www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Špecifiká cestovania a nároky na fyzickú i psychickú pripravenosť cestovateľa v Mexiku sú určené najmä časovým rozdielom – 7 hod., celoročnou smogovou situáciou, vysokou nadmorskou výškou, veľkými teplotnými rozdielmi, odlišnou kultúrnou a sociálnou úrovňou krajiny. Teploty tam sú vysoké a v zime sú veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Obdobie dažďov nastáva v závislosti na zemepisnej polohe v mesiacoch máj – september.
V Spojených štátoch mexických, predovšetkým v hlavnom meste a turisticky atraktívnych miestach často dochádza k napadnutiu či okradnutiu cudzincov. Preto odporúčame, aby sa turisti pohybovali po Mexiku v skupine aspoň troch osôb, rozdelili a uschovali svoje finančné prostriedky na niekoľkých miestach a okrem dokladov disponovali tiež ich fotokópiami. Neodporúča sa pohybovať sa po meste v noci, navštevovať odľahlé miesta, nosiť pri sebe cennosti či väčšie finančné sumy a nocovať v prírode. Bezpečnosť cestovania v hlavnom meste MHD, ale tiež taxíkmi sa v ostatných rokoch veľmi zhoršila. Relatívne najbezpečnejšia je objednávka rádiotaxi. Na letiskách a autobusových staniciach sa nachádzajú stánky predplatených „taxi autorizado“, ktoré sú bezpečnejšie, bohužiaľ, však oveľa drahšie.
Medzi najnebezpečnejšie miesta v Mexiku patrí štát Chiapas (ozbrojení povstalci), hlavné mesto Mexiko (únosy, cestovanie v dopravnej špičke, prestrelky), mesto Nuevo Laredo, Tijuana a Ciudad Juárez. V ostatnom čase bol zaznamenaný zvýšený počet únosov. Tento druh zločinu je páchaný za účelom výkupného a týka sa hlavne miestnych obyvateľov. Napriek tomu aj v tomto ohľade je potrebná zvýšená ostražitosť a treba dobre zvážiť miesta, ktoré idete navštíviť. Všeobecne tiež platí, že je žiaduce vyhýbať sa konfliktom, či už v nočných kluboch (Cancún, Acapulco, Cabo San Lucas, Mazatlán), kde sa pohybujú kriminálne živly alebo pri politických demonštráciách.
Z dôvodu obmedzenia automobilovej premávky v hlavnom meste Mexiku je zavedený systém zvaný „Hoy no circula" (Dnes nejazdí), čo znamená, že podľa koncového čísla ŠPZ jeden deň v týždni automobil zostáva odstavený mimo premávky. Toto opatrenie sa vzťahuje aj na automobily s cudzími ŠPZ.
Na zapožičanie automobilu je potrebné predložiť medzinárodný vodičský preukaz a kreditnú kartu. Cestovať sa dá po platených či neplatených diaľniciach (označené „Cuota” a „Libre”). Poplatky za užívanie diaľnic sú pomerne vysoké, neplatené diaľnice však sú v zlom technickom stave, a niekedy na nich dochádza k prepadávaniu. Neodporúčame cestovať na týchto diaľniciach v noci. Pri šoférovaní motorových vozidiel v Mexiku odporúčame maximálnu opatrnosť, miestny štýl je veľmi nedisciplinovaný. Naopak cestovanie diaľkovými autobusmi je možné odporučiť, sú na dobrej úrovni a bezpečné. Stopovanie sa neodporúča. V Mexiku neplatí absolútna prednosť chodcov a pri prechádzaní cesty aj na semaforom riadenej križovatke je potrebná opatrnosť.
K cenám tovaru a služieb (okrem potravín, liekov a tlačovín včítane kníh) sa priratúva 15 % IVA (DPH) a dodatočná 5 % DPH na luxusné predmety a luxusný tovar + 2 % TUA na turistické služby (v hoteloch a obdobných ubytovacích zariadeniach k miestnym letenkám, a pod.). Upozorňujeme, že ceny služieb sú väčšinou na propagačných materiáloch uvádzané bez týchto daní, preto si treba spresniť konečnú čiastku za služby pred ich využitím. Prepitné činí 10-15 % podľa vlastného uváženia a vo väčšine prípadov nie je zaúčtovávané v cene. Celkovo sa treba v Mexiku pripraviť na relatívne vysoké ceny tovaru a služieb.
V súvislosti s miestnymi hygienickými podmienkami sa odporúča piť iba balenú vodu, lúpať všetko ovocie a zeleninu, prípadne je dezinfikovať v antibakteriálnom roztoku, a nestravovať sa pri pouličných stánkoch či v pochybných reštauráciách.
Turisti sú často v Mexiku postihnutí hnačkovými ochoreniami a existuje riziko nákazy žltačkou, cholerou, dengue a črevnými parazitmi (najmä amébami). Preto je pred cestou vhodné podrobiť sa očkovaniu a po návrate do vlasti sa nechať vyšetriť. Odporúčame zobrať so sebou medzi inými lieky proti hnačke, krém s vysokým ochranným faktorom a repelent. Proti časovému posunu , smogu v hlavnom meste, pocitu nedostatku kyslíku z výšky a horúčavám sa odporúča užívať vitamíny a piť veľa tekutín. V prípade choroby z výšok je nutný okamžitý presun do nižšie položených oblastí.
Študenti by nemali cestovať do Mexika bez medzinárodného študentského preukazu ISIC, pretože po jeho predložení môžu mať vstup zdarma alebo so zľavou múzeí a turisticky zaujímavých objektov. Zľava sa poskytuje aj z cestovného autobusom a vlakom. Bezplatný nedeľný vstup do miestnych pamiatkových objektov a múzeí bol zrušený vo februári 2003. Týka sa iba mexických štátnych občanov.
Na niektorých miestach v Mexiku (predovšetkým medzi indiánskym obyvateľstvom) je nebezpečné fotografovať. Vždy je nutné vopred požiadať o súhlas fotografovanú osobu alebo majiteľa fotografovaného objektu. Vo väčšine prípadov treba za fotografovanie zaplatiť.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Mexiko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: