www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Marocké kráľovstvo
Hlavné mesto: Rabat-Salé
Rozloha: 710 850 km2
Počet obyvateľov: 29,6 mil. (r. 2002)
Oficiálny jazyk: Arabčina. Popri nej je v úradnom styku bežne používaná Francúzština.
Štátne zriadenie: kráľovstvo
Hlavné náboženstvo: Štátnym náboženstvom je Islam (95% obyv.); Kresťanstvo (4% obyv.) – postupne sa znižuje v prospech Islamu.
Čas: SEČ -1

Geografia

Maroko sa môže pochváliť  zďaleka najväčšou geografickou rozmanitosťou zo všetkých štátov severnej Afriky. Má dlhé pobrežie ako pri Stredozemnom mori, tak aj pri Atlantiku, od zvyšku kontinentu je do značnej miery chránené pohorím Atlas a na východe a Saharou na juhu. Pokiaľ sa nepočíta sporné saharské územie, susedí Maroko len s Alžírskom, ležiacim na západ od krajiny.

Príroda

Hlavnými environmentálnymi problémami v Maroku sú proces prílišného spásania trávy a odlesňovanie. Jednou z hlavných príčin odlesňovania bolo miznutie marockých dubov cesmínových, dubov korkových a argánií. V súčasnej dobe už prebiehajú rozsiahle výsadbové programy, niektoré s medzinárodnou podporou. Začala už tiež akcia znovuvysadenia niektorých živočíšnych druhov, ktoré sa tu ocitli v ohrození (napr. berberský jeleň, koroptve, gazely atď.)

Podnebie

Podnebie v prímorských oblastiach je prevažne mierne, ale môže byť aj chladné a vlhké, zvlášť na severe. Priemerné teploty v Tangeri a Casablance sa pohybujú v rozmedzí od 12°C v zime (od decembra do marca) do 25°C v lete (od júna do septembra), vo vnútrozemských mestách, napríklad v Marrákeši, v lete vystupujú v priemere až na 33°C. Úhrn zrážok je najvyšší v pohorí Rif a v severnej časti Stredného Atlasu, kde je prevažne sucho iba v letných mesiacoch.

Obyvateľstvo

Zo skoro 30 miliónového národa je cca 70% mladších ako 30 rokov a prírastok populácie činí 2,2%. Zhruba polovica Maročanov žije v mestách. Väčšinu populácie tvoria Berberi (okolo 50%) a Arabi, aj keď ich niekedy nie je ľahké rozlíšiť. Maroko čelí dvom vnútorne spätým problémom – vysoké miere negramotnosti a rastúcej nezamestnanosti.

späť

Lokácia:

Maroko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: