www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Doklady

Od 1.4.2004 môžu občania SR vstupovať na územie MR ako turisti po dobu 90 dní s platným cestovným pasom, resp. občianskym preukazom.

Pobyt

Ak sa občania SR chcú zdržiavať v Maďarskej republike nepretržite po dobu dlhšiu ako 90 dní, musia požiadať o registráciu na samosprávnom orgáne príslušnom podľa miesta pobytu. Povolenie na pobyt v Budapešti vydáva Úrad pre prisťahovalectvo a štátne občianstvo na adrese: Budafoki út 60, Budapest XI., tel. 4639 102,4639 100. Povolenie na pobyt mimo Budapešti vydávajú Regionálne úrady pre prisťahovalectvo, ktoré sídlia v župných mestách MR. K žiadosti o pobyt je potrebné predložiť doklady deklarujúce účel pobytu /napr. podnikanie – výpis z obchodného registra, výpis so živnostenského registra, zamestnanie - pracovnú zmluvu, štúdium – potvrdenie o štúdiu, zlúčenie rodiny – sobášny, rodný list, resp. iný doklad potvrdzujúci príbuzenský vzťah/. Ďalej je potrebné predložiť vyplnenú žiadosť, 1 fotografiu, cestovný pas alebo občiansky preukaz a doklad o zabezpečení ubytovania. Poplatky sú splatné v deň podania žiadosti poštovou poukážkou. Pobytový preukaz sa vydáva spravidla na 5 rokov /okrem pobytu za účelom štúdia a zamestnania – doba je závislá od doby štúdia a uzavretej pracovnej zmluvy/. Po dostaní povolenia na pobyt má občan SR povinnosť prihlásiť sa v mieste bydliska v MR na pobyt. Ďalšie informácie je možné nájsť na internetovej stránke www.bmbah.hu.
 
Doprava

V MR je najvyššia povolená rýchlosť v obciach 50 km/hod, mimo obce 90 km/hod, na diaľnici 130 km/hod. Používanie diaľnice je možné len s platnou diaľničnou známkou, ktorú je možné kúpiť na benzínových pumpách. Za porušenie pravidiel cestnej premávky môže polícia pokutovať účastníka cestnej premávky bez ohraničeného limitu, t. z. aj niekoľko desiatok tisíc HUF. Pokutu je možné uhradiť iba šekom. Od 1.5.2008 platí v MR objektívna zodpovednosť majiteľa motorového vozidla za spáchaný priestupok. V krajine nie je povolené žiadne promile alkoholu pri vedení motorového vozidla.
Mimo obce je povinnosť mať zapnuté svetlá po celý rok.

Lokácia:

Maďarsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 15.11.
12 °C
zajtra:
sobota 16.11.
12 °C