www.infoglobe.sk » ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať

Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

rozhľadňa KlinovecLyžiarske areály sa každú sezónu rozširujú a ponúkajú dostupné a stále kvalitnejšie služby ako pokročilým lyžiarom, tak aj rodinám s deťmi, ktoré radi pokoria svah v jazde na čomkoľvek. Na destináciu sezóny ašpiruje v našej redakcii Božídarsko s blízkymi areálmi Klínovec a Plešivec.

S nadmorskou výškou 1244 metrov je Klínovec najvyššou horou Krušných hôr a rozhľadňa na jeho vrchole minulý rok doslova vstala z mŕtvych. Otvorená je celoročne a počas dobrej viditeľnosti ponúka bezkonkurenčný kruhový rozhľad. Na obzore uvidíte Ješted, Říp a na juhu dokonca 140 km rozhľadňa Klinovecvzdialenú Šumavu.

Väčšina lyžiarov chce prísť s lyžami až pod svah, alebo ešte lepšie – nad svah. Na Klínovci to je možné, parkovisko je až hore, čo vám umožňuje spustiť sa dole ktoroukoľvek zjazdovkou. Pravdepodobne si vyberiete najväčší lyžiarsky bonbón situovaný na južnej strane – tento rok novo otvorenú 3 km dlhú zjazdovku s výnimočným prevýšením 500 m a luxusnou šírkou až 100 m. Tieto parametre z nej robia jednu z najdlhších a najkrajších zjazdových tratí v Čechádch. Označená je ako „červená“ a dva zložitejšie úseky majú vyznačenú obchádzku po „modrej“. 2400 metrov dlhá sedačková lanovka s tzv. „bublinou“, ktorá vás vyvezie späť, je tento rok nanovo spustená do prevádzky. Po nastúpení sa priklopíte plastovou škrupinou, do ktorej nefúka a nesneží. Podobne riešená lanovka obsluhuje aj zjazdovku Pařezovka na opačnej strane kopca. Spolu je na Klínovci 7 lyžiarskych vlekov a 4 lanovky, ako aj snowpark s upravenými skokmi a prekážkami. Detský skipark s lyžiarskou školou a strážením detí je vybavený dvoma posuvnými pásmi, dlhými 110 metrov. Deväťdesiat percent z celkových 18 km zjazdoviek je umelo zasnežovaných, taktiež je tu novo dobudovaná zásobná nádrž potrebná k najvýkonnejším snežným delám.

Ak bude parkovisko na vrchole obsadené, dozviete sa to včas a na správnych miestach zo svetelných infotabúľ. Potešujúce je, že ďalšie veľké parkoviská na južnej aj severnej strane sú k dispozícii zadarmo.

Boží Dar

Na Klínovci však ani zďaleka tunajšie možnosti nekončia. Na skipas z Klínovca môžete totiž lyžovať aj na nemeckom Fichtelbergu, kam vás z vrcholu Klínovca zdarma dopraví skibus behom desiatich minút. 10 zjazdoviek rôznych stupňov obtiažnosti v celkovej dĺžke 15 km obsluhuje kabínková lanovka a primerané množstvo vlekov. Nachádza sa tu aj sánkarská dráha a prírodné klzisko.

Ďalší blízky vrchol Plešivec (1028 m n. m.) je ľahko dostupný z Abertam. Autom dôjdete až na vrchol, alebo môžete využiť veľké neplatené parkovisko v Pstruží. Odtiaľ vedie na vrchol štvorsedačková lanovka, jedna z troch. Dvanásť kilometrov zjazdoviek, pričom všetky umelo zasnežované, nové moderné lanovky a detský park s pojazdnými pásmi a vlekmi, to všetko vám zaručí, že sa tu nebudete ani počas týždennej dovolenky nudiť. Na vrchole Plešivce je hotel s útulnou reštauráciou a rozhľadňou. V dosahu sú až tri reštaurácie, štyri bary, lyžiarska a snowboardová škola či požičovne lyžiarskeho výstroja. Okrem linkových autobusov, ktoré stoja priamo na parkovisku v Pstruží, bude v zime areál obsluhovať aj vlastná autobusová kyvadlová doprava, ktorá bude lyžiarov zvážať na svah až z Karlových Varov, Ostrova, Hornej Blatnej a ďalších obcí.

Boží Dar

Samotný Boží Dar je mestečko, ktoré dokáže svoj turistický potenciál využiť. Na rekreantov je dobre pripravené, v podstate sa dá povedať, že čo domček, to penzión. Okrem toho tu nájdete veľké záchytné parkovisko, blízke zjazdárske terény a takmer sto kilometrov udržovaných bežeckých trás. S lyžami na nohách tu rozhodne nebudete nikomu prekážať, ba naopak.

Pre deti a lyžiarov – začiatočníkov je ideálny areál Novako priamo v centre Božieho Daru. Hneď pri ňom je požičovňa lyžiarskeho vybavenia, občerstvenie a deti od dvoch rokov tu môžete zveriť do lyžiarskej škôlky. Vyblázniť sa tu dá detskom ihrisku a snowtubingovej dráhe. A tento rok v blízkom areáli Hranice pribudne aj nový vlek s osvetlením pre večerné lyžovanie.

Pár stoviek metrov za Božím Darom smerom na Klínovec je na hornej hrane skiareálu Neklid (1100 m n. m.) ďalšie parkovisko. Toto stredisko ponúka 5 zjazdoviek, snowpark so skokmi a prekážkami ako aj snowkiting.

To najlepšie na všetkom ale je, že žiadne vybavenie nemusíte riešiť z domova. Na mieste je množstvo požičovní - ako lyžiarskeho, tak aj snowboardového vybavenia. V infocentrách získate kompletný prehľad a informácie o aktivitách v celom horskom stredisku, môžete si tu rezervovať ubytovanie, zapožičať výstroj a to nielen pre lyžovanie. Zapožičať si môžete aj snežný skúter s plnou nádržou, ochrannou helmou a to aj pre dieťa, samozrejme vrátane inštruktáže o používaní skútru a bezpečnej prevádzke. A viete, čo je ktrak? Ktrak je snežný pásový bicykel, vpredu s lyžou, na ktorom sa môžete prejsť po zjazdovkách a upravených tratiach. Okrem ktraku si môžete požičať aj kickspark – škandinávsku snehobežku. Princíp je rovnaký ako pri kolobežke, len namiesto koliesok má snehobežka lyže. K tomu odrážací grip na topánky a ide sa! Alebo radšej vyskúšate dual snowboards? S malými doskami na nohách ste rýchly a volný, na rozdiel od klasického snowboardu. Všetky svoje zážitky z týchto atraktívnych zimných zábaviek, ako aj z lyžovania a krásnej horskej prírody môžete zaznamenať na ľahučkú Gopro kameru, ktorú si taktiež môžete zapožičať. Domov sa tak vrátite s množstvom zdokumentovaných zážitkov.

Boží Dar

Okolo Božieho Daru, Klínovca a Fichtelbergu sa v zime nachádza vyše sto kilometrov udržovaných bežeckých trás. Dnes je obľúbená napríklad Ježišková cesta s trinástimi zastávkami na trinástich kilometroch. Tento okruh sa dá skrátiť na 5,5 km, ale keď deti uvidia zastavenia so škriatkami a ich zábavnými úlohami, určite sa nebudú ponáhľať domov. Bežecké trasy vedú jednak po letných cestách, ale tiež miestami, ktoré sú v lete neprechodné, napríklad cez rašelinište. Pri zimných výletoch sa vám tak otvoria úplne nové pohľady na hory a okolitú krajinu. Vydajte sa napríklad na Hřebečnú, okolo romantickej zrúcaniny vápenky Háj, je to magické miesto nielen v lete ale i v zime. A možno tu na bežkách stretnete aj Lukáša Bauera, po ktorom je pomenovaný 8km dlhý bežecký okruh Boží Dar – Oberwiesenthal.

Boží Dar

Text: Radka Snížková

Foto: Marek Smitka, IC Boží Dar, Radka SnížkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Říp – nie príliš uctievaná sviatosť Česka - VIDEO
Publikované: 6.4.2010
Pre Čechov posvätná hora, ktorá je z mierne vlniacej sa krajiny vidieť na kilometre ďaleko. Dostať sa na vrchol je možné bez zvláštnych fyzických nárokov. Na bicykli je to však už bez zastavenia trošku problém.

ČR: dve nové pamiatky na zozname UNESCO
Publikované: 23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.

Boží Dar: nová rozhľadňa
Publikované: 16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.

ČR: Boží Dar – rozprávková zima v Krušných horách
Publikované: 17.12.2017
Banícka história a najväčší počet vianočných listov, pohľadníc a prianí nielen od tých najmenších, píšu ich totiž aj dospelí.

Hranice: pochod k Trojmedziu 2015
Publikované: 26.12.2015
Každoročný zimný turistický pochod nesmie chýbať ani tento rok. Zraz je v nedeľu 27.12. o 11. hod. pri kóte Trojmedzia.

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

ČR, Hranice: mesto s príznačným názvom v najzápadnejšom kúte Česka
Publikované: 13.4.2013
"Karlovarský kraj – pevná hrádza socializmu a mieru". Uvedené heslo dávnych časov úplne presne vystihuje postavenie mesta Hranice v rámci Česka. Práve tu kedysi vstupovala do Československa železná opona, práve toto mesto bolo na „konci“ sveta.

Krušné hory: víťaz súťaže Krušnohorské NAJ
Publikované: 13.8.2019
Nultý ročník súťaže Krušnohorské NAJ má svojho víťaza. Hlasovanie na sociálnych sieťach, pri ktorom si ľudia zvolili tú NAJ novinku minulého roku, trvalo tri mesiace. Najviac hlasov získalo Thermalium Teplice.

ČR, Trojmedzie Čiech, Bavorska a Saska: Miesto s tajomnou históriou a nedotknutou prírodou
Publikované: 25.2.2013
Hľadáte pokojné, tajuplné a turisticky lákavé miesto v prírode? Túžite spoznať zaujímavé a stále ešte skoro neznáme končiny? Navštívte atraktívny náučný chodník v najzápadnejších končinách Česka, chodník „Na ceste k Trojmedziu“ (Na cestě k Trojstátí).

Karlovy Vary alebo ako sa Česi zapredali Rusku - VIDEO
Publikované: 1.3.2011
Karlovy Vary bez pochyby patria k najkrajším českým kúpeľným mestám. Mesto, ktorého termálne pramene liečili aj ruského cára Petra Veľkého, Paganiniho, Mozarta alebo Freuda, ležia na sútoku riek Teplá a Ohře.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Česká republika: Karlove Vary v zime
Predstavovať najznámejšie české kúpele by bolo nosením dreva do lesa. Napriek tomu má toto mesto ...


Súvisiace video

ČR: Karlovy Vary
Karlovy Vary - najkrajšie české kúpeľné mesto preslávené filmovým festivalom, Becherovkou, sklom ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C