Javorníky - Česká republika

Javorníky sa rozkladajú na území Moravy a Slovenska v oblasti Slovensko-moravských Karpát. Najvyššou horou je Veľký Javorník (1071 m n. m.), ten sa však na Slovenskej strane pohoria. Na moravskej časti Javorníkov je najvyššým bodom Malý Javorník (1019 m n. m.), ktorý býva označovaný tiež ako Chotárna. Javorníky tvoria štátnu hranicu medzi Českou a Slovenskou republikou a ich väčšia časť leží na Slovensku. Na českom území sú Javorníky súčasťou CHKO Beskydy. Časť územia Javorníkov je začlenená do CHKO Kysuce s rozlohou 655 km2, ktorá bola vyhlásená v roku 1984. Jej súčasťou je mnoho chránených prírodných rezervácii a chránených prírodných úkazov. Na niekoľkých miestach vyvierajú prírodné minerálne pramene, z ktorých niekoľko patrí medzi chránené prírodne výtvory, napríklad prameň U Vojtova, ktorý je zvláštny chvíľkovými nepravidelnými únikmi metánu. Nadmorská výška a klimatické podmienky ovplyvnili zloženie vegetácie v tejto oblasti. Vo vyšších nadmorských výškach nájdeme ihličnatý porast, väčšinou smrekové monokultúry. Nachádza sa tu mnoho živočíšnych druhov. Rys ostrovid, medveď hnedý, mačka divá a i drobné cicavce. Pramení tu mnoho potokov a riečok, ktoré tečú na českú i slovenskú stranu. Javorníky patria medzi mierne teplé oblasti. Zima je tam omnoho dlhšia než leto, ktoré trvá len mesiac až dva.

 

späť


Lokality

Služby
Články

Fotogaléria
Videogaléria

Diskusia


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Pohoria / Európa / Česká republika


Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 31. 5. 2023
sviatok:Kamila
dnes:
streda 31.5.
16 °C
zajtra:
štvrtok 1.6.
16 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X