www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Zbiroh: zámok troch cisárov - VIDEO

ČR, Zbiroh: zámok troch cisárov - VIDEO

Publikované: 5.11.2013
Do Zbiroha, kúzelného miestečka zasadeného do pomedzia medzi Brdskými lesmi a nádhernou křivoklátskou prírodou, sa jazdí predovšetkým na zámok. A na zámok do Zbiroha vás pozývame aj my.

Pár slov o mestečku v podzámku si ale predsa len povieme. V Zbirohu žije asi dve tisíc obyvateľov – tempom typickým pre malomesto, ktoré vďaka turistickému ruchu ožíva predovšetkým v teplých mesiacoch. Ale ani v zime nie je o zábavu v Zbirohu núdza. Okolie plné skál, rybníkov a pastvín je pretkané množstvom turistických trás a cyklotrás, a keď zavládne pani zima, stojí zato obuť bežky a trochu to tu vyšantiť.

My sme ale do Zbiroha zavítali ešte v horúcom lete. V meste vládol pokoj a pohoda. Ani tempo servírky, ktorá mala krátko po poludní prázdnu krčmu, nijako nenasvedčovalo tomu, že by bola kvôli návalu turistov zvyknutá pekne kmitať. Skôr to vyzeralo, že mala krčmu, ale vadili jej ľudia – ako by povedal Jára Cimrman. V Zbirohu nájdete spolu päť hostincov.

Mucha, Šrámek a iní

Naopak príjemná pani v íčku (turistická informačná kancelária) nás raz dva zasypala informáciami a ochotne nám ukázala cestu k zámku. Zámok, ktorý sedí hore na kopci, spoľahlivo zbiera všetkých záujemcov, ktorí sa do Zbiroha prišli pozrieť. V samotnom meste, ktoré má v znaku Rožmberskú pätlistú červenú ružu, okrem mestského múzea a múzea Josefa Václava Sládka, básnika a asi najslávnejšieho miestneho rodáka, toho moc k videniu nie je. V Zbirohu čerpali inšpiráciu aj Alfons Mucha, jedinečný maliar, alebo tiež Fráňa Šrámek.

Zbiroh

ZbirohZbirohZbiroh

Život na zámku

Cesta hore na zámok je pekne strmá a človeku poriadne pretiahne lýtka. Ale nielen fyzicky zdatní majú šancu tento zámok navštíviť. Sú tam totiž hneď dve parkoviská, jedno pri vstupe do zámockého parku a druhé hore priamo pred zámkom.

„Tridsať českých korún vstupné a pes na vôdzke,“ hlási pani pri kase za hlavnou bránou a pritom nervózne pozoruje ryhu, ktorá sa zlovestne blíži k jej svätyni. Sedí v búdke, podobnej trafike akú priniesol Maxipes Fík svojmu pánovi aj s trafikantkou, keď ako majster skoku, skákal pre noviny, a má vraj obavy z toho, že sa jej nejaký drzý hlodavec prekope až pod stôl. Nutné podotknúť, že jej obavy sú oprávnené, pretože park zámku v Zbirohu - to nie sú len rozkvitnuté ruže, ale tiež poriadny kus lesa, lúk a dokonca aj viníc.  

Zbiroh

Ale kedysi sa na zámku Zbiroh diali omnoho zásadnejšie veci. Tak trebárs slávna Muchova Slovanská epopeja, v poslednej dobe často skloňovaná v súvislosti s kontroverzným sťahovaním z Moravského Krumlova do Prahy, vznikla práve tu na zámku v Zbirohu, konkrétne v jeho veľkej sále.

ZbirohZbirohZbiroh

Zbiroh

O Zbirohu sa hovorí aj ako o zámku troch cisárov. Postupne ho vlastnili Karel IV., Žigmund Luxemburský a Rudolf II. – a to boli panovníci silného kalibru. A prečo si vybrali práve Zbiroh? Pre najhlbšiu studňu v Európe (hlbokú 163 metrov), pre neobvykle silné a vysoké múry alebo snáď preto, že sa z neho po znárodnení stalo prísne tajné miesto? Posledná menovaná pohroma našťastie týchto troch pánov trápiť nemusela a dnes už nemusí trápiť ani nás. Po roku 1989 sa toto sídlo znovu stalo miestom kultúry a zábavy. V súčasnosti zámok funguje aj ako hotel, expozíciu o histórii tejto stavby si môžete prezrieť v rámci prehliadkového okruhu.

V zámockej krčme to v porovnaní s podzámkom šliape inak. Obsluha je odetá do stredovekých habitov a svojim hosťom venuje stopercentnú starostlivosť, za ktorú si ale nechá aj kráľovsky zaplatiť.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Beroun: historický, priemyselný - VIDEO
Publikované: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzne jednoducho dostupným miestom, a tak v dobe, kedy je moderné bývať skôr mimo veľkomesta, než priamo v ňom, sa Beroun stáva aj novým bydliskom Pražanov – "uprchlíkov". Od Prahy leží asi 30 kilometrov a je s ňou dobre prepojený – ako diaľnicou, tak aj železnicou. Do Plzne je to z Berouna asi 75 kilometrov.

ČR, Hořovice – zámok: zoznámte sa s históriou! - VIDEO
Publikované: 10.9.2013
Minulý týždeň sme vás zoznámili s mestom ležiacim na pomedzí kokořínskych lesov a Českého krasu, so stredočeskými Hořovicami. Dnes vás pozveme na hořovický zámok, hlavné turistické lákadlo.

ČR, hrad Křivoklát: 900 rokov stará tradícia - VIDEO
Publikované: 16.9.2014
Křivoklát – ďalšia skoro povinná zastávka každého správneho turistu. Hrad, ktorý už pekne veľa storočí zdobí chránenú prírodnú krajinnú oblasť Křivoklátsko, ponúka svojim návštevníkom mnohé, a to prosím celoročne. Tento rok oslavuje Křivoklát 900 rokov od prvej písomnej zmienky.

ČR: hrad Žebrák - dávne sídlo Luxemburgovcov - VIDEO
Publikované: 27.3.2012
Na úpätí křivoklátskych lesov, vo vlniacej sa krajine, stoja zvyšky jedného z najstarších hradov v Česku – zrúcanina Žebrák. Na rovnakom hrebeni len o kúsok vyššie sa slní hrad Točník, mladší z dvoch neoddeliteľných spojencov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Nižbor – zámok plný Keltov
Zámok s hospodárskymi objektmi a záhradou tvorí celistvý komplex, v ktorom bolo v roku 2004 vybud...


Súvisiace video

ČR, Zbiroh: zámok troch cisárov
Prijmite pozvanie na zámok Zbiroh, známy ako zámok troch cisárov, kde okrem iného žil a tiež tvor...

ČR, Hořovice: kúsok na Kokořín aj do Českého krasu
Poďte sa s nami pozrieť do mesta Hořovice, ktoré je známe ako východiskový bod na Kokořínsko aleb...

ČR, Beroun: po stopách histórie
Beroun je mesto plné histórie ležiace asi 30 kilometrov juhozápadne od Prahy. Žije tam bezmála 19...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 11. 2019
sviatok:Alžbeta
dnes:
utorok 19.11.
10 °C
zajtra:
streda 20.11.
10 °C