Železné hory - Česká republika

Železné hory ležia na severozápade Českomoravskej vrchoviny a najvyšším vrcholom je Vestec (668 m n. m.). Podľa geomorfologického členenia sa delia na Chvaletickú pahorkatinu a Sečskú vrchovinu. V južnej časti sa nachádzajú prírodné rezervácie Údolie Doubravky, Zlatá Lúka a Mokřadlo. Celé územie je vďaka svojej polohe vyhľadávaným rekreačným, turistickým i cykloturistickým miestom.

V roku 1991 bola na časti tohto územia vyhlásená chránená krajinná oblasť Železné hory. K najnápadnejším reliéfovým tvarom tejto oblasti patria hlboké údolia, lesné celky, lúky a polia. To všetko v spojení so sídlami vytvára krajinný ráz typický pre túto oblasť. Spolu s dlhou históriou, už od dôb Keltov až po architektúru dneška, vznikal jedinečný prírodný priestor. Táto oblasť sa môže na rozlohe 284 km2 pochváliť najzložitejšou geologickou stavbou v Európe. Na západnej strane sa nachádzajú horniny predprvohornej éry. Celá centrálna časť patrí rôzne starým metamorfovaným horninám. Typické sú tu ruly a žuly. U Vápenice sa dochovali čočky vápenca. Živočíchy tu obývajú všetky druhy prostredia. Veľmi cenné spoločenstvá hmyzu sú v národnej prírodnej rezervácii Lichnice-Kaňkovy hory na mokradiach. Mnohé z týchto druhov sú však nenápadné. K nápadným vtákom v tejto oblasti patrí bocian biely a bocian čierny.

Foto: Picasa.com - by: Pipla

späť


Lokality

Služby
Články

Fotogaléria
Videogaléria

Diskusia


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Pohoria / Európa / Česká republika


Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 29. 6. 2022
sviatok:Petr a Pavel

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X