Železné hory - Česká republika

Železné hory ležia na severozápade Českomoravskej vrchoviny a najvyšším vrcholom je Vestec (668 m n. m.). Podľa geomorfologického členenia sa delia na Chvaletickú pahorkatinu a Sečskú vrchovinu. V južnej časti sa nachádzajú prírodné rezervácie Údolie Doubravky, Zlatá Lúka a Mokřadlo. Celé územie je vďaka svojej polohe vyhľadávaným rekreačným, turistickým i cykloturistickým miestom.

V roku 1991 bola na časti tohto územia vyhlásená chránená krajinná oblasť Železné hory. K najnápadnejším reliéfovým tvarom tejto oblasti patria hlboké údolia, lesné celky, lúky a polia. To všetko v spojení so sídlami vytvára krajinný ráz typický pre túto oblasť. Spolu s dlhou históriou, už od dôb Keltov až po architektúru dneška, vznikal jedinečný prírodný priestor. Táto oblasť sa môže na rozlohe 284 km2 pochváliť najzložitejšou geologickou stavbou v Európe. Na západnej strane sa nachádzajú horniny predprvohornej éry. Celá centrálna časť patrí rôzne starým metamorfovaným horninám. Typické sú tu ruly a žuly. U Vápenice sa dochovali čočky vápenca. Živočíchy tu obývajú všetky druhy prostredia. Veľmi cenné spoločenstvá hmyzu sú v národnej prírodnej rezervácii Lichnice-Kaňkovy hory na mokradiach. Mnohé z týchto druhov sú však nenápadné. K nápadným vtákom v tejto oblasti patrí bocian biely a bocian čierny.

Foto: Picasa.com - by: Pipla

späť


Lokality

Služby
Články

Fotogaléria
Videogaléria

Diskusia


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Pohoria / Európa / Česká republika


Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 31. 5. 2023
sviatok:Kamila
dnes:
streda 31.5.
16 °C
zajtra:
štvrtok 1.6.
16 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X