www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Zásadne sa neodoporúča premiestňovať sa v noci, kedy aj na najfrekventovanejších diaľniciach sú umiestnené „neviditeľné" prekážky (balvan v igelitovom vreci, ktorý vo svetle reflektorov vyzerá ako prázdny, ale autu prerazí chladič), ktoré sú schopné urobiť automobil nefunkčný a jeho posádka je následne okradnutá, ak nedôjde k horšiemu. To isté platí aj v hlavnom meste, ktoré je všeobecne považované za najnebezpečnejšie mesto v Peru, pokiaľ ide o úroveň pouličnej kriminality. Ďalej nasleduje Cuzco a Arequipa, výrazne bezpečnejšie sú ostatné mestá, rovnako ako horské oblasti a džungľa.

Hlavné bezpečnostné zásady sú necestovať v noci, po zotmení vychádzať aj v Lime iba s minimálnou hotovosťou (avšak aspoň nejakou, aby upokojila prípadného útočníka), batožinu nechávať na bezpečnom mieste (existujú prípady, kedy sa bedliví turisti poprali so zlodejom o svoje zvršky – spravidla však prehrali), obliekať sa s rozumom (najmä po zotmení – treba však mať na pamäti, že aj sebaodratejší blondiak bude pre Peruánca vždy „gringo", teda ľahká obeť).

Každé ovocie a zeleninu treba pred požitím bezpodmienečne dezinfikovať – v obchodoch býva v oddelení zeleniny predávaný príslušný roztok, ktorý na dezinfekciu potravín postačuje.

Voda z vodovodu je bežne nepožívateľná. Bezpečné je pitnú vodu kupovať v špeciálnych nádržiach, tzv. bidonoch s objemom 5 alebo 10 litrov, aj v reštauráciách sa odporúča vždy vyžadovať uzatvorenú balenú vodu a nikdy nepiť vodu servírovanú v karafách.

Zásadné je upozornenie na platenie letiskového poplatku pri odlete. Poplatok činí 30,25 USD a bez jeho zaplatení nie je odlet umožnený.

V prípade nepoužitia letenky z akéhokoľvek dôvodu sa treba pripraviť na to, že väčšina leteckých spoločností vyžaduje zaplatenie stornopoplatku – a to aj v prípade odcudzenia letenky, kedy je navyše vyžadovaný policajný protokol. Ak teda dôjde ku krádeži pasu, letenky a cenností, treba ihneď kontaktovať miestne oddelenie polície, aby vydalo protokol o krádeži. Problémom môže byť, že polícia protokol nevydá, kým podávajúci nezaplatí za úradný úkon (správne poplatky sa platia v pobočke Banco de la Nación). Čiastočným riešením, ak dôjde k odcudzeniu všetkého, je najprv krádež ohlásiť na polícii a následne leteckej spoločnosti s uvedením možného odletu, nato si prostredníctvom pobočky Western Union (alebo zastupiteľského úradu) vyžiadať finančné prostriedky z vlasti, po ich príjme uhradiť poplatok Banco de la Nación a polícii, následne leteckej spoločnosti.

V ostatných rokoch sa množia prípady presvedčovania turistov na spoluprácu s pašerákmi drog. Turistov kontaktujú pri najrôznejších príležitostiach, v reštauráciách, parkoch či múzeách, často sú im odovzdané darčeky – keramika, indiánske sošky, atď. – naplnené kokainom (bez toho že by turista o prítomnosti kokainu vedel).

Pre alpinistov by malo byť samozrejmosťou kontaktovať pred nástupom do hôr špeciálnu policajnú záchranársku jednotku v Yungay za účelom zistiť stav počasia a celkové podmienky v príslušnej časti hôr. Všetky záchranárske práce sú platenou službou a náklady spojené s tým sú účtované zachránenému. Je úplne nevyhnutné, aby každý návštevník oblasti Cordilleras Blancas bol poistený na vysokohorskú turistiku. Výnimku tvorí iba základná cesta k lagúne Llanganuco s pamätníkom zahynuvším československým horolezcom, kam sa dá dopraviť nájomným taxíkom.

S ohľadom na vysokú úroveň kriminality sa považuje za najvhodnejší spôsob platenia používať kreditné alebo debetné karty, avšakm s upozornením, že s narastajúcou vzdialenosťou od Limy sa znižuje pravdepodobnosť výskytu bankomatov. Nevyhnutnú hotovosť odporúčame rozložiť na menšie čiastky a tie uschovať v rôznych častiach odevu alebo batožiny, nakoľko sa neustále opakujú prípady, kedy turisti prídu pri krádeži o všetky finančné prostriedky.

 

späť

Lokácia:

Peru
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

4.4.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa v Juhočeskom kraji vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Rozlohou druhý najväčší kraj Českej republiky pokrývajú šumavské lesy, vodné plochy, vyhliadky a náučné chodníky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 4. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 4.4.
9 °C
zajtra:
nedeľa 5.4.
9 °C