Parašutizmus

Outdoorový šport s takmer päťdesiatročnou tradíciou, niekoľkými športovými disciplínami, ktoré sa v priebehu rokov vyvinuli aj v tomto športe. Adrenalínová zábava pre mnohých, práce a koníček pre pár vyvolených.

 Korene tohto športu siahajú až do roku 1797, kedy boli zaznamenané prvé pokusy o zbrzdenie a hlavne prežitie spojené s vynálezom horkovzdušného balóna (André-Jacques Garnerin). Úspešné pokusy (z hľadiska prežitia parašutistu) sa datujú ale až na začiatku 20. storočia. Slovenský vynálezca Štefan Banič si v 20. rokoch 20. storočia nechal patentovať upravený model padáku (U. S. Patent číslo 1,108,484). Parašutizmus vo svojich začiatkoch neslúžil na civilné účely. Jeho hlavné využitie bolo v armáde. Veľké uplatnenie parašutizmus zaznamenal počas II. svetovej vojny – výsadkári. Práve vďaka vojenským parašutistom, ktorí si činnosť obľúbili sa stal z parašutizmu civilný šport.

V súčasnosti je parašutizmus obľúbený celosvetovo a to ako športové odvetvie tak aj profesionálne (armáda - výsadkári). Záujemcovia o samostatný zoskok sú povinný absolvovať základní výcvik (cca 10hodín). Prvé zoskoky prebiehajú s padákmi, ktoré majú automatické otvorenie (Static line metóda) alebo metódou AFF (Accelerated Free Fall) z výšky 4 000m. So žiakom skáču vždy dvaja skúsení inštruktori, ktorí celú dobu zoskoku žiaka sledujú, vedú a v prípade núdze otvárajú padák.

Parašutista je vybavený padákovým kompletom - hlavný padák, záložný padák a postroj. Hlavný padák je dnes už väčšinou typu krídlo (lepšia manipulácia v priebehu letu), záložný padák je väčšinou taktiež typu krídlo, avšak napr. pri študentských/žiackych kompletoch sa môže jednať aj o guľatý typ. Do parašutistickej výbavy ďalej patrí výškomer, helma, nôž a dôležitá je tiež pevná obuv. Zoskoky prebiehajú väčšinou vo výškach od 700 metrov do 4 000 metrov. Pokiaľ sú výsadky z vyšších výšok, tak medzi ďalšiu povinnú výbavu patrí špeciálna výstroj (kyslíkové masky).

 

SPORTOVNÉ DISCIPLÍNY:

•         Presnosť pristátia – prednosť skúsených parašutistov

•         RW (Relative work) formácie – spolupráca pri voľnom páde, jedna z najčastejších disciplín

•         Free Fly (FF) – rôzne polohy vo voľnom páde „Sit“ (sedák), „Head Down“ – hlavou dole alebo poloha v stoji (stoják), free fly je náročný na zručnosti parašutistu ale aj na fyzickú kondíciu, vo voľnom páde rýchlosťou až 300km/hod

•         Free Sytel – akrobacia/gymnastika vo vzduchu. Disciplína, v ktorej vynikajú predovšetkým ženy, nádherné predstavenie pri pozorovaní polôh ako holubička, špagát, špagát hlavou dole, rotácia atď.

•         Big Ways (veľké zostavy) – koordinované veľké skupiny, v ČR rekord 33 parašutistov, celosvetový rekord 400 parašutistov

•         Swooping (pristátia na rýchlych padákoch) – najriskantnejšia disciplína, používajú sa padáky s malými plochami, vďaka menšej ploche parašutista výrazne viac zaťažuje padák a tým dosahuje väčšiu rýchlosť. Pred pristátím sa prevádza tzv. narychlenie padáku, kedy parašutista agresívnou otáčkou prudko stratí výšku a získa ešte väčšiu rýchlosť. Účel je získanie vysokého vztlaku, ktorý umožní po zrovnaní padáku vo výške letieť niekoľko metrov vodorovne so zemou

•         Skysurfing – počas voľného pádu má parašutista pripevnenú špeciálnu surfovaciu dosku k nohám, vďaka obtekaniu vzduchu okolo dosky je možné ,,surfovať“ vo voľnom páde, ale je možné tiež predvádzať najrôznějšie vzdušné akrobacie

•         Birdman (vtáčí muž) – parašutista v špeciálnej kombinéze, ktorá využíva vlastnosti krídla a tím pádom je možné takmer ploché kĺzanie po vzduchu, voľný pád sa tým tiež predĺži o niekoľko minút a dá sa povedať, že parašutista v tejto chvíli naozaj lieta.

Text: Nikol Wolfová

Foto: Štěpánka Svobodová

Preklad: O . Kubáčková



Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X