www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta

Zaujímavé miesta

 Hlavné mesto - Maputo (pred tým známe ako Lourenço Marques) - leží na samom južnom cípe krajiny. Čo zaznamenáte v meste ako prvé, budú pravdepodobne jeho nekonečné a rovné ulice, ktoré sa tiahnu až niekoľko tisíc metrov (napr. hlavná "východozápadná" ulica Avenida de Julho je dlhá skoro 5 km). Najstaršiu historickú pamiatku mesta nájdete v ulici Praça do Junho. Jedná sa o pevnosť s pôvodnými hradbami a kanónmi. Architektonicky zaujímavá je železničná stanica z roku 1900, ktorá bola postavená podľa návrhu Francúza Eiffela. Miestna katedrála stojí v ulici Praça da Independenica a neďaleko nej môžete navštíviť peknú botanickú záhradu, poprípade sa pozrieť na miestnu radnicu z roku 1945. Ďalšie miesta, ktoré stoja za vzhliadnutie, sú tieto - Múzeum peňazí, Prírodné historické múzeum, Národné múzeum umenia a mestský trh (kde sa predávajú hlavne potraviny).

 

V južnom Mozambiku sú k videniu mestá Bilene, Xai-Xai (na sever od rieky Limpopo), pláže Tofu a Barra, a hlavne súostrovie Bazaruto. Bilene sa nachádza cca 100km na sever od hlavného mesta a je známe vďaka svojim piesočným plážam a tichou lagúnou.

Súostrovie Bazaruto je považované za jeden z najväčších prírodných skvostov v celej Afrike. Ideálne tiché miesto, ako si ho asi väčšina ľudí predstavuje - azúrové more, piesočné pláže, palmy, panenské koralové útesy a v okolitej vode nekonečné množstvo rýb. Hlavnými ostrovmi sú Magaraque, Benguerra, St Carolina a Bazaruto. Od 70. rokov minulého storočia boli ostrovy postupne prehlasované za národné parky a stará sa o ne tiež WWF (Svetový fond na ochranu prírody). Štartovým miestom pre cestu na ostrovy Bazaruto a St Carolina je mesto Inhassoro.

Druhé najväčšie mesto krajiny sa volá Beira a nájdete ho v centrálnom Mozambiku. Centrum mesta tvorí Praça, čo je hlavné námestie, okolo neho je mnoho obchodov, supermarketov, pošta, kancelária leteckej spoločnosti LAM (viď. "Cestovanie po Mozambiku") atď. V Beire by vašej pozornosti nemal uniknúť živý trh Tchunga Moyo, stará časť miestneho prístavu, biely maják a katedrála.

Asi 150 km na severozápad od mesta Tete sa nachádza priehrada Cahora Bassa, ktorá prehradzuje rieku Zambezi. Postavená bola v 70. rokoch 20.storočia a od tej doby je vyhľadávanou turistickou lokalitou pre svoju úchvatnú scenériu. Vďaka priehrade na rieke sa vytvorilo 270 km dlhé jazero Lago de Cahota Bassa s potenciálom zhruba 40 megawattov energie.

               

Mesto Nampula na severe Mozambiku ponúka katedrálu, mestský trh, niekoľko pôvodných koloniálnych budov a múzeum.

Ostrov Mozambik leží medzi Mozambickým prielivom a Mossurilským zálivom. Je súčasťou provincie Nampula, pričom tu žije cca 14 000 obyvateľov. Ostrov má dĺžku 2,5 km a s pevninou ho spája cca 3 km dlhý most. Tento ostrov bol jednou z prvých zastávok portugalských moreplavcov na konci 15. storočia, avšak ešte pred nimi tu boli obyvatelia Madagaskaru, Arabi a Peržania. Tunajšou atrakciou číslo jeden je Palác a Kaplnka Sao Paola, ktorých postavenie sa datuje k roku 1700. Väčšinu dnes tvorí múzeum, predstavujúce zachovaný originálny nábytok a kresby z Portugalska, Arábie, Indie a dokonca Číny. Hneď vedľa stojí Múzeum náboženských umení a Misercordijský kostol. Na samom severnom cípe ostrova sa týči Pevnosť Sao Sebastiao, stále vo veľmi zachovanom stave. Ďalej tu je možné navštíviť kostol Santo Antonio a kaplnku Nossa Senhora de Baluarte, ktorá má byť jednou z najstarších stojacich budov na južnej pologuli.                

                       

Pokiaľ zatúžite po šnorchlovaní a potápaní, vyplatí sa zamieriť do pobrežného mesta Pemba, ktoré tieto aktivity vďaka svojim nádherným plážam a koralovým útesom ponúka. K najvyhlásenejším patrí pláž Wimbi, cca 5km cesty na východ od samotného mesta.

 

 

 

Text: J.Štantejský

Foto: Google Earth

Preklad: Z. Megerssová 

späť

 

Lokácia:

Mozambik
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 4. 2020
sviatok:
dnes:
štvrtok 2.4.
23 °C
zajtra:
piatok 3.4.
24 °C