www.infoglobe.sk » Na ceste okolo sveta vás určite stretne nepohodlie. Dôležité je to brať s humorom

Na ceste okolo sveta vás určite stretne nepohodlie. Dôležité je to brať s humorom

Publikované: 17.2.2020
Čo vás môže stretnúť na 16-mesačnej ceste okolo sveta? Ak sa presúvate pešo či stopom, prestávate u miestnych či v stane a ste otvorení novým výzvam, tak určite kopec zážitkov na celý život. Svoje o tom vie cestovateľské duo Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník, ktoré sa v pondelok 23. marca vo V Klube podelí o svoje cestovateľské dobrodružstvo.

Počas neho prešli Južnú Ameriku od Ohňovej zeme až po rovník a Severnú Ameriku od Kalifornie až po Aljašku, navštívili tropické ostrovy v Tichom oceáne, prestopovali sa Novým Zélandom i Austráliou, objavili krásy Juhovýchodnej Ázie a cez Čínu, Mongolsko a Rusko sa vrátili zase späť domov.

21 najúžasnejších miest sveta a čo vás cestou môže stretnúť

Ako ste sa dostali na cestu okolo sveta? Bol to jasný plán, alebo tento scenár vzišiel zo situácie?

Kateřina Krejčová: Odchádzali sme s jasným zámerom obísť svet. Vyhradili sme si na to približne rok a pol, ale žiadny daný plán sme nemali. Nevedeli sme ani, kde budeme spať prvú noc, nieto ešte cez aké krajiny pôjdeme.

Petr Ptáčník: Cesta mala len dva pevné body – príjazd mojich detí do Los Angeles na začiatku prázdnin a ich odlet zo Seattlu koncom augusta zase späť do Česka. Tomu, aby mohli s nami dva mesiace cestovať po západe USA sme prispôsobili všetko ostatné.

 

Ako dlho ste boli na cestách a ako ste cestovali?

Kateřina Krejčová: Celkovo trvala naša cesta 484 dní a cestovali sme prevažne pešo alebo stopom, bývali sme u miestnych alebo v stane, varili si v ešuse, chodili krásne, neznáme treky a liezli po vysokých kopcoch.

Petr Ptáčník: Párkrát sme boli pri mori, ja som sa naučil potápať, Katka zase šnorchlovať, videli sme koraly, korytnačky, žraloky,...

 

V prednáške budete hovoriť o 21 najúžasnejších miest, ktoré ste na ceste okolo sveta videli. Vedeli by ste ako malú ochutnávku povedať za seba, ktoré vás dostalo najviac?

Petr Ptáčník: Za mňa to bol ľadovec Perito Moreno v Patagónii. Ohromil ma tak, že by som tam vydržal sedieť a zízať s otvorenými ústami mnoho hodín. Je to dokonalé prírodné divadlo.

Kateřina Krejčová: Pre mňa tých miest a zážitkov bolo nespočetne veľa. Najromantickejšie asi boli dni v zrube na Aljaške, kde sme ráno chodili na drevo, varili si a popoludní liezli po bezmenných hrebeňoch s výhľadom na vysoké ľadové vrcholy, stopovali polárne líšky, pozorovali stáda horských kôz a v noci, kedy bývalo už okolo -13°C, nám nad zrubom žiarila polárna žiara.

 

Hovoriť budete aj o tom, čo vás pri takejto ceste môže stretnúť. Teda, čo napríklad?

Kateřina Krejčová: To, čo vás určite stretne je nepohodlie. Najrôznejšie útrapy, boliestky a strasti, s ktorými si vždy poradíte, spôsobia, že sa domov vrátite silnejší a vyrovnanejší. Dôležité je brať ich s humorom. Všetky naše patálie vám priblížime, aby ste videli, na čo sa pripraviť.

 

Petr Ptáčník: Na mnohé nebezpečenstvá, ktoré na nás cestou číhali nás našťastie upozornili rôzne značky. Pre spestrenie vám v rámci prednášky ukážeme tie najzábavnejšie z nich.

Kateřina Krejčová: No, po roku vo dvojici v jednom malom stane skoro určite príde aj ponorková choroba. Aj o tom sa určite zmienime.

 

Čo by ste odporúčali tým, ktorí pomýšľajú na takúto dlhú a odvážnu cestu? Aké sú vaše rady z vlastnej skúsenosti?

Petr Ptáčník: Nebojte sa toho. Najdôležitejšie je urobiť prvý krok – rozhodnúť sa. Potom už ide všetko samo.

Kateřina Krejčová: Vezmite si so sebou parťáka, na ktorého sa môžete spoľahnúť. Pôvodne som plánovala, že na cestu vyrazím sama, pretože som nečakala, že by Petr chcel opustiť svoju prácu. Spätne som ale veľmi rada, že so mnou šiel. Mohli sme podnikať ďaleko bláznivejšie veci, ako by som sa odvážila sama. A cestovanie vo dvojici má mnoho ďalších výhod. Napríklad vám má kto zahrievať ľadové nohy v spacáku. (úsmev)

 

Kateřina Krejčová

rada cestuje stopom, býva u miestnych obyvateľov a lezie na vysoké kopce. Medzi zdolanými vrcholmi má Mont Blanc a šesťtisícovky Stok Kangri, Kang Yatze II a Huayna Potosí. Prešla Pyreneje po GR11, a keďže jej ani to nestačilo, pokračovala Svätojakubskou púťou až k mysu Finisterre. Trekovala v Himalájach a v zapadnutej dedinke v Ladakhu učila deti matematiku. Najradšej má tie kúty sveta, v ktorých celé dni nestretne žiadneho turistu a kde si môže chodiť, kadiaľ sa jej zachce. Jej najdlhším dobrodružstvom bola 16-mesačná cesta okolo sveta, o ktorej vydala knihu Pozpátku Kolem zeměkoule.

 

Petr Ptáčník

vyštudoval medzinárodný obchod a hovorí piatimi svetovými jazykmi. Jeho najdlhšou cestou bola cesta okolo sveta. S Katkou už vyliezol na dve 6-tisícovky a naučil sa, že cesty nie je za potreby plánovať do detailov, práve naopak, je to celkom príjemný pocit ešte večer nevedieť, kde budete v noci spať.

 

23. 3. (pondelok)

Štart: 18:00 hod.

Lístky TU

Event TUDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Austrália, Alice Springs – mesto so zlatou minulosťou
Publikované: 28.10.2019
Alice Springs je najznámejším mestom v červenom strede Austrálie. Všetky zájazdy, ktoré sa konajú na posvätnú horu Uluru (nazývanú aj Ayers Rock) začínajú práve tu. Pokiaľ pôjdete do Alice Springs z juhu, budete prechádzať hranice štátov Južná Austrália a Severné teritórium. Napriek tomu, že idete stále rovno na sever, je medzi týmito štátmi časový posun o jednu hodinu.

Austrália, Coober Pedy – mesto so zaujímavým podzemím
Publikované: 21.10.2019
V červenom strede Austrálie leží veľmi zaujímavé mesto – Coober Pedy, ktoré je preslávené vďaka ťažbe opálu. Ten sa tu ťaží od roku 1905. Než do Coober Pedy dorazíme počas našej cesty z Port Augusty, zastavujeme sa aj v mestečku Glendambo. Hneď na začiatku nás víta ceduľa, ktorá hlási, že tu žije zhruba 30 obyvateľov a 2 milióny múch. Taktiež nás upozorňuje, že ďalšia benzínová pumpa bude až za 253 kilometrov.

Austrália, Devils Marbles – posvätné kamene
Publikované: 4.11.2019
V hornatom strede Austrálie môžete navštíviť tajomné zoskupenie kameňov. Austrálčania ho pomenovali Devils Marbles alebo Diablove guľôčky. Podľa aborigénskych legiend to ale sú vajcia Dúhového hada. Na ceste z Alice Springs smerom na sever sa vedľa vás objavia úplne nečakane (po asi 400 kilometroch). Tieto nezvyklé útvary nájdete v chránenej rezervácii Karlu Karlu, ktorá má celkovú rozlohu 1802 hektárov.

Nový Zéland – južný ostrov – VIDEO
Publikované: 20.3.2018
V minulých dieloch sme si predstavili niekoľko krásnych miest severného ostrova Nového Zélandu a teraz sa pomaly pustíme do toho väčšieho, divokejšieho a hornatejšieho na juhu. Dominujú mu vrcholky Južných Álp s najvyššou horou Nového Zélandu – Mt. Cook, ktorá dosahuje výšku 3 754 metrov.

Nový Zéland – severný ostrov – VIDEO
Publikované: 16.1.2018
Keď cestujete z Európy, patrí Nový Zéland medzi najvzdialenejšie miesta na svete, kam sa môžete dostať. Už pred dávnymi časmi sa oddelil od všetkých ostatných kontinentov a dnes leží osamotený asi 2 000 km od najbližšej Austrálie. V nasledujúcich týždňoch sa postupne pozrieme na mnoho zaujímavých miest celého Zélandu, začnime však s tým, že si predstavíme jeho menšiu a „civilizovanejšiu” časť – severný ostrov.

Nový Zéland, Cape Kidnappers – kde hniezdia suly – VIDEO
Publikované: 6.2.2018
Počuli ste niekedy o sulách? Modrookých morských vtákoch, ktoré sa vedia neuveriteľnou rýchlosťou strmhlav ponoriť do oceánu, aby si ulovili potravu? Mňa vždy v prírodopisných dokumentoch fascinovali a na novozélandskom myse Kidnappers, kde hniezdia, som mal možnosť pozorovať ich zblízka.

USA: Aljaška - divoká a krásna I.
Publikované: 22.10.2012
Moja cesta na Aljašku začala dávno pred odjazdom. Prečo práve Aljaška, keď krásnych miest je naozaj neúrekom? Splniť si sen o cestovaní mi pomohol realizovať môj otec, vášnivý poľovník, ktorý za 20 rokov precestoval skoro celý svet. Rozhodla som sa, že sa vydám po jeho stopách, skúsim navštíviť miesta, kde si užíval svoju loveckú vášeň, a aj ja budem loviť, ale len fotografie!

USA: Aljaška - divoká a krásna VII.
Publikované: 3.12.2012
Podľa pôvodného plánu odpočinkový deň, avšak po dohode so všetkými účastníkmi sa program mení, cez Fairbanks iba prejdeme, budeme pokračovať na Yukon, a pokiaľ sa podarí, pokoríme severný polárny kruh.

Argentína, Patagónia – El Calafate, ľadovec Perito Moreno
Publikované: 19.2.2018
Svoj názov mesto získalo podľa ovocia Calafate (česky dřišťál, slovensky dráč). Sú to sladké bobule, z ktorých sa vyrábajú marmelády. Legenda dokonca hovorí, že kto toto ovocie ochutná, nikdy už nedokáže uspokojiť svoju chuť. Dnes je El Calafate svetovou destináciou najmä vďaka topiacemu sa ľadovcu Perito Moreno. Národný park Los Glaciares zaberá plochu 500 tisíc hektárov a na tomto ľadovcovom území začína spolu 47 ľadovcov.

Argentína, Patagónia – Puerto Madryn
Publikované: 19.3.2018
Prístav Puerto Madryn leží na útese, ktorý tvorí náhorná plošina, odkiaľ je nekonečný výhľad na Atlantický oceán. Jednou z hlavných atrakcií je pozorovanie veľrýb – pozor, každý rok len od júna do decembra. Práve vďaka okolitým útesom je pozorovanie veľrýb omnoho jednoduchšie.

Argentína, Patagónia – Isla Pavón a výlet za tučniakmi
Publikované: 5.3.2018
Z Ohňovej zeme sa vydávame späť na sever. Autobusom prejdeme do Rio Gallegos a potom máme v pláne opäť stopovať. Tentokrát pozdĺž pobrežia po ceste č. 3 až do Buenos Aires.


Súvisiaca fotogaléria

Thajsko – z veľkomesta až na opustenú pláž
Thajské kráľovstvo čiže Thajsko leží v juhovýchodnej Ázii. Jeho susedmi sú Kambodža, Laos, Myanma...

Yangshuo a okolie - Čína
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.8.2020
Každú prázdninovú sobotu môžete zažiť nevšednú večernú prehliadku v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Začiatok prehliadok je o 19tej, 20tej a 21 hodine.
10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 12. 8. 2020
sviatok:Darina
dnes:
streda 12.8.
28 °C
zajtra:
štvrtok 13.8.
24 °C