www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

Turistom sa odporúča pobyt vopred zaistiť. V Nigérii je nespočetne veľa rizík, ktoré môžu cestovateľa ohroziť. Najmä kriminalita a korupcia sú tu obrovské. Nigéria už roky pravidelne obsadzuje posledné či predposledné miesto na zozname intenzity korupcie, vydávaného Transparency International.

Neodporúča sa poskytovať adresy a iné kontakty na osoby v SR neznámym osobám, vrátane ubytovacích zariadení. Zastupiteľský úrad SR zaznamenal v minulosti podvodné vylákanie finančných čiastok pod lživým zdôvodnením potreby pomoci cestovateľovi od príbuzných, pričom dotyčná osoba zanechala v hoteli kontakt na svojho príbuzného, ktorý bol pre podvod využitý.

Situácia na lagoskom letisku, najmä bezpečnosť cestujúcich a hygiena, sa zlepšuje. Napriek tomu môže neskúsený cestovateľ či obchodník čeliť problémom ako napr. čakanie na batožinu v odbavovacej hale, kde je vysoká teplota, vlhkosť a komáre. Po prílete čaká pri batožinovom páse veľké množstvo rôznych ľudí. Je potrebné si dávať veľký pozor na peniaze a osobné doklady. Čakacia doba na batožinu môže trvať hodinu a viac.

Doprava z letiska do mesta môže turistovi či obchodníkovi pri prvej návšteve byť nepríjemným zážitkom. Dôrazne sa preto odporúča vyzdvihnutie na letisku obchodným partnerom alebo známou osobou s vlastným vozidlom. Predíde sa tak zbytočnému riziku. Pokiaľ prichádzajúci nie je očakávaný, je potreba zjednať si odvoz taxislužby. Odporúča sa vozidlo s licenciou, tzn. vozidlo žltej farby s dvomi pozdĺžnymi, vodorovnými pruhmi a licenčným číslom na dverách. Cenu je vhodné dohovoriť vopred, tak ako podmienku, že behom cesty vodič nepriberie ďalších cestujúcich. Taxametre neexistujú. Najímať je vhodné len vozidlá osobné v dobrom technickom stave a pokiaľ možno s fungujúcou klimatizáciou. Kvôli množstvu žobrákov a pouličných obchodníkov sa odporúča neotvárať, aspoň v miestach, kde sedia cestovatelia, okná v aute. Pri najímaní auta v meste sa odporúča využiť hotelové taxíky.

Letisko je 24 km od stredu mesta. Vzhľadom k dopravným zápcham môže jazda na a z letiska zabrať aj viac ako dve hodiny. Cesta je v nočných hodinách až na krátky úsek neosvetlená. Na frekventovaných úsekoch sú umiestené kontrolné policajné stanoviská. Policajti, ktorí kontrolujú vozidlá, hľadajú akýkoľvek nedostatok na vozidle alebo v dokladoch.

Pri prípadnom prestupe v Lagose z medzinárodného na miestny spoj sa upozorňuje, že je treba sa premiestniť z jedného terminálu na druhý. Prestup môže zabrať aj tri hodiny (dlhé čakanie na batožinu, dohadovanie sa s taxikármi, dopravná zápcha pri presune). V špičke vyzerá starý miestny terminál ako trhovisko. Cestovateľ, aj pokiaľ nemá batožinu na odbavenie, si musí napriek potvrdenému letu vyzdvihnúť číslo sedadla v lietadle. Toto nie vždy zaručuje miesto v lietadle, niekedy sa strhne buď ešte v odbavovacej hale, alebo pri lietadle, neľútostný boj kto sa dostane dovnútra.

Medzinárodné letisko v Abuji zatiaľ pôsobí kultivovanejšie a presun na miestne trvá niekoľko minút. Na miestnom letisku sa občas vyskytujú rovnaké problémy ako v Lagose. V Port Harcourte a v Kano majú miestne a medzinárodné letisko ten istý terminál. Opäť najmä pri odbavovaní miestnych liniek sa niekedy vyskytujú problémy ústiace do davovej psychózy. Pri leteckých presunoch po Nigérii je potreba počítať s častým väčším oneskorením a rušením letov bez náhrady.

Hranice je možné prejsť aj autom (pomerne zdĺhavá záležitosť vzhľadom k miestnym špecifikám), prípadne loďou do niektorého z troch hlavných prístavov (Lagos, Port Harcourt, Calabar).

Pokiaľ sa cestovateľ ubytuje v hoteli, v ostrovnej časti Lagosu sa nachádzajú iba tri hotely zodpovedajúce európskym normám. Jedná sa o Eko Meridian Hotel a Federal Palace, umiestnené v relatívne bezpečnej štvrti Victoria Island a Moorhouse (sieť Sofitel). V blízkosti letiska sa nachádza hotel Sheraton. Pri pobyte v inom ako v odporučených hoteloch je nutné zvážiť mieru rizika.

V hlavnom meste Abuji sa nachádza veľmi kvalitný hotel NICON Hilton. Európskym parametrom ešte vyhovujú Sheraton a Rockview. Aj menšie a lacnejšie hotely je možné v Abuji využiť na prenocovanie. Doprava z letiska vzdialeného asi 30 km od mesta je možná len vozidlami taxislužby.

Bezpečnostná situácia je v Abuji priaznivejšia, avšak aj tu je nevyhnutné dodržiavať zásady bezpečnosti, venovať pozornosť svojmu okoliu, osobným dokladom a finančným prostriedkom.

V Port Harcourt (juh krajiny) sa nachádza jediné ubytovacie zariadení európskej úrovne, hotel Presidential (má sa otvárať hotel v sieti Meridian). V meste Kano (sever krajiny) je možné sa ubytovať v hoteli Prince.

V reštauráciách sa odporúča vyberať jedlá kvalitne tepelne spracované, nápoje si objednávať bez ľadu a poháre by mali byť k stolu prinesené čisté a suché. Pokiaľ to je spoločensky únosné, odporúča sa piť priamo z fľaše či nepoškodenou slamkou. Je treba sa vyvarovať požívania surovej zeleniny a ovocia, ktoré sa nedá olúpať. Všetky tieto opatrenia znižujú riziko nákazy črevnou infekciou či parazitmi.

Pred odjazdom do Nigérie by mal cestovateľ navštíviť odborného lekára - špecialistu na tropické choroby a konzultovať zdravotné riziká spojené s cestou. Zdravotná prehliadka by mala byť samozrejmosťou. Pri vlastnom pobyte je treba byť veľmi opatrný. Neodporúča sa stravovať v pouličných stánkoch a druhoradých reštauráciách. Stravovať sa je možné v už zmienených hoteloch alebo v niekoľkých málo kvalitných stravovacích zariadeniach.

Najväčším zdravotným problémom, ktorému Európan musí čeliť, je malária. Pri krátkodobom pobyte je vhodné preventívne užívať antimalariká. Výber a užívanie týchto liekov je nutné konzultovať s lekárom. Pri dlhodobom pobyte sa odporúča profylaxia prvé 3 mesiace. Dlhodobé užívanie antimalarík má vážne vedľajšie účinky. Pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach je nutné navštíviť lekára v mieste. Zastupiteľský úrad SR odporúča privátnu kliniku St. Francis Medical Centre v Abuji alebo St.Francis Hospital v Lagose.

Na zníženie rizika ochorenia maláriou sa odporúča nevychádzať v dobe po západe slnka a pobyt vonku po zotmení obmedziť na minimum. Nemali by sa otvárať okná v obytných miestnostiach a vetrať len klimatizáciami. Pred pobytom vonku je treba ošetriť si nezakryté časti tela ochranným prostriedkom proti hmyzu. ZÚ každému cestovateľovi okrem povinného očkovania proti žltej zimnici odporúča aj očkovanie proti vírusovej hepatitíde A,B, týfusu, tetanu a meningitíde. Je zaznamenaný vysoký výskyt AIDS.

Každý cestovateľ, či sa jedná o turistu alebo o obchodníka, by mal po príjazde do Nigérie vo vlastnom záujme navštíviť, resp. kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Abuji.
Vzhľadom k bezpečnostnej situácii v Nigérii sa neodporúča cestovať do krajiny a vnútri nej automobilom. Pokiaľ je to nevyhnutné, odporúča sa najať si miestneho sprievodcu a v žiadnom prípade nejazdiť po zotmení (počkať v najbližšej obývanej osade, v ktorej sa nachádza policajná stanica).

Veľkým problémom je kriminalita. Jej úroveň rastie či klesá v závislosti na ekonomicko-sociálnych podmienkach obyvateľstva a schopnosti polície a armády zasiahnuť. Je nutné podotknúť, že pri akomkoľvek odpore páchatelia používajú hrubé násilie vrátane streľby.

 

späť

S ohľadom na zhoršenie bezpečnostnej situácie v Nigérii sa odporúča nepodnikať bez vážnych dôvodov cesty na sever Nigérie a do provincií Delta State a River State a pred cestami mimo Abuju či Lagos kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Abuji.

Lokácia:

Nigéria
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
5.4.2020
Pred pár dňami sme vám priniesli informácie o virtuálnych prechádzkach po múzeách či galériách. Dnes budeme v tomto trende pokračovať a tentoraz vám predstavíme vizuálne aj posluchovo úžasnú virtuálnu turistiku po amerických národných parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 7. 4. 2020
sviatok:
dnes:
utorok 7.4.
31 °C
zajtra:
streda 8.4.
29 °C