www.infoglobe.sk » Aktuality » Poprad: Záchrana historického vlaku

Poprad: Záchrana historického vlaku

Publikované: 20.3.2012
Historický vlak Kométa, ktorý mal 15. marca presne 100 rokov, je odkázaný na pomoc milovníkov histórie a železničných nadšencov. Pred dvoma rokmi poškodil blesk na tejto železničnej babičke trakčný motor.

Historická Kométa jazdila na úseku elektrických železníc medzi Tatranskou Poliankou a Štrbským Plesom už od 16. augusta roku 1912, kedy bola uvedená do prevádzky. O navrátenie Kométy späť do prevádzky sa teraz organizovanou verejnou zbierkou usiluje Tatranský skrášľovací spolok spoločne s Veterán klubom. Len na obnovu Kométy bude potrebných približne 30000€. Okrem opravy trakčného motora chcú nadšenci z Veterán klubu železníc v Poprade opraviť aj ďalšie poškodené časti a vymeniť opotrebované súčiastky. Oficiálna zbierka, povolená Ministerstvom vnútra, potrvá až do 28. februára budúceho roku. Jej symbolom je práve historická Kométa, ktorá bude opravená ako prvá. Iniciátori zbierky by chceli opraviť ešte ďalší historický vlak, Škoduľu z roku 1931 a tri otvorené vozy, tzv. „letňáky“, ktoré v Tatrách jazdili od roku 1924. Všetci dúfajú, že sa oprava uskutoční ešte v tomto roku, aby si Kométa aj s novým náterom mohla pripomenúť nie len svoje sté výročie, ale aj výročie samotnej trati tatranských železníc.  

 

Text: Pavlína Nováková

Foto: Wikimedia Commons, Olaf1541

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Vysoké Tatry: všetky tváre prírody
Publikované: 16.12.2009
Krása i bolesť, taký je terajší obraz najvyšších slovenských hôr. Víchrica, ktorá sa prehnala nad Tatrami, vryla do známej horskej krajiny na desaťročia nezmazateľný odkaz.

Štrbské pleso
Publikované: 19.8.2010
Lokalita jazera s jedinečnou panorámou tatranských končiarov patrí tradične k najvyhľadávanejším cieľom turistov vo Vysokých Tatrách a nie náhodou sa dostala medzi 77 kandidátov v celosvetovom internetovom hlasovaní o nových sedem divov sveta.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:Bartolomej
dnes:
sobota 24.8.
29 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
28 °C