www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

S ohľadom na nestabilnú politickú situáciu sa odporúča venovať najprv pozornosť aktuálnym správam o situácii v krajine. Návšteva z dôvodov turistiky sa veľmi dôrazne neodporúča. Výnimkou sú nevyhnutné dôvody obchodno-ekonomického a humanitárneho charakteru.

V prípade, že dôjde pri pasovom a colnom odbavovaní na ktoromkoľvek hraničnom prechode Pobrežia Slonoviny k akýmkoľvek problémom zo strany úradníkov prijímajúceho štátu, je odporúčané bezodkladne kontaktovať telefonicky Veľvyslanectvo SR v Abuji.

Pred cestou sa odporúča konzultovať lekárskeho odborníka - okrem povinného očkovania proti žltej zimnici sa odporúča nechať sa očkovať aj proti žltačke A+B, brušnému týfusu a meningitíde.

Odporúča sa ubytovať v európskych turistických centrách na pobreží alebo v hoteloch v Abidjane. Podmienky pobytu sú úmerné tropickej a malarickej západnej Afrike.

V krajine sa používa výhradne francúzština, ktorá je aj oficiálnym jazykom a používa ju takmer celé domorodé obyvateľstvo. Snaha o použitie iného ako francúzskeho jazyka k dorozumievaniu napr. aj angličtiny, je väčšinou celkom bezvýsledná, s výnimkou personálu niekoľkých medzinárodných hotelov a klubov.

V priebehu pobytu vo vnútrozemí je potreba sa vyvarovať vychádzania či jazdám po zotmení, dbať na dostatočné predzásobenie PHM pred každou cestou. Na početných policajných, strážnych a vojenských kontrolných miestach v pokoji prečkať kontroly dokladov a podrobiť sa prehľadaniu vozidla.

V prípade prepadnutia (väčšinou ozbrojených) sa vyvarovať gest vysvetliteľných ako prejav obrany, nepokúšať sa odhaliť identitu maskovaných útočníkov.

Existuje diaľková autobusová aj mestská (po Abidjane) doprava, avšak pre Európanov v trochu drsných podmienkach. Diaľničné poplatky zatiaľ neexistujú, majú však byť zavedené po dostavbe jedinej národnej diaľnice na trase Abidjan-Yamoussoukro.

V miestnych supermarketoch (najmä v Abidjane aj v niektorých väčších mestách) sú k dostaniu v podstate všetky potraviny z Európy, ako aj miestne ryby, mäso, zelenina a ovocie. V niektorých mestách je aj množstvo väčších a menších reštauráciách nášho zamerania či chuti (francúzske, talianske, libanonské, ale sú k dispozícii aj čínske, vietnamské či kreolské reštaurácie). Neodporúča sa však jesť čerstvú zeleninu, ktorá sa nedá poriadne umyť (napr. hlávkový šalát). Pri konzumácii dovezeného tovaru je zase treba dôsledne dohliadať na dobu jeho spotreby. Vodu sa odporúča piť priemyselne balenú z rôznych nezávadných vodných zdrojov. Chlieb je v celom sortimente a rovnako pomerne kvalitný.

Hotely sú vo všetkých úrovniach a cenových kategóriách. V prírodných rezerváciách sú aj tzv. turistické dedinky. Je potrebné si vziať vždy so sebou sprej proti hmyzu, prípadne moskytiéru.

Odporúča sa nikde neukazovať väčšie množstvo peňazí v hotovosti či osobných cenností. Opatrne používať kreditné karty aj cestovné šeky (len vo veľkých bankách). Najlepšie je preto pobyt zaplatiť vopred cez niektorú cestovnú kanceláriu.

Trestný zákonník Pobrežia Slonoviny obsahuje ustanovenie o zákaze šarlatánstva, čarodejníctva, rozširovania pornografie a podvratnej tlače, proxenetizmu a prostitúcie, potulky a žobrania, poburovania a urážky hlavy štátu a odporu funkcionárom.

Existuje silná väzba obyvateľov na náboženské a etnické kultové tradície (kresťania a moslimovia). Odporúča sa dodržiavať základné pravidlá korektného správanie, rešpektovať náboženské a etnické sviatky.

Predaj narkotík podlieha odňatiu slobody na 5 - 20 let, ich držanie či užívanie na 3 - 5 let a je vymeraná vysoká pokuta.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

 
Pobrežie slonoviny
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

 
dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok: