www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Portugalsko – všeobecné informácie

Oficiálny názov : Portugalská republika
Hlavné mesto: Lisabon
Rozloha: 92 082 km2
Počet obyvateľov: 10 524 145
Oficiálny jazyk: portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: 97% katolíci (praktikujúcich asi 50%), 2% bez vyznania, zvyšok protestanti rôznych denominácií, moslimovia, hinduisti
Čas: SEČ +1

 

Portugalsko je krajina, nachádzajúca sa na samom juhozápadnom cípe svetadiela, v západnej časti Pyrenejského polostrova. Jediným jeho pevninským susedom je Španielsko, s ktorým vedie dlhoročný spor o oblasť Olivenca. Mimo iné Portugalsku náležia aj súostrovie Azory a Madeira.

Politika

Portugalsko je parlamentná republika, na čele ktorej stojí prezident. Pevninské Portugalsko sa delí na 18 dištriktov. Azory a Madeira sú samosprávne oblasti. Portugalsko je  členom NATO a EÚ.

Geografia

Portugalsko leží na juhozápade Pyrenejského polostrova, kde tvorí 150 km široký a 550 km dlhý pruh zeme pozdĺž pobrežia Atlantiku. Na území prevažujú pahorkatiny. Rieky Tejo a Douro rozdeľujú územie na severnú, strednú a južnú oblasť.

Príroda

Klimatické podmienky značne závisia na nadmorskej výške a polohe. Skutočne teplé podnebie nájdete iba na juhu krajiny.

Zdravie

Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení je nižšia ako u nás, úroveň starostlivosti v súkromných ordináciách je zrovnateľná.

Ceny zdravotníckych úkonov sú v Portugalsku podstatne vyššie ako u nás. Do výšky nákladov za rovnaké ošetrenie sú však hradené našimi poisťovňami, u ktorých je nutné vybaviť si pred odchodom (ak Vám ho vopred neposlali) preukaz zdravotného poistenca, s ktorým je možné sa v Portugalsku preukázať podobne ako v ostatných krajinách EÚ. Ak bude lekár požadovať úhradu priamo od pacienta, základná sadzba za lekársku konzultáciu činí v priemere 50-75 €. Je možné uzavrieť pripoistenie na cesty.

Doprava

Diaľnice i cesty nižšej triedy sú zväčša v dobrom stave. Bežne sa však nedodržujú pravidlá, predovšetkým maximálna povolená rýchlosť. Hodne sa dbá na prednosť sprava.

Poplatky na diaľniciach je možné zaplatiť alebo v hotovosti, alebo pomocou karty, ktorú vydáva Brisa (diaľničná spoločnosť). Na diaľniciach A1, A5 a A8 tiež funguje elektronický systém na magnetické karty. Aby ho vodič mohol využívať, musí mať bankovú kartu „Multibanco“ a obrátiť sa na Brisa.

Na diaľniciach a pozdĺž hlavných ciest sú každé 2 km umiestnené núdzové telefóny. Sú označené oranžovou značkou so skratkou SOS. Po stisnutí tlačidla je vodič spojený priamo s políciou.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

Lokácia:

Portugalsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 8. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 23.8.
30 °C
zajtra:
sobota 24.8.
25 °C