www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Doklady

Od 1.4.2004 môžu občania SR vstupovať na územie MR ako turisti po dobu 90 dní s platným cestovným pasom, resp. občianskym preukazom.

Pobyt

Ak sa občania SR chcú zdržiavať v Maďarskej republike nepretržite po dobu dlhšiu ako 90 dní, musia požiadať o registráciu na samosprávnom orgáne príslušnom podľa miesta pobytu. Povolenie na pobyt v Budapešti vydáva Úrad pre prisťahovalectvo a štátne občianstvo na adrese: Budafoki út 60, Budapest XI., tel. 4639 102,4639 100. Povolenie na pobyt mimo Budapešti vydávajú Regionálne úrady pre prisťahovalectvo, ktoré sídlia v župných mestách MR. K žiadosti o pobyt je potrebné predložiť doklady deklarujúce účel pobytu /napr. podnikanie – výpis z obchodného registra, výpis so živnostenského registra, zamestnanie - pracovnú zmluvu, štúdium – potvrdenie o štúdiu, zlúčenie rodiny – sobášny, rodný list, resp. iný doklad potvrdzujúci príbuzenský vzťah/. Ďalej je potrebné predložiť vyplnenú žiadosť, 1 fotografiu, cestovný pas alebo občiansky preukaz a doklad o zabezpečení ubytovania. Poplatky sú splatné v deň podania žiadosti poštovou poukážkou. Pobytový preukaz sa vydáva spravidla na 5 rokov /okrem pobytu za účelom štúdia a zamestnania – doba je závislá od doby štúdia a uzavretej pracovnej zmluvy/. Po dostaní povolenia na pobyt má občan SR povinnosť prihlásiť sa v mieste bydliska v MR na pobyt. Ďalšie informácie je možné nájsť na internetovej stránke www.bmbah.hu.
 
Doprava

V MR je najvyššia povolená rýchlosť v obciach 50 km/hod, mimo obce 90 km/hod, na diaľnici 130 km/hod. Používanie diaľnice je možné len s platnou diaľničnou známkou, ktorú je možné kúpiť na benzínových pumpách. Za porušenie pravidiel cestnej premávky môže polícia pokutovať účastníka cestnej premávky bez ohraničeného limitu, t. z. aj niekoľko desiatok tisíc HUF. Pokutu je možné uhradiť iba šekom. Od 1.5.2008 platí v MR objektívna zodpovednosť majiteľa motorového vozidla za spáchaný priestupok. V krajine nie je povolené žiadne promile alkoholu pri vedení motorového vozidla.
Mimo obce je povinnosť mať zapnuté svetlá po celý rok.

Lokácia:

Maďarsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok: