www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Aktuality » Slovenský kandidát v ankete Európsky strom roka

Slovenský kandidát v ankete Európsky strom roka

Publikované: 5.3.2011
Vyše 800-ročný dub v obci Dubinné získal prvenstvo vo vlaňajšej ankete Strom roka 2010. V súčasnosti kandiduje na titul Európsky strom roka a hlas prostredníctvom internetu mu môže dať každý najneskôr do 6. marca 2011.

V užšom výbere sú stromy z piatich krajín (ČR, SR, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko), no najstarší medzi nimi je práve slovenský veterán. Vek vyše 20-metrového dubu letného z obce Dubinné v okrese Bardejov na východnom Slovensku sa odhaduje na neuveriteľných 850 rokov. Ide pravdepodobne o najstarší strom na Slovensku. Obvod jeho kmeňa je cez 730 cm. Hlasovať je možné priamo prostredníctvom stránky www.treeoftheyear.org, prípadne cez stránku www.rozvojvidieka.sk (v rubrike vľavo Divy a Naj prejsť na Európsky strom roka, pod vybraným kandidátom kliknúť na Detail a následne Hlasovať). Hlasovanie si vyžaduje registráciu, nakoľko z jednej e-mailovej adresy je možné hlasovať iba raz.

Text: Jiří Výborný

Zdroj: Obec Dubinné, foto: Nadácia EkopolisDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Strom roka 2010 rastie na východnom Slovensku
Publikované: 23.10.2010
Anketa Strom roka má za cieľ vzbudiť vo verejnosti väčší záujem o životné prostredie a upozorniť na staré, vzácne, ohrozené či inak zaujímavé stromy. V tomto roku tento titul získal dub, ktorý je zrejme najstarší strom na Slovensku.

SNM otvorilo novú prírodovednú expozíciu
Publikované: 2.1.2011
Po päťdesiatich rokoch Slovenské národné múzeum v Bratislave modernizovalo svoju stálu prírodovednú expozíciu. Krátko pred Vianocami sprístupnili novú pod názvom Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska ako osobitý príspevok k Medzinárodnému roku biodiverzity, vyhláseným UNESCO v roku 2010.

Svetový deň mokradí
Publikované: 2.2.2011
Dnes si svetová verejnosť pripomína Svetový deň mokradí ako mimoriadne významného biotopu, ktorého hodnotu si ľudstvo začalo uvedomovať iba nedávno.

Nové astronomické observatórium
Publikované: 16.4.2011
V Kolonickom sedle na východnom Slovensku dokončili výstavbu nového astronomického observatória v rámci projektu Karpatské nebo.

Výber Stromu roka 2011 sa začal
Publikované: 19.5.2011
Ešte tento týždeň je možné prihlásiť svoj obľúbený strom do 9. ročníka ankety Strom roka 2011. Anketu vyhlasuje Nadácia Ekopolis s cieľom upozorniť verejnosť na vzácne staré či ohrozené stromy, a tým vzbudiť záujem ľudí o ochranu životného prostredia vo svojom okolí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.2.2020
Kroměřížske Hanácké námestie ožije v sobotu 22. februára od 9. hodiny ráno fašiangovým jarmokom. Čaká vás domáca zabíjačka, špeciality a muzika. Program s voľným vstupom pokračuje do 17. hodiny a koná sa za každého počasia.
19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
18.2.2020
Českobudějovické výstavisko hostí od 20. do 22. februára desiatky českých a moravských pivovarov aj minipivovarov. V poradí už 30. ročník pivného festivalu ale ponúkne aj fľaškové pivá, napríklad zo Švajčiarska.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 2. 2020
sviatok:Lívia
dnes:
štvrtok 20.2.
3 °C
zajtra:
piatok 21.2.
6 °C