www.infoglobe.sk » LOKALITY » Pamiatky » Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Pamiatky

V tejto sekcii nájdete pamiatky, kostoly, divadlá a iné historicky významné stavby. Navyše v našom katalógu ponúkame aj múzeáskanzeny. Za návštevu určite stoja Múzeum Oravskej dediny v Zuberci, Vlkolínec, Bardejovské kúpele, Dobšiná či Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.  

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Druh lokality: Pamiatky
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: región Liptov, okres Liptovský Mikuláš, Žilinský kraj

Obec Pribylina sa nachádza na Liptove, ktorý je jedným z najkrajších a turisticky najvyhľadávanejších regiónov Slovenska.  Leží v nadmorskej výške 745 m n. m. pod sútokom Račkovho potoka s riekou Belá. Súčasťou Pribyliny je aj známa tatranská osada Podbanské, ktorá je častým východiskovým či cieľovým bodom pri podnikaní turistických výletov do východnej časti Západných Tatier ako aj do západnej časti Vysokých Tatier.

Skanzen v Pribyline

Skanzen v PribylineMúzeum liptovskej dediny v Pribyline, ktoré bolo pre verejnosť sprístupnené v auguste 1991 po takmer dvadsaťročnej výstavbe, je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. Myšlienka zriadiť skanzen sa zrodila na konci šesťdesiatych rokov v záujme záchrany nehnuteľných ale aj hnuteľných pamiatok z územia výstavby vodného diela Liptovská Mara ale aj z niektorých obcí horného a dolného Liptova. Región, aj keď bol v minulosti pomerne chudobný, tak mal bohaté kultúrne a historické tradície. V múzeu sa podarilo vytvoriť akýsi model obce s charakteristickými črtami stredovekého mestečka, ktoré boli v minulosti typické pre tento región. Kedysi bežný spôsob života obyvateľov  Liptova návštevníkom priblíži napríklad domček bezzemka - želiara z Liptovskej Sielnice a Černovej, ktorý reprezentuje život najchudobnejšej vrstvy dedinského obyvateľstva z prvej tretiny dvadsiateho storočia. Expozície múzea návštevníkom priblížia nielen sociálne a majetkové pomery obyvateľov v minulosti, ale väčšinou zobrazujú aj určitú situáciu z rodinného života, remeselnú či výrobnú činnosť pôvodných obyvateľov týchto krásnych dreveníc.  Ako žili remeselníci alebo roľníci  si môže návštevník ozrejmiť pri nahliadnutí do obydlí napríklad krajčíra z Likavky, kováča z Liptovskej Kokavy alebo kolára z Liptovskej Sielnice. Nachádza sa tu tiež dom bohatšieho gazdu, ktorý zastával funkciu richtára obce. Veľmi zaujímavá je aj budova dedinskej školy. V jednom objekte je školská trieda ( jedna trieda pre všetky ročníky) aj byt učiteľa. Okrem drevených obytných, výrobných a hospodárskych objektov , ktoré reprezentujú typické znaky ľudového staviteľstva sa tu nachádzajú aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty -  ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.  Súčasťou areálu múzea je aj statická expozícia lesnej železničky či náučný chodník, ktorý tvorí spleť cestičiek s informačnými tabuľami. Toto zaujímavé múzeum v prírode je otvorené celoročne. V priebehu roka sa tu konajú viaceré kultúrne podujatia ako napr. Sviatky jari, Remeslo má zlaté dno či Deň pre deti.

Skanzen v Pribyline

 

Text a foto: O. Kubáčková

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 28. 2. 2020
sviatok:Zlatica
dnes:
piatok 28.2.
5 °C
zajtra:
sobota 29.2.
9 °C