www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Polička - medzi Čechami a Moravou

ČR: Polička - medzi Čechami a Moravou

Publikované: 8.7.2011
Mesto Polička sa nachádza asi 17 kilometrov západne od Svitáv, v kotline pri Bielom potoku, na zemskej hranici medzi Čechami a Moravou. Polička je súčasťou Pardubického kraja a obýva ju okolo 9 000 obyvateľov.

Morový stĺpDejiny Poličky

Bola založená roku 1265 ako súčasť veľkého plánu Přemysla Otakara II., ktorý zamýšľal vytvorenie siete miest na obchodnej ceste spájajúcej Prahu s moravskými centrami. Prví obyvatelia pochádzali pravdepodobne zo severného Nemecka, ktorým bolo sľubované množstvo výhod ako napríklad oslobodenie od platenia všetkých dávok či vyberania mýta od kupcov putujúcich cez Poličku. Navzdory tomuto sa nových obyvateľov darilo lákať veľmi ťažko.

Pre strategickú dôležitosť Poličky boli vybudované hradby, ktoré z nej vytvorili pohraničnú pevnosť. Mesto bolo v polovici 14. storočia vydláždené, čo o niečo zlepšilo životnú úroveň obyvateľov a predovšetkým drevené domy sa prestavali na kamenné.

V druhej polovici 16. storočia sa v meste začala objavovať architektúra v renesančnom slohu a roku 1580 bol postavený kostol svätého Michala. Na začiatku 17. storočia bola Polička postihnutá silným požiarom, ktorý zničil veľkú časť mesta a než sa mesto obnovilo, vypukla tridsaťročná vojna, počas ktorej Polička podporovala české stavy, čo pre ňu znamenalo odobranie všetkých výsad a naopak uvalenie vysokých daní. Do mesta rovnako bola umiestnená Znakvojenská posádka na jeho vlastné útraty. Roku 1628 boli mestu navrátené jeho privilégiá, avšak to mu príliš z jeho úpadku nepomohlo.  Napriek tomu sa do konca 17. storočia podarilo z krízy dostať a na začiatku 18. storočia Polička zažívala roky prosperity. Bol rovnako posilňovaný katolícky ráz mesta – stavba barokových budov, výzdoba námestia sochami svätých alebo vztýčenie monumentálneho morového stĺpu.

V 30. rokoch 19. storočia Polička mala 3 500 obyvateľov a mesto bolo predovšetkým dôležité pre svoje dodávky plátna pre armádu. Priemysel sa v Poličke nijako zvlášť neujal. Bola tu tkáčska dielňa, menšia zápalkáreň, výroba stavebného materiálu, tehelňa, vcelku úspešný pivovar, veľkoudenárstvo, obuvnícka dielňa a dokonca výrobňa organov a harmónií. Na začiatku 20. storočia bola po dokončení železničného spojenia Poličky s Pardubicami založená mechanická tkáčovňa, ktorej sa darilo a rýchlo sa rozrastala.

Počas trvania prvej republiky vzniklo v meste rukou architekta Bohuslava Šmída mnoho funkcionalistických stavieb ako Masarykove školy, Šmídova vila atď. Vznikla tu tiež muničná továreň, ktorá roku 1938 zamestnávala viac než 800 ľudí. Ako náhle v ten istý rok bola podpísaná Mníchovská dohoda a vznikol Protektorát Čechy a Morava, v Poličke začali vznikať prvé protifašistické skupinky zložené predovšetkým z bývalých vojakov československej armády, ktoré však boli čoskoro eliminované.

V rámci germanizácie bola v meste založená nemecká materská, všeobecná a hlavná škola, pričom výučba na českých školách sa obmedzovala. Po oslobodení v máji 1945 vznikol Revolučný národný výbor a po februári 1948 sa miestny priemysel znárodnil a začal sa viac rozvíjať. Prebiehala výstavba panelových sídlisk a tiež účelových budov ako napr. jaslí, škôl a pod. Počet obyvateľov narastal, až skončil na dnešnej hranici okolo 9000. Súčasná Polička je Hradbypovažovaná za oázu pokoja a na neďalekom hrade Svojanov, ktorý je majetkom mesta, sa tradične koná festival Svojanovské kultúrne leto.  

 

Poličské pozoruhodnosti

Rodná izbička Bohuslava Martinů – Polička je rodiskom jedného z najvýznamnejších českých hudobníkov – Bohuslava Martinů (1890-1959). Skladateľov otec bol strážnikom, ktorý mal dávať pozor, či v meste nehorí. Spolu so svojou rodinou býval v malej miestnosti v kostolnej veži, v ktorej sa skladateľ narodil.

 

Kostol sv. Jakuba – prvá zmienka pochádza z roku 1321 a v polovici 17. storočia na ňom boli prevedené barokové úpravy. Kvôli ničivému požiaru bol roku 1848 kostol strhnutý a na jeho mieste vyrástla v rokoch 1853-1865 nová budova v novogotickom slohu. Vo veži kostola visí najstarší poličský zvon nazývaný Medián, pochádzajúci z roku 1511. Pri hlavnom oltári stojí socha sv. Jakuba (1864) vytesaná z kararského mramoru (vyznačuje sa snehobielou farbou). Kostol zdobia tiež Hradbyreliéfy Krista so štyrmi evanjelistami na kazateľni, obrazy svätého Prokopa, svätej Ľudmily, svätého Vojtecha, svätého Václava a Panny Márie namaľované Josefom Vojtěchom Hellichom.

 

Kostnica  - stavba so štvorcovým pôdorysov so skosenými nárožiami nachádzajúca sa pri vstupe na cintorín vznikala počas rokov 1770 – 1774 pod vedením N. Tyla.

 

Kostol sv. Michala – budova bola postavená v druhej polovici 16. storočia Ambrožom Vlachom. Pri pohľade na kostol zvonku sú nápadné gotické rysy – operný systém a hrotité okná, avšak zvnútra sú dominantné renesančné rysy. Hlavný oltár kostola vznikol roku 1770 a dominuje mu obraz Pád pyšných anjelov od Františka Korompaya z Brna. Veža

 

Šmídova vila – vznikla na začiatku tridsiatych rokov ako projekt rovnomenného architekta, ktorý ju navrhol ako rezidenciu pre svoju rodinu a tiež miesto pre svoju kanceláriu. Roku 1987 bol dom zapísaný ako štátna pamiatka.

 

Baroková radnica – pôvodne gotická radnica dostala roku 1739 barokový charakter. Prvé a druhé poschodie v severozápadnom rohu budovy prestupuje radničná kaplnka sv. Františka Xaverského s výzdobou z roku 1751.

 

Šport a relax

V rekreačnej zóne na okraji mesta sa nachádza prírodné kúpalisko (50x50m) s časťou pre plavcov a neplavcov. Súčasťou areálu sú detské atrakcie, viacúčelové ihrisko, trávnaté pláže so stromami, občerstvenie a požičovňa ležadiel aj slnečníkov. Vedľa štadióna a tenisových kurtov sú od mája do septembra návštevníkom k dispozícii dve ihriská pre minigolf. Vďaka rybárskemu združeniu Vysočina vzniklo v oblasti mnoho rybníkov vhodných na športový rybolov. Rybárske lístky je možné získať na miestnom úrade, povolenky v predajni rybárskych potrieb.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - palickap, Christof Halbe (foto 2), Aloysius

Preklad: Zuzana Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Žďár nad Sázavou
Publikované: 10.10.2007
Asi 120 km od Prahy smerom na Brno, v chránenej krajinnej oblasti Žďárské vrchy, leží mesto Žďár nad Sázavou. Oblasť mesta patrí k najkrajším miestam republiky a ponúka niekoľko športových i kultúrnych vyžití. Je tu niekoľko významných historických pamiatok, ale aj cyklotrás (Posázavská, Santiniho) a mesto je usporiadateľom niekoľkých hudobných festivalov.

Letovice
Publikované: 7.5.2010
Zámok Letovice sa nachádza na ostrohe nad Letovicami. Jedná sa o rozsiahly zámok s areálom budov a zámockou záhradou. Od roku 2004 je v súkromnom vlastníctve a v roku 2009 ešte prebiehali rekonštrukcie.

Litomyšl
Publikované: 15.10.2007
Litomyšl sa nachádza vo východných Čechách v nadmorskej výške 320 - 370 m. Tečie tadiaľ rieka Loučná. Litomyšl je rodisko hudobného skladateľa Bedřicha Smetanu a každoročne sa tu koná Medzinárodný operný festival Smetanova Litomyšl.

ČR, Návšteva kráľovských venných miest
Publikované: 25.6.2022
Dnes sa vydáme do deviatich miest, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách a spája ich nielen spoločná história, ale aj to že patrili v minulosti českým kráľovnám. Sú nimi Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto.


Súvisiace video

ČR: Brno - hlavná moravská metropola
Brno je po Prahe druhé najväčšie mesto Česka. Sídli tam napr. Ústavný súd alebo Úrad pre ochranu ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X