www.infoglobe.sk » LOKALITY » Hajnáčka

Hajnáčka - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Hajnáčka
Druh lokality: Prírodné zaujímavosti
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Okres: Rimavská Sobota

Hajnáčka je malebná dedinka v okrese Rimavská Sobota, ktorá sa môže popýšiť zrúcaninou pôvodne gotického hradu, postaveného v 13. storočí. Nachádza sa na čadičovom brale nad obcou. No táto dedinka je známa aj náleziskom rôznodruhovej fosílnej fauny spred 5 miliónov rokov.  Našli sa tu skamenené zvyšky tapírov, nosorožcov, jeleňov, medveďov, hlodavcov, opíc a mastodontov (chobotnatcov). Aj z mineralogického hľadiska je táto lokalita veľmi zaujímavá, nakoľko tu bola nájdená modrá drahokamová odroda korundu – zafír.

Hajnáčka - ilustračné foto paleontologického nálezu

WEBSTRÁNKA: www.hajnacka.webnode.sk

GPS: 48°12'58.51"N 19°57'11.62"E

 

INFOtip: Kamenný vodopád

prírodná zaujímavosť - piktogramNárodná prírodná rezervácia Šomoška sa nachádza v Cerovej vrchovine v blízkosti obce Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec, na hranici s Maďarskom. V roku 1954 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor za účelom ochrany morfologicky výrazného kopca  s odkryvom ohnutej  šesťbokej stĺpcovej odlučnosti čadiča, ktorá patrí medzi európske geologické unikáty. Takémuto výtvoru sa hovorí aj kamenný vodopád. Na vrchu tohto kopca stojí gotický hrad Šomoška, ktorý je postavený taktiež z pozostatkov sopečnej aktivity spred 4 miliónov rokov.

 

Text a foto: redakcia

 

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

4.12.2020
Už pozajtra 6. decembra príde k vám Mikuláš v podobe detského festivalu, ktorý vám prinesie online koncerty a vystúpenia Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky aj Tárajky a Popletajka či Majka Spirita.
2.12.2020
Novovydaná fotopublikácia predstavuje čaro Turčianskej kotliny a jej nezameniteľného okolia. Úchvatné zábery zachytávajú krásu tohto kúska raja, v ktorom sa v minulosti prelievali vlny prehistorického mora.

30.11.2020
Horské strediská Jasná a Vysoké Tatry odštartovali len nedávno predpredaj jedno a viacdňových skipasov na zimnú sezónu 2020/21. Taktiež sa začal predpredaj skipasov do horských stredísk v Českej republike (Špindlerův Mlýn), Poľsku (Szczyrk) a sezónna ponuka sa rozšírila aj na 6 zaujímavých stredísk v Rakúsku a Taliansku.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTÍNA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 4. 12. 2020
sviatok:Barbora
dnes:
piatok 4.12.
4 °C
zajtra:
sobota 5.12.
7 °C