www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Nórsko – obecné informácie

Hlavné mesto: Oslo

Počet obyvateľov: 4 577 200

Rast HDP: + 3,9 % (2005)

Oficiálne jazyky: dve rovnoprávne verzie nórčiny (Bokmaal a Nynorsk)

Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlené a skoro tri štvrtiny obyvateľstva sú sústredené v mestách.

Politika

Nórsko je konštitučná dedičná monarchia s parlamentným demokratickým politickým systémom a ústavou z roku 1814. Administratívne sa krajina člení na 19 krajov. Je členom Severoatlantickej aliancie a odmieta vstúpiť do EÚ.

Geografia

Nórsko sa rozkladá v severnej Európe na západnej strane Škandinávskeho polostrova a na mnohých ostrovčekoch v Severnom mori, Nórskom mori, Barentsovom mori a Severnom ľadovom oceáne. Blízko pri pevnine ležia ostrovy Lofoty a severnejšie ležiace Vesteraly. K Nórsku patria tiež ostrov Jan Mayen, Špicberky, Medvedí ostrov a Bouvetov ostrov.

Reliéf Nórska modelovali mnohé ľadovce, na západnom pobreží sú početné fjordy, ktoré vznikli zatopením ľadovcových údolí. Pobrežie je členité, príkre a fjordové s mnohými drobnými ostrovmi a zálivmi. Na juhovýchode je pobrežie menej členité a pozvoľné, ale aj tam je badateľná modelácia ľadovcami. Celým Nórskom sa od juhu tiahne Škandinávske pohorie s recentným zaľadnením. Najvyššia hora je Galdhøpiggen s 2469 m výšky. V Škandinávskom pohorí sa nachádza najväčší európsky ľadovec Jostedalsbreen.

Príroda

Podnebie Nórska je ovplyvnené oceánom, najmä systémom Golfského prúdu. Najvýraznejšie sa prejavuje vetva Nórskeho prúdu. Najviac zrážok spadne na jeseň. Severne od Ålesundu až k 70° s. š. sa tiahne podnebný pás, ktorý zodpovedá mierne teplým západným podnebiam s chladným letom. Na východ od Škandinávskeho pohoria sa tiahne pás mierne studeného kontinentálneho podnebia s chladným letom . Oblasť južného Škandinávskeho pohoria je pod vplyvom horského podnebia. Za polárnym kruhom panuje podnebie tundry.

Riečna sieť je hustá, lebo sa utvárala len veľmi krátko. V Nórsku sú početná jazerá a silne podmáčané oblasti. Nórsko by mohlo byť, podobne ako Fínsko, nazývané „Krajina tisíc jazier“. Hornindalsvatnet je najhlbšie nórske a európske jazero, jeho hĺbka dosahuje 514 metrov.

Zdravie

Pri ceste do Nórska sa odporúča okrem Európskeho preukazu zdravotného poistenia mať uzatvorené aj cestovné pripoistenie, ktoré pokryje prípadné ďalšie náklady (spoluúčasť, repatriácia, a pod.).

Rýchle zmeny počasia a atmosférického tlaku môžu ovplyvniť zdravotný stav vnímavejších jedincov. Je potrebné nepodceňovať náročné klimatické podmienky a ich premenlivosť. Neodporúča sa vychádzať jednotlivo do rozsiahlych lesných oblastí s minimom osídlenia.

Doprava

Cestná sieť zahrnuje 23 000 km národných ciest a 16 000 km oblastných ciest.
Diaľnice sú rozdelené do kategórií:
(178 km štvorprúdových diaľnic v okolí Bergenu a Osla)
E – európska cesta
RV – národná cesta
FV – miestna cesta.

Zelená karta potvrdzujúca zákonné poistenie motorového vozidla nie je oficiálne potrebná, ale na zjednodušenie situácie v prípade havárie je možné plne odporučiť jej obstaranie. Občan EÚ / Európskeho hospodárskeho priestoru môže v Nórsku používať národný vodičský preukaz po dobu jeho platnosti, prípadne môže požiadať o výmenu platného vodičského preukazu za nórsky, ale nie je to povinné.

Pre vodiča platí počas jazdy (za chodu motora auta) zákaz telefonovania mobilným telefónom, ak vozidlo nie je vybavené zariadením „handsfree". Počas jazdy platí hranica 0,2 promile alkoholu v krvi. Motoristi platia mýtne na stanovených úsekoch (mosty, tunely, vjazd do centra niektorých miest). Vozidla sú kontrolované z hľadiska dodržiavania maximálneho povoleného zaťaženia; za priestupky sú ukladané vysoké pokuty. Zákaz alebo slovko „nie" sa vyjadruje slovkom „ikke".

Média

V Nórsku je 6 hlavných denníkov a 5 televíznych kanálov, z toho 2 sú verejnoprávne.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Nórsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
22.6.2019
Porovnávací výskum „Miesto pre život“ hodnotí dáta v jednotlivých krajoch Českej republiky získané z nezávislých zdrojov, údajov z prieskumu medzi obyvateľmi a starostami všetkých regiónov. Tohtoročným výhercom sa stal Královéhradecký kraj, druhé miesto obsadil Juhočeský kraj a tretie Zlínsky kraj.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 6. 2019
sviatok: