www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Zásadne sa neodoporúča premiestňovať sa v noci, kedy aj na najfrekventovanejších diaľniciach sú umiestnené „neviditeľné" prekážky (balvan v igelitovom vreci, ktorý vo svetle reflektorov vyzerá ako prázdny, ale autu prerazí chladič), ktoré sú schopné urobiť automobil nefunkčný a jeho posádka je následne okradnutá, ak nedôjde k horšiemu. To isté platí aj v hlavnom meste, ktoré je všeobecne považované za najnebezpečnejšie mesto v Peru, pokiaľ ide o úroveň pouličnej kriminality. Ďalej nasleduje Cuzco a Arequipa, výrazne bezpečnejšie sú ostatné mestá, rovnako ako horské oblasti a džungľa.

Hlavné bezpečnostné zásady sú necestovať v noci, po zotmení vychádzať aj v Lime iba s minimálnou hotovosťou (avšak aspoň nejakou, aby upokojila prípadného útočníka), batožinu nechávať na bezpečnom mieste (existujú prípady, kedy sa bedliví turisti poprali so zlodejom o svoje zvršky – spravidla však prehrali), obliekať sa s rozumom (najmä po zotmení – treba však mať na pamäti, že aj sebaodratejší blondiak bude pre Peruánca vždy „gringo", teda ľahká obeť).

Každé ovocie a zeleninu treba pred požitím bezpodmienečne dezinfikovať – v obchodoch býva v oddelení zeleniny predávaný príslušný roztok, ktorý na dezinfekciu potravín postačuje.

Voda z vodovodu je bežne nepožívateľná. Bezpečné je pitnú vodu kupovať v špeciálnych nádržiach, tzv. bidonoch s objemom 5 alebo 10 litrov, aj v reštauráciách sa odporúča vždy vyžadovať uzatvorenú balenú vodu a nikdy nepiť vodu servírovanú v karafách.

Zásadné je upozornenie na platenie letiskového poplatku pri odlete. Poplatok činí 30,25 USD a bez jeho zaplatení nie je odlet umožnený.

V prípade nepoužitia letenky z akéhokoľvek dôvodu sa treba pripraviť na to, že väčšina leteckých spoločností vyžaduje zaplatenie stornopoplatku – a to aj v prípade odcudzenia letenky, kedy je navyše vyžadovaný policajný protokol. Ak teda dôjde ku krádeži pasu, letenky a cenností, treba ihneď kontaktovať miestne oddelenie polície, aby vydalo protokol o krádeži. Problémom môže byť, že polícia protokol nevydá, kým podávajúci nezaplatí za úradný úkon (správne poplatky sa platia v pobočke Banco de la Nación). Čiastočným riešením, ak dôjde k odcudzeniu všetkého, je najprv krádež ohlásiť na polícii a následne leteckej spoločnosti s uvedením možného odletu, nato si prostredníctvom pobočky Western Union (alebo zastupiteľského úradu) vyžiadať finančné prostriedky z vlasti, po ich príjme uhradiť poplatok Banco de la Nación a polícii, následne leteckej spoločnosti.

V ostatných rokoch sa množia prípady presvedčovania turistov na spoluprácu s pašerákmi drog. Turistov kontaktujú pri najrôznejších príležitostiach, v reštauráciách, parkoch či múzeách, často sú im odovzdané darčeky – keramika, indiánske sošky, atď. – naplnené kokainom (bez toho že by turista o prítomnosti kokainu vedel).

Pre alpinistov by malo byť samozrejmosťou kontaktovať pred nástupom do hôr špeciálnu policajnú záchranársku jednotku v Yungay za účelom zistiť stav počasia a celkové podmienky v príslušnej časti hôr. Všetky záchranárske práce sú platenou službou a náklady spojené s tým sú účtované zachránenému. Je úplne nevyhnutné, aby každý návštevník oblasti Cordilleras Blancas bol poistený na vysokohorskú turistiku. Výnimku tvorí iba základná cesta k lagúne Llanganuco s pamätníkom zahynuvším československým horolezcom, kam sa dá dopraviť nájomným taxíkom.

S ohľadom na vysokú úroveň kriminality sa považuje za najvhodnejší spôsob platenia používať kreditné alebo debetné karty, avšakm s upozornením, že s narastajúcou vzdialenosťou od Limy sa znižuje pravdepodobnosť výskytu bankomatov. Nevyhnutnú hotovosť odporúčame rozložiť na menšie čiastky a tie uschovať v rôznych častiach odevu alebo batožiny, nakoľko sa neustále opakujú prípady, kedy turisti prídu pri krádeži o všetky finančné prostriedky.

 

späť

Lokácia:

Peru
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 6. 2019
sviatok: