www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Panamská republika
Hlavné mesto: Panama
Rozloha: 78 200 km2
Počet obyvateľov: 3 000 463
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: katolíci 85 %, protestanti 15 %

Najvyšší bod: Barú (3475 m n.m.)
Čas: SEČ -6

 

Geografia

Panama je najjužnejšia zo stredoamerických krajín. Je to dlhá úzka krajina v tvare písmena S, na západe susedí s Kostarikou, na východe s Kolumbiou, na severe tvorí hranicu 1160 km karibského a na juhu 1690 km tichomorského pobrežia. Svojou rozlohou zhruba zodpovedá Českej republike.

 

Príroda

Po celej dĺžke Panamy sa tiahnu dve pohoria, jedno na východe a jedno na západe. Najvyšší vrchol krajiny je 3475 m vysoká sopka Barú v západnej provincii Chiriquí. Jediná panamská sopka je nečinná, ale horké žriedla na ich úbočiach svedčia o pokračujúcej termálnej aktivite. V Paname tečie asi 480 riek a patrí jej 1518 ostrovov pri pobreží. Dve hlavné súostrovia sú San Blas a Bocas del Toro na karibskej strane, ale väčšina sa nachádza na tichomorskej strane. Panama má viac ako 940 zaznamenaných druhov vtákov, vyše 10 000 druhov rastlín a k tomu 125 druhov zvierat, ktoré nežijú nikde inde na svete. Krajina má tiež 105 vzácnych a ohrozených druhov, ku ktorým patria červené papagáje ara, harpie, jaguáre a rôzne druhy morských korytnačiek. V Paname je 12 národných parkov, 2 národné morské parky, 10 prírodných rezervácií a 18 ďalších chránených rezervácií.

 

Podnebie

Rovnako ako celá Stredná Amerika má aj Panama dve obdobia. Obdobie sucha (leto) trvá zhruba od polovice decembra do polovice apríla, a obdobie dažďov (zima) od polovice apríla do polovice decembra. No množstvo zrážok sa značne líši, na karibskej strane je ich oveľa viac ako na tichomorskej. V nížinách sú typické vysoké teploty (priemerné teploty sa pohybujú okolo 32°C cez deň a 21° v noci) a na horách nízke (18°/10°C). Tieto teploty sa po celý rok prakticky nemenia.

 

Obyvateľstvo

Z asi 3 mil. obyvateľov Panamy predstavujú väčšinu (62 %) mestici, potomkovia miešancov indiánskeho a španielskeho obyvateľstva. Asi 14 % Panamcov je afrického pôvodu, 10 % španielskeho a 5 % indiánskeho. Z niekoľkých desiatok pôvodných kmeňov, ktoré žili v Paname v čase príchodu Španielov, ich zostalo sedem: Kunovia, Guajmiovia, Čokovia, Wounaan, Bokatá, Bribri a Teribe. Čo sa týka náboženstva, prevažuje tu rímskokatolícke (85 %), nasledované protestantizmom (5 %), islamom (5 %) a baháizmom (1 %).

 

späť

Lokácia:

Panama
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
18.2.2020
Českobudějovické výstavisko hostí od 20. do 22. februára desiatky českých a moravských pivovarov aj minipivovarov. V poradí už 30. ročník pivného festivalu ale ponúkne aj fľaškové pivá, napríklad zo Švajčiarska.
17.2.2020
Počas 22. a 23. februára sa na zámku Schloss Hof môžete tešiť na veselý fašiangový program plný zábavy, hier i napätia. Najmenších návštevníkov nepochybne očarí maľovanie na tvár, kreatívne dielničky či workshop pečenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 19. 2. 2020
sviatok: