www.infoglobe.sk » Nórsko si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu. Priblíži ho pútavé Cestovateľské kino

Nórsko si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu. Priblíži ho pútavé Cestovateľské kino

Publikované: 9.2.2020
Kráľovstvo, ktorému vládne dychberúca príroda! Zoznámte sa v utorok 25. februára v KC Dunaj s pôsobivou severskou exotikou, ktorá uchváti aj najnáročnejších krajinkárov. Ľadovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundry i široké laponské pláne plné sobov.

Nórsko má v sebe všetko! Cestovateľské kino nazrie do mentality národa, ktorý vyrástol na kultúre Vikingov, verí v existenciu trollov či elfov a nedá dopustiť na svoj hnedý syr. Do krajiny, v ktorej možno v priamom prenose sledovať ohromujúcu migráciu sobích stád naprieč Laponskom, štrikovanie svetra s nórskym vzorom alebo plavbu slávnej Hurtigruten vezme divákov cestovateľ a fotograf Robert Taraba.

Cestovateľské kino: Nórsko

Čo pre vás symbolizuje Nórsko?

Robert Taraba: Nórsko je pre mňa krajina s neskutočne krásnou prírodou a pre mnohých je to jedna z najkrajších krajín Európy a možno aj sveta. Je to krajina kde žijú šejkovia Európy. Aj keď Nórsko bolo po druhej svetovej vojne jednou z najchudobnejších krajín. Toto trvalo až do 70. – 80. rokov dvadsiateho storočia, kým boli objavené obrovské náleziská ropy v severnom mori. Vďaka tomu môžeme v súčasnosti hovoriť o Nóroch ako o jednom z najbohatších národov sveta. Napriek svojmu bohatstvu sú do veľkej miery skromným, no hrdým národom, ktorý si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu.

 

Ako ste sa dostali k cestovaniu a prečo vás kroky viedli do Nórska?

Robert Taraba: K cestovaniu som sa dostával postupne. No to hlavné obdobie prišlo, až keď som sa stal sprievodcom pre cestovnú kanceláriu. V prípade Nórska to bolo však ešte počas mojich študentských čias, keď som v poslednom ročníku vysokej školy odišiel do Trondheimu. Tu som na univerzite spolupracoval na jeden projekte, ktorý sa stal zároveň aj mojou diplomovou prácou. Práve v tomto období som si zamiloval túto krajinu a jej ľudí. O to radšej sa sem vraciam každý rok ako sprievodca.

 

V čom je podľa vás najväčšia sila tejto krajiny, ktorú môže vo vzťahu k turistom či cestovateľom ukázať?

Robert Taraba: Jednoznačne je to už spomínaná krása nórskej prírody. Nórsko je krajina fjordov, neskutočných žulových masívov, z ktorých stekajú tisícky vodopádov. Nájdeme tu krásne ľadovcové údolia spolu s ľadovcami a riekami, na ktorých si môžete užiť adrenalínové športy. Napriek svojej rozľahlosti sú skoro všetky miesta veľmi dobre prístupné autom a Nórsko má veľmi dobre vybudovanú sieť národných ciest spolu s krásnymi vyhliadkami, ktoré sú naozaj často architektonickým skvostom. Ale tak isto je to bohatá severská kultúra a história, ktorá je viditeľná a hmatateľná na každom kroku. Návštevníka rozhodne zaujmú nórske mestá a dediny ukryté v nádherných údoliach. Nórska architektúra je jednoduchá a založená na dreve a prírodných materiáloch. Vďaka tomu, že po celej krajine nájdete rovnaké krásne drevené domčeky, ktoré sa často odlišujú iba farbou, nebudete mať ani len tušenie, kto je bohatý a kto nie. Veď to je princíp škandinávskeho modelu, aby mal každý tak nejak rovnako a dostatočne a bohatstvo netreba ukazovať.

 

Ktorú časť Nórska máte osobne rád a prečo?

Robert Taraba: Nórsko je naozaj obrovskou krajinou, ktorá sa rozprestiera ďaleko pod aj nad polárnym kruhom. V zásade platí, čím smerujete severnejšie, tým je aj redšie obývané. No prírodné krásy nájdeme všade ,a preto ťažko vybrať len jednu časť, či oblasť, ktorá je najkrajšia. Osobne mám veľmi rád oblasť okolo Stalheimského údolia až po Nærøyfjord a drobné dedinky v tejto oblasti. No tak isto sú to krásne ľadovcové údolia a jednotlivé časti najväčšieho nórskeho ľadovca Jostedalsbreen. Rozhodne je Nórsko krajinou fjordov a tie si budete užívať na každom kroku, spolu s najznámejším Geirangerom. Najpútavejšou časťou pre mnohých sú Lofoty, ktoré mám tak isto veľmi rád. No skúseného cestovateľa zaujme aj málo obývané Laponsko, jeho pláne a stáda sobov spolu s divokými losmi. Nemôžem nespomenúť mestá ako Bergen, či hlavné mesto Oslo, ktoré vás dostanú svojou atmosférou, či už architektúrou tradičných nórskych domov, ale aj nadčasovou a modernou severskou architektúrou niektorých častí mesta.

 

A akú trasu alebo aké zastávky by ste odporučili návštevníkom, ktorí idú do Nórska prvýkrát a chcú zažiť esenciu tejto krajiny? A naopak, čo by ste odporučili tým, ktorí v Nórsku už boli a mali by chuť vybrať sa do menej známych turistických miest?

Robert Taraba: Začal by som v Osle. Tu sa návštevník veľmi rýchlo aklimatizuje. Je tu úžasná promenáda vo štvrti Akerbrygge, ktorá sa stala novodobým korzom mesta. Na poloostrove Bygdoy sú fantastické múzeá, kde človek lepšie pochopí nórsku históriu a cieľavedomosť v ich nebojácnych výpravách. Následne by som sa vydal tradičnou cestou prírodou južného Nórska cez dolinu Romsdalen k fjordom do Geirangeru a odtiaľ prechod vnútrozemím cez tunely a výhľady na ľadovce až do malebného Bergenu, poprípade až do Stavangeru a jeho okolia. Pre tých náročnejších alebo tých, ktorí už Nórsko navštívili je tu polárna časť Nórska a to Lofoty, dlhé laponské pláne, najsevernejší bod Nórska – Nordkapp. Dostať sa môžete až neďaleko ruských hraníc do Kirkenesu, kde si pochutnáte na královských kraboch. Možností je naozaj veľa.

 

Čo vás v tejto krajine prekvapilo najviac?

Robert Taraba: Pre mňa osobne to bola dych vyrážajúca krása prírody prepojená s jej obyvateľmi. To, že Severania nie sú takí chladní za akých ich máme. To, že napriek tomu, že v Osle vidíte neskutočné množstvo Tesiel, luxusných obchodov a to že Nórsko je naozaj drahá krajina, tak máte pocit, že tu na prvý pohľad nevidíte rozdiely v životnej úrovni. Rozhodne mňa prekvapilo ako tu môže hádam všetko fungovať a pritom je jasné, že to nie je len o finančných prostriedkoch. Je to v povahe celého národa a spoločnosti, ktorá má samozrejme svoje svetlé aj tmavé stránky. No Nórsko je aj krajinou, kde kráľ chodieval MHD a sám si šoféroval auto. Krajina, kde môžete sledovať v priamom prenose ohromujúcu migráciu sobích stád naprieč Laponskom, štrikovanie svetra s nórskym vzorom alebo plavbu slávnej Hurtigruten.

 

Robert Taraba

už počas vysokej školy odišiel študovať do nórskeho Trondheimu, kde si zamiloval celú Škandináviu. Aj preto sa do severských krajín vracia každý rok a neustále objavuje nové miesta. Cestovanie nie je len jeho vášňou, ale aj prácou, keďže sprevádza ľudí po celom svete. Bez svojho fotoaparátu sa nepohne ani na krok, aby na svojich fotografiach uchoval čaro výnimočných miest.

 

25. 2. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky TU

Event TUDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko, Bergen – mesto dažďa
Publikované: 15.7.2015
Potom, ako sme si prezreli unikátny Borgundský drevený kostol, sme sa európskou cestou číslo 16 (E16) presunuli do druhého najväčšieho nórskeho mesta Bergen, kde sme strávili noc i celý nasledujúci deň.

Nórsko – Národný park Jotunheimen
Publikované: 8.7.2015
Minulý týždeň sme opustili kľukaté cesty Trollstigenu a vydali sa do neznáma trajektom. Prečo do neznáma? Asi preto, že dodnes presne nevieme, kde sme sa vylodili. Dôležité ale je, že sme pred sebou mali prvý naozaj turistický deň.

Nórsko, Oslo – severský klenot
Publikované: 22.7.2015
Po návšteve Bergenu sme sa presunuli do hlavného mesta Nórskeho kráľovstva – Osla. Keďže deň bol dlhý a náročný, prechádzku večerným mestom sme vymenili za hotelovú posteľ a odpočinok. No hneď ráno sme sa vydali v ústrety dobrodružstvu jeho spoznávania.

Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta
Publikované: 10.12.2016
Mierime do centra k mestskej radnici Rådhuset – zvláštnej budove v neoklasicistickom štýle. Dve obdĺžnikové veže nad spodnou časťou objektu sú neprehliadnuteľné. Tá východná je vysoká 66 metrov a vo vnútri je umiestnená zvonkohra s 38 zvonmi, severná je o niečo nižšia, meria 63 metrov. Aj astronomické hodiny, ktoré nájdete na južnej strane, sú unikátne, patria k najväčším v Európe, ciferník má priemer 8,6 m a ručička je dlhá 5,7 m. Priznám sa, že prvý dojem na mňa radnica neurobila zrovna najlepší a neskôr sa dozvedám, že aj obyvatelia si na ňu museli postupne zvyknúť. Dnes však už neodmysliteľne patrí k mestu a miestni sú na ňu náležite hrdí. Iste aj vďaka nádhernému interiéru.

Nórsko, Trollstigen – cestou za kráľom trollov
Publikované: 1.7.2015
Na našich potulkách Škandináviou sme naposledy navštívili tretie najväčšie nórske mesto – Trondheim. Dnes sa presunieme do mesta Dombas a následne budeme pokračovať k Trollskej ceste nazývanej Trollstigen.

Nórsko, Trondheim – korunovačné mesto
Publikované: 24.6.2015
Opäť budeme cestovať. Po návšteve švédskeho kostolného mestečka Gammelstad a hlavného mesta Štokholm sa presunieme do susedného Nórska, kde navštívime prístavné mesto Trondheim, ktoré sa rozprestiera na brehoch Trondheimského fjordu a rieky Nidelva.

Nórsko: Krajina fjordov I – VIDEO
Publikované: 11.10.2016
Nórsko sa zaraďuje medzi severské štáty a spoločne so Švédskom leží na Škandinávskom polostrove, ktorý tejto krajine udáva charakteristické rysy. Hlavným lákadlom sú prekrásne fjordy západného pobrežia, ktoré sa zarezávajú hlboko do vnútrozemia. Takých fjordov je na území Nórska požehnane. Kde nie je prítomná morská hladina, tam dozaista nájdete jedno z tisícich jazier či nejakú kopcovitú oblasť, náhornú plošinu, hlboké lesy alebo hornatý masív s ľadovcom. Divoká rozmanitosť prírody a impozantné výhľady lákajú stále viac turistov. Za návštevu však stojí nielen príroda, ale aj dve najväčšie mestá – Oslo a Bergen. Sever krajiny býva turistami väčšinou nepovšimnutý, takže pokiaľ túžite po úplnej samote, bude skvelou voľbou.

Nórsko: Krajina fjordov II – VIDEO
Publikované: 18.10.2016
Ďalšou zastávkou východným pobrežím fjordu Sorfjord cestou na sever je pre každého dozaista Lofthus – malá dedinka charakteristická jabloňovými sadmi. Dedina Lofthus je navštevovaná vďaka príkrej turistickej trase, ktorá vedie hore na náhornú plošinu národného parku Hardangervidda, čo je nezalesnená plocha ohromnej rozlohy.

Nórsko: Severské metropoly IV – Oslo – polostrov Bygdøy
Publikované: 3.12.2016
Ani ďalšiu z metropol severských krajín nemôžeme ukrátiť, takže aj Oslo si prejdeme v dvoch článkoch. Najskôr navštívime zaujímavé múzeá a potom sa vydáme do mesta.

Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov
Publikované: 17.12.2016
Po návšteve Osla sa vydávame na dlhú cestu k nášmu ďalšiemu ubytovaniu – do kempu Faksfall neďaleko mestečka Dombås. Časť cesty povedie pozdĺž najväčšieho nórskeho jazera Mjøsa, ktoré je hlboké celých 468 m.

Nórsko: Severské metropoly VII – horský hrebeň Bessegen
Publikované: 24.12.2016
Môžeme spať o chvíľku dlhšie, dnešný deň sa od tých minulých trošku líši. Pred nami je výstup na horský hrebeň Bessegen s jeho najvyšším vrcholom Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horskej oblasti Jotunheimen, ktorá je najvyššou v celom Nórsku (29 najvyšších vrcholov Nórska leží práve tu), navyše celú tretinu zaberá rovnomenný národný park Jotunheimen. Nádherné miesto plné príkrych vrcholov, ľadovcov, ale aj krásnych údolí.

Nórsko: Severské metropoly VIII – Lillehammer
Publikované: 31.12.2016
Dnes navštívime Lillehammer, dejisko zimnej olympiády v roku 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými mostíkmi a pod nami sa rozkladá celé mesto. Po železných schodíkoch schádzame dole pozdĺž mostíkov. Máme šťastie, práve prebieha tréning, a tak si môžeme vychutnať pohľad na skokanov v akcii.

Nórsko: Trolov jazyk – vyhliadka budiaca rešpekt
Publikované: 2.2.2017
Trolov jazyk je pojem, ktorý pozná mnoho ľudí. Táto vyhliadka je celosvetovo preslávená, pretože sa radí medzi najkrajšie prírodné vyhliadky na zemeguli – a tak sme ju chceli vidieť na vlastné oči. Keďže sme prileteli do Bergenu, požičané auto nám umožnilo byť za 3 hodiny na začiatku výstupu. Základnou dedinou pre výstup na Trolov jazyk je Tyssedal.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy I.
Publikované: 26.2.2012
Ľadové súostrovie ležiace na polceste medzi Škandináviou a severným pólom ukrýva možno viac pozoruhodných miest, než by sa mohlo zdať. Nerastné bohatstvo a unikátne geomorfologické zloženie miestnych hornín ako aj drsná krajina sem prilákali množstvo expedícií, dobrodruhov a v posledných desaťročiach aj turistov. Dnes sa sem pozrieme aj my.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.
Publikované: 8.1.2012
Škandinávia je každoročne cieľom mnohých cestovateľov, ktorých láka drsná a nedotknutá krajina a vody s hojnosťou rýb. Naša cesta však postupne povedie až na ďaleký sever, na samý okraj Európy, ktorý leží už za polárnym kruhom. Prvý diel seriálu putovania za najsevernejším bodom Európy nás prevedie uličkami rybárskeho mestečka Bergen.


Súvisiaca fotogaléria

Nórsko: Park Vigeland v Osle
Park Vigeland v Osle je výnimočným výstavným priestorom pod šírym nebom, v ktorom sú umiestnené s...

Nórsko: Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla II.
Na poloostrove Bygdoy se všetky múzeá nachádzajú pekne pohromade: Múzeum vikingských lodí, Múzeum...

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko: Pokojné Oslo deň pred atentátom, č.II
Nórske hlavné mesto a zároveň najväčšie mesto v krajine sa vám pomaly dostane pod kožu a postará ...

Nórsko: Pokojné Oslo deň pred atentátom, č.I
Hlavné mesto Nórska žilo deň pred útokom svoj neuponáhľaný život. Turisti a miestni obyvatelia si...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:Igor
dnes:
piatok 10.4.
18 °C
zajtra:
sobota 11.4.
13 °C