www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Malta – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Valletta

Počet obyvateľov: 396 851

Rast HDP: 1 % (2005)

Oficiálne jazyky: maltčina, angličtina

Malta je ostrovný štát v Stredozemnom mori. Súostrovie leží v strategickej polohe v Stredozemnom mori 95 km južne od Sicílie a 290 km na východ od Tunisu. Na 316 km2 tu žije zhruba 400 000 ľudí. Ostrovy sú obľúbený cieľ turistov.

Politika

Bývalá britská kolónia Malta získala nezávislosť 21. septembra 1964 a 13. decembra 1974 sa vyhlásila za nezávislú republiku, zostala však naďalej členom Britského spoločenstva národov (Commonwealth of Nations). Od 1. mája 2004 je Malta členom Európskej únie.

Malta je parlamentná republika. Na čele štátu stojí nominálny prezident republiky, volený parlamentom; prezident menuje predsedu vlády a podieľa sa na zložení vlády.

Geografia

Maltské súostrovie leží v strategickej polohe v Stredozemnom mori 95 km južne od Sicílie a 290 km na východ od Tunisu. Skladá sa z nasledujúcich obývaných ostrovov: Malta Island, Gozo, Comino (obývaný predovšetkým počas turistickej sezóny) .K Malte náležia aj tri neobývané ostrovčeky Cominotto, Filfla Island a St. Paul's Island. Ostrovy sú zvyškom predchádzajúceho pozemského prepojenia medzi Afrikou a Európou, ktoré pred asi 11 000 rokmi prerušil vzostup morskej hladiny. Prevažná väčšina pobrežia všetkých ostrovov je skalnatá. Najvyšší bod je Ta'Dmejrek (253 m). Geograficky i geologicky Malta náleží k Európe.

Príroda

Klimatické prostredie je typické pre túto oblasť Stredozemného mora: mierne, vlhké zimné obdobie a horúce leto s prakticky žiadnymi vodnými zrážkami.

Zdravie

Odporúča sa zjednať pred cestou zdravotné poistenie. Lekárska starostlivosť je na veľmi dobrej úrovni.
Doprava

Ak neberieme do úvahy lodné spojenie medzi Maltou a Gozo a zahraničné lety, tak na Malte sa jedná výlučne o cestnú dopravu. Cestná sieť je pritom stále stará, a počas turistickej sezóny neraz situácia nadobúda katastrofickú podobu. (Jediná železnica, ktorú Briti v roku 1883 postavili medzi Vallettou a Mdinou, mala niečo vyše 10 km, ale v roku 1931 ju zrušili.)

Média

Televízie: P.B.S., Smash TV, NET TV, Super One T.V., Education 22

Jedným z najväčších denníkov je Malta Today a medzi najpočúvanejšie rozhlasové stanice patrí Radio Malta.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Malta
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 11. 2019
sviatok: