www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Portugalsko – všeobecné informácie

Oficiálny názov : Portugalská republika
Hlavné mesto: Lisabon
Rozloha: 92 082 km2
Počet obyvateľov: 10 524 145
Oficiálny jazyk: portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: 97% katolíci (praktikujúcich asi 50%), 2% bez vyznania, zvyšok protestanti rôznych denominácií, moslimovia, hinduisti
Čas: SEČ +1

 

Portugalsko je krajina, nachádzajúca sa na samom juhozápadnom cípe svetadiela, v západnej časti Pyrenejského polostrova. Jediným jeho pevninským susedom je Španielsko, s ktorým vedie dlhoročný spor o oblasť Olivenca. Mimo iné Portugalsku náležia aj súostrovie Azory a Madeira.

Politika

Portugalsko je parlamentná republika, na čele ktorej stojí prezident. Pevninské Portugalsko sa delí na 18 dištriktov. Azory a Madeira sú samosprávne oblasti. Portugalsko je  členom NATO a EÚ.

Geografia

Portugalsko leží na juhozápade Pyrenejského polostrova, kde tvorí 150 km široký a 550 km dlhý pruh zeme pozdĺž pobrežia Atlantiku. Na území prevažujú pahorkatiny. Rieky Tejo a Douro rozdeľujú územie na severnú, strednú a južnú oblasť.

Príroda

Klimatické podmienky značne závisia na nadmorskej výške a polohe. Skutočne teplé podnebie nájdete iba na juhu krajiny.

Zdravie

Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení je nižšia ako u nás, úroveň starostlivosti v súkromných ordináciách je zrovnateľná.

Ceny zdravotníckych úkonov sú v Portugalsku podstatne vyššie ako u nás. Do výšky nákladov za rovnaké ošetrenie sú však hradené našimi poisťovňami, u ktorých je nutné vybaviť si pred odchodom (ak Vám ho vopred neposlali) preukaz zdravotného poistenca, s ktorým je možné sa v Portugalsku preukázať podobne ako v ostatných krajinách EÚ. Ak bude lekár požadovať úhradu priamo od pacienta, základná sadzba za lekársku konzultáciu činí v priemere 50-75 €. Je možné uzavrieť pripoistenie na cesty.

Doprava

Diaľnice i cesty nižšej triedy sú zväčša v dobrom stave. Bežne sa však nedodržujú pravidlá, predovšetkým maximálna povolená rýchlosť. Hodne sa dbá na prednosť sprava.

Poplatky na diaľniciach je možné zaplatiť alebo v hotovosti, alebo pomocou karty, ktorú vydáva Brisa (diaľničná spoločnosť). Na diaľniciach A1, A5 a A8 tiež funguje elektronický systém na magnetické karty. Aby ho vodič mohol využívať, musí mať bankovú kartu „Multibanco“ a obrátiť sa na Brisa.

Na diaľniciach a pozdĺž hlavných ciest sú každé 2 km umiestnené núdzové telefóny. Sú označené oranžovou značkou so skratkou SOS. Po stisnutí tlačidla je vodič spojený priamo s políciou.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

Lokácia:

Portugalsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 15.11.
11 °C
zajtra:
sobota 16.11.
12 °C