www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Doklady

Občan SR sa môže v krajine zdržiavať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom/ ID kartou po dobu maximálne do troch mesiacov bez nutnosti vybavovania ďalších formalít.

 

Doprava

Autom

Cestná sieť v Portugalsku je moderná a dobre vybudovaná, mnohé miestne komunikácie sú však stále na veľmi zlej úrovni. Portugalsko je od severu na juh aj od Lisabonu smerom na Madrid prepojené platenými diaľnicami v celkovej dĺžke asi 1200 km (trasa Lisabon-Porto v dĺžke 300 km stojí pre osobné vozidlá približne 19,55 EUR). Platené sú aj dva lisabonské mosty smerom do mesta (taxa za prejazd osobným vozidlom cez most 25. apríla je od 1,35 EUR a cez most Vasco da Gama od 2,35 EUR). Niektoré diaľničné úseky vo vnútrozemí nie sú spoplatnené. Pri vjazde na diaľnicu si vodič z automatu vytiahne lístok, ktorý platí 12 hodín a je splatný pri výjazde z diaľnice na mýtnici - PORTAGEM. Zahraničné kreditné karty na mýtniciach neplatia. Na niektorých kratších úsekoch je mýto platené priamo bez predchádzajúceho výberu lístka na vjazde. Platená zóna je značená návestidlom Lanço com portagem. Pri vjazde na diaľnicu nepoužite pás označený zeleným písmenom V (VIA VERDE), ktorý slúži na elektronické registrovanie mýtneho pre predplatiteľov, nepoužite ho ani pri výjazde z diaľnice. Maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 120 km/h, na cestách nižšej triedy 90 km/h a v obciach 50 km/h.
Minimálny vekový limit na vedenie motorových vozidiel je 18 rokov. Vodiči sa musia preukázať platným vodičským preukazom (spravidla je akceptovaný aj slovenský vodičský preukaz bez nevyhnutnosti preukázania medzinárodného vodičského preukazu). Je potrebné aj osvedčenie o technickom preukaze alebo doklad z požičovne áut, zelená karta alebo iné platné potvrdenie o poistení.

Pobyt s vozidlom s cudzími evidenčnými číslami je možný najviac 180 dní v rámci kalendárneho roka. V prípade dlhšieho pobytu je potrebný súhlas colnice.

Motoristická kultúra v Portugalsku je nižšia než na Slovensku. Portugalci ignorujú dopravné predpisy, inšpekcie dopravnej polície sú zriedkavé, postihy sú často nevymožiteľné (väčšina pokutovaných vodičov čaká na príležitostnú amnestiu na priestupky), časté sú prípady korupcie v radoch dopravnej polície. V mestách je odťahovanie alebo zablokovanie zle zaparkovaných vozidiel zriedkavé, preto je parkovanie chaotické. Na prechodoch pre chodcov spravidla dávajú chodcom prednosť. Portugalskí vodiči jazdia veľmi rýchle, bezohľadne, obľubujú tesne sa približovať k vozidlu pred nimi, čo je častou príčinou dopravných nehôd. Používanie smeroviek a svetiel je tiež pre mnohých portugalských vodičov veľkou neznámou. V Portugalsku je povolená hranica alkoholu v krvi do 0,49 mg/l, hlavne cez víkendové noci je potrebná zvýšená ostražitosť kvôli vodičom pod vplyvom alkoholu a omamných látok.

Verejná doprava funguje spoľahlivo, i keď pomerne často ju paralyzujú odborárske štrajky. Sieť železničnej aj autobusovej dopravy je pomerne hustá, z Lisabonu na juh je výhodnejšie cestovať autobusom, keďže nie je dobudovaná železničná trasa. Pre turistov je výhodná karta tzv. Lisboa-Card na jeden, dva alebo tri dni s platnosťou pre všetky druhy MHD a mnohé lisabonské múzeá. Lisabonské metro je čisté a spoľahlivé. Taxislužba nie je predražená, bežný presun v rámci mesta stojí 5-10 EUR, pri cestách z letiska je však treba trvať na zapnutí taxametra.
 

Letecky

 Vnútroštátne lety v Portugalsku sú pomerne drahé a s ohľadom na rozlohu a dobrú dopravnú dostupnosť „po zemi" sa ich oplatí používať iba v prípade časovej tiesne. Medzi Lisabonom, Portom a Farom lietajú spoje denne. Študenti majú nárok na zľavu, ak sa preukážu potrebnými dokladmi.

Autobusom

 Miestne autobusové linky je možné rozdeliť na 2 odlišné druhy: expressos (poskytujú komfortné, rýchle a priame spojenie medzi veľkými mestami) a carrieras (tie sú pomalšie a zastavujú aj v malých obciach).

Vlakom

 Štátna železničná spoločnosť Caminhos de Ferro Portugueses ponúka tri druhy vlakov: rápido alebo internacionale (označené IC), interregional (označené IR) a regional (R). Cestovný lístok na prvé dva druhy môže stať až dvakrát viac ako do obyčajného regionálneho spoja. Ak sa nimi rozhodnete cestovať, oplatí sa rezervovať cestovný lístok, pretože niektoré spoje bývajú „zabookované" už vopred. Dôchodcovia a študenti môžu uplatniť nárok na zľavu.

Zdroj: MZV

 

Lokácia:

Portugalsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. júna 2019 hostiť ďalšie významné svetové podujatie. Vôbec prvýkrát v histórii hlavného mesta Slovenska – Bratislavy , v ňom budú prebiehať Majstrovstvá sveta v Karate.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 6. 2019
sviatok: