www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Požadovaným dokladom pri ceste občana SR do Mongolska je platný cestovný pas, ktorého platnosť musí presahovať dobu platnosti požadovaného víza o minimálne 12 mesiacov. Držitelia cestovných pasov SR sú povinní si pred cestou do Mongolska zaistiť platné mongolské vízum, ktoré vydáva pre občanov SR akýkoľvek mongolský zastupiteľský úrad vo svete.

Adresa Veľvyslanectva Mongolska pre SR
Na Marně 5
160 00 Praha 6
tel.: 00420-2-24311198, 24311199
fax: 00420-2-24314827
e-mail: monemb@bohem-net.cz

Konzulárne hodiny: pondelok až piatok od 8,30 do 17,00 hod.

Z európskych krajín má Mongolsko zastupiteľský úrad napr. v Budapešti, Berlíne, Viedni, Bonne, Paríži, Varšave, Bruseli, Londýne, Moskve a Sofii.

Občania SR môžu pre vstup na územie Mongolska okrem medzinárodného letiska v Ulanbátare používať len dva železničné hraničné prechody, a to Suchbátar/Nauški (s Ruskom) a Dzamyn Úd/Erlian (s ČLR) a tri prechody cestné - Altanbulag/Kjachta a Cagán núr/Tašanta (s Ruskom), Dzamyn Úd/Erlian (s ČLR).
Pri príjazde motorovým vozidlom označí pracovník pasovej služby cestovný pas majiteľa vozidla a jeho hraničnú sprievodku pečiatkou "vstupuje dočasne" a potom colný orgán vozidlo prepustí. Voz musí územie Mongolska opustiť do 6 mesiacov. Hlavná colná správa môže túto dobu jedenkrát predĺžiť o ďalších 6 mesiacov. Pri riadení motorového vozidla je potrebné mať medzinárodný vodičský preukaz.
Pri vjazde do Ulanbátaru sa platí cestný poplatok za vozidlo (mýtne).
Pri odlete z medzinárodného letiska v Ulanbátare nie je nutné zaplatiť letiskový poplatok, letiskové poplatky sú zahrnuté v letenke.
Vybavenie ruského tranzitného víza na veľvyslanectve RF v Ulanbátare je spojené so značnými ťažkosťami. Odporúča sa preto obstarať si ruské obojstranné tranzitné vízum už pred odjazdom zo SR. Je treba tiež venovať pozornosť vyplňovaniu ruského colného prehlásenia už pri vstupe do Ruska.

Registrácia
Registrácia u cudzineckej polície je zrušená pre tých cudzincov, ktorí navštívia Mongolsko na dobu do 30 dní. Pre dobu pobytu nad 30 dní vykonáva registráciu úrad Agentúry pre cudzincov a otázky občianstva v hlavnom meste alebo policajná správa v centrách provincií do 7 dní po príjazde na mongolské územie. Pri nesplnení registračnej povinnosti hrozí pokuta ako u súkromných osôb, tak u právnických osôb. Pri registrácii je nutné zakúpiť formulár. Registrácia sa vykonáva bezplatne. K registrácii je potrebný cestovný pas, 1 fotografia a príslušná žiadosť. Nie je potrebné sa dostaviť do Agentúry osobne. Pred odjazdom sú zaregistrovaní cudzinci povinní sa v úrade Agentúry odhlásiť. Pokiaľ tak neurobia, budú vystavení nebezpečenstvu, že nebudú prepustení cez hraničnú kontrolu. Zrušenie registrácie sa vykonáva bezplatne na počkanie. Nie je stanovená minimálna či maximálna doba pre zrušenie registrácie pred plánovaným odjazdom z mongolského územia; cudzinci tento úradný krok robia spravidla po zakúpení cestovného lístka či letenky.

Predĺženie víz
O predĺženie je potrebné požiadať najneskôr 3 dni pred skončením platnosti víza. Vízum je možné predĺžiť len raz, a to na dobu maximálne 30 dní. Predĺženie mongolských víz je komplikované a finančne aj časovo náročné. Je teda vhodné, aby občania SR prichádzali do Mongolska s vízami platnými po celú plánovanú dobu pobytu.
Adresa Agentúry: Ulanbátar, Suchbátar dúreg, 2 horó, Čingis urgon čuló (trieda) 11.
Úradné hodiny agentúry: po-ut 9-13, 14-17, streda 9-14, št-pi 9-13, 14-17.
Kontaktný tel.: 312737, 315323, 1882
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky odporúča, aby si slovenskí občania pred cestou do Mongolska overili u zastupiteľského úradu, či sa podmienky pri cestovaní nezmenili.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Mongolsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

4.4.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa v Juhočeskom kraji vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Rozlohou druhý najväčší kraj Českej republiky pokrývajú šumavské lesy, vodné plochy, vyhliadky a náučné chodníky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 4. 2020
sviatok: