www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta

Zaujímavé miesta

 Hlavné mesto - Maputo (pred tým známe ako Lourenço Marques) - leží na samom južnom cípe krajiny. Čo zaznamenáte v meste ako prvé, budú pravdepodobne jeho nekonečné a rovné ulice, ktoré sa tiahnu až niekoľko tisíc metrov (napr. hlavná "východozápadná" ulica Avenida de Julho je dlhá skoro 5 km). Najstaršiu historickú pamiatku mesta nájdete v ulici Praça do Junho. Jedná sa o pevnosť s pôvodnými hradbami a kanónmi. Architektonicky zaujímavá je železničná stanica z roku 1900, ktorá bola postavená podľa návrhu Francúza Eiffela. Miestna katedrála stojí v ulici Praça da Independenica a neďaleko nej môžete navštíviť peknú botanickú záhradu, poprípade sa pozrieť na miestnu radnicu z roku 1945. Ďalšie miesta, ktoré stoja za vzhliadnutie, sú tieto - Múzeum peňazí, Prírodné historické múzeum, Národné múzeum umenia a mestský trh (kde sa predávajú hlavne potraviny).

 

V južnom Mozambiku sú k videniu mestá Bilene, Xai-Xai (na sever od rieky Limpopo), pláže Tofu a Barra, a hlavne súostrovie Bazaruto. Bilene sa nachádza cca 100km na sever od hlavného mesta a je známe vďaka svojim piesočným plážam a tichou lagúnou.

Súostrovie Bazaruto je považované za jeden z najväčších prírodných skvostov v celej Afrike. Ideálne tiché miesto, ako si ho asi väčšina ľudí predstavuje - azúrové more, piesočné pláže, palmy, panenské koralové útesy a v okolitej vode nekonečné množstvo rýb. Hlavnými ostrovmi sú Magaraque, Benguerra, St Carolina a Bazaruto. Od 70. rokov minulého storočia boli ostrovy postupne prehlasované za národné parky a stará sa o ne tiež WWF (Svetový fond na ochranu prírody). Štartovým miestom pre cestu na ostrovy Bazaruto a St Carolina je mesto Inhassoro.

Druhé najväčšie mesto krajiny sa volá Beira a nájdete ho v centrálnom Mozambiku. Centrum mesta tvorí Praça, čo je hlavné námestie, okolo neho je mnoho obchodov, supermarketov, pošta, kancelária leteckej spoločnosti LAM (viď. "Cestovanie po Mozambiku") atď. V Beire by vašej pozornosti nemal uniknúť živý trh Tchunga Moyo, stará časť miestneho prístavu, biely maják a katedrála.

Asi 150 km na severozápad od mesta Tete sa nachádza priehrada Cahora Bassa, ktorá prehradzuje rieku Zambezi. Postavená bola v 70. rokoch 20.storočia a od tej doby je vyhľadávanou turistickou lokalitou pre svoju úchvatnú scenériu. Vďaka priehrade na rieke sa vytvorilo 270 km dlhé jazero Lago de Cahota Bassa s potenciálom zhruba 40 megawattov energie.

               

Mesto Nampula na severe Mozambiku ponúka katedrálu, mestský trh, niekoľko pôvodných koloniálnych budov a múzeum.

Ostrov Mozambik leží medzi Mozambickým prielivom a Mossurilským zálivom. Je súčasťou provincie Nampula, pričom tu žije cca 14 000 obyvateľov. Ostrov má dĺžku 2,5 km a s pevninou ho spája cca 3 km dlhý most. Tento ostrov bol jednou z prvých zastávok portugalských moreplavcov na konci 15. storočia, avšak ešte pred nimi tu boli obyvatelia Madagaskaru, Arabi a Peržania. Tunajšou atrakciou číslo jeden je Palác a Kaplnka Sao Paola, ktorých postavenie sa datuje k roku 1700. Väčšinu dnes tvorí múzeum, predstavujúce zachovaný originálny nábytok a kresby z Portugalska, Arábie, Indie a dokonca Číny. Hneď vedľa stojí Múzeum náboženských umení a Misercordijský kostol. Na samom severnom cípe ostrova sa týči Pevnosť Sao Sebastiao, stále vo veľmi zachovanom stave. Ďalej tu je možné navštíviť kostol Santo Antonio a kaplnku Nossa Senhora de Baluarte, ktorá má byť jednou z najstarších stojacich budov na južnej pologuli.                

                       

Pokiaľ zatúžite po šnorchlovaní a potápaní, vyplatí sa zamieriť do pobrežného mesta Pemba, ktoré tieto aktivity vďaka svojim nádherným plážam a koralovým útesom ponúka. K najvyhlásenejším patrí pláž Wimbi, cca 5km cesty na východ od samotného mesta.

 

 

 

Text: J.Štantejský

Foto: Google Earth

Preklad: Z. Megerssová 

späť

 

Lokácia:

Mozambik
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 6. 2019
sviatok: