www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

S ohľadom na nestabilnú politickú situáciu sa odporúča venovať najprv pozornosť aktuálnym správam o situácii v krajine. Návšteva z dôvodov turistiky sa veľmi dôrazne neodporúča. Výnimkou sú nevyhnutné dôvody obchodno-ekonomického a humanitárneho charakteru.

V prípade, že dôjde pri pasovom a colnom odbavovaní na ktoromkoľvek hraničnom prechode Pobrežia Slonoviny k akýmkoľvek problémom zo strany úradníkov prijímajúceho štátu, je odporúčané bezodkladne kontaktovať telefonicky Veľvyslanectvo SR v Abuji.

Pred cestou sa odporúča konzultovať lekárskeho odborníka - okrem povinného očkovania proti žltej zimnici sa odporúča nechať sa očkovať aj proti žltačke A+B, brušnému týfusu a meningitíde.

Odporúča sa ubytovať v európskych turistických centrách na pobreží alebo v hoteloch v Abidjane. Podmienky pobytu sú úmerné tropickej a malarickej západnej Afrike.

V krajine sa používa výhradne francúzština, ktorá je aj oficiálnym jazykom a používa ju takmer celé domorodé obyvateľstvo. Snaha o použitie iného ako francúzskeho jazyka k dorozumievaniu napr. aj angličtiny, je väčšinou celkom bezvýsledná, s výnimkou personálu niekoľkých medzinárodných hotelov a klubov.

V priebehu pobytu vo vnútrozemí je potreba sa vyvarovať vychádzania či jazdám po zotmení, dbať na dostatočné predzásobenie PHM pred každou cestou. Na početných policajných, strážnych a vojenských kontrolných miestach v pokoji prečkať kontroly dokladov a podrobiť sa prehľadaniu vozidla.

V prípade prepadnutia (väčšinou ozbrojených) sa vyvarovať gest vysvetliteľných ako prejav obrany, nepokúšať sa odhaliť identitu maskovaných útočníkov.

Existuje diaľková autobusová aj mestská (po Abidjane) doprava, avšak pre Európanov v trochu drsných podmienkach. Diaľničné poplatky zatiaľ neexistujú, majú však byť zavedené po dostavbe jedinej národnej diaľnice na trase Abidjan-Yamoussoukro.

V miestnych supermarketoch (najmä v Abidjane aj v niektorých väčších mestách) sú k dostaniu v podstate všetky potraviny z Európy, ako aj miestne ryby, mäso, zelenina a ovocie. V niektorých mestách je aj množstvo väčších a menších reštauráciách nášho zamerania či chuti (francúzske, talianske, libanonské, ale sú k dispozícii aj čínske, vietnamské či kreolské reštaurácie). Neodporúča sa však jesť čerstvú zeleninu, ktorá sa nedá poriadne umyť (napr. hlávkový šalát). Pri konzumácii dovezeného tovaru je zase treba dôsledne dohliadať na dobu jeho spotreby. Vodu sa odporúča piť priemyselne balenú z rôznych nezávadných vodných zdrojov. Chlieb je v celom sortimente a rovnako pomerne kvalitný.

Hotely sú vo všetkých úrovniach a cenových kategóriách. V prírodných rezerváciách sú aj tzv. turistické dedinky. Je potrebné si vziať vždy so sebou sprej proti hmyzu, prípadne moskytiéru.

Odporúča sa nikde neukazovať väčšie množstvo peňazí v hotovosti či osobných cenností. Opatrne používať kreditné karty aj cestovné šeky (len vo veľkých bankách). Najlepšie je preto pobyt zaplatiť vopred cez niektorú cestovnú kanceláriu.

Trestný zákonník Pobrežia Slonoviny obsahuje ustanovenie o zákaze šarlatánstva, čarodejníctva, rozširovania pornografie a podvratnej tlače, proxenetizmu a prostitúcie, potulky a žobrania, poburovania a urážky hlavy štátu a odporu funkcionárom.

Existuje silná väzba obyvateľov na náboženské a etnické kultové tradície (kresťania a moslimovia). Odporúča sa dodržiavať základné pravidlá korektného správanie, rešpektovať náboženské a etnické sviatky.

Predaj narkotík podlieha odňatiu slobody na 5 - 20 let, ich držanie či užívanie na 3 - 5 let a je vymeraná vysoká pokuta.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

 
Pobrežie slonoviny
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

 
dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok: