravný prostriedok a už v roku 1894 tu bolo 800 až 1000 nadšených bicyklistov, ktorí počas nedieľ a sviatkov podnikali výlety na bicykloch. V takzvaných zimných cyklistických školách sa vyučovali cyklistické zdatnosti. Graz tak bol vďaka mnohým cyklistickým spolkom už pred rokom 1900 centrom cyklošportu, a tak patrili bicykle až do prvej svetovej vojny ku každodenným dopravným prostriedkom.

(c) Steiermark Tourismus - ikarus.cc

V nadväznosti na tunajšiu výrobu bicyklov aj bohatú históriu boli postupne budované nádherné cyklotrasy naprieč celou krajinou. V súčasnosti si môžete vybrať rôzne tematické okruhy. Jedným z nich je aj cyklotrasa „Štajerská vínna krajina“ s dĺžkou 402 kilometrov. Zavedie vás do vinohradníckej oblasti, kde môžete spoznávať bezmála 300 výletných cieľov. Od záhrad, riečnych oblastí, cez kúpele, kultúrne poklady, živé mestá i zasnené dediny až po vynikajúce vinárne, ocenené reštaurácie, pohostinstva alebo lokálne manufaktúry, ktoré sa dobrou chuťou postarajú o gurmánske prekvapenia.

(c) Steiermark Tourismus - ikarus.cc

Skúsiť môžete aj novú 3-dňovú okružnú jazdu po Východnom Štajersku, ktorej začiatok je v obci St. Ruprecht an der Raab, odkiaľ vedie krajinou jabĺk a prírodnou rezerváciou Pollauer Tal až do mesta Hartberg s historickým starým mestom na upätí vinohradov okolo kopca Ringkogel. Následne pokračuje do kraja termálov (H2O-Thermen-Resort, Bad Waltersdorf, Rogner Bad Blumau, termálne kúpele Loipersdorf) a neskôr vás zavedie na tzv. Východoštajerskú Rímsku vínnu cestu, až do východiskovej obce St. Ruprecht an der Raab, odkiaľ je rýchlovlakom výborne spojenie do Grazu.

Pre nadšencov horskej cyklistiky v regióne Schladming-Dachstein je v ponuke nová 15-kilometrová cyklozábava v stredisku Reiteralm, taktiež najväčšie cyklistické ihrisko v Rakúsku (Reiteralm Junior Trails), ako aj veľa variantov trás na Hauser Kaibling. Trasy sú rôznych náročností, k dispozícií sú bohato vybavené cykloparky a nechýbajú ani cyklohotely.

(c) Steiermark Tourismus - Manfred Polansky

Spojenie hôr a bicykla si môžete užívať aj v regióne Hochsteiermark, kde vás čakajú vzrušujúce horské zážitky so sprievodcami. Taktiež dobrodružný park s lanovým mostom, dvoma lanovými šmýkačkami a šiestimi dráhami Flying Fox-Ziplines priamo ponad alpské akvárium Grublsee a v neposlednom rade sa môžete tešiť na šesť bike parkúrov.

(c) Steiermark Tourismus - ikarus.cc

Popri bicyklovaní môžete navštíviť aj nevšedné podujatia. K ním sa rozhodne radí Fotofestival v Národnom parku Gesäuse, ktorého centrum bude v obci Admont (od 28. júna do 7. júla 2019), Instagramová túra s oslom a fotoworkshop na tému „Príroda“ v Prírodnom parku Pollauer Tal (13. júl 2019), Hartbergské leto (od 29. máj do 14. júla 2019), najväčší kvetinový festival v Rakúsku - Slávnosť narcisov (od 30. mája do 2. júna 2019), divadelná La Strada Graz (od 26. júla do 3. augusta 2019), Noc pri splne mesiaca na hrade Riegersburg (13. júl a 16. august 2019) či Štajerský festival umenia (od 19. septembra do 13. októbra 2019). Ďalšie tipy na podujatia nájdete TU.

Pokiaľ sa budete chcieť počas cyklovýletu občerstviť, môžete využiť jedno z 38 vybraných piknikových miest. Ochutnáte tu regionálne a sezónne pochúťky od slaniny až po vegánske maškrty. Ich prehľad nájdete TU.

Vydajte sa spoznávať Štajersko, ktoré má priveľa pôvabu na jeden krátky výlet.

 

GPS: 47°04'16.2"N 15°26'16.8"E (Graz)

Zdroj: PR, Steirische Tourismus Gmbh

Foto: Steiermark Tourismus ikarus.cc (úvodná), (c) pri fotografiách

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko, Graz: Historické centrum Štajerského Hradca
Publikované: 12.10.2012
Ako vyzerá historické centrum univerzitného mesta, v ktorom pobýval okrem iného aj Johannes Kepler?

Rakúsko, Graz: Schloßberg - ochranca Štajerského Hradca
Publikované: 31.8.2012
Majestátna pevnosť po stáročia bránila mesto pred nepriateľmi a dnes je obľúbenou odpočinkovou destináciou a hlavným turistickým cieľom.

Rakúsko, Štajersko - Medvedia tiesňava a vrch Hochlantsch
Publikované: 11.2.2015
Rakúsko je alpská krajina oplývajúca nespočetným množstvom prírodných krás. Nemusia to byť vždy len vychýrené lyžiarske strediská, či do výšok siahajúce zasnežené končiare monumentálnych alpských štítov, ktoré sa oplatí navštíviť. Nemenej zaujímavé sú aj dve obdivuhodné lokality nachádzajúce sa neďaleko mesta Graz v pohorí Grazer Bergland – Medvedia tiesňava a vrch Hochlantsch.

Rakúsko, Štajersko – Mariazellská bazilika
Publikované: 12.2.2014
Napriek tomu, že známe rakúske pútnické mestečko Mariazell sme navštívili už mnohokrát, len nedávno sa nám podarilo prísť v čase, keď boli otvorené aj brány Mariazellskej baziliky, a tak sme tento unikátny pútnicky skvost po prvýkrát navštívili aj z vnútra.

Rakúsko, Štajersko: Hora zážitkov - Erzberg
Publikované: 13.3.2013
Poslednou zastávkou na našom putovaní cez tri štáty bola hora Erzberg ležiaca v Štajersku. Tá je známa, ako jedno z najbohatších európskych ložísk železnej rudy a patrí k najväčším turistickým atrakciám celého regiónu.

Rakúsko, Štajersko: splavovanie rieky Salzy a tiesňava Wasserlochklamm
Publikované: 28.6.2017
Salza je horská rieka v Štajersku, ktorá pramení pod horou Goller. Krása, pereje a tiesňava v dolnej časti toku ju zaraďujú medzi najobľúbenejšie a najčastejšie navštevované rieky v Rakúsku.

Rakúsko, Vysoké Štajersko – tajný tip pre milovníkov snehu
Publikované: 3.12.2015
Viac ako 50 lyžiarskych vlekov a vyše 120 kilometrov zjazdoviek v 18 dokonale udržiavaných lyžiarskych strediskách medzi Štajerským Semmeringom, pohorím Hochschwab a Eisenerzskými Alpami ponúka región Vysoké Štajersko.

Rakúsko: Štajerská zima v regióne Murtal
Publikované: 9.12.2015
Pomaly ale iste sa nám blíži zima a s ňou aj lyžovanie či výlety po zamrznutej prírode. Poďte spolu s nami navštíviť štajerský dovolenkový raj – Murtal a nechajte sa inšpirovať novinkami, ktoré si pre vás pripravil.

Rakúsko: Štajersko - Dovolenková oblasť Murtal
Publikované: 17.4.2013
Dovolenková oblasť Murtal sa nachádza západne od mesta Graz v regióne Štajersko. Skrýva v sebe vrcholy Taur, Zirbitzkogelu, Seetalských a Seckauských Álp a taktiež kopcovito zvlnené pohorie Nockberge.

Rakúsko: Štajersko – krajina zeleného srdca
Publikované: 24.4.2013
Na návšteve v spolkovej krajine Štajersko ostaneme aj dnes. V predchádzajúcich článkoch sme si predstavili dovolenkový región Murtal a Vysoké Štajersko. Tento krát sa pozrieme do najväčšieho a zároveň hlavného mesta Štajerska – Grazu, a k tomu vám pribalíme pár dobrých cestovateľských tipov do okolia.

Rakúsko: Štajersko – Murtal, dovolenka plná zážitkov
Publikované: 7.5.2014
Po roku opäť zavítame do dovolenkovej oblasti Murtal, ktorá sa nachádza západne od mesta Graz v spolkovej krajine Štajersko. Tento región privíta svojich návštevníkov množstvom zaujímavých atrakcií a podujatí, o ktorých si povieme viac v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko: Štajersko – priveľa pôvabu na krátky výlet
Publikované: 14.5.2014
Po minulotýždňovej návšteve dovolenkovej oblasti Murtal vás dnes prevedieme aj ďalšími regiónmi Štajerska, v ktorých nájdete oddych aj zážitky v jednom. Dáme vám tipy na podujatia, pamiatky či atrakcie, na ktoré budete dlho pamätať.

Rakúsko: Štajersko, krajina prírody a pohybu
Publikované: 22.5.2016
Po dlhšej prestávke sa opäť vydáme do spolkovej krajiny Štajersko, ktoré sa nachádza na juhovýchode Rakúska. Len nedávno sa tu uskutočnilo otvorenie novej 950 kilometrov dlhej turistickej trasy, ktorá vás prevedie od ľadovca až k vinohradníckym oblastiam.

Rakúsko: Vysoké Štajersko – hornatá krajina plná dobrodružstva
Publikované: 8.1.2014
Dnes sa vydáme do susedného Rakúska, kde navštívime hornatú krajinu Vysokého Štajerska. Predstavíme vám ju, ako oblasť idylickej prírody, športovo-rekreačného vyžitia a chýbať nebude ani tip na zaujímavé podujatie.

Rakúsko: Vysoké Štajersko – región zaľúbených
Publikované: 10.4.2013
Vysoké Štajersko sa rozprestiera od Štajerského Semmeringu k pohoriu Hochschwab a ďalej až za Eisenerzské Alpy. Táto hornatá krajina už od nepamäti láka domácich Rakúšanov, ale aj návštevníkov z okolitých krajín k výletom po krásnej, miestami až nespútanej prírode.

Štajersko – kolíska zimných športov
Publikované: 29.11.2010
Ako Zelené srdce Rakúska (Das grüne Herz Österreichs) nazývajú spolkovú krajinu Štajersko. Vďačí za to najmä veľkým plochám zelene, lesov, ale aj podmienkam na zdravý životný štýl. Nečudo, že jej strediská patria k turistickým cieľom na rodinnú dovolenku aj športové vyžitie po celý rok.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Štajersko: Hartberg – predvianočná atmosféra
Menšie štajerské mestečko Hartberg, v ktorom žije len približne 6 a pol tisíc obyvateľov, nás pri...

Rakúsko: Zima na štajerský spôsob
Zimné dovolenkové dni so sebou prinášajú skvelú zábavu počas lyžovačky, ale aj adrenalínové zážit...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou III.
Po zime prichádza jar. Príroda opäť ožije a niet lepšieho nápadu, ako si vyjsť na prechádzku do h...

Rakúsko: Vysoké Štajersko – raj dovolenkárov
Poďte sa spoločne s nami vydať do hornatej krajiny Vysokého Štajerska, ktorá je rajom dovolenkáro...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou II.
Najzelenšia krajina Rakúska vás pozíva na návštevu pôvabných hôr, lesov, viníc, ovocných sadov a ...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou I.
Spolková krajina Štajersko v sebe ukrýva jedinečný kontrast vysokých hôr a pod nimi sa rozprestie...

Rakúsko: Graz - pohľad do Štajerského Hradca I.
V dnešnej fotogalérii s nami zavítate do Štajerského Hradca (slovenský historický názov mesta Gra...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
10.11.2019
Slovenské národné múzeu – Historické múzeum pripravuje od 15. novembra 2019 spomienkovú výstavu k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá priblíži návštevníkom pohľad na slobodu v kontexte dejín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 12. 11. 2019
sviatok:Svätopluk
dnes:
utorok 12.11.
8 °C
zajtra:
streda 13.11.
5 °C