www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Marocké kráľovstvo
Hlavné mesto: Rabat-Salé
Rozloha: 710 850 km2
Počet obyvateľov: 29,6 mil. (r. 2002)
Oficiálny jazyk: Arabčina. Popri nej je v úradnom styku bežne používaná Francúzština.
Štátne zriadenie: kráľovstvo
Hlavné náboženstvo: Štátnym náboženstvom je Islam (95% obyv.); Kresťanstvo (4% obyv.) – postupne sa znižuje v prospech Islamu.
Čas: SEČ -1

Geografia

Maroko sa môže pochváliť  zďaleka najväčšou geografickou rozmanitosťou zo všetkých štátov severnej Afriky. Má dlhé pobrežie ako pri Stredozemnom mori, tak aj pri Atlantiku, od zvyšku kontinentu je do značnej miery chránené pohorím Atlas a na východe a Saharou na juhu. Pokiaľ sa nepočíta sporné saharské územie, susedí Maroko len s Alžírskom, ležiacim na západ od krajiny.

Príroda

Hlavnými environmentálnymi problémami v Maroku sú proces prílišného spásania trávy a odlesňovanie. Jednou z hlavných príčin odlesňovania bolo miznutie marockých dubov cesmínových, dubov korkových a argánií. V súčasnej dobe už prebiehajú rozsiahle výsadbové programy, niektoré s medzinárodnou podporou. Začala už tiež akcia znovuvysadenia niektorých živočíšnych druhov, ktoré sa tu ocitli v ohrození (napr. berberský jeleň, koroptve, gazely atď.)

Podnebie

Podnebie v prímorských oblastiach je prevažne mierne, ale môže byť aj chladné a vlhké, zvlášť na severe. Priemerné teploty v Tangeri a Casablance sa pohybujú v rozmedzí od 12°C v zime (od decembra do marca) do 25°C v lete (od júna do septembra), vo vnútrozemských mestách, napríklad v Marrákeši, v lete vystupujú v priemere až na 33°C. Úhrn zrážok je najvyšší v pohorí Rif a v severnej časti Stredného Atlasu, kde je prevažne sucho iba v letných mesiacoch.

Obyvateľstvo

Zo skoro 30 miliónového národa je cca 70% mladších ako 30 rokov a prírastok populácie činí 2,2%. Zhruba polovica Maročanov žije v mestách. Väčšinu populácie tvoria Berberi (okolo 50%) a Arabi, aj keď ich niekedy nie je ľahké rozlíšiť. Maroko čelí dvom vnútorne spätým problémom – vysoké miere negramotnosti a rastúcej nezamestnanosti.

späť

Lokácia:

Maroko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 24.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
25 °C