www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Nórsko – obecné informácie

Hlavné mesto: Oslo

Počet obyvateľov: 4 577 200

Rast HDP: + 3,9 % (2005)

Oficiálne jazyky: dve rovnoprávne verzie nórčiny (Bokmaal a Nynorsk)

Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlené a skoro tri štvrtiny obyvateľstva sú sústredené v mestách.

Politika

Nórsko je konštitučná dedičná monarchia s parlamentným demokratickým politickým systémom a ústavou z roku 1814. Administratívne sa krajina člení na 19 krajov. Je členom Severoatlantickej aliancie a odmieta vstúpiť do EÚ.

Geografia

Nórsko sa rozkladá v severnej Európe na západnej strane Škandinávskeho polostrova a na mnohých ostrovčekoch v Severnom mori, Nórskom mori, Barentsovom mori a Severnom ľadovom oceáne. Blízko pri pevnine ležia ostrovy Lofoty a severnejšie ležiace Vesteraly. K Nórsku patria tiež ostrov Jan Mayen, Špicberky, Medvedí ostrov a Bouvetov ostrov.

Reliéf Nórska modelovali mnohé ľadovce, na západnom pobreží sú početné fjordy, ktoré vznikli zatopením ľadovcových údolí. Pobrežie je členité, príkre a fjordové s mnohými drobnými ostrovmi a zálivmi. Na juhovýchode je pobrežie menej členité a pozvoľné, ale aj tam je badateľná modelácia ľadovcami. Celým Nórskom sa od juhu tiahne Škandinávske pohorie s recentným zaľadnením. Najvyššia hora je Galdhøpiggen s 2469 m výšky. V Škandinávskom pohorí sa nachádza najväčší európsky ľadovec Jostedalsbreen.

Príroda

Podnebie Nórska je ovplyvnené oceánom, najmä systémom Golfského prúdu. Najvýraznejšie sa prejavuje vetva Nórskeho prúdu. Najviac zrážok spadne na jeseň. Severne od Ålesundu až k 70° s. š. sa tiahne podnebný pás, ktorý zodpovedá mierne teplým západným podnebiam s chladným letom. Na východ od Škandinávskeho pohoria sa tiahne pás mierne studeného kontinentálneho podnebia s chladným letom . Oblasť južného Škandinávskeho pohoria je pod vplyvom horského podnebia. Za polárnym kruhom panuje podnebie tundry.

Riečna sieť je hustá, lebo sa utvárala len veľmi krátko. V Nórsku sú početná jazerá a silne podmáčané oblasti. Nórsko by mohlo byť, podobne ako Fínsko, nazývané „Krajina tisíc jazier“. Hornindalsvatnet je najhlbšie nórske a európske jazero, jeho hĺbka dosahuje 514 metrov.

Zdravie

Pri ceste do Nórska sa odporúča okrem Európskeho preukazu zdravotného poistenia mať uzatvorené aj cestovné pripoistenie, ktoré pokryje prípadné ďalšie náklady (spoluúčasť, repatriácia, a pod.).

Rýchle zmeny počasia a atmosférického tlaku môžu ovplyvniť zdravotný stav vnímavejších jedincov. Je potrebné nepodceňovať náročné klimatické podmienky a ich premenlivosť. Neodporúča sa vychádzať jednotlivo do rozsiahlych lesných oblastí s minimom osídlenia.

Doprava

Cestná sieť zahrnuje 23 000 km národných ciest a 16 000 km oblastných ciest.
Diaľnice sú rozdelené do kategórií:
(178 km štvorprúdových diaľnic v okolí Bergenu a Osla)
E – európska cesta
RV – národná cesta
FV – miestna cesta.

Zelená karta potvrdzujúca zákonné poistenie motorového vozidla nie je oficiálne potrebná, ale na zjednodušenie situácie v prípade havárie je možné plne odporučiť jej obstaranie. Občan EÚ / Európskeho hospodárskeho priestoru môže v Nórsku používať národný vodičský preukaz po dobu jeho platnosti, prípadne môže požiadať o výmenu platného vodičského preukazu za nórsky, ale nie je to povinné.

Pre vodiča platí počas jazdy (za chodu motora auta) zákaz telefonovania mobilným telefónom, ak vozidlo nie je vybavené zariadením „handsfree". Počas jazdy platí hranica 0,2 promile alkoholu v krvi. Motoristi platia mýtne na stanovených úsekoch (mosty, tunely, vjazd do centra niektorých miest). Vozidla sú kontrolované z hľadiska dodržiavania maximálneho povoleného zaťaženia; za priestupky sú ukladané vysoké pokuty. Zákaz alebo slovko „nie" sa vyjadruje slovkom „ikke".

Média

V Nórsku je 6 hlavných denníkov a 5 televíznych kanálov, z toho 2 sú verejnoprávne.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Nórsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 24.8.
-30 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
-30 °C