www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Zásadne sa neodoporúča premiestňovať sa v noci, kedy aj na najfrekventovanejších diaľniciach sú umiestnené „neviditeľné" prekážky (balvan v igelitovom vreci, ktorý vo svetle reflektorov vyzerá ako prázdny, ale autu prerazí chladič), ktoré sú schopné urobiť automobil nefunkčný a jeho posádka je následne okradnutá, ak nedôjde k horšiemu. To isté platí aj v hlavnom meste, ktoré je všeobecne považované za najnebezpečnejšie mesto v Peru, pokiaľ ide o úroveň pouličnej kriminality. Ďalej nasleduje Cuzco a Arequipa, výrazne bezpečnejšie sú ostatné mestá, rovnako ako horské oblasti a džungľa.

Hlavné bezpečnostné zásady sú necestovať v noci, po zotmení vychádzať aj v Lime iba s minimálnou hotovosťou (avšak aspoň nejakou, aby upokojila prípadného útočníka), batožinu nechávať na bezpečnom mieste (existujú prípady, kedy sa bedliví turisti poprali so zlodejom o svoje zvršky – spravidla však prehrali), obliekať sa s rozumom (najmä po zotmení – treba však mať na pamäti, že aj sebaodratejší blondiak bude pre Peruánca vždy „gringo", teda ľahká obeť).

Každé ovocie a zeleninu treba pred požitím bezpodmienečne dezinfikovať – v obchodoch býva v oddelení zeleniny predávaný príslušný roztok, ktorý na dezinfekciu potravín postačuje.

Voda z vodovodu je bežne nepožívateľná. Bezpečné je pitnú vodu kupovať v špeciálnych nádržiach, tzv. bidonoch s objemom 5 alebo 10 litrov, aj v reštauráciách sa odporúča vždy vyžadovať uzatvorenú balenú vodu a nikdy nepiť vodu servírovanú v karafách.

Zásadné je upozornenie na platenie letiskového poplatku pri odlete. Poplatok činí 30,25 USD a bez jeho zaplatení nie je odlet umožnený.

V prípade nepoužitia letenky z akéhokoľvek dôvodu sa treba pripraviť na to, že väčšina leteckých spoločností vyžaduje zaplatenie stornopoplatku – a to aj v prípade odcudzenia letenky, kedy je navyše vyžadovaný policajný protokol. Ak teda dôjde ku krádeži pasu, letenky a cenností, treba ihneď kontaktovať miestne oddelenie polície, aby vydalo protokol o krádeži. Problémom môže byť, že polícia protokol nevydá, kým podávajúci nezaplatí za úradný úkon (správne poplatky sa platia v pobočke Banco de la Nación). Čiastočným riešením, ak dôjde k odcudzeniu všetkého, je najprv krádež ohlásiť na polícii a následne leteckej spoločnosti s uvedením možného odletu, nato si prostredníctvom pobočky Western Union (alebo zastupiteľského úradu) vyžiadať finančné prostriedky z vlasti, po ich príjme uhradiť poplatok Banco de la Nación a polícii, následne leteckej spoločnosti.

V ostatných rokoch sa množia prípady presvedčovania turistov na spoluprácu s pašerákmi drog. Turistov kontaktujú pri najrôznejších príležitostiach, v reštauráciách, parkoch či múzeách, často sú im odovzdané darčeky – keramika, indiánske sošky, atď. – naplnené kokainom (bez toho že by turista o prítomnosti kokainu vedel).

Pre alpinistov by malo byť samozrejmosťou kontaktovať pred nástupom do hôr špeciálnu policajnú záchranársku jednotku v Yungay za účelom zistiť stav počasia a celkové podmienky v príslušnej časti hôr. Všetky záchranárske práce sú platenou službou a náklady spojené s tým sú účtované zachránenému. Je úplne nevyhnutné, aby každý návštevník oblasti Cordilleras Blancas bol poistený na vysokohorskú turistiku. Výnimku tvorí iba základná cesta k lagúne Llanganuco s pamätníkom zahynuvším československým horolezcom, kam sa dá dopraviť nájomným taxíkom.

S ohľadom na vysokú úroveň kriminality sa považuje za najvhodnejší spôsob platenia používať kreditné alebo debetné karty, avšakm s upozornením, že s narastajúcou vzdialenosťou od Limy sa znižuje pravdepodobnosť výskytu bankomatov. Nevyhnutnú hotovosť odporúčame rozložiť na menšie čiastky a tie uschovať v rôznych častiach odevu alebo batožiny, nakoľko sa neustále opakujú prípady, kedy turisti prídu pri krádeži o všetky finančné prostriedky.

 

späť

Lokácia:

Peru
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 25.8.
10 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
11 °C