www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

S ohľadom na nestabilnú politickú situáciu sa odporúča venovať najprv pozornosť aktuálnym správam o situácii v krajine. Návšteva z dôvodov turistiky sa veľmi dôrazne neodporúča. Výnimkou sú nevyhnutné dôvody obchodno-ekonomického a humanitárneho charakteru.

V prípade, že dôjde pri pasovom a colnom odbavovaní na ktoromkoľvek hraničnom prechode Pobrežia Slonoviny k akýmkoľvek problémom zo strany úradníkov prijímajúceho štátu, je odporúčané bezodkladne kontaktovať telefonicky Veľvyslanectvo SR v Abuji.

Pred cestou sa odporúča konzultovať lekárskeho odborníka - okrem povinného očkovania proti žltej zimnici sa odporúča nechať sa očkovať aj proti žltačke A+B, brušnému týfusu a meningitíde.

Odporúča sa ubytovať v európskych turistických centrách na pobreží alebo v hoteloch v Abidjane. Podmienky pobytu sú úmerné tropickej a malarickej západnej Afrike.

V krajine sa používa výhradne francúzština, ktorá je aj oficiálnym jazykom a používa ju takmer celé domorodé obyvateľstvo. Snaha o použitie iného ako francúzskeho jazyka k dorozumievaniu napr. aj angličtiny, je väčšinou celkom bezvýsledná, s výnimkou personálu niekoľkých medzinárodných hotelov a klubov.

V priebehu pobytu vo vnútrozemí je potreba sa vyvarovať vychádzania či jazdám po zotmení, dbať na dostatočné predzásobenie PHM pred každou cestou. Na početných policajných, strážnych a vojenských kontrolných miestach v pokoji prečkať kontroly dokladov a podrobiť sa prehľadaniu vozidla.

V prípade prepadnutia (väčšinou ozbrojených) sa vyvarovať gest vysvetliteľných ako prejav obrany, nepokúšať sa odhaliť identitu maskovaných útočníkov.

Existuje diaľková autobusová aj mestská (po Abidjane) doprava, avšak pre Európanov v trochu drsných podmienkach. Diaľničné poplatky zatiaľ neexistujú, majú však byť zavedené po dostavbe jedinej národnej diaľnice na trase Abidjan-Yamoussoukro.

V miestnych supermarketoch (najmä v Abidjane aj v niektorých väčších mestách) sú k dostaniu v podstate všetky potraviny z Európy, ako aj miestne ryby, mäso, zelenina a ovocie. V niektorých mestách je aj množstvo väčších a menších reštauráciách nášho zamerania či chuti (francúzske, talianske, libanonské, ale sú k dispozícii aj čínske, vietnamské či kreolské reštaurácie). Neodporúča sa však jesť čerstvú zeleninu, ktorá sa nedá poriadne umyť (napr. hlávkový šalát). Pri konzumácii dovezeného tovaru je zase treba dôsledne dohliadať na dobu jeho spotreby. Vodu sa odporúča piť priemyselne balenú z rôznych nezávadných vodných zdrojov. Chlieb je v celom sortimente a rovnako pomerne kvalitný.

Hotely sú vo všetkých úrovniach a cenových kategóriách. V prírodných rezerváciách sú aj tzv. turistické dedinky. Je potrebné si vziať vždy so sebou sprej proti hmyzu, prípadne moskytiéru.

Odporúča sa nikde neukazovať väčšie množstvo peňazí v hotovosti či osobných cenností. Opatrne používať kreditné karty aj cestovné šeky (len vo veľkých bankách). Najlepšie je preto pobyt zaplatiť vopred cez niektorú cestovnú kanceláriu.

Trestný zákonník Pobrežia Slonoviny obsahuje ustanovenie o zákaze šarlatánstva, čarodejníctva, rozširovania pornografie a podvratnej tlače, proxenetizmu a prostitúcie, potulky a žobrania, poburovania a urážky hlavy štátu a odporu funkcionárom.

Existuje silná väzba obyvateľov na náboženské a etnické kultové tradície (kresťania a moslimovia). Odporúča sa dodržiavať základné pravidlá korektného správanie, rešpektovať náboženské a etnické sviatky.

Predaj narkotík podlieha odňatiu slobody na 5 - 20 let, ich držanie či užívanie na 3 - 5 let a je vymeraná vysoká pokuta.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

 
Pobrežie slonoviny
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

 
dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok: