www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Malajzia
Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Rozloha: 329 748 km2
Počet obyvateľov: 27,5 mil. (2008)

Oficiálny jazyk: malajzijčina (Bahasa Melayu), angličtina, tamilčina
Štátne zriadenie: sultanát
Hlavné náboženstvo: islam (60,4%); budhizmus (19,2%); kresťanstvo (9,1%); hinduizmus (6,3%); konfucionizmus, taoizmus (2,6%); ostatné (2,4%)

Zriadenie: konštitučná monarchia

Časové pásmo GMT/UTC + 8 hodín

Miery a váhy, elektrina: metrický systém, elektrické napätie 220-240 V, 50 Hz

 

Malajzia patrí k najkrajším krajinám a pre turistov najprívetivejším krajinám Juhovýchodnej Ázie. Je plná života, bohatstva a optimizmu. Môžete tu vidieť rozmanitosť  kultúr predstavujúcu zaujímavú zmes malajských, čínskych, indických a domorodých kultúrnych zvykov. Skoro každý z návštevníkov Malajzie žasne nad bláznivým ruchom Kuala Lumpuru, koloniálne pokojným životom Hill Station v hornatej oblasti Cameron Highlands alebo ospalým a nehybným Langkawi. Východná Malajzia ponúka k vzhliadnutiu pôsobivé prírodné scenérie, divokú zver, obydlia pôvodných obyvateľov a rešpekt vzbudzujúci vrch Kinabalu. Nachádza sa 7° severne od rovníka v samom srdci juhovýchodnej Ázie. Je rozdelená na Západnú a Východnú Malajziu. Západná Malajzia je polostrov, ktorý sa skladá z 11 štátov. Východná Malajzia zaberá časť ostrova Borneo a skladá sa z dvoch štátov Sabah a Sarawak. Najväčším a zároveň hlavným mestom je Kuala Lumpur, ktoré leží na polostrovnej časti.      Malajzia má tropické podnebie, ktoré je teplé a vlhké po celý rok s nižšími teplotami v horských oblastiach. Teploty sa pohybujú od 21 až do 32 stupňov Celzia.      Malajzia je krásnou krajinou, ktorá je prevažne pokrytá džungľou s pobrežnými nížinami, ktoré prechádzajú cez kopcovitú krajinu až po hornaté oblasti.

 

Sviatky a oslavy

Najvýznamnejšie islamské udalosti sú spojené s ramadánom, deviatym mesiacom moslimského kalendára. Najväčším malajským sviatkom je Hari Raya Puasa označujúci koniec ramadánu a znamenajúci trojdenné bujaré oslavy. Sviatok Hari Raya Haji oslavuje úspešné ukončenie púte do Mekky dvojdennou hostinou plnou koláčov a sladkostí. Čínsky nový rok v januári alebo februári je vítaný tancami, sprievodmi a radostnou náladou. Sviatok Thaipusam koncom januára je jedným z najdramatickejších hinduistických sviatkov (v Indii je v súčasnosti zakázaný). Koná sa na počesť Lorda Subramaniama a je typický masochistickými ukážkami body-piercingu - rozhodne predstavenie nevhodné pre precitlivené osoby. V Kuala Lumpure pochodujú nadšenci k neďalekým jaskyniam Batu, v Penangu sa sviatok oslavuje v chráme Waterfall. Slávnosť Kota Belud Tamu Besar v máji je obrovským kmeňovým zhromaždením konajúcim sa v Kota Belude. Súčasťou je veľký trh, tradičné obrady, slávnostne odetí jazdci na koňoch, šamani a záplavy tradičných remeselných výrobkov. Pokiaľ sa nedostanete do Malajzie v máji, menšia obdoba slávnosti (tamu) sa koná v Kota Belude každú nedeľu.

Malajzia má nasledujúce sviatky:

1. január - Nový rok
Január / február - Čínsky nový rok
1. február - Sviatok federácie (len v KL a Labuane)
1. máj - Deň nezávislosti
Máj - Wesak
Jún - Narodeniny kráľa
31. august - Národný sviatok
Október / november - Deepavali (okrem Sarawak a Labuan)
25. december - Vianoce
December - Hari Raya Aidil Fitri

 

 

späť

Lokácia:

Malajzia
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 28.3.
29 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
29 °C