www.infoglobe.sk » História

História

     Meno Portugalska je odvodené z latinského Portus Cale. Táto krajina leží na západe Pyrenejského polostrova a jej jediným susedom je Španielsko. Pre dejiny Portugalska je podstatné to, že na začiatku 5. storočia n. l. bolo obsadené germánskymi kmeňmi, ktoré tu zriadili niekoľko kráľovstiev. Avšak o nejakých dvesto rokov neskôr bol Pyrenejský polostrov takmer celý dobytý Maurami. Mesto Braga sa stalo neoficiálnym centrom katolíckeho odporu. Portugalci vidí vznik svojho národa v dátume 28. júna 1128, kedy sa odohrala bitka pri Sao Mamede a Alfonso Henriques sa menoval prvým princom Portugalska, o rok neskôr portugalským kráľom. V období 16. a 17. storočia sa z Portugalska stala európska veľmoc. S Anglickom, Francúzskom a Španielskom po boku sa tak po ekonomickej, kultúrnej i vojenskej stránke stalo jednou z najmocnejších krajín sveta. Portugalci hlavne začali objavovať a dobývať svet. Na počiatku 15. storočia objavili Madeiru a väčšinu Azor. Roku 1484 ušla Portugalsku obrovská príležitosť, keď zamietlo Kolumbov plán na cestu do Indie západnou cestou, pretože sa to javilo ako pochabá myšlienka, ktorá si nezaslúži šancu na realizáciu. O desať rokov neskôr došlo k podpísaniu slávnej zmluvy z Tordesillas so Španielskom. Obidve krajiny si v nej, na popud pápeža, rozdelili svet velikášsky pol na pol.

    Portugalci medzitým pokračovali v objavovaní. Bartolomeo Dias v roku 1487 doplával k mysu Dobrej nádeje, Vasco de Gama sa dostal až do Indie a v roku 1514 Portugalci dosiahli Číny a Japonska. Avšak v 16. storočí pomaly začal úpadok tejto rozsiahlej ríše. Počas šesťdesiatich rokov (1580-1640) jej vládli španielski králi a jej kolónie napádali španielski protivníci – Angličania a Holanďania. Kvôli neutešenej situácii v krajine veľa obyvateľov emigrovalo do Brazílie a situácia vyvrcholila v roku 1709, keď kráľ Ján V. emigráciu zakázal, pretože krajina prišla o veľkú časť obyvateľstva.

      Po ďalšie stáročia bolo Portugalsko v kontinuálnom úpadku. V roku 1926 došlo k vojenskému puču, ktorý mal za následok vznik pravicovo orientovaného diktátorského režimu na čele s Antoniom de Oliveirom Salazarom. Toto a nasledujúce obdobie zahŕňajúce prevažne druhú polovicu 20. storočia je pre Portugalsko charakteristické tým, že začalo postupne strácať svoje kolónie. Diktatúra vydržala takmer päťdesiat rokov, v roku 1974 ju totiž po nenásilnej klinčekovej revolúcii vystriedala moderná demokracia, ktorá pretrváva až dodnes.

 

 

späť

Lokácia:

Portugalsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. júna 2019 hostiť ďalšie významné svetové podujatie. Vôbec prvýkrát v histórii hlavného mesta Slovenska – Bratislavy , v ňom budú prebiehať Majstrovstvá sveta v Karate.
13.6.2019
Už VII. ročník gurmánskej akcie, ktorý sa koná v dňoch 15. a 16. júna v areáli dostihového závodiska v Pardubiciach, predstaví to najlepšie z gastronómie. V sprievodnom programe je pripravených mnoho noviniek a kopec zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 15. 6. 2019
sviatok: