www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Malajzia
Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Rozloha: 329 748 km2
Počet obyvateľov: 27,5 mil. (2008)

Oficiálny jazyk: malajzijčina (Bahasa Melayu), angličtina, tamilčina
Štátne zriadenie: sultanát
Hlavné náboženstvo: islam (60,4%); budhizmus (19,2%); kresťanstvo (9,1%); hinduizmus (6,3%); konfucionizmus, taoizmus (2,6%); ostatné (2,4%)

Zriadenie: konštitučná monarchia

Časové pásmo GMT/UTC + 8 hodín

Miery a váhy, elektrina: metrický systém, elektrické napätie 220-240 V, 50 Hz

 

Malajzia patrí k najkrajším krajinám a pre turistov najprívetivejším krajinám Juhovýchodnej Ázie. Je plná života, bohatstva a optimizmu. Môžete tu vidieť rozmanitosť  kultúr predstavujúcu zaujímavú zmes malajských, čínskych, indických a domorodých kultúrnych zvykov. Skoro každý z návštevníkov Malajzie žasne nad bláznivým ruchom Kuala Lumpuru, koloniálne pokojným životom Hill Station v hornatej oblasti Cameron Highlands alebo ospalým a nehybným Langkawi. Východná Malajzia ponúka k vzhliadnutiu pôsobivé prírodné scenérie, divokú zver, obydlia pôvodných obyvateľov a rešpekt vzbudzujúci vrch Kinabalu. Nachádza sa 7° severne od rovníka v samom srdci juhovýchodnej Ázie. Je rozdelená na Západnú a Východnú Malajziu. Západná Malajzia je polostrov, ktorý sa skladá z 11 štátov. Východná Malajzia zaberá časť ostrova Borneo a skladá sa z dvoch štátov Sabah a Sarawak. Najväčším a zároveň hlavným mestom je Kuala Lumpur, ktoré leží na polostrovnej časti.      Malajzia má tropické podnebie, ktoré je teplé a vlhké po celý rok s nižšími teplotami v horských oblastiach. Teploty sa pohybujú od 21 až do 32 stupňov Celzia.      Malajzia je krásnou krajinou, ktorá je prevažne pokrytá džungľou s pobrežnými nížinami, ktoré prechádzajú cez kopcovitú krajinu až po hornaté oblasti.

 

Sviatky a oslavy

Najvýznamnejšie islamské udalosti sú spojené s ramadánom, deviatym mesiacom moslimského kalendára. Najväčším malajským sviatkom je Hari Raya Puasa označujúci koniec ramadánu a znamenajúci trojdenné bujaré oslavy. Sviatok Hari Raya Haji oslavuje úspešné ukončenie púte do Mekky dvojdennou hostinou plnou koláčov a sladkostí. Čínsky nový rok v januári alebo februári je vítaný tancami, sprievodmi a radostnou náladou. Sviatok Thaipusam koncom januára je jedným z najdramatickejších hinduistických sviatkov (v Indii je v súčasnosti zakázaný). Koná sa na počesť Lorda Subramaniama a je typický masochistickými ukážkami body-piercingu - rozhodne predstavenie nevhodné pre precitlivené osoby. V Kuala Lumpure pochodujú nadšenci k neďalekým jaskyniam Batu, v Penangu sa sviatok oslavuje v chráme Waterfall. Slávnosť Kota Belud Tamu Besar v máji je obrovským kmeňovým zhromaždením konajúcim sa v Kota Belude. Súčasťou je veľký trh, tradičné obrady, slávnostne odetí jazdci na koňoch, šamani a záplavy tradičných remeselných výrobkov. Pokiaľ sa nedostanete do Malajzie v máji, menšia obdoba slávnosti (tamu) sa koná v Kota Belude každú nedeľu.

Malajzia má nasledujúce sviatky:

1. január - Nový rok
Január / február - Čínsky nový rok
1. február - Sviatok federácie (len v KL a Labuane)
1. máj - Deň nezávislosti
Máj - Wesak
Jún - Narodeniny kráľa
31. august - Národný sviatok
Október / november - Deepavali (okrem Sarawak a Labuan)
25. december - Vianoce
December - Hari Raya Aidil Fitri

 

 

späť

Lokácia:

Malajzia
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.2.2020
Slovenské národné múzeum si pripravilo pre návštevníkom niekoľko zaujímavých výstav či podujatí, ktorých prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
15.2.2020
Nadácia pre rozvoj architektúry a staviteľstva otvorila prihlášky 28. ročníka celorepublikovej súťažnej prehliadky toho najlepšieho, čo sa udialo v stavebníctve a architektúre. Prihlášky do STAVBY ROKU 2020 budú otvorené do 10. júna 2020.
14.2.2020
Klub slovenských turistov a OZ Karpaty vás pozývajú na 34. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2020, ktoré sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2020 na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v areáli Mlynskej doliny v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 2. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 16.2.
28 °C
zajtra:
pondelok 17.2.
31 °C