www.infoglobe.sk » Mountainboarding - rozhovor s ...

Mountainboarding - rozhovor s ...

Publikované: 26.11.2010
Rozhovor s Marekom Vampolom, jedným zo zakladajúcich členov Českej mountainboardovej asociácie, vynikajúcim jazdcom nie len na mountainboarde, ale aj na longboarde, snowboarde a v neposlednom rade aj surfe a ďalších variantoch boardu.

Správca snowparku v Špindlerovom mlyne, držiteľ licencie rozhodcu pre freestyle snowboarding, pravidelne každý rok rozhoduje preteky 4x4 Český pohár vo freestyle snowboardingu. Inštruktor na snowboarde a lektor v školiacich kurzoch pre budúcich inštruktorov na snowboarde.

 

Na úvod by som sa ťa rada spýtala, čo to vlastne mountainboard je? Ako by si ho charakterizoval a všeobecne vysvetlil podstatu tohto športu?

MAREK: Mountainboard je doska podobná snowboardovej, ale podstatne menšia. Je vybavená špeciálnymi truckami a kolesami pre pohyb v teréne, takže vyzerá ako väčší skateboard a je vybavený viazaním. Pre mňa bol pôvodne mountainboarding letnou alternatívou snowboardingu, pretože som sa na ňom pohyboval prevažne po zjazdovkách, ale teraz je tento šport čím ďalej tým viac vidieť aj v skateparkoch, uliciach a stavajú sa aj mountainboardové parky, takže by som ho charakterizoval ako šport pre milovníkov jazdy na doske vo voľnom teréne.

Je pravdou, že si prvý mountainboard do Českej republiky zo zahraničia doviezol práve ty?
MAREK:
Tak to pravda nie je. Prvý mountainboard do Českej republiky doviezla partia chlapcov z okolia Frýdku-Místku, niekedy v roku 1997 a pod menom Biohazard Industries začali skúšať tieto dosky aj sami vyrábať. Ja som bol asi jeden z prvých, kto si od nich mountainboard kúpil a to niekedy v roku 1999.

Kedy si sa o ňom prvý krát dozvedel/videl?
MAREK:
To si pamätám celkom presne. Na jednom zahraničnom TV kanáli som videl hrozne krátky záber jazdy na mountainboarde (skôr zoskakovanie nejakých zatrávnených schodov) a tak ma to zaujalo, že som hneď začal zisťovať, kde sa dá podobná doska zohnať.

Kde si tomuto športu prišiel na chuť?
MAREK:
Tak hneď ako som si mountainboard zohnal, ale asi najviac po prvých pretekoch v Palkoviciach v roku 2001, kde som spoznal ďalších poriadnych mountainboarďákov a bolo to… :o).

Spoločne s Martinom Zelingrom a Vlastimilom Vencom, ste vytvorili Českú mountainboardovú asociáciu, vďaka ktorej vzniklo aj mountainbordové stredisko Silly Hill blízko Havlíčkovho Brodu pri obci Horní Krupá. Verím tomu, že začiatky mohli byť veľmi ťažké, naša spoločnosť málo kedy podporuje šport, ktorý je u nás nový. Ako to bolo s výstavbou Silly Hill, bolo ťažké nájsť miesto alebo zohnať materiál?
MAREK: Určite máš pravdu. Ťažké to bolo a ťažké to stále je. My sme mali veľké šťastie, že sme narazili na chápavého starostu obce Horní Krupá a nadšeného majiteľa tamojšej zjazdovky, ktorý nám dal časť kopca k dispozícii. Nejaké tie Tatrovky hliny sme zohnali cez starostu, pretože v neďalekom okolí sa stavala cesta a preto bolo potrebné prebytočnú hlinu niekam odviesť a vysypať a niečo zas cez kamarátov zo stavebných firiem. Potom to už bolo hlavne hádzanie a plácanie lopatou, drina a pomoc kamarátov, aby mohol vzniknúť pôvodne jeden skok a potom ešte ďalšie dva v rade.

Aké sú ďalšie ciele tejto asociácie?
MAREK:
Asociácia českého mountainboardingu ATBA-CZ je nezisková organizácia zastupujúca tento šport. Medzi jej hlavné ciele patrí propagácia mountainboardingu v ČR, podpora akcií a centier, komunikácia s jazdcami, presadzovanie bezpečnosti a poskytovanie odborného tréningu a tiež hľadanie finančných zdrojov pre menované aktivity.


Jednu dobu v ČR fungovala firma Biohazard Industries, ktorá sa venovala výrobe mountainboardov, v tom si tiež figuroval?
MAREK:
Nie, akurát som odjazdil ako jazdec pod ich menom tour po Poľsku, ktorá tento šport propagovala a mal som u nich nejaké výhody spojené s nákupom vecí.

Trvalo dlhú dobu, než si mountainboard našiel väčšie percento priaznivcov aj v ČR?
MAREK:
Myslím si, že mountainboarding u nás stále nemá veľké percento priaznivcov. Komunita okolo mountainboardingu je v podstate stále rovnaká, noví nadšenci prichádzajú, ale tiež odchádzajú a všetko sa točí okolo takého starého jadra. Na jednej strane je to príjemné vidieť okolo seba furt tie isté tváre, ale na druhej strane by už mala prísť nejaká nová silná generácia, ktorá tento šport aj u nás posunie niekam ďalej.

Ako pokročil vývoj mountainboardu od doby, čo si na ňom išiel prvý krát?
MAREK:
Podstatne. A to vo všetkých smeroch. Mountainboardy sú ľahšie, stabilnejšie a odolnejšie. Limity mountainboardingu sa vďaka zahraničným jazdcom posunuli niekam nepochopiteľne ďaleko. Preteky a akcie sú, hlavne v zahraničí, väčšie a kvalitnejšie. Dnes je mountainboarding naozaj úplne niekde inde, než keď som sa na ňom po prvý krát rozklepane spustil.



Myslíš si, že v Českej republike je mountainboarding na dobrej úrovni, dajme tomu zrovnateľnej so zahraničím, napr. Anglickom?
MAREK:
Rozhodne nie je a dlho nebude.

Ak to tak nie je, tak v čom vidíš najväčší problém?
MAREK:
Jak som už odpovedal, tak u nás nevyrastá nová generácia jazdcov, ktorá by do toho išla na 100% ako napr. v Anglicku. Hlavne Anglicko, aj vďaka nedostatku snehu, vidí obrovský potenciál v tomto športe. A pretože za snehom to majú Angličania ďaleko, tak jazdia na mountainboarde a dávajú do toho všetko.

Myslíš si, že má v ČR tento šport vybudovanú tradíciu a nejedná sa iba o hit tejto doby?
MAREK:
Tak rozhodne mountainboarding nebude nikdy hitom danej doby a potom sa akosi vyparí. Už len preto, že to ani nemôže byť módny šport. A čo sa týka tradície, tak za tu dobu čo u nás existuje si určite tradíciu vybudoval. Dôkazom toho sú tradičné akcie a preteky, ktoré sa rok čo rok opakujú.

A teraz z iného súdku. Pre ľudí, ktorí by o šport mali záujem a nikdy na tom nestáli. Je dôležitá príprava na inom boarde? Napr. snowboarde, longboarde alebo skateboarde?
MAREK:
Určite skúsenosti s podobnými športmi pomôžu, ale skúsiť to môže naozaj každý. Dôležité je vybrať si ten správny terén a niekoho kto poradí v začiatkoch.

Je mountainboarding veľmi náročný na fyzickú kondíciu?
MAREK:
Ja sa pri ňom pravidelne dosť spotím, takže asi áno, ale behať maratóny sa po nikom nevyžadujú.

Kde sa tomuto športu môžeme venovať? Poprípade dá sa dohodnúť napr. začiatočnícky kurz alebo inštruktor?
MAREK:
Určite je pre začiatočníkov ideálny mierny zatrávnený kopček, najlepšie do protisvahu, ale postupom času môžete jazdiť takmer kdekoľvek. Záleží len na vás a na tom čo od mountainboardingu očakávate. V dnešnej dobe sa dajú dohodnúť aj začiatočnícke kurzy s možnosťou otestovania vybavenia. Najlepšie cez stránky www.boneshaker.cz.

Pokiaľ by sme sa rozhodli na mountainboarde začať jazdiť, podľa čoho by sme sa mali vyberať dosku a ako sa pohybujú ceny?
MAREK:
Mountainboard nie je práve lacná záležitosť, ale dajú sa zohnať lacné začiatočnícke dosky, ktoré budete postupom času meniť za lepšie a kvalitnejšie. Ceny sa pohybujú v rozmedzí od cca 4 tisíc pre deti a začiatočníkov až po aj 40 tisíc korún za zjazdové špeciály. Odporúčam, nechať si pred kúpou poradiť od predajcu, ktorého by mali zaujímať jednak vaše fyzické proporcie, ale aj to, čo od dosky očakávate.


Je dôležité zakúpiť si chrániče a aké?
MAREK:
Bez chráničov na mountainboard nelez. Bez pádov sa tento šport neobíde, takže určite odporúčam helmu a chrániče kolien, lakťov, zápästí, kostrče a vyplatí sa aj chránič chrbtice (korytnačka).

Môže sa tomuto športu venovať naozaj každý?
MAREK:
Ten kto má chuť si tento šport vyskúšať, tak sa mu môže aj venovať. Videl som jazdiť ako malé deti, tak s nami pravidelne jazdia dievčatá, a dokonca aj otcovia rodín a maminky.

Sú nejaké riziká ohľadne prevádzkovania mountainboardingu?
MAREK:
Ako každý adrenalínový šport nesie aj mountainboarding radu rizík. S tým musí človek počítať. Zase záleží na človeku, čo od jazdenia očakáva, môže ho jazdiť rekreačne a riziko sa zníži, alebo môže chcieť posúvať limity a potom tých rizík bude podstatne viac. Najdôležitejšie je vedieť na čo mám a nenechať sa vyprovokovať k niečomu bezhlavému.



Mountainboarding nepatrí práve medzi športy s dlhodobou tradíciu alebo s komerčným propagovaním, preto mnoho ľudí pri prvom pohľade na mountainboard vidí len nebezpečne vyzerajúcu dosku. A často si kladie otázku, či je vôbec možné sa na tejto doske naučiť jazdiť a ako dlho by to trvalo? Aký je na to tvoj názor?
MAREK:
Môj názor je asi taký, že pokiaľ človek nevyskúša tak nevie. Určite to nie je o tom, že sa postavím na dosku a hneď budem skákať salta, ale postupom času sa naučí jazdiť každý natoľko, že bude mať z jazdy pôžitok a nie trápenie. Niekomu to trvá týždeň, niekomu mesiac… najdôležitejšie je nájsť si zábavu a tou mountainboarding určite je.

A nakoniec, čo by si poprial mountainboardingu do budúcnosti?

MAREK: Osobne by som si prial, aby mountainboarding rástol rovnako ako rastie teraz a to ako vo vývoji tak aj v kvalite jazdcov. Aby sa rodili nové talenty, ktoré budú posúvať mountainboarding ďalej a ďalej. Aby to momentálnym jazdcom jazdilo s rovnakou chuťou a rovnako dobre ako jazdia alebo ešte lepšie. Aby sa stále udržala taká dobrá partia ľudí, ktorá okolo mountainboardingu momentálne je. Aby sme nestrácali chuť pripravovať a organizovať akcie a určite aj hľadať nejakú tu podporu zo strany nových areálov a inštitúcii, ktorá určite taktiež napomôže kvalite a budúcnosti tejto zábavy.

Vďaka za rozhovor...

 

Otázka kládla: Nikol Wolfová

Foto: Adéla Hrochová, Kamila Morongová, Tomáš Dědič, Martin Zelingr

Preklad: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X