www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Mozambická republika
Hlavné mesto: Maputo
Rozloha: 799 380 km2
Počet obyvateľov: 18,8 mil. obyvateľov (odhad OSN z roku 2003)
Oficiálny jazyk: Portugalčina
Štátne zriadenie: republika

Najvyšší bod: Mount Binga (2436m n. m.)
Hlavné náboženstvo: Miestne tradičné náboženstvo 50%, Kresťanstvo 30%, Islam 20%
Čas: SEČ +1

Geografia

 Mozambik sa nachádza na východnom pobreží južnej Afriky, západnú časť hraníc zdieľa s Tanzániou, Malawi, Zimbabwe, Juhoafrickou republikou a Svazijskom. Pobrežie je dlhé zhruba 2500 km a obmýva ho Mozambický prieliv spoločne s Indickým oceánom. Krajinou pretekajú dve dôležité rieky Zambezi a Limpopo.

Príroda

 Medzi najznámejšie národné parky krajiny patria Gorongosa, Zinave a Beira. Klenotom Mozambiku je súostrovie Bazaruto, kde leží Morský národný park, ktorý sa skladá z niekoľkých útesov a ostrovov. Na juh od hlavného mesta Maputo leží rovnomenná slonia rezervácia. Vzhľadom k občianskym vojnám, ktoré tu prebiehali sedemnásť rokov do roku 1992, bolo mnoho prírodných lokalít využívaných ako rôzne vojenské základne a samotné boje sa podpísali na stave niektorých oblastí a počte zveri. Oplatí sa teda na mieste zisťovať aktuálne informácie o prebiehajúcich rekultivačných programoch a kam sa vyplatí vyjsť za pokojným obdivovaním tamojšej flóry a fauny.

Podnebie

 Suché obdobie v Mozambiku nastáva obvykle v apríli a končí v septembri. Pri pobreží bývajú v túto dobu denné maximá medzi 24 a 27ºC, smerom do vnútrozemia teploty mierne klesajú. V období dažďov dosahujú teploty 27 až 31ºC. Najteplejšie je v hlavnom meste Mapute v januári a februári, kedy tu zároveň spadne najviac zrážok.

Obyvateľstvo

 Skoro 19 miliónová krajina sa skladá z 16 hlavných etnických skupín, ktoré sa od seba líšia zvykmi, náboženstvom atď. Medzi tie hlavné patrí napr. Makua (najpočetnejšie etnikum), Niassa, Nampula, Makonde, Sena, Manica, Tete, Shangaan. Ako bolo povedané, každé etnikum má svoj vlastný jazyk, avšak oficiálnym úradným jazykom je tu portugalčina.

Lokácia:

Mozambik
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

29.2.2020
Letisko Praha prechádza  v dôsledku navyšovania kapacity postupnou modernizáciou. Momentálna rekonštrukcia triedičky batožiny na Termináli 1 od 1. marca ovplyvní proces odbavenia cestujúcich. U vybraných dopravcov sa presunie na Terminál 2.
28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 29. 2. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 29.2.
22 °C
zajtra:
nedeľa 1.3.
23 °C