Malé Karpaty - Slovenská republika

Poloha:

Malé Karpaty sa rozkladajú na západnom Slovensku v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji a ako hradby oddeľujú Záhorskú nížinu od Podunajskej nížiny. Patria do Fatransko-tatranskej oblasti, ktorá je súčasťou Vnútorných Západných Karpát. Delia sa na Devínske, Pezinské, Brezovské a Čachtické Karpaty.

Rozloha: 820 km²

Najvyšší vrch: Záruby 768 m n.m.


Lokality

Služby
Články

Fotogaléria
Videogaléria

Diskusia


Fotogaléria

SR: Stupava – Biofarma Príroda
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 30 obrázkov

Pokiaľ aj vy máte chuť nachvíľku si odbehnúť z rýchleho každodenného kolobehu pracovných povinností, poďte s nami nachvíľku spomaliť a zastaviť na Biofarme v Stupave. My sme tu s kamarátmi strávili jedno sobotné popoludnie a už teraz vieme, že to nebola naša posledná návšteva. Krásna príroda, voľne behajúce zvieratká a v neposlednom rade drevená koliba, kde vás obslúžia v ľudovom kroji, dotvárajú tu správnu oddychovú atmosféru.

Text a foto: O. Kubáčková


Rakúsko: Hainburg – mestečko na Dunaji
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 48 obrázkov

Neďaleko hlavného mesta Slovenska v spolkovej krajine Dolné Rakúsko, sa nachádza malebné mestečko Hainburg an der Donau ležiace pri veľtoku Dunaja. Nejedného návštevníka  očarí historickými uličkami, stredovekými bránami  či mestskými hradbami.  Pre miestnych obyvateľov ale aj mnohých Slovákov sa stalo toto mesto obľúbeným  miestom oddychu a rekreácie. Bratislavčania tu navštevujú hlavne kúpalisko s toboganom a miestne obchody. No a tí turistiky chtivý si tu prídu na svoje v blízkom Národnom parku Donauauen, ktorý obklopuje samotný Hainburg. Nad mestom sa týči zrekonštruovaná zrúcanina hradu z 11. storočia. Oproti nemu, na samotnom vrchole vápencového brala, stojí znovupostavené keltské oppídium  (opevnenie).

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Pavol Jemala


SR, Bratislava – zrúcanina hradu Devín
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 24 obrázkov

Hrad Devín je veľmi dobre zachovaná zrúcanina. Rozprestiera sa na brale pri sútoku Moravy s Dunajom. Prvé zmienky pochádzajú z roku 864. Pre svoju strategickú polohu sa stal miestom najstaršej doloženej sídliskovej aglomerácie. Počas dlhých stáročí sa tu vystriedali mnohí panovníci, medzi inými aj knieža Rastislav, či známe rody Báthoryovcov a Pálffyovcov. Devín bol miestom večných rakúsko-uhorských bojov, ale čelil aj vpádom tureckých a napoleonských vojsk. Od čias slovenského národného hnutia, kedy sa Štúrovci prechádzali po jeho hradbách, sa stal symbolom Slovenska a priateľstva medzi národmi. V súčasnosti je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorá ponúka okrem krásneho výhľadu na nivnú krajinu aj poznanie histórie na zrekonštruovanom hradnom nádvorí.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Daniel Babický


Rakúsko: zámocký komplex Schloss Hof
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 34 obrázkov

Preneste sa spolu s nami do obdobia baroka, ktoré môžete obdivovať počas návštevy najväčšieho barokového zámockého komplexu v RakúskuSchloss Hof v Marchfelde.  Ide o vidiecke sídlo, ktoré bolo postavené pre princa Eugena Savoyského a neskôr sa majiteľkou stala aj známa Mária Terézia, ktorá toto miesto ešte viac zveľadila. Dnes patrí zámok spolu so záhradami medzi najpôsobivejšie architektonicko – umelecké súbory európskeho baroka. Celoročne sa tu koná množstvo koncertov, zaujímavých gastronomických akcií, podujatí pre deti a ich rodičov, no a k vrcholom sezónny patrí už tradičná Veľká baroková slávnosť.  V zime sa tu konajú vianočné trhy, kde viac ako 100 stánkov ponúka výnimočné dobroty a dekorácie.

Pokiaľ sa na zámok vyberiete na bicykli alebo pešo, vedie sem cyklotrasa po novovybudovanom Cyklomoste slobody z Devínskej Novej Vsi. Pre tých, čo obľubujú autobus, je každý víkend a sviatok zabezpečená kyvadlová doprava z Viedne (50 km). Pre vodičov sú tu k dispozícií veľké parkoviská priamo pri zámockom komplexe.  My sme sa rozhodli túto lokalitu navštíviť na bicykli. A čo sme zažili, to si pozrite v nasledujúcej fotogalérií.

Text a foto: Oskár Mažgút


Západné Slovensko - Vyhliadkový let
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 33 obrázkov

Od našich skvelých kamarátov sme ako svadobný dar dostali nádherný darček -hodinový vyhliadkový let. Vzlietli sme aj pristáli na letisku Boleráz pri Trnave. Leteli sme ponad Malé Karpaty smerom do Bratislavy, cestou sme obdivovali hrad Červený kameň, televíznu vežu na Kamzíku, Bratislavský hrad a mnoho ďalších známych aj menej známych miest z vtáčej perspektívy. Ďalej sme sa ponad Dunaj presunuli do Gabčíkova, odkiaľ sme leteli smerom na Orechovú Potôň, kde sme mali pod sebou známy cestný okruh Slovakia Ring. Cestou späť do Trnavy sme si ešte spravili malé neplánované medzipristátie na letisku v Sládkovičove, nakoľko volanie prírody je občas nevypočítateľné, najmä ak ste prechladnutí . Po necelej hodinke a pol sme sa vrátili späť na letisko v Bolerázi. Tu nás už čakali kamaráti s obrovskou porciou práve dovareného kotlíkového guláša a dobre zachladenými pivami. Pre nás oboch bol tento vyhliadkový let naozaj nezabudnuteľným zážitkom.   

Text a foto: O. Maňáková

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 38 obrázkov

Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (redakcia Infoglobe) absolvovať jednu z mnohých tzv. Dunajských cyklotrás. Namierili sme si to z najväčšieho sídliska na Slovensku – bratislavskej Petržalky do malebnej krajiny Dolného Rakúska. V prvej fotogalérií vám zdokumentujeme cestu od prihraničnej oblasti cez obec Wolfsthal, až po stredoveké mestečko Hainburg. Pohľad na zlatisté polia, modrú oblohu a pestrofarebné lúky striedané peknou architektúrou bol očarujúci.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 38 obrázkov

V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest v obciach Wolfsthal a Hainburg. Dnes si ukážeme druhú polovicu cyklotrasy, v ktorej  sa snúbi Národný park Dunajské luhy, s meniacim sa typom cyklochodníkov až po cisársky nádych histórie v podobe zámockého komplexu Schloss Hof. Nezabudneme prejsť Cyklomostom slobody, nahliadneme do  miest pod hradom Devín, až nás Staromestská promenáda dovedie späť do Petržalky.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 30 obrázkov

Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klubu, rozhodli pomôcť prírode a zároveň sa aj čo-to dozvedieť o unikátnych geologických lokalitách, ktoré sa rozprestierajú na území Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Zraz dobrovoľných nadšencov bol pri paleontologickej lokalite Sandberg, kde prebehli krátke prednášky o novom, ešte oficiálne neotvorenom Sandbersko-Pajštúnskom geoparku, ako aj o samotnej lokalite Sandberg. Po pútavej prezentácií nasledovalo rozdanie vriec na odpad a rukavíc. Všetci spoločne sme vyzbierali odpadky v okolí, a potom sa presunuli na ďalšiu nemenej zaujímavú lokalitu zvanú Waitov lom, kde prebehla druhá krátka prednáška upozorňujúca na význam tohto miesta. Z Waitovho lomu nasledoval presun do mestskej časti Bratislavy – do Devína, kde boli vyzbierané odpadky uskladnené na dvore obecného úradu, ktorý svojou ústretovosťou dopomohol k úspešnému priebehu akcie. Účastníci tohto podujatia pomohli prírode, dozvedeli sa mnohé zaujímavé fakty a zároveň si vychutnali krásy pestrofarebnej jesene. Zážitky z priebehu podujatia prinášame prostredníctvom fotogalérie.

Poďakovanie za podporu podujatia patrí aj spoločnosti ČIMAE za bezplatné poskytnutie upratovacích prostriedkov.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava – Hlboká cesta a Horský park
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 31 obrázkov

Hlboká cesta spolu so svojimi zákutiami ukrýva nejedno zaujímavé miesto, ktoré rozhodne stojí za návštevu, a to aj napriek tomu, že ho bežne nenájdete v turistických sprievodcoch. Nájdete tu nielen Lurdskú jaskyňu, ktorá sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od bratislavskej Kalvárie a už na prvý pohľad ďakovnými tabuľkami venovanými Panne Márii pripomína najstaršie pútnické miesto na Slovensku – neďalekú Marianku, ale aj veľmi zaujímavý kostol Panny Márie Snežnej, ktorého 50 metrov vysoká veža bohužiaľ musela v minulosti ustúpiť ideologickým dôvodom. Hlboká cesta, ktorá je dnes vyhlásená za chránený areál, bola vybudovaná v r. 1870 v skalnom úvoze ako prístupová cesta do Horského parku. Jeho zaujímavosťou je, že vznikol úpravou už jestvujúceho lesného prírodného spoločenstva, a ešte aj dnes na prvý pohľad pripomína skôr lesík, ako upravený mestský park.

Text: O. Maňáková

Foto: O. Mažgút a O. Maňáková


SR, Bratislava – mesto pod snehom
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 30 obrázkov

V posledných rokoch nebýva zvykom, aby naše hlavné mesto pokryla snehová nádielka. No tento raz sa tak stalo a my sme neváhali a vydali sa na peknú zimnú vychádzku. Začali sme v Petržalke, kde boli farebné paneláky v nevšednom kontraste s bielou perinou. Postupne sme sa presunuli do centra mesta a zamierili na Bratislavský hrad. Tu sa nám naskytol panoramatický výhľad na mesto, ktorý sme si o čosi neskôr vychutnali aj na blízkom Slavíne. Nadšení nečakanou prechádzkou sme sa vrátili do tepla domova a vychutnali si šálku čaju.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Malé Karpaty – zimná príroda vrchu Vápenná
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 23 obrázkov

Tretím najvyšším vrchom pohoria Malých Karpát je vrch Vápenná (752 m n. m.), ktorý sa nachádza v Pezinských Karpatoch pri obci Sološnica. Patrí k neprehliadnuteľným a charakteristickým dominantám v širokom okolí. Prevažne vápencový masív tohto vrchu má výrazný pretiahnutý tvar, hrebeň je z časti odkrytý a tvorený členitými skaliskami až útesmi vytvorenými na jeho južnej strane. Na území tohto vrchu na ploche 3 333 100 m2 sa nachádza Národná prírodná rezervácia Roštún s najvyšším 5. stupňom ochrany.

Na Vápennú sa je možné dostať niekoľkými turistickými chodníčkami - či už priamo z neďalekej Sološnice, alebo trasami vedúcimi z Malých Karpát. Na vrchole je vybudovaná aj menšia rozhľadňa, z ktorej je možné vidieť na okolie smerom na všetky svetové strany. Z vrcholu Vápennej sú krásne a nezabudnuteľné výhľady na okolité vrchy pohoria Malých Karpát. Sú to práve tieto úžasné panoramatické výhľady, pre ktoré je vrch Vápenná turistami obľúbený a často navštevovaný.

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR, Malé Karpaty – krásy zimnej Devínskej Kobyly
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 17 obrázkov

Vrch Devínska Kobyla, ktorý svojou výškou 514 m n. m. patrí k najvyšším vrchom Devínskych Karpát, sa rozprestiera na južnom cípe pohoria Malých Karpát na okraji Bratislavy. Je súčasťou CHKO Malé Karpaty, v oblasti medzi bratislavskými mestskými časťami Devínska Nová Ves a Devín sa na ploche 1 011 157 m2 rozprestiera NPR Devínska Kobyla so 4. stupňom ochrany.

Devínska Kobyla patrí medzi obľúbené a frekventované lokality navštevované predovšetkým obyvateľmi Bratislavy a okolia. Je to hlavne nenáročná turistika, ktorá bez ohľadu na ročné obdobie láka návštevníkov do týchto končín. Neopakovateľné sú predovšetkým rozprávkové výhľady zo západných svahov Devínskej Kobyly. Obec a hrad Devín nám spolu so sútokom Dunaja a Moravy ležia ako na dlani, v diaľke na rakúskom území dominujú Hainburské vrchy, na ktorých úpätiach pri brehoch Dunaja leží mestečko Hainburg an der Donau. Pri veľmi dobrej viditeľnosti je možné občas v diaľke zahliadnuť aj siluety vrchov Východných Álp – hlavne výrazný a nezameniteľný vrch Schneeberg (2 076 m n. m.).

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 24 obrázkov

Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim zo všetkých strán, z každej susediacej obce, či mesta. Niektoré značené turistické chodníky vedú cez vysoké vrchy ponúkajúce úžasné výhľady na okolie, iné sa skôr tiahnu hlbokými zelenými údoliami. Zaujímavými lokalitami sú aj vrchy Čelo (716 m n. m.) a Veterlín (724 m n. m.), z ktorých vrcholov sú fantastické panoramatické výhľady na okolité vrchy Malých Karpát a Podunajskú nížinu. Ďalším nemenej zaujímavým a turisticky obľúbeným vrchom je Čierna skala (662 m n. m.), na ktorý vedie značená turistická trasa. Je to jedna z ďalších atraktívnych lokalít v Malých Karpatoch, ktorej návštevu môžeme vrelo odporučiť. Zo strmého skalného brala na vrchole je pekný výhľad do priepasti, ako i na početné malokarpatské vrchy a nížinu. Nenápadnou lesnou cestičkou je možné z Čiernej skaly pokračovať ďalej cez Polámané (612 m n. m.) až k vrchu Starý plášť (643 m n. m.). Je to menej známy vrch, ktorý nám však môže ponúknuť veľmi pekný výhľad na Malé Karpaty – hlavne na dominantné vrchy Jelenec a Geldek, ktorých charakteristické siluety možno v diaľke ľahko rozpoznať.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR, Bratislava – jarné prebúdzanie v Rusovciach
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 30 obrázkov

Pokiaľ máte radi prebúdzajúcu sa prírodu, tak sa vydajte prostredníctvom našej fotogalérie do bratislavskej mestskej časti Rusovce, kde sa nachádza 766 metrov dlhý náučný turistický chodník zachytávajúci krásu Dunajských ostrovov, Rusovského kanála i jeho obyvateľov. Túlaním sa po kľukatých cestičkách narazíte nielen na prvú jarnú kvetenu, ale aj na opustené jazierko, či anglický park, ktorého dominantami sú obrovské platany a samozrejme nádherný, no pomaly chátrajúci Rusovský kaštieľ.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava – ostrov zelene
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 32 obrázkov

Možno sa niekto bude čudovať, no aj Bratislava ponúka množstvo prírodných zákutí. Navštívte spolu s nami mestské hradby, Prezidentskú záhradu, Sad Janka Kráľa, Františkánsku záhradu, letnú čitáreň, či o kúsok vzdialenejšiu Vodárenskú záhradu. Všetky tieto miesta vás dozaista očaria. Pokiaľ neveríte, pozrite si našu fotogalériu.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Čierna skala
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 24 obrázkov

Pohorie Malých Karpát ukrýva mnoho krásnych miest. My tentoraz navštívime Národnú prírodnú rezerváciu Kršlenica, ktorá sa nachádza neďaleko Plaveckého Mikuláša a dominujú jej veľkolepé krasové bralá. Následne budeme pokračovať k lokalite nazývanej Čierna skala, ktorá nám okrem vápencových skalísk ponúkne aj pohľady na okolité vrchy či pohoria, no azda najvýraznejším prvkom v krajine bude atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin

 


Bratislava: Rytieri na Devíne
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 17 obrázkov

Ak sa vám často stáva, že neviete čo s načatým víkendom a nechcete len tak ostať sedieť doma, alebo hľadáte zaujímavý program pre svoje deti, potom by ste určite mali navštíviť vychýrené podujatie Rytieri na Devíne.

Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel usporadúva každoročne na hrade Devín hneď niekoľko podujatí, kde môžete vidieť, ako vyzerali starodávne rytierske boje a vyskúšať si rôzne remeslá. Okrem hlavného programu vás čaká aj bohatý sprievodný program. Tento rok sa môžete tešiť na obdobie gotiky či antického Ríma.

 

Text a foto: Simona Svanová


SR: Malé Karpaty – prechádzka jarnou Devínskou Kobylou
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 20 obrázkov

Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla sa rozprestiera na juhozápadných svahoch vrchu Devínska Kobyla (514 m n. m.), tvorí súčasť pohoria Malé Karpaty. Na jar sa lesy a lesostepy Devínskej Kobyly premenia na veľkú botanickú záhradu, v ktorej môžeme obdivovať pestrosť a rôznorodosť miestnej flóry. Lesy sú pokryté kobercami zelených porastov medvedieho cesnaku, jarnú atmosféru prebúdzajúceho sa lesa dopĺňajú hojné snežienky a modrofialovo sfarbené pečeňovníky. Na niektorých lokalitách sú hojne rozšírené chochlačky či fialky. Otvorené, suché a slnkom zaliate juhozápadné úbočia Devínskej Kobyly oživujú fialové kvety poniklecov spoločne so sýto fialovými a bielymi kosatcami. Neprehliadnuteľné sú porasty hlaváčikov, ktorých veľké žlté kvety žiaria na slnečných stepných a lesostepných stanovištiach. Jar na Devínskej Kobyle je krásna a rozprávková, hýri pestrými farbami a neobyčajnou rozmanitosťou prebúdzajúcej sa prírody Devínskych Karpát.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

 


SR: Malé Karpaty – naprieč jarnou prírodou Malých Karpát
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 20 obrázkov

Je skorá jar, zo svahov a údolí Malých Karpát zmizli posledné zvyšky snehu. Slnečné lúče hrejú čoraz intenzívnejšie, dni sa predlžujú a príroda v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty sa po dlhej studenej zime pomaly prebúdza. Spod nánosov jesenného lístia vystrkujú svoje biele hlávky početné snežienky, na niektorých miestach tvoria ich porasty súvislé biele koberce. V lesoch Malých Karpát sa veľmi dobre darí aj ďalším poslom jari –  hojne sa vyskytujúcej chochlačke či fialkám. Súvislé zelené porasty medvedieho cesnaku oživujú fádny malokarpatský les, na otvorených slnečných priestranstvách môžeme miestami objaviť aj porasty poniklecov s charakteristickými fialovo sfarbenými kvetmi. Príroda Malých Karpát opäť ožíva, prebúdzajúce sa prvé jarné kvety sa nekompromisne predierajú na povrch a  preberajú tak vládu v znovuzrodenom karpatskom lese. 

 

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR, Turistická vychádzka na Malý a Veľký Plešivec
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 21 obrázkov

Prostredníctvom nasledujúcej fotogalérie vás zavedieme do Malých Karpát, presnejšie do okolia obce Čachtice. Naším cieľom bude výstup na Malý a Veľký Plešivec, ktorý obklopuje rovnomenná prírodná rezervácia významná nielen z estetického, ale aj prírodného hľadiska. Cestou si užijeme pozvoľné stúpania, čarokrásne výhľady na krajinu či pohľady na majestátne stredoveké hrady.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin


SR: Malé Karpaty – potulky zimnou prírodou Karpát
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 25 obrázkov

Malé Karpaty sú nevysokým pohorím ležiacim v západnej časti Slovenska, ktoré netreba nejako zvlášť predstavovať. Turistiku v tomto malebnom kúte Slovenska obľubujú najmä obyvatelia priľahlých regiónov, obzvlášť pre Bratislavčanov sú Malé Karpaty najbližším a najrýchlejšie dostupným horstvom, kde sa možno bez obmedzení a počas celého roka venovať ľahkým prechádzkam v prírode či celodennej turistike. Toto pohorie má svoje nezameniteľné čaro aj počas zimy. Biela zasnežená malokarpatská krajina láka priaznivcov zimných outdoorových aktivít na bežkovanie, ako aj na pešiu turistiku s možnosťou výstupov na významné vrchy Malých Karpát, z ktorých vrcholov sa núkajú prekrásne výhľady na okolité vrchy, údolia a nekonečné roviny Záhorskej a Podunajskej nížiny. Podmanivé a okúzľujúce výhľady sú hlavne z vrcholov Skalnatej (704 m n. m.), Vápennej (752 m n. m.), Vysokej (754 m n. m.), Čiernej skaly (662 m n. m.), či Devínskej Kobyly (514 m n. m.).

 

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR, Svätý Jur – pestrofarebná „vínna“ jeseň
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 35 obrázkov

Mestečko Svätý Jur neponúka len prechádzku po krásnych pamiatkach, ale aj jedinečnú vinohradnícku atmosféru dekorovanú drobnými architektonickými detailmi, prítomnosťou viniča všade kde sa pozriete či neopísateľnými starobylými terasovitými vinohradmi. Hlavne počas jesenného obdobia sa tento kút Slovenska premení na pestrofarebný skvost, ktorý rozhodne treba navštíviť.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak a ich okolie
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 44 obrázkov

Pozývame vás na výlet k petržalským jazerám, ktoré sú situované na okraji pomerne hustej sídliskovej zástavby. Okrem relaxu v podobe kúpania, rybolovu či nenáročných turistických prechádzok, ponúkajú aj krásne prírodné scenérie. Vydajte sa teda spolu s nami k Veľkému a Malému Draždiaku, so zastávkou na bezmenných jazierkach, Mŕtvom ramene Kutlíkova či na Lúke vďaky a objavte tak posledné zvyšky lužných lesov v strednej Európe.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Dedinky v okolí Malých Karpát
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 68 obrázkov

V okolí pohoria Malých Karpát sa rozprestierajú mnohé malebné dedinky. My dnes prostredníctvom fotografií navštívime obec Boleráz s jej miestnou časťou Klčovany, a tiež obce Čáry, Lošonec, Brestovany, Dolné Lovčice, Zavar a Križovany nad Dudváhom. Obdivovať budeme nielen sakrálne pamiatky, ale aj okolitú prírodu.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Pavol Jemala


SR, Bučany – kráska Podunajskej pahorkatiny
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 40 obrázkov

Tentoraz navštívime malebnú obec Bučany nachádzajúcu sa približne 9 kilometrov od krajského mesta Trnava (smerom na Piešťany). Bezmála 2 aj pol tisícová obec ponúka k videniu viacero pozoruhodných pamiatok, ako Kostol sv. Margity Antiochijskej z roku 1410 prestavaný v 18. storočí či  zrúcaninu neskorobarokového (rokokového) kaštieľa. Azda najväčšou atrakciou tejto dediny je tzv. Nyáryovská kúria situovaná na najvyššom mieste obce, ktorá slúži ako kultúrno spoločenské centrum.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Pavol Jemala


SR: Dedinky v okolí Malých Karpát II.
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 91 obrázkov

V okolí pohoria Malých Karpát sa rozprestierajú mnohé malebné dedinky. My dnes prostredníctvom fotografií navštívime miestnu časť Jaslovských Bohuníc - Paderovce, a tiež obce Pusté Úľany, Petrova Ves, Pavlice, Voderady, Košolná, Šúrovce, Radošovce a Bohdanovce nad Trnavou. Obdivovať budeme nielen sakrálne pamiatky, ale aj okolitú prírodu.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Pavol Jemala


SR, Bratislava – Ondrejský cintorín v jesennom šate
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 34 obrázkov

Prijmite pozvanie na jesennú prechádzku historickým Ondrejským cintorínom, ktorý bol založený v roku 1784 a nachádza sa v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, presnejšie na Ulici 29. augusta. Táto národná kultúrna pamiatka je oázou pokoja, nádhernej architektúry v podobe umelecky stvárnených náhrobkov, či pôvabnej spleti chodníčkov v tôni mohutných stromov. Svoj posledný odpočinok tu našlo mnoho výnimočných osobností a doslova skvostom tohto pietneho miesta je gréckokatolícky Chrám Povýšenia vznešeného a životodarného kríža z roku 1861.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Bratislava: Medická záhrada – oáza pokoja uprostred mesta
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 37 obrázkov

Vydajte sa na poslednú jesennú potulku. Tentoraz vás zavedieme do verejného parku, ktorý sa nachádza v bratislavskom Starom Meste. Medická záhrada sa radí medzi najobľúbenejšie miesta v hlavnom meste, ponúkajúc udržiavané trávnaté plochy, kvetinové záhony, mohutné stromy, ale i detské ihrisko, drobnú architektúru či majestátnu fontánu, a to všetko v obklopení pomerne hustej zástavby. Nie nadarmo je považovaná za oázu pokoja v rušnom srdci mesta.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Pezinok – prechádzka zámockým parkom
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 27 obrázkov

Pri najkrajšej historickej pamiatke mesta Pezinok, ktorou je bezpochyby Pezinský zámok (Šimák zámok), sa rozprestiera nádherný park. Tento prírodný skvost bol budovaný od roku 1844 pod dohľadom grófa Františka Pálfyho a dodnes ponúka nielen vzácne stromy či kvetenu, ale aj viaceré jazierka preplnené rybami i plávajúcimi kačkami. Avšak najväčším lákadlom sú voľne sa pohybujúce pávy, ktoré sa radi predvádzajú návštevníkom parku. Samozrejmosťou je množstvo lavičiek, nechýba tu ani detské ihrisko, cvičisko alebo pekný altánok. 
 
Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Dolná Krupá – svet ruží i medu
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 50 obrázkov

V severozápadnej časti Podunajskej nížiny, približne 10 kilometrov od Trnavy, sa rozprestiera malebná dedinka Dolná Krupá, preslávená svojim klasicistickým kaštieľom, hudobnou osobnosťou Ludwigom van Beethovenom a v neposlednom rade ružovou grófkou a zakladateľkou rozária Máriou Henrietou Chotekovou. My vás však dnes pozveme na prechádzku tunajším anglickým parkom či hneď vedľa sa rozprestierajúcim okúzľujúcim areálom Medolandie s rozáriom, ružovou škôlkou i zábavno-poučným včelím chodníkom.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Budmerice – Pálfiovský kaštieľ a park
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 47 obrázkov

Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme do nádherného anglického parku z druhej polovice 19. storočia s mohutnými stromami, ktorého nevídanou ozdobou je pseudogotický poľovnícky kaštieľ architektonicky inšpirovaný prevažne renesančnými zámkami ležiacimi na francúzskej rieke Loire. Postavený bol slávnym rodom Pálfiovcov, dlhodobo tu pôsobil Dom slovenských spisovateľov a v súčasnosti je tu zriadená muzeálna expozícia dokumentujúca históriu kaštieľa, pôsobenie slovenských umelcov i krásu kraslíc z celého sveta. 

 

Text a foto: Oskár Mažgút 


Slovensko: Bratislava stará a nová
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 75 obrázkov

Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slovenská metropola má však v ostatných rokoch osobité čaro. V dôsledku prudkej výstavby, ale aj rekonštrukcie starších objektov, mení svoj výzor prakticky neustále. Hoci nové prvky na panoráme mesta nemusia byť každému sympatické, je na čo sa pozerať.

Foto: Jiří Výborný



Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Pohoria / Európa / Slovenská republika


Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X