www.infoglobe.sk » Rakúsko, prírodný park Blockheide – krajinou žulových balvanov

Rakúsko, prírodný park Blockheide – krajinou žulových balvanov

Publikované: 25.7.2019
Prírodný park Blockheide sa nachádza blízko českých hraníc, takže pokiaľ trávite dovolenku na juhu Čiech a hľadáte nejaký zaujímavý tip na výlet, nenechajte si ujsť túto zaujímavú prírodnú rezerváciu.

Základné informácie

Park Blockheide sa nachádza asi 2 kilometre od Gmündu. Z tohto okresného mesta sa do neho najlepšie dostanete peši. Stačí ísť od radnice stále rovno až do dediny Grillenstein. Už počas prechodu cez obec sa v záhradách začnú objavovať typické žulové balvany. Park začína hneď za dedinou. Ďalším miestom odkiaľ, sa sem dá dostať, je obec Eibenstein. V oboch zmienených obciach sa dá zaparkovať auto.

skupinka kameňov pri rozhľadni

Prírodná rezervácia sa rozkladá na ploche 106 hektárov a láka turistov prevažne na žulové útvary vzniknuté zvetrávaním žuly. Vyznačujú sa svojím tvarom, ktorý pripomína vankúše. Okrem toho sa tu nachádza aj niekoľko viklanov, ktoré sa dajú dokonca skutočne aj trochu „rozviklať“.

viklan

Náučné chodníky

V parku si môžete vybrať zo šiestich značených trás. Zaujímavá je MythologieTour spájajúca najznámejšie kamenné útvary s tajomnými názvami ako napríklad Diablova posteľ. Parkom prechádza aj náučný chodník GranitkulTour, ktorý sa zaoberá všetkým, čo súvisí s tunajšou žulou. Dĺžka väčšiny trás sa pohybuje medzi 2 až 3 km a bez problémov ich zvládnu aj rodiny s deťmi či seniori. Najdlhšou trasou je Laufstrecke Pilzstein, ktorá je určená hlavne pre bežcov, ale nikto vás z nej nevyženie, ani keď po nej len pôjdete. Trasa prechádza okolo rozhľadne do obce Eibenstein, potom okolo lomu a miesta, kde stával luteránsky kostol, až k Hubovému kameňu (Pilzstein), po ktorom táto trasa dostala meno. O čosi kratšia je trasa Marienkäferweg. Obe merajú niečo vyše 5,5 kilometra.

jedno zo zastavení náučného chodníka   Diablova posteľ

Ďalšie zaujímavosti

Okrem zmienených žulových balvanov a trás sa v oblasti nachádza aj mnoho ďalších zaujímavostí. Obľúbeným miestom na odpočinok je rybník Blockheide Teich. Neďaleko neho sa nachádza kaplnka sv. Huberta a Keltische Baumkreis – kruh zo stromov zohrávajúcich dôležitú úlohu v keltskom horoskope. Priamo na 15. rovnobežke, ktorá prechádza parkom, nájdete malé geologické múzeum, ktoré návštevníkov zoznamuje s horninami vyskytujúcimi sa v tomto regióne. V parku sa nachádza aj drevená vyhliadková veža s občerstvením a informačným centrom.

keltský stromový kruh   geologické múzeum na 15. rovnobežke

rybník Blockheide Teich

Dôležité tipy

Vstup do parku je voľný, spoplatnený je ale výstup na rozhľadňu. Aj keď je park pretkaný sieťourozhľadňa značených trás, tunajšie značenie je pre turistu zvyknitého na naše turistické značky trochu zmätočné. Jednotlivé trasy sú odlíšené rôznymi farbami, toto značenie v podobe farebných bodov na stromoch či kameňoch je ale veľmi riedke. No na každom rohu je smerovník či nejaká tabuľa náučného chodníka, ktoré tiež môžu slúžiť ako dobré orientačné body. Odporúčam vám však požiadať v infocentre v Gmünde (nachádza sa priamo na prízemí budovy radnice) o mapku parku, prípadne si vyfoťte mapu na tabuli nachádzajúcej sa pri vstupe. Mapky z infocentra sú dvojjazyčné, a dokonca aj niektoré texty na tabuliach náučných chodníkov sú preložené do češtiny.

GPS: 48°46'47.1"N 14°59'44.0"E

 

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolie a panenská príroda
Publikované: 28.4.2016
Príroda Novohradských hôr mala šťastie, ľudia ju v minulom storočí nemali šancu veľmi ovplyvňovať. Odľahlé pohorie s nadmorskou výškou okolo 1 000 m bolo osídlené nemeckým obyvateľstvom, ktoré bolo po vojne vysťahované, a celé územie v pohraničnom pásme sa stalo neprístupným. Ak si odmyslíme krivdu na pôvodnom obyvateľstve, efekt je pozitívny – hlboké lesy, čistý vzduch, nedotknutá príroda a napodiv ani 25 rokov po sprístupnení sem neprúdia davy turistov ako na neďalekú Šumavu.

Rakúsko, Gmünd – prihraničné mesto obklopené krásnou prírodou
Publikované: 1.8.2019
Gmünd leží na sútoku Lužnice s riekou Branau a vďaka bezprostrednej blízkosti Českej republiky a ľahkej dostupnosti je toto mesto ideálnym miestom na výlet. Okrem historických zaujímavostí láka návštevníkov aj na termálne kúpele a krásnu okolitú prírodu.

ČR, Třeboň - Historické mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 10.8.2017
Malebné mesto so zachovalým historickým jadrom leží v juhočeskej krajine plnej rybníkov, no nielen tie ho preslávili.

ČR: České Budějovice – mesto neprávom opomínané - VIDEO
Publikované: 11.11.2014
Takmer stotisícové mesto na juhu Čiech by si možno zaslúžilo výrazne viac pozornosti, než iba „turistické predmestie“ Českého Krumlova, ako je tomu dnes. Kráľovské mesto na sútoku Malše a Vltavy nadchne hlavne svojim rozsiahlym historickým centrom, ktorému dominuje námestie Přemysla Otakara II. s barokovou Samsonovou fontánou a radnicou.

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria II.
Publikované: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putovanie cez Novohradské hory...

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria I.
Publikované: 9.12.2013
Mnohí z nás si Novohradské hory dokážu spojiť akurát snáď s komerčne využívaným zdrojom pitnej vody alebo aspoň so známym českým pralesom. Koho by ale napadlo uskutočniť prechod tak nepatrného, no napriek tomu úchvatného pohoria!? Poďte sa presvedčiť, že „Novohradky“ za takú návštevu rozhodne stoja!

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

29.1.2020
Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana vás pozýva na výstavu Šperkopríbeh, kde predstaví svet šperkov z pohľadu geológov, šperkárov i autorov literárnych diel.
28.1.2020
Národná galéria Praha oslávi 224. výročie od svojho založenia voľným vstupom. V dňoch 1. a 2. februára sa do zbierkových expozícií dostanete úplne zdarma. Akciu sprevádza bohatý sprievodný program.
27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 29. 1. 2020
sviatok:Gašpar
dnes:
streda 29.1.
2 °C
zajtra:
štvrtok 30.1.
2 °C