www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Špecifiká cestovania a nároky na fyzickú i psychickú pripravenosť cestovateľa v Mexiku sú určené najmä časovým rozdielom – 7 hod., celoročnou smogovou situáciou, vysokou nadmorskou výškou, veľkými teplotnými rozdielmi, odlišnou kultúrnou a sociálnou úrovňou krajiny. Teploty tam sú vysoké a v zime sú veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Obdobie dažďov nastáva v závislosti na zemepisnej polohe v mesiacoch máj – september.
V Spojených štátoch mexických, predovšetkým v hlavnom meste a turisticky atraktívnych miestach často dochádza k napadnutiu či okradnutiu cudzincov. Preto odporúčame, aby sa turisti pohybovali po Mexiku v skupine aspoň troch osôb, rozdelili a uschovali svoje finančné prostriedky na niekoľkých miestach a okrem dokladov disponovali tiež ich fotokópiami. Neodporúča sa pohybovať sa po meste v noci, navštevovať odľahlé miesta, nosiť pri sebe cennosti či väčšie finančné sumy a nocovať v prírode. Bezpečnosť cestovania v hlavnom meste MHD, ale tiež taxíkmi sa v ostatných rokoch veľmi zhoršila. Relatívne najbezpečnejšia je objednávka rádiotaxi. Na letiskách a autobusových staniciach sa nachádzajú stánky predplatených „taxi autorizado“, ktoré sú bezpečnejšie, bohužiaľ, však oveľa drahšie.
Medzi najnebezpečnejšie miesta v Mexiku patrí štát Chiapas (ozbrojení povstalci), hlavné mesto Mexiko (únosy, cestovanie v dopravnej špičke, prestrelky), mesto Nuevo Laredo, Tijuana a Ciudad Juárez. V ostatnom čase bol zaznamenaný zvýšený počet únosov. Tento druh zločinu je páchaný za účelom výkupného a týka sa hlavne miestnych obyvateľov. Napriek tomu aj v tomto ohľade je potrebná zvýšená ostražitosť a treba dobre zvážiť miesta, ktoré idete navštíviť. Všeobecne tiež platí, že je žiaduce vyhýbať sa konfliktom, či už v nočných kluboch (Cancún, Acapulco, Cabo San Lucas, Mazatlán), kde sa pohybujú kriminálne živly alebo pri politických demonštráciách.
Z dôvodu obmedzenia automobilovej premávky v hlavnom meste Mexiku je zavedený systém zvaný „Hoy no circula" (Dnes nejazdí), čo znamená, že podľa koncového čísla ŠPZ jeden deň v týždni automobil zostáva odstavený mimo premávky. Toto opatrenie sa vzťahuje aj na automobily s cudzími ŠPZ.
Na zapožičanie automobilu je potrebné predložiť medzinárodný vodičský preukaz a kreditnú kartu. Cestovať sa dá po platených či neplatených diaľniciach (označené „Cuota” a „Libre”). Poplatky za užívanie diaľnic sú pomerne vysoké, neplatené diaľnice však sú v zlom technickom stave, a niekedy na nich dochádza k prepadávaniu. Neodporúčame cestovať na týchto diaľniciach v noci. Pri šoférovaní motorových vozidiel v Mexiku odporúčame maximálnu opatrnosť, miestny štýl je veľmi nedisciplinovaný. Naopak cestovanie diaľkovými autobusmi je možné odporučiť, sú na dobrej úrovni a bezpečné. Stopovanie sa neodporúča. V Mexiku neplatí absolútna prednosť chodcov a pri prechádzaní cesty aj na semaforom riadenej križovatke je potrebná opatrnosť.
K cenám tovaru a služieb (okrem potravín, liekov a tlačovín včítane kníh) sa priratúva 15 % IVA (DPH) a dodatočná 5 % DPH na luxusné predmety a luxusný tovar + 2 % TUA na turistické služby (v hoteloch a obdobných ubytovacích zariadeniach k miestnym letenkám, a pod.). Upozorňujeme, že ceny služieb sú väčšinou na propagačných materiáloch uvádzané bez týchto daní, preto si treba spresniť konečnú čiastku za služby pred ich využitím. Prepitné činí 10-15 % podľa vlastného uváženia a vo väčšine prípadov nie je zaúčtovávané v cene. Celkovo sa treba v Mexiku pripraviť na relatívne vysoké ceny tovaru a služieb.
V súvislosti s miestnymi hygienickými podmienkami sa odporúča piť iba balenú vodu, lúpať všetko ovocie a zeleninu, prípadne je dezinfikovať v antibakteriálnom roztoku, a nestravovať sa pri pouličných stánkoch či v pochybných reštauráciách.
Turisti sú často v Mexiku postihnutí hnačkovými ochoreniami a existuje riziko nákazy žltačkou, cholerou, dengue a črevnými parazitmi (najmä amébami). Preto je pred cestou vhodné podrobiť sa očkovaniu a po návrate do vlasti sa nechať vyšetriť. Odporúčame zobrať so sebou medzi inými lieky proti hnačke, krém s vysokým ochranným faktorom a repelent. Proti časovému posunu , smogu v hlavnom meste, pocitu nedostatku kyslíku z výšky a horúčavám sa odporúča užívať vitamíny a piť veľa tekutín. V prípade choroby z výšok je nutný okamžitý presun do nižšie položených oblastí.
Študenti by nemali cestovať do Mexika bez medzinárodného študentského preukazu ISIC, pretože po jeho predložení môžu mať vstup zdarma alebo so zľavou múzeí a turisticky zaujímavých objektov. Zľava sa poskytuje aj z cestovného autobusom a vlakom. Bezplatný nedeľný vstup do miestnych pamiatkových objektov a múzeí bol zrušený vo februári 2003. Týka sa iba mexických štátnych občanov.
Na niektorých miestach v Mexiku (predovšetkým medzi indiánskym obyvateľstvom) je nebezpečné fotografovať. Vždy je nutné vopred požiadať o súhlas fotografovanú osobu alebo majiteľa fotografovaného objektu. Vo väčšine prípadov treba za fotografovanie zaplatiť.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Mexiko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 24.8.
20 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
22 °C