www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Portugalsko – všeobecné informácie

Oficiálny názov : Portugalská republika
Hlavné mesto: Lisabon
Rozloha: 92 082 km2
Počet obyvateľov: 10 524 145
Oficiálny jazyk: portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: 97% katolíci (praktikujúcich asi 50%), 2% bez vyznania, zvyšok protestanti rôznych denominácií, moslimovia, hinduisti
Čas: SEČ +1

 

Portugalsko je krajina, nachádzajúca sa na samom juhozápadnom cípe svetadiela, v západnej časti Pyrenejského polostrova. Jediným jeho pevninským susedom je Španielsko, s ktorým vedie dlhoročný spor o oblasť Olivenca. Mimo iné Portugalsku náležia aj súostrovie Azory a Madeira.

Politika

Portugalsko je parlamentná republika, na čele ktorej stojí prezident. Pevninské Portugalsko sa delí na 18 dištriktov. Azory a Madeira sú samosprávne oblasti. Portugalsko je  členom NATO a EÚ.

Geografia

Portugalsko leží na juhozápade Pyrenejského polostrova, kde tvorí 150 km široký a 550 km dlhý pruh zeme pozdĺž pobrežia Atlantiku. Na území prevažujú pahorkatiny. Rieky Tejo a Douro rozdeľujú územie na severnú, strednú a južnú oblasť.

Príroda

Klimatické podmienky značne závisia na nadmorskej výške a polohe. Skutočne teplé podnebie nájdete iba na juhu krajiny.

Zdravie

Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení je nižšia ako u nás, úroveň starostlivosti v súkromných ordináciách je zrovnateľná.

Ceny zdravotníckych úkonov sú v Portugalsku podstatne vyššie ako u nás. Do výšky nákladov za rovnaké ošetrenie sú však hradené našimi poisťovňami, u ktorých je nutné vybaviť si pred odchodom (ak Vám ho vopred neposlali) preukaz zdravotného poistenca, s ktorým je možné sa v Portugalsku preukázať podobne ako v ostatných krajinách EÚ. Ak bude lekár požadovať úhradu priamo od pacienta, základná sadzba za lekársku konzultáciu činí v priemere 50-75 €. Je možné uzavrieť pripoistenie na cesty.

Doprava

Diaľnice i cesty nižšej triedy sú zväčša v dobrom stave. Bežne sa však nedodržujú pravidlá, predovšetkým maximálna povolená rýchlosť. Hodne sa dbá na prednosť sprava.

Poplatky na diaľniciach je možné zaplatiť alebo v hotovosti, alebo pomocou karty, ktorú vydáva Brisa (diaľničná spoločnosť). Na diaľniciach A1, A5 a A8 tiež funguje elektronický systém na magnetické karty. Aby ho vodič mohol využívať, musí mať bankovú kartu „Multibanco“ a obrátiť sa na Brisa.

Na diaľniciach a pozdĺž hlavných ciest sú každé 2 km umiestnené núdzové telefóny. Sú označené oranžovou značkou so skratkou SOS. Po stisnutí tlačidla je vodič spojený priamo s políciou.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

Lokácia:

Portugalsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:
dnes:
piatok 3.4.
18 °C
zajtra:
sobota 4.4.
16 °C