www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Panamská republika
Hlavné mesto: Panama
Rozloha: 78 200 km2
Počet obyvateľov: 3 000 463
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: katolíci 85 %, protestanti 15 %

Najvyšší bod: Barú (3475 m n.m.)
Čas: SEČ -6

 

Geografia

Panama je najjužnejšia zo stredoamerických krajín. Je to dlhá úzka krajina v tvare písmena S, na západe susedí s Kostarikou, na východe s Kolumbiou, na severe tvorí hranicu 1160 km karibského a na juhu 1690 km tichomorského pobrežia. Svojou rozlohou zhruba zodpovedá Českej republike.

 

Príroda

Po celej dĺžke Panamy sa tiahnu dve pohoria, jedno na východe a jedno na západe. Najvyšší vrchol krajiny je 3475 m vysoká sopka Barú v západnej provincii Chiriquí. Jediná panamská sopka je nečinná, ale horké žriedla na ich úbočiach svedčia o pokračujúcej termálnej aktivite. V Paname tečie asi 480 riek a patrí jej 1518 ostrovov pri pobreží. Dve hlavné súostrovia sú San Blas a Bocas del Toro na karibskej strane, ale väčšina sa nachádza na tichomorskej strane. Panama má viac ako 940 zaznamenaných druhov vtákov, vyše 10 000 druhov rastlín a k tomu 125 druhov zvierat, ktoré nežijú nikde inde na svete. Krajina má tiež 105 vzácnych a ohrozených druhov, ku ktorým patria červené papagáje ara, harpie, jaguáre a rôzne druhy morských korytnačiek. V Paname je 12 národných parkov, 2 národné morské parky, 10 prírodných rezervácií a 18 ďalších chránených rezervácií.

 

Podnebie

Rovnako ako celá Stredná Amerika má aj Panama dve obdobia. Obdobie sucha (leto) trvá zhruba od polovice decembra do polovice apríla, a obdobie dažďov (zima) od polovice apríla do polovice decembra. No množstvo zrážok sa značne líši, na karibskej strane je ich oveľa viac ako na tichomorskej. V nížinách sú typické vysoké teploty (priemerné teploty sa pohybujú okolo 32°C cez deň a 21° v noci) a na horách nízke (18°/10°C). Tieto teploty sa po celý rok prakticky nemenia.

 

Obyvateľstvo

Z asi 3 mil. obyvateľov Panamy predstavujú väčšinu (62 %) mestici, potomkovia miešancov indiánskeho a španielskeho obyvateľstva. Asi 14 % Panamcov je afrického pôvodu, 10 % španielskeho a 5 % indiánskeho. Z niekoľkých desiatok pôvodných kmeňov, ktoré žili v Paname v čase príchodu Španielov, ich zostalo sedem: Kunovia, Guajmiovia, Čokovia, Wounaan, Bokatá, Bribri a Teribe. Čo sa týka náboženstva, prevažuje tu rímskokatolícke (85 %), nasledované protestantizmom (5 %), islamom (5 %) a baháizmom (1 %).

 

späť

Lokácia:

Panama
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: