www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Macedónsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Skopje

Počet obyvateľov: 2 071 210

Rast HDP: 3,7% (2005)

Oficiálne jazyky: macedónčina

Macedónska republika (do OSN prijatá pod dočasným názvom the former Yugoslav Republic of Macedonia, obvykle skracovaným ako FYROM - bývalá juhoslovanská republika Macedónia) je štát ležiaci na Balkáne . Názov i symboly štátu nadväzujú na historické Macedónsko, čo sa nepáči Grécku, ktoré obsahuje väčšiu časť tohto územia.

Geografia

Väčšinu Macedónska tvorí vysoko položená planina (600 - 900 m), prerušovaná horami. Zem je rozdelená na dve nerovnaké časti hlbokým údolím rieky Vardar, ktorá tečie na juh do Egejského mora. Západnú časť vypĺňajú pohoria a kotliny Dinárskej sústavy.

Príroda

Unikátnu prírodnú oblasť predstavujú veľké jazerá na hranici s Albánskom a Gréckom – Ohridské a Prespánske s pozoruhodne čistou vodou. Členité hory až 2 550 m vysoké, na východe pozdĺž hraníc s Bulharskom patrí k Tráckej sústave. V podnebí a rastlinstve sa miesia kontinentálne a stredomorské prvky, veľkú rolu hrá nadmorská výška. Prevažne listnaté a zmiešané, na horách ihličnaté lesy pokrývajú 37% plochy zeme.

Zdravie

Zdravotnícka starostlivosť za účelom prvej pomoci má byť poskytovaná bezplatne. Úroveň zdravotných služieb závisí na kategórii konkrétneho zariadenia. Odporúča sa uzavrieť adekvátne cestovné zdravotné poistenie.

Doprava

má cestnú sieť s dĺžkou 9 264 km. Z toho je 909 km ciest medzinárodných, 2 916 km oblastných a 5 439 km miestnych. 5 197 km macedónskych ciest je pokrytých asfaltom alebo betónom a dobre udržovaných. Platené diaľničné úseky sú na diaľnici E75 (111 km) a na E65 (34 km).

Médiá

MTV – jediná Macedónska verejnoprávna televízia.

Ďalej v Macedónsku pôsobia 3 ďalšie súkromné televízie, 2 tlačové agentúry a niekoľko rozhlasových staníc a tlačovín.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Macedónsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 11. 2019
sviatok: