www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Portugalsko – všeobecné informácie

Oficiálny názov : Portugalská republika
Hlavné mesto: Lisabon
Rozloha: 92 082 km2
Počet obyvateľov: 10 524 145
Oficiálny jazyk: portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: 97% katolíci (praktikujúcich asi 50%), 2% bez vyznania, zvyšok protestanti rôznych denominácií, moslimovia, hinduisti
Čas: SEČ +1

 

Portugalsko je krajina, nachádzajúca sa na samom juhozápadnom cípe svetadiela, v západnej časti Pyrenejského polostrova. Jediným jeho pevninským susedom je Španielsko, s ktorým vedie dlhoročný spor o oblasť Olivenca. Mimo iné Portugalsku náležia aj súostrovie Azory a Madeira.

Politika

Portugalsko je parlamentná republika, na čele ktorej stojí prezident. Pevninské Portugalsko sa delí na 18 dištriktov. Azory a Madeira sú samosprávne oblasti. Portugalsko je  členom NATO a EÚ.

Geografia

Portugalsko leží na juhozápade Pyrenejského polostrova, kde tvorí 150 km široký a 550 km dlhý pruh zeme pozdĺž pobrežia Atlantiku. Na území prevažujú pahorkatiny. Rieky Tejo a Douro rozdeľujú územie na severnú, strednú a južnú oblasť.

Príroda

Klimatické podmienky značne závisia na nadmorskej výške a polohe. Skutočne teplé podnebie nájdete iba na juhu krajiny.

Zdravie

Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení je nižšia ako u nás, úroveň starostlivosti v súkromných ordináciách je zrovnateľná.

Ceny zdravotníckych úkonov sú v Portugalsku podstatne vyššie ako u nás. Do výšky nákladov za rovnaké ošetrenie sú však hradené našimi poisťovňami, u ktorých je nutné vybaviť si pred odchodom (ak Vám ho vopred neposlali) preukaz zdravotného poistenca, s ktorým je možné sa v Portugalsku preukázať podobne ako v ostatných krajinách EÚ. Ak bude lekár požadovať úhradu priamo od pacienta, základná sadzba za lekársku konzultáciu činí v priemere 50-75 €. Je možné uzavrieť pripoistenie na cesty.

Doprava

Diaľnice i cesty nižšej triedy sú zväčša v dobrom stave. Bežne sa však nedodržujú pravidlá, predovšetkým maximálna povolená rýchlosť. Hodne sa dbá na prednosť sprava.

Poplatky na diaľniciach je možné zaplatiť alebo v hotovosti, alebo pomocou karty, ktorú vydáva Brisa (diaľničná spoločnosť). Na diaľniciach A1, A5 a A8 tiež funguje elektronický systém na magnetické karty. Aby ho vodič mohol využívať, musí mať bankovú kartu „Multibanco“ a obrátiť sa na Brisa.

Na diaľniciach a pozdĺž hlavných ciest sú každé 2 km umiestnené núdzové telefóny. Sú označené oranžovou značkou so skratkou SOS. Po stisnutí tlačidla je vodič spojený priamo s políciou.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

Lokácia:

Portugalsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.6.2019
V sobotu 7. septembra 2019 sú pozvaní všetci tí, ktorí si ctia tradície, ktorí milujú folklór a ktorí sa chcú stretnúť v Banskej Bystrici, aby si spoločne pripomenuli neoceniteľnú históriu a s ňou späté mnohé kultúrne zvyky a tradície.
20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 6. 2019
sviatok: