www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Doklady

Od 1.4.2004 môžu občania SR vstupovať na územie MR ako turisti po dobu 90 dní s platným cestovným pasom, resp. občianskym preukazom.

Pobyt

Ak sa občania SR chcú zdržiavať v Maďarskej republike nepretržite po dobu dlhšiu ako 90 dní, musia požiadať o registráciu na samosprávnom orgáne príslušnom podľa miesta pobytu. Povolenie na pobyt v Budapešti vydáva Úrad pre prisťahovalectvo a štátne občianstvo na adrese: Budafoki út 60, Budapest XI., tel. 4639 102,4639 100. Povolenie na pobyt mimo Budapešti vydávajú Regionálne úrady pre prisťahovalectvo, ktoré sídlia v župných mestách MR. K žiadosti o pobyt je potrebné predložiť doklady deklarujúce účel pobytu /napr. podnikanie – výpis z obchodného registra, výpis so živnostenského registra, zamestnanie - pracovnú zmluvu, štúdium – potvrdenie o štúdiu, zlúčenie rodiny – sobášny, rodný list, resp. iný doklad potvrdzujúci príbuzenský vzťah/. Ďalej je potrebné predložiť vyplnenú žiadosť, 1 fotografiu, cestovný pas alebo občiansky preukaz a doklad o zabezpečení ubytovania. Poplatky sú splatné v deň podania žiadosti poštovou poukážkou. Pobytový preukaz sa vydáva spravidla na 5 rokov /okrem pobytu za účelom štúdia a zamestnania – doba je závislá od doby štúdia a uzavretej pracovnej zmluvy/. Po dostaní povolenia na pobyt má občan SR povinnosť prihlásiť sa v mieste bydliska v MR na pobyt. Ďalšie informácie je možné nájsť na internetovej stránke www.bmbah.hu.
 
Doprava

V MR je najvyššia povolená rýchlosť v obciach 50 km/hod, mimo obce 90 km/hod, na diaľnici 130 km/hod. Používanie diaľnice je možné len s platnou diaľničnou známkou, ktorú je možné kúpiť na benzínových pumpách. Za porušenie pravidiel cestnej premávky môže polícia pokutovať účastníka cestnej premávky bez ohraničeného limitu, t. z. aj niekoľko desiatok tisíc HUF. Pokutu je možné uhradiť iba šekom. Od 1.5.2008 platí v MR objektívna zodpovednosť majiteľa motorového vozidla za spáchaný priestupok. V krajine nie je povolené žiadne promile alkoholu pri vedení motorového vozidla.
Mimo obce je povinnosť mať zapnuté svetlá po celý rok.

Lokácia:

Maďarsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 8. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 23.8.
30 °C
zajtra:
sobota 24.8.
27 °C