Najnovšie videogalérie: Thajsko: Unikátne kamenné formácie Lan Hin Taek na stolovej hore
Videogalérie
Thajsko: Unikátne kamenné formácie Lan Hin Taek na stolovej hore
Rubrika: Ostatné
Publikované: 21.1.2022
Väčšinu stolových hôr chránia národné parky a jedným z najzaujímavejších je Phu Hin Rong Kla. Cesta do národného parku začína prudkým stúpaním a teploty rýchlo klesajú. Nikto presne nevie, ako tieto formácie vznikli, ale je to krása pozrieť na ne. Cesta na Lan Hin Taek vás totiž dovedie na vyhliadku, kde sa pod vami rozprestiera džungľa.
Poďme aktuálnu sériu článkov a videí z turistami zatiaľ takmer neobjavených častí severného Thajska zakončiť v regióne, ktorý ma prekvapil snáď zo všetkých najviac. V okolí miest Loei a Phetchabun totiž nájdete nádherné stolové hory, krásnu džungľu, vodopády aj úžasne milých ľudí.
Keď som prichádzal do centra provincie Krabi, nečakal som vlastne vôbec nič. V sprievodcoch sa o ňom takmer nikto nezmieňuje a pre väčšinu cestovateľov pravdepodobne slúži len ako nutná zastávka po ceste na okolité ostrovy a do neďalekého letoviska Ao Nang.
Hlavné mesto Thajska patrí so svojimi 8 miliónmi obyvateľov k najväčším metropolám v celej juhovýchodnej Ázii. Vďaka lacným letom z Európy funguje ako prirodzený východiskový bod pre cesty po celom regióne, a to aj pre krajiny ako Kambodža, Laos, Vietnam alebo Malajzia. Podľa mňa je však veľká škoda, že v ňom veľa cestovateľov trávi iba jeden alebo dva dni a hneď sa presúvajú ďalej.
V národnom parku Phu Hin Rong Kla na vás čaká nespočetne veľa nádherných miest. Okrem iného aj unikátne kamenné formácie Lan Hin Taek a Lan Hin Pum. Mnoho Thajčanov sem ale prichádza len kvôli nezabudnuteľným západom a východom slnkae z Phu Tubberk.
Zhruba 450 kilometrov severne od Bangkoku nájdete hneď niekoľko unikátnych stolových hôr, z ktorých väčšinu chránia národné parky. Jedným z najzaujímavejších je Phu Hin Rong Kla, rozprestierajúci sa prevážne v provincii Phitsanulok. Práve v ňom nájdete aj unikátne kamenné formácie Lan Hin Taek, ku ktorým sa teraz spoločne vypravíme.
Nekonečné pláže s bielym koralovým pieskom, podmorský život hýriaci farbami, mnoho budhistických chrámov, horské scenérie vyrážajúce dych, neskutočné druhy exotického jedla aj rušný život hlavného mesta.
Ostrov Ko Lanta je ideálne miesto na pokojný odpočinok a užívanie si pohodovej tropickej atmosféry južného Thajska. Okúzlia vás poloprázdne pláže, bungalovy a malé penzióny roztrúsené po kokosových hájoch, ospalé bary a reštaurácie, výborné možnosti pre potápanie aj rozsiahly národný park v hornatom strede ostrova. Z letiska v Krabi sem pritom autobusom dôjdete za necelé tri hodiny.
Provincia Krabi na juhu Thajska je z roka na rok populárnejšia a práve letovisko Ao Nang je spolu s Ko Phi Phi najväčším lákadlom. Ponúka úžasné scenérie okolitých vápencových útesov, mnoho priateľských barov a reštaurácií, a hlavne jednoduchý prístup k plážam Railay, Ko Poda a Ko Hong, ktoré patria k najkrajším v celom Thajsku.
Začína sa stmievať a ulice pomaly ožívajú – jedlom. Keď som tu prichádzal, nemal som ani trochu hlad, lenže teraz by som chcel ochutnať najlepšie úplne všetko. Rezance a ryžu na stovky spôsobov, nespočet morských potvor, výborné grilované mäso a nekonečné množstvo ovocia a zeleniny. Čínska štvrť v Bangkoku ma pohltila a nechce pustiť.
Nespočetne chrámov, desiatky malých uličiek s krásnymi starými domami, luxusné hotely, múzeá, všadeprítomná vôňa jedla a bezkonkurenčne najlepšia káva v celom Thajsku. Chiang Mai si zamilujete na prvý pohľad. A to nehovorím o tunajších veľmi priateľských ľuďoch, medzinárodnej atmosfére a na ázijské pomery až neuveriteľnej čistote.
Klíma v horách na severe Thajska je oproti tropickému juhu veľmi odlišná. Veľa hôr sa tu dvíha do výšky cez 1 500 metrov a ľahko sa stane, že tu v zime zažijete teploty pod 10 stupňov. Aj preto sa tu pestujú napríklad jahody. Podmienky v horách sú ale ideálne aj pre kvalitnú kávu odrody arabica. Na jednu takú kávovú farmu – zhruba 50 kilometrov od mesta Chiang Mai – som sa vybral na exkurziu. Konečne som si tu naplno uvedomil, koľko práce stojí za jednou šálkou ranného espresa.
Niečo málo cez tri hodiny jazdy od Chiang Mai nájdete v horách priamo pri hraniciach s Barmou krásnu oblasť Ang Khang. Jazdia sem tisíce thajských návštevníkov, za celý deň som tu ale nestretol jediného zahraničného turistu. Etnické dedinky, botanická záhrada, čajová plantáž a hlavne nezabudnuteľné výhľady rozhodne za tú ďalekú cestu stoja.
Ktokoľvek sa ma spýta, kam vyraziť z thajského Chiang Mai na výlet, vždy ako prvé spomeniem národný park Doi Inthanon. A rád tento výlet odporučím aj vám.
Keď sa povie Chiang Mai, väčšine ľudí sa ako prvé vybavia lampióny. Stovky lampiónov letiacich po oblohe smerom k splnu. V tomto úžasnom meste na severe Thajska trávim väčšinu tohtoročnej zimy, ale keď som cestu plánoval, vôbec ma nenapadlo, že by som festival mohol stihnúť. Nakoniec sa mi to podarilo a bez váhania môžem povedať, že išlo zatiaľ o najlepší zážitok v živote.
Ani Thajsku sa moderný čínsky vplyv nevyhýba. Mestečko Mae Salong v horách na severe krajiny ale založili práve Číňania už v 60. rokoch minulého storočia. Zozačiatku ho živil hlavne obchod s ópiom, dnes tu ale máte ideálnu príležitosť pozrieť sa na čajové plantáže a ochutnať skvelé jedlo z juhočínskej provincie Yunnan.
Väčšina návštevníkov severného Thajska zavíta len do mesta Chiang Mai a jeho okolia. Pár odvážlivcov vyrazí aj do Chiang Rai či Mae Hong Son, občas sa niekto zastaví v Phayao. Len veľmi málo ľudí ale podstúpi cestu do provincie Nan pri hranici s Laosom, pritom aj tu sa dá nájsť nespočetne veľa zaujímavých miest.
Zhruba 400 kilometrov severne od Bangkoku nájdete kedysi mocné a honosné, ale už dlho opustené mesto Sukhothai. V 13. a 14. storočí slúžilo ako centrum prvej významnej ríše na území dnešného Thajska a Laosu. Aj keď je už vyše 200 rokov opustené, stále z neho dýcha dávna sláva a rozhodne tu je čo obdivovať. Poďme sa do neho spoločne pozrieť.
Na úplnom severe Thajska nájdete na rieke Kok ospalé mestečko Thaton. Rieka sem priteká z Barmy, ľahko sa dotkne národného parku Doi Pha Hom Pok, aby medzi horami pokračovala do Chiang Rai a odtiaľ až na hranicu s Laosom, kde sa vlieva do Mekongu. Pokiaľ vás trocha láka dobrodružstvo, tak sa môžete práve po rieke z Chiang Rai ľahko doplaviť rýchlou malou loďou do Thatonu. Už len samotná cesta je veľký zážitok, dobrodružstvo ale môže pokračovať v zmienenom národnom parku Doi Pha Hom Pok.
Asi 80 kilometrov na sever od Bangkoku leží Ayutthaya, jedno z bývalých hlavných miest ríše Siam, dnešného Thajska. Vďaka mnohým historickým chrámom a palácom patrí k veľmi obľúbeným výletným cieľom a my sa do neho dnes spoločne pozrieme.
Sever Thajska tvoria z veľkej časti krásne hory, ktoré sa zdvíhajú do výšky vyše 2 000 metrov nad morom. Nájdete tu vodopády, krasové jaskyne, etnické dediny aj odľahlé budhistické chrámy. Poďme sa teraz spoločne vypraviť do národného parku Chiang Dao a zároveň tak k 3. najvyššej hore Thajska.
Starobylé mesto na severe Thajska, ktorého história siaha až do roku 1296, sa preslávilo hlavne viac než troma stovkami budhistických chrámov. Wat Chedi Luang v samotnom strede mesta patrí k tým najznámejším, najstarším a najnavštevovanejším, poďme sa teda do neho spoločne pozrieť.
Väčšine ľudí sa pri predstave Thajska vybavia pláže s bielym korálovým pieskom a možno nikdy nekončiace párty v Bangkoku. Len zlomok návštevníkov zavíta aj na sever krajiny, pričom drvivá väčšina z nich sa uspokojí len s návštevou miest Chiang Mai a Chiang Rai. Celý sever pritom ponúka neuveriteľné horské scenérie, panenskú prírodu, etnické dedinky a úplne dokonalé podmienky pre výlety na motorkách. Poďme sa pozrieť do najsevernejšieho národného parku Thajska – Doi Pha Hom Pok.
Ako ste si už isto všimli v minulých dieloch thajského seriálu, tentokrát som sa vypravil do miest, kde na zahraničných turistov narazíte skutočne len náhodou. Pritom ste už videli, že celý región severného Thajska pozdĺž hraníc s Laosom má skutočne čo ponúknuť. Provinčné mesto Phitsanulok slúži nie len ako výborná základňa pre ďalšie výlety, ale zároveň patrí k jedným z najstarších v krajine.
Poďme spoločne objavovať ďalšie menej známe miesta severného Thajska. Hory, jazerá, džungľu, zapadnuté dediny aj výborné jedlo. Tentokrát sa vo videu a článku vypravíme na juh od Chiang Mai k zaujímavým pieskovcovým útvarom a jazeru Doi Tao.
Turistická sezóna 2022 bude pre návštevníkov Východnej Moravy mimoriadne bohatá. Programová ponuka pritom neoplýva len mnohými, časom preverenými tromfmi. Región opierajúci sa o stáročnú ľudovú kultúru, stále živú folklórnu tradíciu a gastronómiu, o početné prírodné či duchovné pamiatky bude teraz vďaka novinkám turisticky ešte atraktívnejší.
Po dvojročnej a miestami až trojročnej pauze znovu ožívajú kultúrne podujatia na severovýchode Slovenska. Región okresov Bardejov a Svidník je známy predovšetkým osobitosťami rusínskej kultúry, či až do stredoveku siahajúcej tradície Bardejovského jarmoku.
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.