www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Doklady

Od 1.4.2004 môžu občania SR vstupovať na územie MR ako turisti po dobu 90 dní s platným cestovným pasom, resp. občianskym preukazom.

Pobyt

Ak sa občania SR chcú zdržiavať v Maďarskej republike nepretržite po dobu dlhšiu ako 90 dní, musia požiadať o registráciu na samosprávnom orgáne príslušnom podľa miesta pobytu. Povolenie na pobyt v Budapešti vydáva Úrad pre prisťahovalectvo a štátne občianstvo na adrese: Budafoki út 60, Budapest XI., tel. 4639 102,4639 100. Povolenie na pobyt mimo Budapešti vydávajú Regionálne úrady pre prisťahovalectvo, ktoré sídlia v župných mestách MR. K žiadosti o pobyt je potrebné predložiť doklady deklarujúce účel pobytu /napr. podnikanie – výpis z obchodného registra, výpis so živnostenského registra, zamestnanie - pracovnú zmluvu, štúdium – potvrdenie o štúdiu, zlúčenie rodiny – sobášny, rodný list, resp. iný doklad potvrdzujúci príbuzenský vzťah/. Ďalej je potrebné predložiť vyplnenú žiadosť, 1 fotografiu, cestovný pas alebo občiansky preukaz a doklad o zabezpečení ubytovania. Poplatky sú splatné v deň podania žiadosti poštovou poukážkou. Pobytový preukaz sa vydáva spravidla na 5 rokov /okrem pobytu za účelom štúdia a zamestnania – doba je závislá od doby štúdia a uzavretej pracovnej zmluvy/. Po dostaní povolenia na pobyt má občan SR povinnosť prihlásiť sa v mieste bydliska v MR na pobyt. Ďalšie informácie je možné nájsť na internetovej stránke www.bmbah.hu.
 
Doprava

V MR je najvyššia povolená rýchlosť v obciach 50 km/hod, mimo obce 90 km/hod, na diaľnici 130 km/hod. Používanie diaľnice je možné len s platnou diaľničnou známkou, ktorú je možné kúpiť na benzínových pumpách. Za porušenie pravidiel cestnej premávky môže polícia pokutovať účastníka cestnej premávky bez ohraničeného limitu, t. z. aj niekoľko desiatok tisíc HUF. Pokutu je možné uhradiť iba šekom. Od 1.5.2008 platí v MR objektívna zodpovednosť majiteľa motorového vozidla za spáchaný priestupok. V krajine nie je povolené žiadne promile alkoholu pri vedení motorového vozidla.
Mimo obce je povinnosť mať zapnuté svetlá po celý rok.

Lokácia:

Maďarsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 30. 3. 2020
sviatok:
dnes:
pondelok 30.3.
6 °C
zajtra:
utorok 31.3.
2 °C