www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Marocké kráľovstvo
Hlavné mesto: Rabat-Salé
Rozloha: 710 850 km2
Počet obyvateľov: 29,6 mil. (r. 2002)
Oficiálny jazyk: Arabčina. Popri nej je v úradnom styku bežne používaná Francúzština.
Štátne zriadenie: kráľovstvo
Hlavné náboženstvo: Štátnym náboženstvom je Islam (95% obyv.); Kresťanstvo (4% obyv.) – postupne sa znižuje v prospech Islamu.
Čas: SEČ -1

Geografia

Maroko sa môže pochváliť  zďaleka najväčšou geografickou rozmanitosťou zo všetkých štátov severnej Afriky. Má dlhé pobrežie ako pri Stredozemnom mori, tak aj pri Atlantiku, od zvyšku kontinentu je do značnej miery chránené pohorím Atlas a na východe a Saharou na juhu. Pokiaľ sa nepočíta sporné saharské územie, susedí Maroko len s Alžírskom, ležiacim na západ od krajiny.

Príroda

Hlavnými environmentálnymi problémami v Maroku sú proces prílišného spásania trávy a odlesňovanie. Jednou z hlavných príčin odlesňovania bolo miznutie marockých dubov cesmínových, dubov korkových a argánií. V súčasnej dobe už prebiehajú rozsiahle výsadbové programy, niektoré s medzinárodnou podporou. Začala už tiež akcia znovuvysadenia niektorých živočíšnych druhov, ktoré sa tu ocitli v ohrození (napr. berberský jeleň, koroptve, gazely atď.)

Podnebie

Podnebie v prímorských oblastiach je prevažne mierne, ale môže byť aj chladné a vlhké, zvlášť na severe. Priemerné teploty v Tangeri a Casablance sa pohybujú v rozmedzí od 12°C v zime (od decembra do marca) do 25°C v lete (od júna do septembra), vo vnútrozemských mestách, napríklad v Marrákeši, v lete vystupujú v priemere až na 33°C. Úhrn zrážok je najvyšší v pohorí Rif a v severnej časti Stredného Atlasu, kde je prevažne sucho iba v letných mesiacoch.

Obyvateľstvo

Zo skoro 30 miliónového národa je cca 70% mladších ako 30 rokov a prírastok populácie činí 2,2%. Zhruba polovica Maročanov žije v mestách. Väčšinu populácie tvoria Berberi (okolo 50%) a Arabi, aj keď ich niekedy nie je ľahké rozlíšiť. Maroko čelí dvom vnútorne spätým problémom – vysoké miere negramotnosti a rastúcej nezamestnanosti.

späť

Lokácia:

Maroko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:
dnes:
streda 13.11.
17 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
14 °C