Javorníky - Česká republika

Javorníky sa rozkladajú na území Moravy a Slovenska v oblasti Slovensko-moravských Karpát. Najvyššou horou je Veľký Javorník (1071 m n. m.), ten sa však na Slovenskej strane pohoria. Na moravskej časti Javorníkov je najvyššým bodom Malý Javorník (1019 m n. m.), ktorý býva označovaný tiež ako Chotárna. Javorníky tvoria štátnu hranicu medzi Českou a Slovenskou republikou a ich väčšia časť leží na Slovensku. Na českom území sú Javorníky súčasťou CHKO Beskydy. Časť územia Javorníkov je začlenená do CHKO Kysuce s rozlohou 655 km2, ktorá bola vyhlásená v roku 1984. Jej súčasťou je mnoho chránených prírodných rezervácii a chránených prírodných úkazov. Na niekoľkých miestach vyvierajú prírodné minerálne pramene, z ktorých niekoľko patrí medzi chránené prírodne výtvory, napríklad prameň U Vojtova, ktorý je zvláštny chvíľkovými nepravidelnými únikmi metánu. Nadmorská výška a klimatické podmienky ovplyvnili zloženie vegetácie v tejto oblasti. Vo vyšších nadmorských výškach nájdeme ihličnatý porast, väčšinou smrekové monokultúry. Nachádza sa tu mnoho živočíšnych druhov. Rys ostrovid, medveď hnedý, mačka divá a i drobné cicavce. Pramení tu mnoho potokov a riečok, ktoré tečú na českú i slovenskú stranu. Javorníky patria medzi mierne teplé oblasti. Zima je tam omnoho dlhšia než leto, ktoré trvá len mesiac až dva.

 

späť


Lokality

Služby
Články

Fotogaléria
Videogaléria

Diskusia


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Pohoria / Európa / Česká republika


Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 30. 6. 2022
sviatok:Šárka

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X