www.infoglobe.sk » Aktuality

Pardubice: zásadný objav prepíše históriu zámku

Publikované: 28.4.2020
História zámku v Pardubiciach sa vďaka objavu archeológov Východočeského múzea zmení. Pri rekonštrukcii narazili na obranný múr veže zo 14. storočia.

Zámok Pardubice v súčasnosti prechádza rekonštrukciou. Počas nej boli nájdené pozostatky pôvodného hradu zo 14. storočia a zmenili tak pohľad na najstaršie dejiny zámku. Mohutný múr z opuky (takmer 2,5 metra silnej) bol podľa archeologickej sondy súčasťou hranolovej veže hradu pánov z Pardubíc. Nález tak dokladá, že hrad, ktorého jadrom bola obytná veža zvaná donjon, bol situovaný vo vnútornom nádvorí dnešného zámku. Pravdepodobne sa jedná o najstaršiu doposiaľ objavenú murovanú konštrukciu v Pardubiciach.

Budúci rok sa na zámku chystá pernštejnská expozícia, do ktorej bude nutné zaznamenať súčasný objav. Existencia obytno-obrannej veže bola podľa archeologického prieskumu preukázaná.

 

Zdroj: pardubickykraj.cz

Textová úprava: Monika Babická

Foto: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Pardubice – mesto s vôňou perníku
Publikované: 9.11.2017
Pardubice sú mojím zamilovaným mestom, a tak vám dám pár tipov, kam môžete vyraziť. Veľmi rada sa prechádzam v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesančná stavba, ktorá je od roku 2010 zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

ČR: Pardubice - priemysel s chuťou perníkov a dostihov - VIDEO
Publikované: 19.7.2011
Pardubice, krajské mesto ležiace viac než sto kilometrov od Prahy. Je preslávené Veľkou pardubickou steeplechase, pardubickým medovým perníkom, ale tiež rafinériou Paramo a pardubickou Synthesiou.

ČR: Kočí - ateisti, zastavíte sa v kostole? - VIDEO
Publikované: 9.8.2011
Nie len veľké mestá Pardubického kraja stoja za videnie. Dôkazom toho je malá dedinka Kočí, ležiaca len pár kilometrov od mesta Chrudim, ktorej dominuje drevený kostol sv. Bartolomeja - pamiatka nevyčísliteľnej historickej hodnoty.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svätovítskej katedrály – VIDEO
Publikované: 20.11.2018
V Česku nájdete len málo katedrál, ktoré môžu svojou krásou konkurovať tej pražskej. Gotický chrám svätej Barbory je jedným z nich, okolnosti vzniku sú navyše úplne unikátne. Poďme sa teraz spoločne pozrieť do katedrály prostredníctvom videa aj fotiek.

ČR, Kutná Hora: skvost stredných Čiech – VIDEO
Publikované: 13.11.2018
Len niečo vyše hodiny jazdy z Prahy smerom na východ nájdete nádherné mesto Kutná Hora, ktorého centrum je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nechajte sa v našom článku navnadiť na ideálny jednodenný výlet.

ČR: Kutná Hora - mesto striebra - VIDEO
Publikované: 25.5.2010
Prechádzka Kutnou Horou sa premení na šprint, ak budete chcieť vidieť všetky jej pamiatky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí ani víkend.

ČR: Přelouč - najstaršie a napriek tomu relatívne nové – VIDEO
Publikované: 16.8.2011
Keď prechádzate okolo Přelouča a máte možnosť vidieť ho z diaľky, zmocní sa vás pocit, že toto mesto stojí za zastávku.

ČR: Lázně Bohdaneč – pohoda, ktorá lieči – VIDEO
Publikované: 30.8.2011
Čertovsky staré miesto – aj tak by mohol znieť podtitul tohto kúpeľného mesta. Prvé písomné zmienky totiž siahajú až do 14. storočia.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C