www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Špecifiká cestovania a nároky na fyzickú i psychickú pripravenosť cestovateľa v Mexiku sú určené najmä časovým rozdielom – 7 hod., celoročnou smogovou situáciou, vysokou nadmorskou výškou, veľkými teplotnými rozdielmi, odlišnou kultúrnou a sociálnou úrovňou krajiny. Teploty tam sú vysoké a v zime sú veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Obdobie dažďov nastáva v závislosti na zemepisnej polohe v mesiacoch máj – september.
V Spojených štátoch mexických, predovšetkým v hlavnom meste a turisticky atraktívnych miestach často dochádza k napadnutiu či okradnutiu cudzincov. Preto odporúčame, aby sa turisti pohybovali po Mexiku v skupine aspoň troch osôb, rozdelili a uschovali svoje finančné prostriedky na niekoľkých miestach a okrem dokladov disponovali tiež ich fotokópiami. Neodporúča sa pohybovať sa po meste v noci, navštevovať odľahlé miesta, nosiť pri sebe cennosti či väčšie finančné sumy a nocovať v prírode. Bezpečnosť cestovania v hlavnom meste MHD, ale tiež taxíkmi sa v ostatných rokoch veľmi zhoršila. Relatívne najbezpečnejšia je objednávka rádiotaxi. Na letiskách a autobusových staniciach sa nachádzajú stánky predplatených „taxi autorizado“, ktoré sú bezpečnejšie, bohužiaľ, však oveľa drahšie.
Medzi najnebezpečnejšie miesta v Mexiku patrí štát Chiapas (ozbrojení povstalci), hlavné mesto Mexiko (únosy, cestovanie v dopravnej špičke, prestrelky), mesto Nuevo Laredo, Tijuana a Ciudad Juárez. V ostatnom čase bol zaznamenaný zvýšený počet únosov. Tento druh zločinu je páchaný za účelom výkupného a týka sa hlavne miestnych obyvateľov. Napriek tomu aj v tomto ohľade je potrebná zvýšená ostražitosť a treba dobre zvážiť miesta, ktoré idete navštíviť. Všeobecne tiež platí, že je žiaduce vyhýbať sa konfliktom, či už v nočných kluboch (Cancún, Acapulco, Cabo San Lucas, Mazatlán), kde sa pohybujú kriminálne živly alebo pri politických demonštráciách.
Z dôvodu obmedzenia automobilovej premávky v hlavnom meste Mexiku je zavedený systém zvaný „Hoy no circula" (Dnes nejazdí), čo znamená, že podľa koncového čísla ŠPZ jeden deň v týždni automobil zostáva odstavený mimo premávky. Toto opatrenie sa vzťahuje aj na automobily s cudzími ŠPZ.
Na zapožičanie automobilu je potrebné predložiť medzinárodný vodičský preukaz a kreditnú kartu. Cestovať sa dá po platených či neplatených diaľniciach (označené „Cuota” a „Libre”). Poplatky za užívanie diaľnic sú pomerne vysoké, neplatené diaľnice však sú v zlom technickom stave, a niekedy na nich dochádza k prepadávaniu. Neodporúčame cestovať na týchto diaľniciach v noci. Pri šoférovaní motorových vozidiel v Mexiku odporúčame maximálnu opatrnosť, miestny štýl je veľmi nedisciplinovaný. Naopak cestovanie diaľkovými autobusmi je možné odporučiť, sú na dobrej úrovni a bezpečné. Stopovanie sa neodporúča. V Mexiku neplatí absolútna prednosť chodcov a pri prechádzaní cesty aj na semaforom riadenej križovatke je potrebná opatrnosť.
K cenám tovaru a služieb (okrem potravín, liekov a tlačovín včítane kníh) sa priratúva 15 % IVA (DPH) a dodatočná 5 % DPH na luxusné predmety a luxusný tovar + 2 % TUA na turistické služby (v hoteloch a obdobných ubytovacích zariadeniach k miestnym letenkám, a pod.). Upozorňujeme, že ceny služieb sú väčšinou na propagačných materiáloch uvádzané bez týchto daní, preto si treba spresniť konečnú čiastku za služby pred ich využitím. Prepitné činí 10-15 % podľa vlastného uváženia a vo väčšine prípadov nie je zaúčtovávané v cene. Celkovo sa treba v Mexiku pripraviť na relatívne vysoké ceny tovaru a služieb.
V súvislosti s miestnymi hygienickými podmienkami sa odporúča piť iba balenú vodu, lúpať všetko ovocie a zeleninu, prípadne je dezinfikovať v antibakteriálnom roztoku, a nestravovať sa pri pouličných stánkoch či v pochybných reštauráciách.
Turisti sú často v Mexiku postihnutí hnačkovými ochoreniami a existuje riziko nákazy žltačkou, cholerou, dengue a črevnými parazitmi (najmä amébami). Preto je pred cestou vhodné podrobiť sa očkovaniu a po návrate do vlasti sa nechať vyšetriť. Odporúčame zobrať so sebou medzi inými lieky proti hnačke, krém s vysokým ochranným faktorom a repelent. Proti časovému posunu , smogu v hlavnom meste, pocitu nedostatku kyslíku z výšky a horúčavám sa odporúča užívať vitamíny a piť veľa tekutín. V prípade choroby z výšok je nutný okamžitý presun do nižšie položených oblastí.
Študenti by nemali cestovať do Mexika bez medzinárodného študentského preukazu ISIC, pretože po jeho predložení môžu mať vstup zdarma alebo so zľavou múzeí a turisticky zaujímavých objektov. Zľava sa poskytuje aj z cestovného autobusom a vlakom. Bezplatný nedeľný vstup do miestnych pamiatkových objektov a múzeí bol zrušený vo februári 2003. Týka sa iba mexických štátnych občanov.
Na niektorých miestach v Mexiku (predovšetkým medzi indiánskym obyvateľstvom) je nebezpečné fotografovať. Vždy je nutné vopred požiadať o súhlas fotografovanú osobu alebo majiteľa fotografovaného objektu. Vo väčšine prípadov treba za fotografovanie zaplatiť.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Mexiko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 15.11.
18 °C
zajtra:
sobota 16.11.
18 °C