www.infoglobe.sk » Nikdy nenazvite kilt sukňou. Nikdy! Cestovateľské kino vezme zvedavcov do mystického Škótska

Nikdy nenazvite kilt sukňou. Nikdy! Cestovateľské kino vezme zvedavcov do mystického Škótska

Publikované: 17.2.2020
Zahalená hmlou a mystickými príbehmi! Cestovateľské kino pozýva spoznávať tajomstvá krajiny na severe Britských ostrovov, ktorú preslávili Lochnesská príšera, James Bond, Statočné srdce či Rokfort z Harryho Pottera.

Škótsko ponúka cestovateľom všetko, po čom túžia: od mierne zvlnenej krajiny až po majestátne štíty, vetrom ošľahané ostrovy, rozľahlé jazerá, divoké severné a západné pobrežie, rozprávkové a temné hrady, príťažlivé mestá i príjemné ospalé dedinky, chalúpky, v ktorých sa kúri rašelinou, milých a pohostinných ľudí, ktorí vyvracajú povery o lakomých a šporovlivých Škótoch. O nekonečných možnostiach tejto krajiny porozpráva v žilinskom Smer Klube 77 cestovateľka Mirka Badinská.

Cestovateľské kino: Škótsko

Ako by sa Škótsko dalo v krátkosti definovať?

Mirka Badinská: Za exotikou netreba chodiť vždy na druhý koniec sveta (úsmev). Krajina, v ktorej muži nosia odev podobný sukni, ktorá je posiata tajomnými kameňmi Piktov, v ktorej pri korunovácii panovníka používajú Kameň osudu a v chalúpkach na samotách sa stále kúri rašelinou? Nech sa páči, na jednom konci Európy je práve takáto krajina.

 

Kedy sa začal váš vzťah s touto krajinou?

Mirka Badinská: Uff, dávno, dávno. Prvýkrát asi pred pätnástimi rokmi. Bola to klasická kempovačka-poznávačka po Veľkej Británii. Ešte predtým, než začali do Londýna, Edinburgu a iných miest lietať nízkonákladové aerolinky, klasické letenky boli celkom drahé. Takže cesta autobusom alebo autom a trajektom bola najdostupnejšia alternatíva. Krajina je to malebná, majú síce málo lesov, ale zato nespočetné množstvo lochov a Škóti sú poväčšine srdeční ľudia.

 

Čo však ponúka táto krajina, o čom sa vo všeobecnosti nevie?

Mirka Badinská: Atény Severu – tak sa kedysi hovorilo Edinburgu. Dominantou mesta je hrad, hrdo stojaci na skale a v jeho útrobách sú prísne strážené škótske korunovačné klenoty. Pri nich leží jednoduchý kameň. Kameň osudu. Starí Kelti mu prisudzovali takú moc, ktorá mala privodiť nešťastie, pokiaľ by bol korunovaný človek nehodný stať sa panovníkom. Naposledy ho použili pri korunovácii Alžbety II. a tá práve oslavuje zafírové jubileum. Britská kráľovná dodržala starovekú tradíciu a to sa Škótom nemôže nepáčiť. Najkrajšie pamiatky starého mesta sa nachádzajú na Kráľovskej míli, ktorá spája hrad s palácom Holyrood a meria uvedenú vzdialenosť. Hneď pod hradom je skrytá najväčšia kolekcia whisky na svete a môžete si byť istý, že je rovnako dobre strážená ako kráľovské regálie.

 

A čo ešte?

Mirka Badinská: Vojvoda z Athollu, pán hradu Blair Castle, sa zase hrdí tým, že mu patrí jediná súkromná armáda v Európe. Jeho regiment horalov pochoduje na vojenskej prehliadke, ktorú organizujú na hrade každý rok koncom mája. Súčasťou víkendu sú aj takzvané “Highland Games”, teda Hry Vysočiny, ktoré sú obľúbenou zábavou pre mladých i starých. Konajú sa na rôznych miestach od jari do jesene, podobne ako naše jarmoky. Hudba, tanec, jedlo, pitie, súťaženie v rôznych disciplínach a všade plno Škótov v dobrej nálade. A súťaže to nie sú obyčajné. Takzvané “ťažké” kategórie zahŕňajú hod brvnom. Vyhráva súťažiaci, ktorý ho hodí čo najpriamejšie na pomyselnej osi. Hod kameňom, hod kladivom, hod závažím do výšky ponad prekážku alebo “maide leisg” – preťahovanie palice, pričom súperi sedia a navzájom sa o seba opierajú chodidlami.

 

O Škótoch sa síce hovorí, že sú skúpi a šporovliví, no ľudia, ktorí ich domovy navštívili, hovoria o štedrosti a pohostinnosti. Akých ľudí môžu čakať tí, ktorí sa vyberú na výlet do Škótska?

Mirka Badinská: Juh a sever, Angličania verzus Škóti. Jedni o druhých tvrdia, že sú lakomí a tí druhí zase, že sú nafúkaní. Je to stará pesnička. Škóti sú národ vetrom ošľahaný, a keď sa niektorý z nich dostal na kráľovský dvor, tak je jasné, že musel pôsobiť ako neokrôchaný chudobný príbuzný omotaný v divnom kuse látky. To je podľa mňa dané krajinou, Škótsko nie je práve krajina oplývajúca mliekom a medom. Život v minulých storočiach tu bol ťažký. Dodnes Škóti hovoria, že mimo veľkých miest im živobytie zabezpečujú hlavne ryby a ovce, a to nie je práve najľahšia robota. Škótsko dalo svetu množstvo vynálezov. Na čo sú aj patrične hrdí. Okrem golfu vďačíme Škótom aj za penicilín, telefón, televízor, pneumatiky, ale aj whisky. Väčšina Škótov, ktorých poznám, sú makači a veselé kopy. Dokonca mám zopár skúseností aj so škótskymi policajtmi, a ani na tých nemám negatívne spomienky (úsmev).

 

A čo príroda? Táto krajina ponúka množstvo rôznorodých zážitkov. Čo sa oplatí vidieť?

Mirka Badinská: Ak sa dá, treba sa vybrať čo najviac na sever hlavnej pevniny. A tiež na ostrovy. Sever krajiny a priľahlé ostrovy sú veľmi riedko obývané a s úzkymi cestičkami. “Single track road with passing places” sú špeciálne označené. Cesta má iba jeden pruh a z oboch strán sú v určitých intervaloch vybudované “výhybky”. Jazda na takejto ceste je pre cestovateľa zaujímavým zážitkom aj vďaka tomu, že vám vo väčšine prípadov domáci dajú prednosť. Zistíte, že Škóti sú celkom ohľaduplní šoféri.

 

Spomeňme aj hrady. 

Mirka Badinská: Skôr či neskôr na nejaký natrafíte. Kedysi ich bolo údajne okolo tritisíc, do dnešnej doby prežilo okolo dvesto. Menšie, väčšie, zachovalé alebo ruiny, súkromné či v správe štátu. Romantický maličký hrad Eilean Donan, ktorý leží na mieste, kde sa stretávajú tri lochy – čiže jazerá, alebo ruiny hradu Urquhart na brehu Loch Nessu. Veľkopanské sídlo Dunrobin Castle stojí za návštevu nielen vďaka hlavnej budove, polohe na brehu more, ale aj kvôli unikátnej zbierke piktských kameňov v malom súkromnom múzeu, ktoré sú pre vedcov doteraz predmetom skúmania. A v hradnej záhrade dennodenne predvádza svoje umenie hradný sokoliar. Nie je to však len pre turistov, on sa o tie dravce naozaj stará dňom aj nocou. Na ostrove Skye, ktorý je najdostupnejší vďaka mostu, teda nemusíte použiť trajekt – nájdete parádne hory na turistiku. Na ostrove Lewis, ktorý patrí do súostrovia Vonkajšie Hebridy, zase nájdete komplex stojacich kameňov Callanish, z ktorých archeológovia odpadávajú viac ako zo Stonehenge. Alebo Skara Brae na Orknejoch – nemusíte byť zanietený historik, ale tieto miesta sú tak fantastické, že sa vám zastaví dych.

 

Máte nejaké užitočné rady alebo tipy pre tých cestovateľov, ktorí sa rozhodnú na objavovanie tejto krajiny na severe Britských ostrovov?

Mirka Badinská: Škóti majú vlastné peniaze – škótske libry. Najvzácnejšia je jednolibrová bankovka, zatiaľ čo vo zvyšku Británie je jedna libra kovová minca. Tieto peniaze treba minúť či vymeniť namieste alebo nechať si ich ako suvenír, inde v Európe ich nevymeníte. Ďalšou radou je – nikdy nenazvite kilt sukňou, nikdy! V Škótsku je to smrteľný hriech. Alebo, taký august, to je mesiac festivalov. Len v samotnom Edinburghu sa koná knižný, umelecký festival, vojenská prehliadka Military Tattoo a pouličné koncerty. Na viacerých miestach budú prebiehať aj Highland Games. V Škótsku nájdete napríklad viac než 120 páleníc whisky, ktoré vám za malý poplatok poskytnú prehliadku zakončenú ochutnávkou. Ak sa rozhodnete kúpiť si ich produkt v ich vlastnom obchodíku, často vám z ceny odpočítajú vstupné.

 

A čo rady pre túlavé turistické topánky?

Mirka Badinská: Ak sa rozhodnete v Škótsku kempovať, tak sa vyhnite miestam pri vode. Alebo ešte lepšie, opýtajte sa domácich, či sú tam "midges". To sú také malé čierne mušky, krvilačné potvorky. Škóti svorne tvrdia, že najradšej majú krv turistov a že midges sú daň za dobré počasie. Takže ak sa vám "podarí" postaviť si stan na mieste, kde sú midges, tak si určite nenechajte stan otvorený! Odporúčam si tiež na cestu po krajine kúpiť knižku škótskych mýtov a legiend. Zistíte, že Lochnesska je iba jednou z radu vodných príšer a že Škóti sú vlastne veľmi poverčivý národ (úsmev). Ďalšou zaujímavosťou je, že hoci galčina nie je oficiálnym jazykom Veľkej Británie, v Škótsku nájdete dvojjazyčné tabuľky takmer na každom kroku. Nálepky ALBA na autách sa hrdo hlásia ku Škótsku.

 

Mirka Badinská

vyštudovala cestovný ruch a živí sa ním už viac ako 15 rokov. Cestovať začala po bývalých britských kolóniách od indického Kašmíru až po južnú Afriku. “Všade je niečo zaujímavé, či ste v rušnej metropole, alebo na myse na konci sveta,” hovorí Mirka, ktorá napríklad zbiera fotografie záchodov a po svete roznáša petrogramy od slovenského maliara Petra Rollera.

 

7. 10. (streda)

Štart: 19:00 hod.

Lístky TU

Event TUDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu IV.
Publikované: 26.8.2013
Posledný úsek, ktorý sme chceli počas pobytu na ostrovoch absolvovať, zahŕňal východ Mainlandu a priľahlé ostrovy na južnej strane, navzájom prepojené takzvanými Churchillovými bariérami.

Škótsko: Prekvapenie v Applecross a cesta na ostrov Skye – VIDEO
Publikované: 17.9.2019
Hory na severozápade Škótska zriedkakedy presiahnu výšku 800 metrov a cesty väčšinou vedú pozdĺž riek či pobrežia. Preto by som tu určite nečakal tak nádherný a vysoký priesmyk ako Applecross pass. Poďme sa do neho pozrieť.

Škótsko: Skalnatými horami západného pobrežia – VIDEO
Publikované: 10.9.2019
Po celom dni v mokradiach na severe Škótska som vyrazil po pobreží na západ a postupne sa tak dostal späť do hôr. Tie sú síce oproti tým uprostred tejto krajiny omnoho nižšie, no na kráse im to rozhodne neuberá. Kvôli drsnému podnebiu sa na nich často neudrží ani vres a trávy, mnohokrát tak zostávajú len majestátne šedé skaly.

Veľká Británia: Edinburgh – hlavné mesto Škótska
Publikované: 31.7.2016
Dnes zavítame do jednej zo štyroch krajín tvoriacich Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Bude ňou Škótsko, ktoré sa rozprestiera v severnej časti ostrova. Zo severu a západu ho ohraničuje Atlantický oceán a z východu Severné more.

Veľká Británia, Holyrood – škótske sídlo Jej Veličenstva
Publikované: 3.10.2019
Tiež vás fascinujú škótske hrady? Proti temnému nebu sa týčia múry s gotickými oknami po stáročia bičované dažďom a obrastené sýto zelenou trávou a provokujú našu fantáziu túžiacu spoznať aspoň malý kúsok z ich príbehov. Hrady a zrúcaniny kostolov, kláštorov a stredovekých stavieb budovaných z miestneho tmavého kameňa sú typickou ozdobou nádhernej a dramatickej škótskej krajiny.

Škótsko: Nekonečne krásny ostrov Skye – VIDEO
Publikované: 24.9.2019
Keby som sa v Škótsku mohol vrátiť iba na jediné miesto, bol by to buď odľahlý a opustený hornatý ostrov Harriss, alebo právom preslávený Skye. A čím viac nad tým premýšľam, tým viac víťazí Skye.

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu I.
Publikované: 5.8.2013
Orknejské ostrovy ležia na mohutných útesoch severne od škótskeho pobrežia. Pozostávajú z vyše 70 ostrovčekov, z ktorých je len asi 20 trvalo obývaných.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec V.
Publikované: 7.4.2014
Dochádza mi voda a batéria v mobile, presúvam sa preto do samotného Mallaigu – prístavného mestečka, odkiaľ odchádzajú trajekty na Skye, Rum, Uist a ďalšie menšie ostrovy. Hneď vedľa prístavu leží malá vlaková stanička s očividne dlho nepoužívanou nakladacou rampou a dvoma nástupišťami.

Škótsko: Inverness – brána do Vysočiny – VIDEO
Publikované: 13.8.2019
Neďaleko slávneho jazera Ness leží pri ústí rovnomennej rieky do mora aj starobylé mesto Inverness. Dnes slúži ako prirodzené centrum celých škótskych „Highlands”, teda celej škótskej Vysočiny. Aj samotné mesto ale stojí za zastávku a trochu skúmania.

Škótsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásne hlavné mesto) I.
Publikované: 3.8.2013
Pri návšteve Škótska sa rozhodne nedá vynechať jeho hlavné mesto – Edinburgh. Táto prímorská metropola si rozhodne zaslúži viacdenný pobyt. Aj tak ale už dopredu počítajte s tým, že mnoho zaujímavých miest proste nestihnete.

Škótsko: Divočinou k Rannoch Moor – VIDEO
Publikované: 20.8.2019
V dlhom údolí medzi Fort William a Pitlochry v strednej časti Škótska leží rozľahlé vresovisko a uprostred neho jedna z najopustenejších vlakových staníc. Tá je obklopená len jazerami a vresoviskom, no napriek tomu si tu môžete dať čaj.

Škótsko: Cesta z ostrova Skye k podhoriu najvyššej hory vo Fort William – VIDEO
Publikované: 1.10.2019
Návšteva Škótska sa chýlila ku koncu, čakalo ma ale ešte zhruba 2000 kilometrov domov. Lenže Škótsko je nádherné, tak načo sa ponáhľať? Zastavil som teda ešte na niekoľkých miestach ostrova Skye a postupne došiel až pod najvyššiu horu krajiny Ben Nevis.


Súvisiaca fotogaléria

Škótsko – Drsná príroda, stredoveká architektúra a skvelá whisky
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Škótsko? Väčšine ľudí asi škótska whisky, kilt, lochnesská príšera...

Veľká Británia, Edinburgh – škótske kráľovstvo
Tajomné prímorské mesto na juhovýchode Škótska, kde sa zrodili filmové legendy Sherlock Holmes či...

Škótske hry 2009
Škótske hry sú pravidelným podujatím, ktoré sa koná na štátnom zámku Sychrov vždy poslednú sobotu...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.8.2020
Každú prázdninovú sobotu môžete zažiť nevšednú večernú prehliadku v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Začiatok prehliadok je o 19tej, 20tej a 21 hodine.
10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 12. 8. 2020
sviatok:Darina
dnes:
streda 12.8.
28 °C
zajtra:
štvrtok 13.8.
24 °C