www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

V SÚVISLOSTI S ESKALÁCIOU TERORISTICKÝCH ÚTOKOV A ZHORŠOVANÍM BEZPEČNOSTNEJ SITUÁCIE OD ROKU 2002 MINISTERSTVO ZAHRANIČNÝCH VECÍ SR VYZÝVA SLOVENSKÝCH OBČANOV, ABY DO PAKISTANU NECESTOVALI !!

POKIAĽ SA SLOVENSKÍ OBČANIA Z RÔZNYCH DÔVODOV NEMÔŽU CESTE DO PAKISTANU VYHNÚŤ, MINISTERSTVO ZAHRANIČNÝCH VECÍ SR ODPORÚČA, ABY SVOJU CESTU VOPRED OZNÁMILI VEĽVYSLANECTVU SR V ISLAMABADE A UVIEDLI TIEŽ ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O SVOJOM POBYTE NA ÚZEMÍ PAKISTANU.

V týchto prípadoch Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča vyhýbať sa všetkým miestam, v ktorých nie je zabezpečená policajná ochrana. Zároveň sa odporúča stýkať sa len s dôveryhodnými a známymi osobami, rešpektovať špecifiká krajiny a rady zmienených osôb.

Klimatické podmienky:
Pakistan leží v pásme tropickej a predovšetkým subtropickej ázijskej monzúnovej oblasti. V Balúčistane, Sindhu, Paňdžábe aj NWFP môžu letné teploty v apríli až septembri presiahnuť 45°C. Letný monzún s výdatnými zrážkami prichádza v júli a auguste. Vo vyšších polohách sú letné teploty o málo nižšie, letný monzún doznieva ešte v septembri (nezasahuje Balúčistan a severné horské oblasti nachádzajúce sa v zrážkovom tieni Himalájí). Zima (november až február) je v severných a vyššie položených častiach Pakistanu relatívne chladná, zvlášť v noci. Vysokohorské oblasti majú vysokohorskú klíma s mrazmi až pod -20° C. V dôsledku dažďov, povodní či vysokej snehovej pokrývky môžu byť celé oblasti odrezané od okolitého sveta bez dodávok potravín a energií.

Oblečenie je potreba prispôsobiť nielen počasiu, ale tiež, najmä u žien, islamským zvykom, ktoré prikazujú zahaľovať nahotu od členkov ku krku a zápästí. Dodržiavanie tohto príkazu však vo väčších mestách nie je rigorózne, najmä v prípade cudzincov.

Zahraničné platidlá:
Najlepšie prijímanou menou sú americké doláre, ďalej britské libry, EUR. Bankové kontá si môžete otvoriť aj v iných západoeurópskych menách či v jenoch. Banky neprijímali 100 dolárové bankovky vydané v r. 1988. Legálnu zmenu je možné okrem bánk robiť v súkromných zmenárňach vo voľnom kurze, ktorý je o niekoľko percent vyšší než v bankách.
< br />Najznámejšie kreditné karty sú prijímané v najväčších mestách, sú k dispozícii v obmedzenej miere aj bankomatmi.

Drogy:
Pakistan je spolu s Afganistanom jednou z významných oblastí produkcie narkotík a ich tranzitu. V boji proti produkcii a distribúcii narkotík spolupracuje Pakistan aj so západnými krajinami. Dovoz a vývoz drog a chemikálií potrebných k ich výrobe nie je dovolený. Za pašovanie a prechovávanie narkotík môže byť podľa zákona vymeraný trest smrti, ten sa však spravidla neuplatňuje voči cudzincom. Cudzinci zadržaní za pašovanie narkotík sú spravidla trestaní niekoľkoročným väzením vo veľmi tvrdých podmienkach.

Zdroj: MZV

 

Dôležité telefónne čísla (veľké mestá)

Polícia: 15

Hasiči: 16

Ambulancia: 115, 111

 

 

späť

Lokácia:

Pakistan
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:
dnes:
piatok 3.4.
18 °C
zajtra:
sobota 4.4.
20 °C