Najnovšie videogalérie: Škótsko: Cesta opusteným severom
Videogalérie
Škótsko: Cesta opusteným severom
Rubrika: Ostatné
Publikované: 29.1.2021
Sever krajiny je naozaj nehostinný, nečakajte tu rozľahlé jazerá, zvieratá ani lesy. Prechádzať budete skôr pustinou, vresoviskami a občas okolo fariem. Cestou stretnete hotel, ktorý sa sám prezentuje ako najodľahlejší vo Veľkej Británii. Ak si chcete vyčistiť hlavu a nestretnúť ani živú dušu, niet pre vás v Škótsku lepšie miesto.
V spojitosti so Škótskom sa každému isto vybavia divokí obyvatelia bojujúci za nezávislosť v podstate počas celej histórie tejto nepokojnej zeme, a to či už s normandskými a vikinskými nájazdníkmi, či s anglickými a írskymi uzurpátormi. Úplne po prvý raz sa však o prienik do oblasti v tej dobe obývanej divokými kmeňmi Piktov a pokojnejších Britonov pokúsili Rimania pod vedením vojvodu zvaného Agricola. Rýchlo však zistili, že tunajšia pôda nie je dostatočne výnosná pre dlhodobý pobyt vojakov, a tak sa rozhodli sever Veľkej Británie zas opustiť a nechať novo postavené cesty, pevnosti a valy ležať úhorom.
Rokfortská stredná škola čarodejnícka sa nachádza niekde na Highlands, niet sa teda čomu diviť, že aj tunajšia krajina je doslova pretkaná odkazmi na knihy o Harrym Potterovi. Svetoznáma J. K. Rowlingová, ktorá knihy napísala, sa inšpirovala predovšetkým v uliciach Edinburghu, kde v tej dobe žila. Na každom rohu sa tu dá naraziť na nejakú nenápadnú pripomienku z kníh, či už na názvy ulíc až podivne pripomínajúce mená kľúčových postáv, alebo na miesta, kde boli samotné knihy napísané.
Návšteva Škótska sa chýlila ku koncu, čakalo ma ale ešte zhruba 2000 kilometrov domov. Lenže Škótsko je nádherné, tak načo sa ponáhľať? Zastavil som teda ešte na niekoľkých miestach ostrova Skye a postupne došiel až pod najvyššiu horu krajiny Ben Nevis.
Keby som sa v Škótsku mohol vrátiť iba na jediné miesto, bol by to buď odľahlý a opustený hornatý ostrov Harriss, alebo právom preslávený Skye. A čím viac nad tým premýšľam, tým viac víťazí Skye.
Hory na severozápade Škótska zriedkakedy presiahnu výšku 800 metrov a cesty väčšinou vedú pozdĺž riek či pobrežia. Preto by som tu určite nečakal tak nádherný a vysoký priesmyk ako Applecross pass. Poďme sa do neho pozrieť.
Tiež vás fascinujú škótske hrady? Proti temnému nebu sa týčia múry s gotickými oknami po stáročia bičované dažďom a obrastené sýto zelenou trávou a provokujú našu fantáziu túžiacu spoznať aspoň malý kúsok z ich príbehov. Hrady a zrúcaniny kostolov, kláštorov a stredovekých stavieb budovaných z miestneho tmavého kameňa sú typickou ozdobou nádhernej a dramatickej škótskej krajiny.
Keď som v 18-tich po prvý raz vyrazil sám do sveta, bolo to práve do Škótska. Za mesiac som ho skoro celé prešiel stopom a spomínam na to dodnes. Celých 7 rokov som sa chcel vrátiť a konečne nastal ten čas. V Prahe som nasadol na motorku a vyrazil na zhruba 2000 kilometrov dlhú cestu na severozápad.
V dlhom údolí medzi Fort William a Pitlochry v strednej časti Škótska leží rozľahlé vresovisko a uprostred neho jedna z najopustenejších vlakových staníc. Tá je obklopená len jazerami a vresoviskom, no napriek tomu si tu môžete dať čaj.
Nastal čas opustiť krajinu jazier, hôr a dlhých údolí v strede Škótska a vyraziť skrz nehostinnú pustinu na úplný sever do mesta Thurso na dohľad súostroviu Orkneje. Namiesto hlavnej cesty A9, ktorá ide po pobreží, som si vybral opustené cesty skrz nekonečné vresoviská a mokrade.
Dnes vyrážame do centrálneho Škótska, presnejšie do národného parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je najväčším škótskym jazerom s rozlohou 71 kilometrov štvorcových a maximálnou hĺbkou 192 metrov. Na jazere sa rozkladá vyše 30 malých ostrovčekov a my sme sa rozhodli navštíviť jeden z nich.
Opúšťame prázdninové letovisko Aviemore a vydávame sa smerom na juh. Naším cieľom je mestečko Perth, kde plánujeme stráviť poslednú škótsku noc. Čaká nás viac než dvojhodinová cesta autom.
Po prechádzke okolo jazera Loch an Eilein sa vraciame späť na rýchly obed do dedinky Aviemore a potom zas vyrážame do zasneženej škótskej prírody. Tentokrát nás čaká približne päťkilometrový okruh v lese Ellan Wood v okolí dedinky Carrbridge, ktorá sa nachádza 20 minút jazdy autom od Aviemore.
Z prekrásneho ostrova Skye sa vydávame späť na pevninu. Ideme vyše 100 míľ smerom na východ do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme tráviť nasledujúce dve noci.
Skoro ráno sa vydávame na prieskum nádherného škótskeho ostrova Skye. Dnes nám predpoveď počasia po prvý raz hlási celodenný dážď, čo nás na tomto krásnom mieste síce veľmi zamrzí, ale keďže tu sú prehánky naozaj veľmi časté, je ťažké výlet vhodne naplánovať.
Na cestovanie po Škótsku sme si vybrali tak trochu netradičný jesenný termín. Dlho sme zvažovali, či vyraziť aj napriek skrátenej dobe denného svetla, zime a častým dažďovým prehánkam, ale nakoniec nás krásy Škótska a akčné ceny leteniek predsa len zlákali. Medzi Prahou a Edinburghom sa lieta pravidelnou linkou, no a mesto Glasgow sa nachádza približne hodinu jazdy autom od Edinburghu. Ako prvé sme sa ale rozhodli dopoludnia zájsť najskôr o kúsok ďalej (stále však smerom na západ) a urobiť si prechádzku v regionálnom parku Clyde Muirshiel Regional Park.
Ráno sa vydávame na cestu nádhernou škótskou vysočinou (Highlands) smerom na severozápad. Cestou opäť míňame zasnežené vrcholky hôr zahalené v rannej hmle, čo nás opäť núti (rovnako ako niekoľkých ďalších turistov) občas zastaviť, aby sme si urobili peknú fotku. Tento raz mierime na miesto, kam sa z celého pobytu tešíme úplne najviac – na ostrov Skye. Cestu nám komplikuje uzávierka cesty, ktorá úplne popletie našu GPS navigáciu, trochu nás vydesí aj rýchlo ubúdajúci benzín pri neustálom naberaní kilometrov pri obchádzkach a nedostatok čerpacích staníc. No nakoniec všetko dobre dopadne a my pokračujeme ďalej v ceste.
Po nádhernom národnom parku Loch Lomond & The Trossachs som prešiel hlbokým údolím Glenogle do dedinky Killin. Na rieke Dochart, len kúsoček pred jej ústím do jazera Tay, ležia jedny z najznámejších škótskych vodopádov, takže by bola škoda, keby som sa pri nich nezastavil.
Neďaleko slávneho jazera Ness leží pri ústí rovnomennej rieky do mora aj starobylé mesto Inverness. Dnes slúži ako prirodzené centrum celých škótskych „Highlands”, teda celej škótskej Vysočiny. Aj samotné mesto ale stojí za zastávku a trochu skúmania.
Po celom dni v mokradiach na severe Škótska som vyrazil po pobreží na západ a postupne sa tak dostal späť do hôr. Tie sú síce oproti tým uprostred tejto krajiny omnoho nižšie, no na kráse im to rozhodne neuberá. Kvôli drsnému podnebiu sa na nich často neudrží ani vres a trávy, mnohokrát tak zostávajú len majestátne šedé skaly.
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Táto doba nie je ľahká ani pre zoologické záhrady. Najskôr zvieratám chýbali prúdiace davy návštevníkov, teraz sú veľkým problémom chýbajúce príjmy zo vstupného. Peniaze rýchlo dochádzajú, pomoc od štátu nie je dostatočná, ale zvieratá musia jesť každý deň. A vy môžete pomôcť ich nakŕmiť.