www.infoglobe.sk » História

História

Niekedy okolo 6 storočia p.n.l. sa objavilo ranné macedónske kráľovstvo a čoskoro sa podvolilo perzskej ríši, v grécko- perzských vojnách však nehralo žiadnu podstatnejšiu úlohu. Až Alexander I. Macedónsky bol prvým macedónskym kráľom, ktorý významne ovplyvňoval grécku politiku a adoptoval atický dialekt a kultúru. Vplyv helenizmu v Macedónsku silnel a kráľovstvo ako také sa za vlády Filipa II. začalo rozpínať do severného Grécka. Do dejín sa zapísal Filipov syn, slávny Alexander, známy ako Veľký. Tomu sa podarilo nie len dobyť zbytok Grécka, ale sa takisto zmocnil perzskej ríše, Egypta a prišiel až do Indie. Hneď po jeho smrti sa táto titánska ríša rozpadla.

Macedónska sa v 2 storočí zmocnil expandujúci Rím. Macedónsko sa síce snažilo brániť , ale po troch vojnách definitívne podľahlo Rímu. Po tom, čo Rím padol, sa Macedónsko dostalo pod vládu Byzancie. Kvôli nájazdom Vizigótov a Hunov v 4. a 5. storočí sa macedónska populácia preriedila. Nasledovala záplava Slovanov, ktorí sa sem okolo 7. storočia usadili a rýchlo začali tvoriť väčšinu obyvateľstva. Väčšina z nich obývala severnú časť zeme, ale nezanedbateľné množstvo sa usídlilo v poľnohospodárskych oblastiach severnej časti gréckej Macedónie.

Na konci 10. stor. sa oblasť dnešného Macedónska stala politickým a kultúrnym stredom prvej bulharskej ríše. Bulhari však utrpeli ťažké porážky od Byzantíncov, ktorí začlenili Macedónsko aj Bulharsko do svojej ríše. Nasledovali nepokoje slovanského obyvateľstva, ktoré boli podporované Srbmi zo severu.

Behom 12. storočia sa Macedónsko postupne stávalo súčasťou srbského impéria, rovnako ako severné a centrálne Grécko. Po rozpade srbskej ríše si na Balkán začali brúsiť zuby Osmani, ktorým sa podarilo rozbiť kresťanskú koalíciu Srbov, Bulharov a Grékov. Po bitke pri Maritse roku 1371 sa Macedónsko stalo vazalom Otomanskej ríše a na konci 14. stor. bolo na ďalších takmer 500 rokov úplne anektované. Behom tejto doby sa tu utvorila nezanedbateľná turecká minorita.

V 19. stor. sa Gréci, Srbi a Bulhari odtrhli od upadajúcej Osmanskej ríše a založili vlastné štáty. Macedónsko sa stalo predmetom súperenia medzi týmito stranami. Behom tokov 1890 – 1900 vznikali rivalské armádne skupiny, ktoré bojovali ako proti Turkom, tak medzi sebou navzájom.

Macedónsko bolo po prvej svetovej vojne včlenené do kráľovstva SHS a behom dvadsiatych a tridsiatych rokov podrobené tvrdému „posrbšťovaniu“. Keď prišla druhá svetová vojna, bola značná časť juhoslovanskej Macedónie okupovaná nemeckými jednotkami a ďalšia časť Macedónska bola daná do správy Bulharsku. Zem bola oslobodená roku 1944, kedy Červené armáda donútila Nemcov k ústupu.

Po vojne bola vyhlásená Macedónska ľudovodemokratická republika a stala sa súčasťou Titovej Juhoslávie. Roku 1963 po „socializácii“ názvu Juhoslávie pridala aj Macedónia k svojmu názvu prívlastok socialistická, ktorého sa zbavila až po tom, čo sa v roku 1991 oddelila. 8. september sa slávi ako deň nezávislosti. Behom vojny v Kosove roku 1999 bola Macedónia destabilizovaná masovou vlnou etnických Albáncov, ktorí z Kosova ušli. Albánski radikáli naviac po konci vojny usilovali o autonómiu tých oblastí, kde sa Albánci nachádzali. Na začiatku 21. storočia, v roku 2001, vypukla občianska vojna medzi albánskymi radikálmi a vládou a bola ukončená intervenciou vojsk NATO. Roku 2005 sa Macedónsko stalo kandidátskou krajinou na členstvo v EÚ.

 

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Macedónsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 4. 2020
sviatok: