Muránska planina - Slovenská republika

Poloha:
Muránska planina sa nachádza v severnej časti Slovenského Rudohoria v Banskobystrickom kraji, v okresoch Brezno, Revúca a Rimavská Sobota. Muránska planina spolu so Slovenským rajom patrí do celku Spišsko-gemerského krasu, ktorý je súčasťou Vnútorných Západných Karpát.
Rozloha: Národný park Muránska planina 203,18 km² a jeho ochranné pásmo 216,98 km²
Najvyšší vrch: Kľak 1 409 m n. m.(podcelku Muránska planina), Fabova hoľa 1439 m n. m.(národného parku Muránska planina)
Lokality Služby | Články Fotogaléria | Videogaléria Diskusia |
Stručná charakteristika:
Jadro Muránskej planiny pozostáva z vápencovej a dolomitovej planiny, ktorá má charakter náhornej pahorkatiny s krasovými prvkami. Voda tu do hlbokých brázd a dolín vymodelovala, najmä na juhovýchodnom a severozápadnom okraji, strmé bralnaté zrázy. Povrch planiny je málo členitý a dosahuje nadmorskú výšku 900 až 1 400 metrov.
V dobre vyvinutom krase sa tu vyskytuje množstvo závrtov, priepastí, jaskýň, ponorov a vyvieračiek. Lesy pokrývajú okolo 90% rozlohy národného parku. Muránska planina je výnimočná tiež výskytom ojedinelých rastlín a živočíchov. Medzi svetové unikáty patrí treťohorný endemit lykovec muránsky, ktorý sa nevyskytuje nikde inde na svete, a vzácny relikt fuzáč alpský.
V roku 1997 bola Chránená krajinná oblasť Muránska planina prekategorizovaná na Národný park Muránska Planina.
Na územie Národného parku zasahujú štyri geomorfologické celky:
- Spišsko-gemerský kras (ktorý pozostáva z podcelkov Muránska planina a Slovenský raj),
- Horehronské podolie
Turisti si môžu vybrať z vyše 300 kilometrov značených turistických chodníkov a náučných trás. Najlepší prístup do Národného parku je z okolitých obcí a osád, ako napríklad Muráň alebo Závadka nad Hronom.
Lokácia:
