www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Požadovaným dokladom pri ceste občana SR do Mongolska je platný cestovný pas, ktorého platnosť musí presahovať dobu platnosti požadovaného víza o minimálne 12 mesiacov. Držitelia cestovných pasov SR sú povinní si pred cestou do Mongolska zaistiť platné mongolské vízum, ktoré vydáva pre občanov SR akýkoľvek mongolský zastupiteľský úrad vo svete.

Adresa Veľvyslanectva Mongolska pre SR
Na Marně 5
160 00 Praha 6
tel.: 00420-2-24311198, 24311199
fax: 00420-2-24314827
e-mail: monemb@bohem-net.cz

Konzulárne hodiny: pondelok až piatok od 8,30 do 17,00 hod.

Z európskych krajín má Mongolsko zastupiteľský úrad napr. v Budapešti, Berlíne, Viedni, Bonne, Paríži, Varšave, Bruseli, Londýne, Moskve a Sofii.

Občania SR môžu pre vstup na územie Mongolska okrem medzinárodného letiska v Ulanbátare používať len dva železničné hraničné prechody, a to Suchbátar/Nauški (s Ruskom) a Dzamyn Úd/Erlian (s ČLR) a tri prechody cestné - Altanbulag/Kjachta a Cagán núr/Tašanta (s Ruskom), Dzamyn Úd/Erlian (s ČLR).
Pri príjazde motorovým vozidlom označí pracovník pasovej služby cestovný pas majiteľa vozidla a jeho hraničnú sprievodku pečiatkou "vstupuje dočasne" a potom colný orgán vozidlo prepustí. Voz musí územie Mongolska opustiť do 6 mesiacov. Hlavná colná správa môže túto dobu jedenkrát predĺžiť o ďalších 6 mesiacov. Pri riadení motorového vozidla je potrebné mať medzinárodný vodičský preukaz.
Pri vjazde do Ulanbátaru sa platí cestný poplatok za vozidlo (mýtne).
Pri odlete z medzinárodného letiska v Ulanbátare nie je nutné zaplatiť letiskový poplatok, letiskové poplatky sú zahrnuté v letenke.
Vybavenie ruského tranzitného víza na veľvyslanectve RF v Ulanbátare je spojené so značnými ťažkosťami. Odporúča sa preto obstarať si ruské obojstranné tranzitné vízum už pred odjazdom zo SR. Je treba tiež venovať pozornosť vyplňovaniu ruského colného prehlásenia už pri vstupe do Ruska.

Registrácia
Registrácia u cudzineckej polície je zrušená pre tých cudzincov, ktorí navštívia Mongolsko na dobu do 30 dní. Pre dobu pobytu nad 30 dní vykonáva registráciu úrad Agentúry pre cudzincov a otázky občianstva v hlavnom meste alebo policajná správa v centrách provincií do 7 dní po príjazde na mongolské územie. Pri nesplnení registračnej povinnosti hrozí pokuta ako u súkromných osôb, tak u právnických osôb. Pri registrácii je nutné zakúpiť formulár. Registrácia sa vykonáva bezplatne. K registrácii je potrebný cestovný pas, 1 fotografia a príslušná žiadosť. Nie je potrebné sa dostaviť do Agentúry osobne. Pred odjazdom sú zaregistrovaní cudzinci povinní sa v úrade Agentúry odhlásiť. Pokiaľ tak neurobia, budú vystavení nebezpečenstvu, že nebudú prepustení cez hraničnú kontrolu. Zrušenie registrácie sa vykonáva bezplatne na počkanie. Nie je stanovená minimálna či maximálna doba pre zrušenie registrácie pred plánovaným odjazdom z mongolského územia; cudzinci tento úradný krok robia spravidla po zakúpení cestovného lístka či letenky.

Predĺženie víz
O predĺženie je potrebné požiadať najneskôr 3 dni pred skončením platnosti víza. Vízum je možné predĺžiť len raz, a to na dobu maximálne 30 dní. Predĺženie mongolských víz je komplikované a finančne aj časovo náročné. Je teda vhodné, aby občania SR prichádzali do Mongolska s vízami platnými po celú plánovanú dobu pobytu.
Adresa Agentúry: Ulanbátar, Suchbátar dúreg, 2 horó, Čingis urgon čuló (trieda) 11.
Úradné hodiny agentúry: po-ut 9-13, 14-17, streda 9-14, št-pi 9-13, 14-17.
Kontaktný tel.: 312737, 315323, 1882
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky odporúča, aby si slovenskí občania pred cestou do Mongolska overili u zastupiteľského úradu, či sa podmienky pri cestovaní nezmenili.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Mongolsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 11. 2019
sviatok: